A következő címkéjű bejegyzések mutatása: krémsajt. Összes bejegyzés megjelenítése
A következő címkéjű bejegyzések mutatása: krémsajt. Összes bejegyzés megjelenítése

2015. szeptember 12., szombat

Conchiglie parmezános mártással

Egy újabb receptet hoztam Stahl Judit Gyors olaszos tészták című könyvéből, ahol is ez a recept "szegény ember vacsorája" néven fut. A tésztához egy hígabb parmezános, mascarponés sajtmártás dukál, tetejére pedig a szegény ember parmezánja kerül: pirított zöldfűszeres zsemlemorzsa. A recept fusillit ír, de én kagylótésztával, vagyis conchiglie-vel készítettem, és ez egy nagyon jó ötletnek bizonyult, ugyanis a sajtmártás szépen belefolyt a tészta belsejébe. Ennél a receptnél fontos, hogy friss fűszerekkel dolgozzunk, szárítottal nem lehetne elérni ugyanazt az ízhatást.
Az étel elkészítése valóban nem igényel sok időt, így ha egy gyors vacsorára, ebédre van szükségünk, megvan hozzá a tökéletes recept. :)

Chonchiglie parmezános mártással

  • 25 dkg conchiglie
  • 2-3 ek zsemlemorzsa
  • 1 szál friss rozmarig
  • 1 nagy marék friss kakukkfű
  • 1 dl olivaolaj
  • 25 dkg mascarpone
  • 0,5 dl tejszín
  • 1 nagy tojássárgája
  • 3 gerezd fokhagyma
  • 5 dkg parmezán
  • só, bors, szerecsendió
Feltesszük főni a vizet a tésztának. A "szóróanyaghoz" a friss fűszereket apróra vágjuk, összekeverjük a zsemlemorzsával, és 0,25 dl olivaolajat felhevítünk egy nagyobb serpenyőben. Ebbe öntjük a morzsánkat, majd 5 perc alatt aranybarnára pirítjuk. A végén hozzányomunk egy gerezd fokhagymát.
Megfőzzük a tésztát. A mártást abban a tálban/edényben készítjük el, amelyben tálalni fogunk. Összedolgozzuk a mascarponét  tejszínnel és a tojássárgájával. Az olivaolajat (0,75 dl)  lassan adagoljuk hozzá, szinte cseppenként állandó keverés mellett. Egy majonézszerű mártást fogunk kapni. Hozzáadjuk a zúzott fokhagymát, a parmezánt, óvatosan sózzuk, borsozzuk, megkoronázzuk egy késhegynyi szerecsendióval. A megfőtt tésztát még forrón a mártásba keverjük ( így lesz a kissé darabosból egy sima híg mártás), és egy fél deci főzővizet is adhatunk mellé.
Tálaláskor a zöldfűszeres zsemlemorzsával szórjuk meg.


2015. június 24., szerda

Tiramisu

Minden kétséget kizáróan a tiramisu az egyik, ha nem a legnépszerűbb olasz desszert a világon. Sikere töretlen, és ebben az egyszerűsége ugyanúgy szerepet játszik, mint az ízek harmóniája.
Sokféle tiramisut ettem már életem során, voltak köztük jók és kevésbé jók. Nálam ez a recept viszi a prímet, a nempiskota blogról származik. A recept feltöltője Juci a leírásban nagyon szépen összefoglalja a desszert történetét. Az eredeti recept itt található. Mint a legtöbb ételnek és desszertnek, ennek az eredete sem teljesen ismert. Egyesek már a 17. vagy a 19. századtól datálják, és az is vitatott, hol készítették először. Állítólag a 60-as években egy venetói étteremben készült először (erről az étteremről tavaly többször is lehetett hallani, mivel bezárt, és a híradókban és napilapokban is úgy emlékeztek meg róla, mint a tiramisu szülőanyjáról).
Mélyen egyetértek a blog szerzőjével, sok helyen kapható tiramisunak csúfolt akármi, ami egy műtejszínnel felfújt habos-babos édességet takar. Csakhogy annak semmi köze a mi desszertünkhöz. Az igaziban mascarpone van, kávé, amarettó, cukor, tojássárgája és a tetején kakaó. Felejtsük el a tejszínt és a zselatint. A maradék tojásfehérjéből meg készítsünk Pavlovát! :)

