A következő címkéjű bejegyzések mutatása: keksz. Összes bejegyzés megjelenítése
A következő címkéjű bejegyzések mutatása: keksz. Összes bejegyzés megjelenítése

2019. november 23., szombat

Moszkauer (Süti kihívás V.)

Félidő! Kihívásom feléhez érkeztem, és ez egyben azt is jelenti, hogy vészesen közeleg a karácsony. Jövő hét vasárnap már meggyújtjuk az első gyertyát az adventi koszorún, és aki nem akarja az utolsó pillanatra hagyni a karácsonyi menü tervezését, az jobb ha már most elkezdi gondolatban összeszedni a fogásokat. Természetesen ezt sem kell túlbonyolítani, nem kell 20-féle ételnek és sütinek lennie az asztalon, inkább 1-2 jól bevált családi kedvencet érdemes készíteni. A tervezéssel és a jó ütemezéssel megspórolt időt pedig a családunkra és a szeretteinkre fordíthatjuk, az ünnep úgy is attól szép, ha együtt vagyunk. :)
Az eheti recept klasszikus karácsonyi desszert, ami ajándéknak is kiváló, és egy picit előbb elkészíthető, jól záródó dobozban elvan egy ideig (már ahol kibír annyit, nálam ugyanis esély nincs hosszabb tárolási időre :)).

Moszkauer





Hozzávalók:

  • 100 g dió
  • 50 g kandírozott narancshéj
  • 50 g vaj
  • 50 ml tejszín
  • 50 g cukor
  • 30 g finomliszt
  • + a mázhoz 100 g csoki és 1-2 kanál étolaj vagy kókuszolaj
A sütőt előmelegítjük 175 °C-ra, a tepsinket kibéleljük sütő papírral. A diót durvára, darabosra daráljuk, a kandírozott narancshéjat apróra felkockázzuk. A vajat, tejszínt és a cukrot összeolvasztjuk és felforraljuk, majd lehúzzuk a tűzről és hozzákeverjük a többi hozzávalót. Homogén masszát kapunk, amiből egy kanál segítségével kis kupacokat rakunk a tepsire. Kissé lelapítjuk őket, ebből a mennyiségből kb. 20 darab lesz. Nem  kell túl szorosan, egy icipicit szétterülnek majd. 10 perc alatt megsütjük, de inkább figyeljünk rá, mert akinek erősebb sütője van (mint pl. nekem), annak már 8 perc alatt elkészülhetnek.
A tepsin hagyva megvárjuk míg teljesen kihűlnek. A mázhoz gőz fölött megolvasztjuk a csokit az olajjal, majd ha kész, akkor a moszkauerek alját belemártjuk a csokiba. Csokis oldalukkal felfelé visszarakjuk a tepsire és megvárjuk, míg megdermed rajta a csoki.

Ti várjátok már a karácsonyt? :)

2015. november 7., szombat

Kényeztető csokis kókuszos keksz

Valamiért úgy vagyok vele, hogy imádom az amerikai típusú csokis kekszeket. Mint mindenből, ezekből is előnyben részesítem a házi, saját készítésű változatokat. Egy nagy dobozban jól tárolható, ajándéknak is remek, és nem utolsósorban az elkészítése után a lakás úgy illatozik tőle, hogy öröm oda belépni.
Kiváló reggelire, tízóraira, egy kávé mellé, vacsi után......... :)
A kekszsütés lényeges pontja a sütési idő. Vigyázni kell arra, hogy ne süssük túl, mert akkor túlságosan kemények lesznek. A receptekben megadott sütési időt be kell tartani, ne ijedjünk meg attól, hogy amikor kivesszük a kekszet még puhák lesznek, ahogy hűl, úgy fog megkeményedni.
Kényeztető csokis kókuszos keksz

  • 10 dkg puha vaj
  • 11,5 dkg kókuszreszelék
  • 13 dkg zabpehely ledarálva
  • 10 dkg barnacukor
  • 1 kanál vaníliáscukor
  • csipetnyi só
  • 1 tk sütőpor
  • 1 tojás
  • 8 dkg étcsoki
A sütőt előmelegítjük 170 fokra, két tepsit kibélelünk sütőpapírral. A vajat a tojással és a cukrokkal habosra keverjük. Hozzáadjuk a száraz hozzávalókat, jól elkeverjük, majd következhet a darabokra vágott csoki. A masszából egy kanál segítségével kupacokat halmozunk a tepsire, majd kissé lelapítjuk a kekszeket. 10-12 perc alatt megsütjük.




2015. szeptember 14., hétfő

Mogyorós zabkeksz

Egy ráérős hétvégén előszeretettel vackolom be magam egy kényelmes fotelba egy jó könyv társaságában. A remek olvasnivaló  mellé egy kis nassolnivaló is dukál. A bolti kekszek helyett magam sütötte finomságot majszoltam. A kekszbe mogyoró és zabpehely került, és egy kis mézeskalács fűszerkeverék tette izgalmasabbá. A mogyoró helyett természetesen használhatunk diót vagy mandulát is. Én teljes kiörlésű rozsliszttel sűrítettem a tésztát, azonban itt is variálhatunk: használhatunk finomlisztet, rizslisztet, bármilyen más teljes kiörlésű lisztet.

