A következő címkéjű bejegyzések mutatása: citrom. Összes bejegyzés megjelenítése
A következő címkéjű bejegyzések mutatása: citrom. Összes bejegyzés megjelenítése

2019. november 2., szombat

Mákos linzer citromkrémmel (Süti kihívás II.)

Íme, a sütis kihívásom második áldozata, a mákos linzer citromkrémmel. Ez a recept is már jó ideje motoszkált a fejemben. Tudniillik, ünnepi alkalmakra (mint karácsony, húsvét) az anyukámmal sütünk eladásra különféle linzereket, teasütiket vagy ahogy nálunk hívják szárazsütiket. A repertoárunk hatalmas, a nagymamámtól rengeteg receptet kaptunk és mi magunk is bővítettük ezzel-azzal. Az állandó kínálatban úgy 12-13 féle aprósütemény szerepel, melyek között van klasszikus lekváros, vanília krémes kosárka, hókifli és sok minden más. Az eddigi rekordunk tavalyelőtt karácsonykor volt: 50 kg süti készült nálunk, ez ha jól emlékszem 22 vagy 23 különféle sütit jelentett. Idén valószínűleg csak saját részre készítünk, mivel mindkettőnknek van hivatalos munkahelye is, de lelki szemeimmel látom, ahogy apukám nevet ezen a kijelentésen, mert mire eljön a karácsony, addigra szerintem már minimum úgy 15 kg-nyi mennyiségnél fogunk tartani. :))
És ha már úgy is sütni fogunk, az idei újdonságunk ez a mákos linzer lesz. A családi tesztelésen simán átment a pihe-puha finomság, amely Ízből tíz receptje alapján készült.

Mákos linzer citromkrémmel



Hozzávalók:


  • 300 g finomliszt
  • 200 g vaj
  • 100 g porcukor 
  • 1 tojássárgája
  • csipet só
  • 2 ek egész, darálatlan mák
  • 1 vanília kikapart magja
A tészta hozzávalóit összegyúrjuk, ha ragadna, kicsi lisztet adhatunk még hozzá. Majd vékonyra sodorjuk és egy süti kiszúró segítségével formákat vágunk ki a tésztából. Közepén lyukas kiszúrót érdmes használni a felsőkhöz, mert így szépen fog mutatni a krém a közepén. 180 °C-ra előmelegített sütőben 7-8 perc alatt megsütjük.

Citromkrém:


  • 80 g kristálycukor
  • 150 ml frissen facsart citromlé
  • 3 citrom reszelt héja
  • 4 tojás
  • 1 ek étkezési keményítő
  • 90 g vaj
A vajat leszámítva az összes hozzávalót összekeverjük, és puding sűrűségű krémet főzünk belőlük. Ha elkészült, lehúzzuk a tűzről és rögtön hozzáadjuk a vajat, amit jól elkeverünk benne. Hűlni hagyjuk, majd a linzereket megkenjük és összeragasztjuk a krémmel.

Néhány tipp:
  • a linzert meg lehet sütni kicsit korábban, jól záródó dobozban elvan egy darabig, ha nincs még megkenve
  • ha aznap össze is raknátok, akkor először a krémet csináljátok meg - amíg az hűl, addig elkészülhet a linzer, és miután rendet raktatok, ittatok egy kis kávét, teát, bort..., utána a kihűlt linzereket össze is lehet ragasztani a krémmel
  • ha egy bizonyos alkalomra szánjuk, akkor egy-két nappal korábban érdemes megcsinálni, hogy biztosan puha legyen
  • mivel tojást is tartalmaz a krém, ezért mindenképp hűtőben tároljuk
Csodaszép napokat mindenkinek, hamarosan jövök a következő recepttel!

2015. június 16., kedd

Citromos-kakukkfüves pisztráng

Kezdhetném ezt a bejegyzést, azzal a tipikus mondattal, hogy mi magyarok nagyon kevés halat eszünk. Sajnos, be kell látnunk, hogy ez tényleg így van. Pedig, amellett, hogy a hal egészséges, nagyon finom és változatosan elkészíthető. Ezt is kevesen tudatosítják, a legtöbb ember számára a hal továbbra is a böjtkor elkészített rántott halat jelenti. De szerencsére halhelyzetben is  elindult egy pozitív irányú változás, egyre több ember nyit az új dolgok felé.
A pisztráng az egyik legfinomabb halfajta. Finom, fehér húsú, sütve, grillezve az igazi. Bátran fűszerezhetjük, keleties ízvilágot keresve, az egyszerűbb ízeken át bárhogyan. Én egy citromos és kakukkfüves párosítást választottam, mindkettő nagyon jól illik a halhoz.