Tiramisu

  • 1 kg mascarpone
  • 5 ek porcukor
  • 5 tojássárgája
  • 60 drb piskóta (hosszú)
  • 3 dl erős kávé
  • fél deci amarettó
  • tetejére kakaó
A tojássárgáját pasztörizáljuk: gőz fölött egy tálban, kb. 2 perc alatt sűrűre főzzük, majd azonnal jeges fürdőbe helyezzük, lehűtjük. Hozzáadjuk a porcukrot, és fehéredésig kemény habbá verjük. Végül belekeverjük a mascarponét. Amíg előkészítjük a piskótákat, a krémet hűtöbe rakjuk. A kávébe beleöntjük a mandula likőrt, és belemártjuk a piskóták felét, nem kell szétáztatni, hamar megszívják magukat. Majd rákenjük a krém felét. Erre ráhelyezzük a maradék piskótát, majd újabb adag krém következik. A tetejére kakaót szórunk, és pár órára/ egy éjszakára hűtőbe helyezzük.
Tudom, hogy nem egy olcsó sütemény, mégis érdemes kipróbálni, mert isteni finom!!!!!!!!!!!


2015. május 15., péntek

Spenótos-sajtos farfalle csirkemellel

A spárga mellett nagy tavaszi kedvencem a spenót. Természetesen a spenót fagyasztott formában egész évben beszerezhető, de  olyan jó érzés az, mikor kimész a kertbe/piacra és leszeded/megveszed a frissen szedett roppanós kis zöld leveleket. A spenót sok gyerek rémálma, érdekes módon nekem soem volt az, én mindig nagyon szerettem.
A mai recept egy krémsajtos, spenótos tészta, amit egy kis csirkemellel "dúsítottam."

Spenótos-sajtos farfalle csirkemellel

  • 25 dkg farfalle
  • 1 csirkemell
  • 2 marék friss spenót
  • 1 gerezd fokhagyma
  • 2 kanál mascarpone
  • 2 dl tejszín
  • 5 dkg kemény sajt
  • só, fehér bors,szerecsendió
A csirkemellett felkockázzuk, a spenótot csíkokra vágjuk. A fokhagymát lereszeljük és kevés olajon illatosra pirítjuk, majd hozzáadjuk a husit, fehéredésig pirítjuk. Ezután hozzáadjuk a spenótot, öntünk alá körülbelül másfél deci vizet, és időnként megkavargatva, pároljuk, amíg a víz el nem tűnik alóla, közben ízesítjük sóval, borssal, szerecsendióval. Ezalatt bő, forrásban lévő vízben megfőzzük a tésztát.
Ha a csirkemell elfőtte a vizet, hozzáadunk két kanál mascarponét, jól elkeverjük, majd felöntjük a tejszínnel. Felforraljuk, majd belekeverjük a lereszelt kemény sajtot és felolvasztjuk benne. A tészta keményítős főzővizéből is adunk hozzá egy merőkanállal.
Ha leszűrtük a tésztát és kész van a mártás, nincs más hátra mint a tálalás. Jó étvágyat! :)


2015. május 9., szombat

Red velvet, a vörös csábító

Red velvet, vagyis a vörös bársony torta. Már a neve is csábítóan hangzik, hát még az íze... :)
Ez a süti az Egyesült Államokból indult hódító útjára, ma már világszerte népszerű, torta és cupcake változatban egyaránt. Nem véletlenül, az a finom, könnyű krém benne és rajta...
A nosalty.hu egyik receptje alapján készítettem el a saját tortám:




Az eredeti receptet itt találjátok, egyébként Klivi szakács több sütijét már kipróbáltam és egyik sem okozott csalódást, próbáljátok ki bátran!

