A következő címkéjű bejegyzések mutatása: kuglóf. Összes bejegyzés megjelenítése
A következő címkéjű bejegyzések mutatása: kuglóf. Összes bejegyzés megjelenítése

2019. december 8., vasárnap

Mandulás kuglóf mandarinnal fűszerezve (Süti kihívás VII.)

A süti listám egyik pontjaként egy különleges kuglófot jelöltem ki, a hagyományos kétszínű ugyanis már nagyon jól megy, az volt az első süti, amit teljesen egyedül sütöttem cirka 15-16 évvel ezelőtt. Több lehetőség is volt, végül több szempont miatt is erre esett a választásom. A kihívás kapcsán gyakran kérdezik, ki eszi meg az elkészült remekműveket. Bármilyen hihetetlen, nem én egyedül ;) a családom és a barátaim köszönik, jól vannak.
A munkatársaimat is szerettem volna meglepni, de ott kicsit nehezített volt a pálya, mivel az egyikük gluténérzékeny, így mindenképp egy ilyen receptet kellett keresnem. Aztán eszembe jutott Ízből tíz egyik kuglófja, melynek nagyrésze darált mandula és az a kevés liszt kiváltható rizsliszttel. A kuglóf ízvilágában  is tökéletesen passzol a közelgő karácsonyhoz.

Mandulás kuglóf mandarinnal fűszerezve (gluténmentes)




  • 300 g vaj
  • 250 g cukor
  • 5 tojás 
  • 4 mandarin reszelt héja
  • 1 citrom reszelt héja
  • 1 vanília kikapart magja
  • 300 g darált mandula
  • 100 g rizsliszt
  • csipet só
A sziruphoz
  • 4 mandarin leve
  • 1 citrom leve
  • 40 g cukor
A sütőt előmelegítjük 175°C-ra és előkészítjük a 23 cm átmérőjű kuglóf formánkat. A puha vajat habosra keverjük a cukorral, majd egyenként hozzáadjuk a tojásokat. Belereszeljük a citrusok héját, hozzáadjuk a vaníliát és a csipet sót, végül óvatosan beleforgatjuk a mandulát és a rizslisztet. 40-50 perc alatt készre sütjük, tűpróbával ellenőrizzük, hogy átsült-e.
Amíg sül a kuglóf, elkészítjük a szirupot: a hozzávalókat összeforraljuk, kb. az eredeti mennyiség felére. Amikor kivesszük a kuglófot a sütőből, még a formában hagyva megszurkáljuk és leöntjük a sziruppal. Megvárjuk, míg kihűl. A végeredmény egy finom, puha, nem eláztatott süti lesz. :)

2015. május 26., kedd

Egyszerű (de nagyszerű) kevert kuglóf

Az első. Ez a kuglóf volt az első sütemény, amit megtanultam sütni, vele kezdődött ez a nagy szerelem. Azóta sok minden mást kipróbáltam már, bonyolultabb, híresebb sütiket egyaránt, de ez mindig különleges helyet fog elfoglalni a szívemben. Régi családi recept, amióta az eszemet tudom, megvan. A hagyományos kuglóftól viszont eltér, az ugyanis egy élesztővel készült kelttésztás süti, német területről eredeztethető. Nevét a formájáról és az élesztőről kapta - ezt a nevet vette át a magyar nyelv is.
A bölcs háziasszonyok bizonyára egyszerűsíteni akarták a receptet, ezért találták ki ezt a változatot. Lehet, hogy sokan ismeritek, de a kezdőknek nagy segítség lehet, hiszen tapasztalatból tudom, hogy ebből a receptből könnyen elsajátíthatóak az alapok.

Kevert kuglóf
(24 cm-es átmérőjű formához)

  • 6 tojás
  • 25 dkg porcukor
  • 2 dl olaj
  • 25 dkg rétesliszt
  • 1 sütőpor
  • 2-3 ek kakaó
  • vaj, liszt a forma kikenéséhez
A sütőt előmelegítjük 160°C-ra, a formát előkészítjük: a vajjal kikenjük és liszttel beszórjuk. A tojásokat kettéválasztjuk, a sárgájukat a porcukorral és egy kanál vízzel habosra keverjük. Majd az olajat adagonként hozzákeverjük, végül a liszt és a sütőpor következik. A tojáfehérjéket egy csipet só kíséretében kemény habbá verjük, majd óvatosan a masszánkba forgatjuk. Lehetőleg úgy, hogy minél kevésbé törjük össze a habot, ezért érdemes először egy keveset belékeverni, és fellazítani a tésztát.
Az elkészült keverék felét (valamivel több is lehet) a formába öntjük, majd a maradékhoz hozzáadjuk a kakaót és azt is a formába csurgatjuk. Az előmelegített sütőben 45 perc alatt megsütjük, tálaláskor megszórjuk porcukorral.

kis vasárnapi idill :)