A következő címkéjű bejegyzések mutatása: palacsinta. Összes bejegyzés megjelenítése
A következő címkéjű bejegyzések mutatása: palacsinta. Összes bejegyzés megjelenítése

2016. március 16., szerda

Kakaós palacsinta pudingporból (gluténmentesen)

A palacsinta iránti szenvedélyről már írtam ezen a blogon, ez az amiből nem lehet kinőni. A klasszikus palacsinta mellett rendszerint kipróbálok újféle verziókat is. Ilyen a pudingporból készült változata is, amihez mindössze 3 alapanyag szükséges: tojás, tej és a pudingpor. A neten legtöbbször a vaníliás pudingporból készültet lehet megtalálni, azt is kipróbáltam és nagyon finomra sikeredett. Már akkor elkezdte mozgatni a fantáziámat a kakaós palacsinta gondolata. Íme, a megvalósult ötlet:


Jelentem, nagyon finom kakaós. Ráadásul, ha olyan pudingport használunk, amilyent a gluténérzékenyek is fogyaszthatnak, akkor nekik sem kell kimaradniuk a palacsintázásból. :)

Kakaós palacsinta pudingporból (gluténmentesen)
12 közepes méretű palacsinta

  • 2 csomag 40 g-os kakaós ízű pudingpor
  • 6 tojás
  • 2 dl tej
  • ha valaki nagyon édesen szereti, akkor 1-2 kanál cukor
A hozzávalókat jól elkeverjük. Ez fontos, mert ha ez nem sikerül, előfordulhat, hogy túl tojásízű lesz a palacsinta. Egy teflonserpenyőt icipici olajjal felmelegítünk, és megsütjük a palacsintákat, én csak minden második-harmadik alá tettem olajat.
Nemsokára hozom hozzá a tölteléket is! :)

2015. november 8., vasárnap

Almás palacsinta

Van olyan ember, aki ne szeretné a palacsintát? Minden bizonnyal nincs, a palacsinta az a kaja, amit így vagy úgy, de mindenki szeret. Gyerekkorunk kedvenc eledele (a felnőttkoré is :D). Vajon miben rejlik a titka? Azt hiszem erre a kérdésre nem nehéz válaszolni, a palacsinta finom és kész. Mindegy, hogy melyik változatát, a hagyományost (most látom, hogy az nincs is fent a blogon, ezt sürgősen pótolni kell!!) vagy egy újabb, trendibb zabos változatát, vele a siker garantált. Jöjjön egy újabb kedvenc, az almás. Még nincs késő, akár most is össze lehet dobni. :)

Almás palacsinta

  • 3 kisebb alma
  • 5 dl tej
  • 10 dkg finomliszt
  • 10 dkg teljeskiőrlésű rozsliszt
  • 5 dkg vaj felolvasztva
  • 2 tojás
  • 2 ek cukor
  • csipetnyi só
  • ízlés szerint fahéj
  • kevés olaj a sütéshez
Az almákat lereszeljük. A tejből, lisztekből, cukorból, vajból, sóból és fahéjból sűrű palacsintatésztát keverünk, a végén hozzáadjuk a reszelt almát. Egy kevés olajat, csak pár cseppnyit, felforrósítunk a serpenyőnkben, és egy merőkanálnyi tésztát adagolunk belé. Szétterítjük, ez egy picit vastagabb lesz, mint a hagyományos. Emiatt a megfordításánál is figyelni kell, mert könnyen eltörhet a palacsinta. Mindkét oldalán aranybarnára sütjülk.
A tálalást nem kell túlcifrázni, egy kevés porcukor, és már ehetjük is. Jó palacsintázást!!


2015. augusztus 11., kedd

Zabpalacsinta

Újra itt... egy kis időre eltűntem, fizikai, lelki és mentális feltöltődés ürügyén elmentem nyaralni, de most már teljesen megújulva és feltöltődve újra itt vagyok, hogy megoszthassam Veletek kalandjaim a konyhában. A visszatéréshez egy ügyes kis gyors receptet hoztam. Tegnap este valami édeset kívántam, volt egy kis őszibarackom, gondoltam azzal kéne kezdeni valamit. Több ötlet is felmerült bennem, mire tudatosítottam magamban, hogy igazából egy dologra vágyom...a palacsintára. A hagyományos palacsinta helyett egy zabpalacsintát készítettem, és egy isteni finom vacsora kerekedett belőle!