Vörös bársony torta

  • 4 tojás
  • csipetnyi só
  • 17 dkg cukor
  • 2 ek víz
  • 3 ek olaj
  • 3 kk piros ételfesték
  • 17 dkg finomliszt
  • 1 kk szódabikarbóna
  • 1 ek kakaó
  • 25 dkg mascarpone
  • 15 dkg porcukor
  • 20 dkg tejföl
  •  fél citrom reszelt héja
  • vanília
  • 10 dkg fehér csoki
A tejfölt előző éjjelre egy szűrőbe, ill. gézzel kibélelt szűrőbe rakjuk, és hagyjuk, hogy a savó lecsöpögjön.
A sütőt előmelegítjük 180°C-ra, és előkészítünk egy 24 cm átmérőjű tortaformát: kikenjük vajjal, és kilisztezzük. A tojásokat szétválasztjuk, a fehérjét a sóval kemény habbá verjük, hozzáadjuk adagonként a cukrot. Majd következik a tojássárgája, a víz, az olaj és az ételfesték. Végül belekeverjük a lisztet, a szódabikarbónát és a kakaót, ennél a pontnál érdemes átváltani egy fakanálra, hogy ne nagyon törjük össze a habot. Beleöntjük a formánkba, 30 perc alatt készre sütjük, kihűtjűk.
Ezalatt elkészítjük a krémet: a mascarponét kikeverjük a porcukorral, majd a hozzáadjuk a tejfölt, a citromhéjat, a vaníliát és a felolvasztott fehér csokit.
Ha kihűlt a torta, akkor ketté vágjuk, és a krém felével megkenjük az egyik lapot, majd ráhelyezzük a másikat. A maradék krémmel bevonjuk a tortát. Én tovább most nem díszítettem, de ízlés szerint mindenki úgy dobja fel, ahogy akarja. :) Egy éjszakát a hűtőben pihentetjük.
Ahogy a képeken is látszik, nekem a torta színe sajnos nem lett az igazi, valószínűleg a festékem nem volt a legjobb. Először mikor összeállítottam a tésztát, azt hittem, hogy rózsaszín bársony tortám lesz :) Szerencsére sütés közben sötétebb lett a színe.


2015. április 22., szerda

Medvehagymás pogácsa

Ha itt a tavasz, akkor itt van vele a medvehagyma szezon. Ti szeretitek a medvehagymát? Én nagyon! A medvehagyma az utóbbi évek egyik nagy tavaszi sztárja, noha régen is sokan fogyasztották, ez a növény is kissé elfelejtődött. Pár évvel ezelőtt azonban újra berobbant a köztudatba, szerencsére.
Ugyanis a medvehagyma nemcsak isteni finom, hanem rendkívül egészséges is. Erős tisztító hatása jót tesz a májnak, az ereknek és a beleknek is. C-vitamin tartalma miatt pedig immunrendszer javító hatása is van. Lassan már vége a szezonnak, de talán még fellelhető pár helyen. Ha a természetben mi magunk gyűjtjük be, akkor óvatosak és körültekintőek legyünk. A medvehagyma könnyen összekeverhető a gyöngyvirággal és a kikericcsel. Nem nehéz a megkülönböztetésük: a fokhagyma illat az árulkodó jel, arról, hogy medvehagymával van dolgunk. Sok mindenhez felhasználható, ehető nyersen, készíthetünk belőle pestót vagy krémlevest, esetleg ízesíthetünk vele pogácsát. Ehhez hoztam ma egy receptet.

Medvehagymás pogácsa

A pogácsa alaptésztája az itthon nagy sikerű krumplis pogácsa tésztája. Ezt alakítottam kicsit át a medvehagymához és a sajthoz.

