A következő címkéjű bejegyzések mutatása: hal. Összes bejegyzés megjelenítése
A következő címkéjű bejegyzések mutatása: hal. Összes bejegyzés megjelenítése

2015. november 10., kedd

Penne a nyár ízeivel

Sokan vágyakozva gondolunk vissza az elmúlt nyári napokra, a napsütésre, a pancsolásra, a csodás nyári estekre, a behűtött borokra, a nagy bulikra, a grillpartikra, a felejthetetlen utazásokra... Jó egy kicsit felidézni a kellemes emlékeket, noha az ősz is számtalan szép élményt tarogat a számunkra. Az ízekkel is lehet nosztalgiázni, (mint ahogy én az éclair-rel :)), én például kimondottan szeretek otthon is reprodukálni egy-egy finom ételt, amit a nyaralás során ettem.
A mai recept nem köthető konkrét utazáshoz, igazából csak az ízvilága miatt kapcsolható a nyárhoz. De azzal nagyon. Mondjuk simán el tudnám képzelni, hogy egy olasz trattoriaban ezt szolgálják fel nekem egy pohár hűs fehérbor társaságában, miközben hallgatom a forgalmas itáliai utca zaját és a tenger illatát sodorja felém a szél....

Penne a nyár ízeivel

  • 25 dkg penne
  • 4 szelet halfilé (afrikai harcsa, tőkehal, és hasonló társai)
  • 1 üveg paradicsompüré
  • 1 nagy marok olivabogyó
  • 1-2 gerezd fokhagyma
  • só, bors, kakukkfű és bazsalikom
  • kevés citromlé
  • 1 kk cukor
  • kevés olivaolaj
  • 5-8 dkg sajt
A sütőt előmelegítjük 180°C-ra, a tésztának felteszünk főni 2,5 liter vizet. A halat felkockázzuk (nagyobb kockákra), icipicit besózzuk, facsarunk rá egy kis citromlevet, majd kevés olivaolajon pár perc alatt megsütjük. Közben al dentére főzzük a tésztát. Folytatjuk a mártást: a fokhagymát megfuttatjuk egy kevés olajon, felöntjük a paradicsompürével, amit sózunk, borsozunk, ízesítjük a bazsalikommal és a kakukkfűvel, és hozzáadjuk a cukrot is, hogy enyhítsük a paradicsompüré kissé savanykás ízét. 5 perc főzés után hozzáadjuk a halkockácat, és további 5 percig főzzük. A mártásba keverjük a pennét, egy olajjal kikent tűzállótálba öntjük, a tetejét megszórjuk a reszelt sajttal. 30 perc aranyszínűre pirítjuk. Majd álmodozunk és álmodozunk az olasz nyarakról...


2015. június 16., kedd

Citromos-kakukkfüves pisztráng

Kezdhetném ezt a bejegyzést, azzal a tipikus mondattal, hogy mi magyarok nagyon kevés halat eszünk. Sajnos, be kell látnunk, hogy ez tényleg így van. Pedig, amellett, hogy a hal egészséges, nagyon finom és változatosan elkészíthető. Ezt is kevesen tudatosítják, a legtöbb ember számára a hal továbbra is a böjtkor elkészített rántott halat jelenti. De szerencsére halhelyzetben is  elindult egy pozitív irányú változás, egyre több ember nyit az új dolgok felé.
A pisztráng az egyik legfinomabb halfajta. Finom, fehér húsú, sütve, grillezve az igazi. Bátran fűszerezhetjük, keleties ízvilágot keresve, az egyszerűbb ízeken át bárhogyan. Én egy citromos és kakukkfüves párosítást választottam, mindkettő nagyon jól illik a halhoz.

Citromos-kakukkfüves pisztráng

  • személyenként 1 pisztráng
  • 1 citrom
  • friss kakukkfű
  • 1 ek olaj
  • 1 gerezd fokhagyma
  • só, bors
Nagyon bonyolult a recept :) : a sütőt előmelegítjük 180 °C-ra, a halat megmossuk, és átlósan beirdaljuk. A tepsit kibéleljük alufóliával vagy sütőpapírral, ha alufóliát használunk, vékonyan kenjük meg olajjal. A citromot felszeleteljük, a halat szétnyitjuk, sózzuk, borsozzuk, bedörzsöljük a fokhagymával, bele helyezünk egy-két citromkarikát, friss kakukkfű ágat. Berakjuk a sütőbe, és 35 perc alatt megsütjük.
Krumplipürével, friss salátával tálaljuk.