Citromos-kakukkfüves pisztráng

  • személyenként 1 pisztráng
  • 1 citrom
  • friss kakukkfű
  • 1 ek olaj
  • 1 gerezd fokhagyma
  • só, bors
Nagyon bonyolult a recept :) : a sütőt előmelegítjük 180 °C-ra, a halat megmossuk, és átlósan beirdaljuk. A tepsit kibéleljük alufóliával vagy sütőpapírral, ha alufóliát használunk, vékonyan kenjük meg olajjal. A citromot felszeleteljük, a halat szétnyitjuk, sózzuk, borsozzuk, bedörzsöljük a fokhagymával, bele helyezünk egy-két citromkarikát, friss kakukkfű ágat. Berakjuk a sütőbe, és 35 perc alatt megsütjük.
Krumplipürével, friss salátával tálaljuk.


2015. április 12., vasárnap

Francia hétvége

Ma francia napot tartok. :) Nem direkt, csak úgy alakult, hogy az ebéd és a desszert is francia lett. Mindkettőre a neten böngészve találtam rá, nagyon megtetszettek, jobban utánuk néztem és ma az asztalomra kerültek. A vacsorához lehet egy kis bor is kerül az asztalra.. ;)
A főétel egy nagyon finom csirke, friss és fűszeres, citromos és fokhagymás. És vajas. Mondtam már, hogy szeretem a francia konyhát? :)
A desszert pedig egy nagyon egyszerű kis süti, amit a kaland kedvéért próbáltam ki. Kíváncsi voltam valóban működik-e az, amit a receptben leírtak. Jöjjenek a receptek!

Citromos-vajas csirke

  • 1 nagyobb csirkemell (az eredeti recept 8 csirkecombot ír)
  • 250 ml csirke alaplé
  • 125 ml tejszín
  • 3 ek vaj
  • 3 gerezd fokhagyma
  • 1 citrom héja és leve
  • só, bors
  • 1 tk füstölt pirospaprika
  • 1 tk kakukkfű
  • 5 dkg grana padano
A sütőt előmelegítjük 180°C-ra. A csirkét sóval, borssal és a füstölt pirospaprikával befűszerezzük, másfél evőkanál vajat felolvasztunk egy magasfalú serpenyőben, és a husikat pár percig süssük benne, de nem kell készre sütni. Kivesszük a csirkemellet a serpenyőből, át a tálba/tepsibe amiben a sütőbe fogjuk rakni, majd a serpenyőnkbe beledobjuk a vaj másik felét is. A fokhagymát illatosra pirítjuk a vajban, majd hozzáadjuk a citrom lereszelt héját is. Pár perc után felöntjük az alaplével, felforraljuk. Ha felforrt, beletesszük a sajtot és a tejszínt, ízesítjük a kakukkfűvel, bele facsarjuk a citrom levét. A sajtot felolvasztjuk a mártásban. Ha van bébispenótunk, akkor kb. két csészényit most adhatunk a mártáshoz. Az elkészült mártást a husikra öntjük, és 25-30 perc alatt megsütjük.
Köretként én cukorborsót főztem, amit kicsit megtörtem.

az elkészült csirke

az ebéd tálalva


Gâteau magique

  • 4 tojás
  • 140 g cukor
  • 110 g finomliszt
  • 500 ml tej
  • 1 ek víz
  • 125 g vaj felolvasztva
  • 1 rúd vanília kikapart magja
 A sütőt előmelegítjük 160°C-ra. A tojásokat kettéválasztjuk, a sárgájukat a cukorral, a vízzel és a vanília kikapart magjával habosra keverjük. Majd hozzáadjuk a vajat és a lisztet. Felöntjük a tejjel és elkeverjük benne a masszát. Végül a felvert tojásfehérjét, ami lényegében úszni fog a tetején, az a lényeg, hogy ne legyenek benne nagy hab darabok. Egy nagyon híg tésztát kapunk, de ennek ilyennek kell lennie, ijedtségre semmi ok. Egy sütőpapírral bélelt tepsibe öntjük, én 25x37 cm-esben sütöttem, de egy kisebben szebben mutat, mert abban magasabb a süti. Egy órán keresztül sütjük, ha kész van és kihűlt 1-2 órára érdemes hűtőbe tenni. És most jön a varázslat! Ha felszeleteljük, akkor látni fogjuk, hogy a sütink rétegekre vált. A közepe és az alja pudingszerű lesz, egy nagyon finom mutatós sütit kapunk.
Kakaós verzióban is létezik, mindössze az a különbség, hogy abban nincs vanília, és a liszt mennyiségét le kell csökkenteni 70 grammra és a maradék 40 grammot kakaóval kell pótolni. A többi ugyanaz.

látjátok a rétegeket? :)



Bon appétit!