  • 1 héjában főtt krumpli
  • 0,5 kg rétesliszt
  • pici só
  • 1 tojás
  • 2 dkg élesztő
  • 100 g tejföl
  • kevés tej
  • 1 nagy csokor medvehagyma
  • 150 g krémsajt
  • sajt a tetejére
A megfőtt krumplit lereszeljük, az élesztőt felfuttatjuk a tejben (kb. 2 dl, de krumplitól és liszttől függően lehet, hogy többre van szükség). A medvehagymát és a sajtokat leszámítva az összes hozzávalót egy nagy tálba öntjük és sima tésztát dagasztunk belőle. Meleg helyen pihentetjük, addig, míg a duplájára nem kel.
Közben felaprítjuk a medvehagymát, és összekeverjük a krémsajttal, megsózzuk.
A sütőt előmelegítjük 200 °C-ra. Ha a tészta megkelt, kisodorjuk, megkenjük a sajtos medvehagymás krémmel. A tészta felső harmadát középre hajtjuk, ráhajtjuk az alsó harmadot, majd a bal oldalát középre hajtjuk, végül jobb oldali tésztát is ráhajtjuk. Csinos kis téglalapot vagy négyzetet fogunk kapni. Ezt kisodorjuk, és a hajtogatást még kétszer megismételjük. Pogácsát szaggatunk belőle, tepsire rakjuk, a tetejüket megkenjük egy felvert tojással és megszórjuk reszelt sajttal.
A sütőben aranybarnára sütjük őket.




2015. február 1., vasárnap

A tökéletes házasság, főszerepben a sajt és a brokkoli

Sajt(ok) és brokkoli...az egyik legjobb párosítás. Ez egy nagyon egyszerű és könnyen elkészíthető egytálétel. Ráadásul hamar kész is van és eszméletlenül finom is. A brokkoli az egyik kedvenc zöldségem, sok mindenhez felhasználom. Szoktam belőle készíteni krémlevest, brokkolis-sonkás tésztát, pasta primaverat, brokkolis rizottót, quiche-t, húsok mellé köretet és sajtos brokkolit.
A brokkoli nagyon egészséges, sok vitamint, béta-karotint és folsavat tartalmaz. Már az ókori rómaiak is ismerték és fogyasztották. Ezen nem csodálkozom, mert nagyon finom. :))
A recept másik fontos összetevője a sajt. Sokféle sajt, minél több-annál jobb. A különféle sajtok is  a kedvenceim közé tartoznak, jöhetnek a kemény sajtok, goudák, parmezánok, krémsajtok, mascarponék,  kéksajtok, gorgonzolák, brie-k, camembert-ek, mozzarellák...hogy csak egy pár fajtát említsek. Ebből a szempontból ez a recept nem is lehetne jobb, sokak kedvenceit házasítja össze.

Csőben sült sajtos brokkoli

  • kb. fél kiló brokkoli
  • 1,8 dl tejszín
  • sajtok (például 10 dkg kemény sajt + 5 dkg kéksajt, vagy kemény sajt + 2-3 kanál krémsajt, vagy mindez vegyítve és különböző módon kombinálva,) + 5 dkg vagy több a tetejére
  •  só
  • csipetnyi bors és szerecsendió
A brokkolit rózsáira szedjük és sós vízben megfőzzük. Nem kell annyira, hogy szétessen, legyen puha, de tartsa meg a formáját. Ha megfőtt leszűrjük, és előmelegítjük a sütőt 200 °C-ra. Elkészítjük a mártást: a tejszínt felforraljuk, ha forr, belekeverjük a sajtokat és fűszerezzük. A brokkolit kivajazott hőálló tálba öntjük, és ráöntjük a mártást. A tetejét megszórjuk jó sok sajttal, és addig sütjük amíg a teteje aranybarna nem lesz. Miután kivettük, egy kicsit várunk vele, és nincs más hátra, mint...jó étvágyat!
Amint a képen is látjátok nem csak egy nagy tálban lehet csinálni, adagonként szuflé formákban is elkészíthető.