A következő címkéjű bejegyzések mutatása: erdei gyümölcs. Összes bejegyzés megjelenítése
A következő címkéjű bejegyzések mutatása: erdei gyümölcs. Összes bejegyzés megjelenítése

2019. december 1., vasárnap

Angyal torta (Süti kihívás VI.)

A torta nemcsak angyaloknak. :) A nevét arról a különleges tulajdonságáról kapta, hogy a tésztája hófehér marad, mint az angyalok szárnya. Az Angyal torta (Angel Pound Cake) megnevezés csak magát a piskótát takarja, minden más bónusz hozzá. Leggyakrabban tejszínnel és bogyós gyümölcsökkel bolondítják, ami igazán kiváló párosítás.
Nagyon jó maradék mentő - ugyanis a tortához nem kellenek egész tojások, csak a fehérjék. Így a créme brulee-ből vagy a pitékből kimaradt fehérjéknek sem kell kárba veszniük. Nálam a mélyhűtőben már gyűltek egy ideje és a szokásos Pavlova vagy Esterházy mellé egy új sütivel bővült a repertoár. A nosalty.hu egyik receptjét készítettem el, nagy sikerrel. A képek most kevésbé jól sikerültek, esti fényviszonyok és egy rám váró legjobb barátnő és az általa behűtött Chardonnay mellett talán nem is csoda. Kérlek, nézzétek el. :)

Angyal torta





Hozzávalók:
  • 8 tojásfehérje
  • 100 g finomliszt
  • 300 g cukor
  • 4 tk citromlé
  • 1,5 tk sütőpor
  • 250 ml tejszín
  • 50 g porcukor
  • 70 g kókuszreszelék
  • 20 ml málnaszörp
  • friss málna
A sütőt előmelegítjük 180 °C-ra. A tojásfehérjékből kemény habot verünk, majd hozzáadjuk a cukor felét és még keményebb habbá verjük. A maradék cukrot összekeverjük a liszttel és a sütőporral, óvatosan beleforgatjuk a habba és a citromlevet is hozzáadjuk. Belesimítjuk egy 22 cm-es tortaformába (nem kell kivajazni!), és 35 perc alatt megsütjük. Sütés közben nem nyitogatjuk a sütőajtót. Ha kész, félretesszük hűlni.
A tejszínt kemény habbá verjük, majd hozzáadjuk a porcukrot is. Bevonjuk vele a tortát. A kókuszreszeléket összekeverjük a szörppel, elosztjuk a torta tetején és ráhelyezzük a friss málnaszemeket.




2015. november 7., szombat

Gyümölcsös-csokis krémtúró

Itt vagyok, itt vagyok... kicsit eltűntem az utóbbi napokban. Technikai és inspirációs szünetre volt szükségem. :) Ez nem jelenti azt, hogy nem tevénykedtem a konyhámban, a recepteket most is gyűjtöttem és fotóztam, hogy át tudjam Nektek adni a finomságokat, és Ti is kedvetekre főzhessetek. Mindössze az írás szorult háttérbe, de mindenkinek jelentem, hogy tettre kész vagyok, tele energiával, úgyhogy nincs menekvés jöjjenek a receptek! :)
A visszatérődesszert egy villámgyors krémtúró, se perc alatt összedobható még a leghúzósabb nap után is, legalább lesz mivel kényeztetni magunkat.

Gyümölcsös-csokis krémtúró
(2 személyre)
  • 25 dkg túró
  • 2 kanál tejföl vagy görög joghurt
  • 1 kanál porcukor
  • 1 kanál vaníliás cukor
  • fél tábla étcsoki
  • 2 kanál tejszín
  • 1 bő marok gyümölcs (nálam erdeigyümölcs keverék volt)
A túrót a tejföllel és a cukrokkal jól elkeverjük, lehetőleg minél simábbra. A ganache-hoz a csokit megolvasztjuk a tejszínben. Fogunk két szép poharat, mindkettő aljára teszünk 1-1 nagy kanál krémtúrót, arra jöhet a csoki, majd egy kis gyümölcs. Újabb túróréteg, majd csoki és gyümölcs, ezt harmadszor is megismételjük. Ha akarjuk lehűthetjük, de akár rögtön is fogyasztható.


2015. augusztus 17., hétfő

Túrógombóc

A túrógombóc elkészítésétől sokan tartanak, pedig rém egyszerű elkészíteni. Legtöbben ugye attól tartanak, hogy a főzés közben szétesnek a gombócok. A titok a helyes arányok eltalálásában és a pihentetési időben rejlik, amire azért van szükség, hogy a búzadara magába szívja a nedvességet. Ennek köszönhetően nem kell majd több kanálnyi darával vagy liszttel növelni a száraz összetevő mennyiségét, így nem lesz túl kemény és száraz a gombóc, hanem pihe-puha marad. Áfonyamártással tálaltam, szerintem nagyon jól illik hozzá a kicsit savanykás bogyós gyümölcsök zamata. (Az áfonya után ne nagyon öltögessétek a nyelvetek másokra, érdekes látvány a kékes-lilás nyelv. :))