2015. január 28., szerda

Lemon meringue pie, avagy citromos pite


A lemon meringue pie nem más, mint  a lemon tart, vagyis a Tarte au citron tojáshabbal feldobott változata. A külföldi nevekhez tovább nem ragaszkodva innentől egész egyszerűen a citromos pitét fogom használni. Szóval, ez a finom kis sütemény nemrég került itthon az asztalunkra, és szerintem nagyon finomra sikeredett. Üdítő, nagggyon, ismétlem: nagggyon citromos. De egy vasárnap délutánhoz tökéletes. Vagy hétfő reggelhez. Vagy péntek estéhez. Jöhet bármikor, megfelelő alkalom mindig van.
A pite egy egyszerű pitetésztából, citromos krémből és a felvert tojáshabból áll. A citromos krém egy pudingszerű dolog, ennek elkészítésétől tartottam egy kicsit, végül nem volt gond vele. Ez a desszert főleg Nagy-Britanniában elterjedt. Próbáltam kinyomozni, honnan is eredhet, de nem sok információt szereztem. A Wiki szerint már régóta fogyasztott édesség, ma ismert változata a 19.században terjedt el. Állítólag elsőként egy svájci szakács nevéhez köthető. Hogy tényleg így van-e, azt nem tudom, de a recept megosztásában ez nem akadályoz meg. Ha valaki bővebb információval rendelkezik ez ügyben, kérem osztja meg velem. Be kell vallanom, szeretek kicsit utána nézni honnan is ered egy-egy recept, mi a története, ki alkotta meg először. Úgy érzem ezzel is kifejezem a tiszteletem bizonyos kaják felé, mert vannak olyanok, amelyek megérdemlik. (tudom, a fanatizmus.... :))
A receptet a BBC GoodFood oldalán találtam, vagyis a sok recept közül ez volt a legszimpatikusabb. Egy brit süti receptet honnan máshonnan lenne érdemes kipróbálni? Következzék maga a recept:
 Hozzávalók:

pitetészta:
  • 265 gramm finomliszt
  • 150 gramm hideg vaj
  • 1,5 kanál porcukor 
  • 1 nagy tojássárgája
  • (tejföl, opcionális, az eredeti receptben nincs, én 1 kiskanállal tettem, mert így a tészta nem lesz olyan törékeny)
A sütőt előmelegítjük 180 °C-ra. A hozzávalókat összegyúrjuk, a tésztát egy kis időre pihenni tesszük a hűtőbe. 32 cm-es átmérőjű pite formába rakjuk, a széleit is jól elsimítjuk. A tetejére nehezéket teszünk: alufóliát a fényes felével lefelé és egyszerű babot vagy lencsét öntünk rá. 15 percig sütjük így, majd eltávolítjuk a babot és a fóliát, és a piténket visszarakjuk a sütőbe még 5-8 percre. A sütő hőmérsékletét visszavesszük 160 °C-ra.

 citromos krém:
  • 3 kanál kukoricakeményítő
  • 150 gramm kristálycukor
  • 3 citrom héja reszelve
  • 3 citrom leve
  • 200 ml víz
  • 130 gramm vaj
  • 4 tojássárgája + 1 egész tojás
A keményítőt, a cukrot és a citromhéjat összekeverjük, majd hozzáöntjük a kifacsart citromlevet és a vizet. Simára keverjük, felforraljuk. Be kell sűríteni, ha már vannak benne buborékok és puding állaga van, akkor jó és levesszük a tűzről. A felkockázott vajat rögtön elkeverjük benne. A tojássárgájákat és a tojást összekeverjük, felverjük. Nem öntjük egyből a főzött krémbe, nehogy kicsapódjon a tojás, hanem pár kanálnyit először elkeverünk a tojásokban, majd ezt öntjük állandó keverés mellett a krémbe. Visszatesszük a tűzre, itt is a buborékok lehetnek a segítségünkre az elkészülési idő megállapításában. A kész krémet félrerakjuk.

tojáshab:
  • az 5 megmaradt tojásfehérje
  • 300 gramm kristálycukor
  • 3 kanál kukoricaliszt
A tojásfehérjéket keményre felverjük, majd kisebb adagonként hozzáadjuk a cukrot és a lisztet.
Ha szükséges a krémet újramelegítjük, ráöntjük a tésztára, majd a habot ráhalmozzuk a krémre. Vagy kicsit művészkedhetünk is, és rajzolhatunk vele különféle mintákat. A pitét visszarakjuk a sütőbe 18-20 percre, addig amíg halványbarna és ropogós nem lesz. Megvárjuk míg kihűl, és megesszük. :))
A pite alap elkészíthető akár egy nappal korábban is.





Itt megnézhetitek az eredeti receptet is, amelyen én minimálisat változtattam:
http://www.bbcgoodfood.com/recipes/3482/ultimate-lemon-meringue-pie