Zabpalacsinta
( 1 személyes adag, 4 db kisebb palacsinta)
  • 10 dkg zabpehely
  • 1,5 dkg finomliszt
  • 1 tojás
  • 1 dl tej
  • 1 ek olivaolaj
  • csipetnyi só
  • 0,5 tk sütőpor
Mindössze annyi a dolgunk, hogy az itt felsorolt alapanyagokat jól összedolgozzuk, és kezdhetjük a palacsintasütést. A serpenyőbe is öntehetünk egy kevés olivaolajat, de ha teflonos serpenyővel dolgozunk, akkor olaj nélkül sem fog leégni. A palacsintát akkor kell megfordítani, ha a közepe már kezd hólyagos lenni, és a széle már megsült.
Friss őszibarackkal és mézzel ettem. 


2015. február 28., szombat

Hétvég(r)e!!!

Kicsit eltűntem, összejöttek a dolgok mostanában, el kellett rendeznem a dolgaimat. Sikerült mindent megoldanom, úgyhogy tegnap végre beszabadulhattam a konyhába, és kedvem szerint kiélhettem minden alkotási vágyam. Ennek eredménye egy főétel és desszert, következzenek a receptek.
A maradék felhasználás híve vagyok. Nálunk se szokott elfogyni minden, és őszintén bevallom, hogy nem szívesen dobok ki ételt a szemétbe. Amit tudok újra felhasználok-és egy új étel születik. :)
Csütörtökről maradt egy kevés palacsintánk. A palacsinta eredetileg a hagyományos fogyasztásra készült, vagyis édesen, lekvárral, kakaóval. Másnap viszont én inkább valami sósat kívántam, és így megszületett a sós töltött palacsinta ötlete. Szerencsére mi a palacsinta alaptésztát "semleges" ízűre, vagyis nem édesre készítjük.

Gombás töltött palacsinta
  • 7 palacsinta
  • 25 dkg friss csiperke, vagy egy konzerv gomba
  • 5-6 szelet sonka
  • 15 dkg reszelt sajt
  • 4-5 dkg vaj
  • 2,5 dl tej
  • 2,5 ek liszt
  • fűszerek: só, bors, kakukkfú, szerecsendió, fokhagyma
A sütőt előmelegítjük 180 °C-ra. A gombát megtisztítjuk, felszeleteljük. Egy gerezd fokhagymát átnyomunk a fokhagymanyomón. Kevés olajon addig pirítjuk, míg illatozni nem kezd, ezután hozzáadjuk a gombát. Körülbelül 25 percig pároljuk, félidőben hozzádobjuk a csíkokra vágott sonkát. Fűszerezzük: megborsozzuk, ízlés szerint megszórjuk kakukkfűvel (én sokat teszek bele, mert nagyon szeretem :)). Csak a végén sózom. Elkészítjük a besamel mártás. A besamel, vagyis a fehér mártás, a francia konyha egyik alapmártása, sok más mártás alapját képezi. A mártáshoz a vajat felolvasztjuk, egy kissé megpirítjuk rajta a lisztet, majd felöntjük a tejjel. Sok vita folyik arról, hogy hideg vagy meleg tejet kell-e használni. Tapasztalataim szerint hideg tejjel is működik, nem lesz tőle csomós a mártás. A mártást állandó keverés mellett besűrítjük, a végén sózzuk, borsozzuk, megbolondítjuk csipet szerecsendióval. Mivel én sajtmártást akartam, ezért 10 dkg sajtot is hozzákevertem a végén. A mártás 3/4-ét a gombához kevertem. Megtöltjük a palacsintákat: a palacsinta közepére halmozunk egy kevés gombás tölteléket, mindegyik oldalát a közepére hajtjuk, így egy téglalapot kapunk. A megtöltött palacsintákat egy kivajazott sütőformába rakjuk, ráöntjük a maradék mártást és megszórjuk sok-sok sajttal. A sütőben körülbelül 25-30 perc alatt aranybarnára sütjük. Ajánlott rögtön elfogyasztani, frissen a legjobb. ;)