Túrógombóc
  • 50 dkg túró
  • 2 tojás
  • 5 ek búzadara
  • 1 ek cukor
  • 1 ek vaníliás cukor
  • 10 dkg zsemlemorzsa
  • 1-1,5 ek olaj
A túrót egy szitán vagy egy villa segítségével jól áttörjük. Erre azért van szükség, hogy a gombóc valóban sima legyen, ne legyenek benne nagyobb túrórögök. Összekeverjük a tojással, búzadarával és a kétféle cukorral. 2-3 óra pihenési időt adunk neki a hűtőben. Addig elkészítjük a zsemlemorzsát: egy nagyobb serpenyőben felforrósítjuk az olajat, és megpirítjuk benne a prézlit. Ha a gombócmassza már kipihente magát, kis golyókat formálunk belőle, és bő, forró vízben megfőzzük őket. Akkor lesz kész ha feljönnek a víz tetejére, és még egy percet adunk nekik. Kivesszük a vízből és megforgatjuk a zsemlemorzsában. Tálalhatjuk porcukorral, tejföllel, amivel szeretnék.
Az áfonyamártáshoz 30 dkg áfonyát egy kevés, pár kanálnyi cukor kíséretében főztem, közben egy villával kicsit összenyomkodtam. Nem teljesen simára, mert azt akartam, hogy legyenek benne még egész gyümölcsök. 1 kanál keményítő segítségével picit besűrítettem, és el is készült. Hidegen és melegen egyaránt finom!


2015. június 29., hétfő

Pavlova torta

A Tiramisu bejegyzésben elejtettem egy olyan megjegyzést, hogy a tiramisu krémet ne rontsuk el tojásfehérjével, inkább készítsünk belőle Pavlovát. Én így tettem :). Arról is írtam már régebben, hogy a tojásfehérjéket nem szükséges kidobni, nyugodtan lefagyaszthatók, ezek elhasználására is kitűnő ötlet ez a torta.
Nevét Anna Pavlova orosz származású prímabalerináról kapta, és az ő tiszteletére készítették először az egyik turnéja során.A 20-as években Ausztráliában és Új-Zélandon tartott előadásokat, a két nemzet nagyon sokat vitatkozott azon, kié is valójában ez a recept. Jelen állás szerint Új-Zélandé volt az elsőbbség, de a vitát hagyjuk meg inkább az ő számukra. A cukrászt, aki készítette, állítólag a táncosnő tütü szoknyája ihlette meg. Még sulis koromban pedig azt a verziót hallottam, hogy a művésznő valamilyen könnyű desszertre vágyott, ezért a cukrász a piskótát habcsókra, a vajas krémet pedig tejszínhabra cserélte. Hogy mi az igazság? Szerintem nem is ez a legfontosabb. Hanem, hogy ezt az isteni habcsókos, tejszínhabos desszertet bárki elkészítheti otthon. Igazi nyári finomság, a tortát finom gyümölcsök koronázzák meg.

Pavlova torta
  • 5 tojásfehérje
  • 25 dkg cukor
  • 1 kk ecet
  • 1 kk kukoricaliszt (elhagyható)
  • 2 dl tejszín
  • 2 ek porcukor
  • 10 g vaníliacukor
  • tetejére rengeteg gyümölcs (eper, málna, erdei gyümölcs, cseresznye, ... amit csak akarunk :))

Az alapot készítjük el először: a tojásfehérjéket kemény habbá verjük. Úgy félidőben hozzákeverjük a cukrot, az ecetet és a kukoricalisztet. A sütőt előmelegítjük 120 fokra, egy tepsit kibélelünk sütőpapírral. Ráhalmozzuk a tojáshabot, egy fészket alakítunk ki, a széle legyen magasabb, a közepébe fogjuk majd halmozni a finomságokat. 75 perc alatt megsütjük, kihűtjük.
A tejszínt kemény habbá verjük, ízesítjük a cukrokkal. A kihűlt habcsókra rakjuk.
Készíthetjük friss gyümölccsel, akkor csak rá kell rakni. Vagy fagyasztottból is, én a fagyasztott gyümölcsöset úgy készítem, hogy a még fagyos gyümik felét 1-2 kanál cukor kíséretében fölteszem főni, összenyomkodom, hogy legyen egy kis leve, majd a többi gyümölcsöt is megolvasztom  benne. Ezt rakom a torta tetejére, és a finom pépes lé összekveredik a vaníliás tejszínhabbal.... nyami!

most cseresznyével készült a Pavlova torta

2015. március 23., hétfő

Erdei gyümölcsös joghurtos muffin

Ma egy villám bejegyzés következik. Villám, mert gyors és rövid. Ugyanúgy, ahogy a mai finomság is.
Egy muffint hoztam ma Nektek. Ez az egyik szupergyors favoritom, ha hirtelen össze kell dobni valami finomat. Ha van egy jó alapreceptünk, akkor nyert ügyünk van, mert az végtelen módon lehet kombinálni és variálni.

Erdei gyümölcsös joghurtos muffin
  • 1 tojás
  • 1 bögre cukor
  • 2 bögre liszt
  • 1 bögre tej (vagy más folyadék*)
  • 0.5 bögre olaj
  • 1 cs sütőpor
  • 1 cs vaníliacukor
Eddig tart az alaprecept, amit rendszeresen kombinálok. Ebbe még kevertem egy doboz fehér joghurtot. Csak annyi a dolgunk, hogy a felsorolt dolgokat összekeverjük. A muffin formákat félig megtöltjül a tésztával, majd beleszórjuk a fagyasztott erdei gyümölcs keveréket, még egy kevés tésztát rakunk a tetejükre, és 200 °C-ra előmelegített sütőben 15 perc alatt megsütjük. Ennyi! :))



* A tej helyettesíthető: amikor csokis-narancsos muffint sütöttem, a tejet frissen facsart narancslével pótoltam, vagy egyszer tojáslikőrrel is, bár az kicsit sűrűbb, mint a tej, és ez meg is látszott a tészta állagán. Úgy is lehet, hogy fél bögre tej+ fél bögre a másik folyadékból.