Mogyorós zabkeksz
  • 5 dkg vaj (megolvasztva)
  • 2 dl tej
  • 1 tojás
  • 3 ek cukor
  • 4 ek méz
  • 5 dkg mogyoró
  • 12 dkg zabpehely
  • 0,5 tk sütőpor
  • 0,5 tk mézeskalács fűszerkeverék
  • csipetnyi só
  • 5 púpozott ek teljes kiőrlésű rozsliszt
A sütőt előmelegítjük 175°C-ra, és egy tepsit kibélelünk sütőpapírral. A megolvaszott vajat a tejjel, a tojással, a cukorral és a mézzel habosra keverjük. Hozzáadjuk a mogyorót, a zabpelyhet, a sütőport, a fűszert, a sót. A lisztet kanalanként adagoljuk a tésztához: a célunk egy sűrű, ragacsos massza. Nekem 5 evőkanálnyit vett fel. Jól elkeverjük. Egy kanál segítségével adagoljuk, hagyjunk a kekszek között egy kis helyet, mert szét fognak terülni. 15 perc alatt megsütjük, és utána nincs más dolgunk, mint átadni magunkat az élvezeteknek. :)

a keksz mellé kávé is jár :)

2015. május 22., péntek

3bit szelet

Általában némi fenntartással szoktam kezelni a különféle édességekről és csokikról mintázott süteményeket. A végeredménynek ugyanis sokszor semmi köze nincs a kiindulóponthoz. Persze, ez nem jelent azt, hogy a végeredmény rosszabb, egész egyszerűen más. Így van ez a mai recepttel is. Azt nem tudom, mi köze van ennek a sütinek a 3bit csokihoz, a nevét mindenesetre innen kapta. A recept anyukám egyik barátnőjétől van, vagy már ezer éve meg van, de csak most készítettem el először. Nagyon finom kis csokis, karamellás, kekszes sütike. Hétvégére kötelező! :)

3bit szelet

tészta:
  • 4 tojás
  • 16 dkg cukor
  • 16 dkg finomliszt
  • fél csomag sütőpor
  • 1,5 ek olaj
  • 1,5 ek kakaó
első krém:
  • 0,5 l tej
  • 2 csomag vaníliás pudingpor
  • 15 dkg cukor
  • 25 dkg vaj
második krém
  • 1 doboz sűrített tej (397 gramm)
  • 10 dkg vaj
továbbá:
  • 2 csomag kakaós keksz
  • 15 dkg tortabevonó
A sűrített tejet karamellizálni kell, egy vízzel teli edényben minimum két órán keresztül főzzük. Ezt érdemes akár előző nap megcsinálni. A sütőt előmelegítjük 200 °C-ra, egy 37x25 cm-es tepsit kivajazunk, kilisztezünk. A tojásokat a cukorral habosra keverjük, majd hozzáadjuk az olajat, végül a lisztet, a kakaót és a sütőport. A tepsibe öntjük, és készre sütjük.
Az első krémhez a tejből, cukorból és a pudingporból az útmutatás szerint sűrű pudingot főzünk. Kihűtjük. A vajat habosra keverjük, majd hozzáadjuk a pudingot és simára keverjük.
A második krémhez a vajat habosra keverjük, majd a kihűlt (!) sűrített tejet hozzáadva, elkészítjük a krémet.
Összerakjuk a sütit: a tésztára először az első krémet kenjük, erre szép sorban rárakjuk a kakaós kekszet, majd a második krém következik. Ez a karamellás krém kicsit folyékonyabb, ezért pár órára a hűtőbe kell rakni, mielőtt rátennénk a csokimázat.
Másnap forró késsel szeleteljük, és egy csésze kávé kíséretében megesszük. :)


2015. március 12., csütörtök

Parmezános keksz

Ma megint egy gyors bejegyzéssel készültem. Egy finom kis ropogtatnivalót hoztam, ami ideális filmekhez vagy meccsnézéshez, vagy olvasás közben ropogtatni vagy egy bögre forró tea mellett az ablakon kifelé bámulva majszolni...
A recept a Két duci Hölgytől, Clarissától és Jennifertől származik.

Parmezános keksz

  • 11,5 dkg finomliszt
  • 11,5 dkg vaj
  • 11,5 dkg parmezán (esetleg más karakteres sajt)
  • 1 tojássárgája
  • nagy csipet só
  • fűszerek, 1 mk, mint pl. paprika, zellersó, bazsalikom, amit szeretnénk és persze az elmaradhatatlan bors
A lisztet, sajtot és a fűszereket tegyük egy tálba, reszeljük hozzá a vajat. A vaj legyen hideg, a reszelés csak úgy fog menni :)). Adjuk hozzá a tojássárgáját, gyúrjuk össze a hozzávalókat. A tésztát rúd alakúvá sodorjuk, célszerű 1 órára a hűtőbe tenni, de a türelmetlenek, mint én már úgy fél óra után kivehetik és folytathatják a munkát. Közben melegítsük elő a sütőt 180°C-ra, a tepsiket béleljük ki sütőpapírral. A tésztarudakat vékonyan felszeleteljük, a tepsire rakjuk és 14-15 perc alatt aranyszínűre sütjük őket.
Jó ropogtatást!