A következő címkéjű bejegyzések mutatása: francia. Összes bejegyzés megjelenítése
A következő címkéjű bejegyzések mutatása: francia. Összes bejegyzés megjelenítése

2019. december 15., vasárnap

Profiterol (Süti kihívás VIII.)

A francia klasszikus kényeztetés mesterfokon. Azért is készült, hogy kényeztessek - méltó megkoronázása volt a vacsorának, amit adtam. A vendégem nagyon elégedett volt, persze én magam majd belehaltam az izgalomba. :) Finomat akartam csinálni, hogy örömet okozhassak és a visszajelzés alapján, sikerült. Noha az egész menü megérdemelne egy bejegyzést, most csak a sütit dokumentálom. A vacsora egyébként vörös boros marhapörkölt volt házi készítésű knédlivel, ráadásul egy stollent is készítettem, ami a következő bejegyzés témája lesz. Úgyhogy szombaton egész nap a konyhában alkottam és nagyon élveztem. :)

Profiterol



Hozzávalók a tésztához (20 darabhoz):

  • 3 tojás
  • 80 g vaj
  • 160 ml víz
  • 100 g  liszt
  • csipet só
A vizet a vajjal és a sóval együtt felforraljuk, majd belekeverjük a lisztet (még a tűz fölött). Egynemű masszát kapunk, akkor lesz jó, ha magától elválik az edény falától. Lehúzzuk a tűzről és egyenként (!) elkeverjük benne a tojásokat. A sütőt előmelegítjük 200 °C-ra, egy tepsit kibélelünk sütőpapírral. A tésztánkat egy nyomózsákba töltjük és kis halmokat nyomunk. Ebből a mennyiségből nekem 20 darab lett. Ha csúcsosak lennének, akkor vizes ujjal lesimítjuk és lekenjük őket tojással. 20 perc alatt készre sütjük. Megvárjuk, míg kihűlnek.

Créme Chantilly

  • 200 ml tejszín
  • 2 ek porcukor
  • vaníliacukor
A nagyon puccosan hangzó Créme Chantilly nem más, mint vaníliás tejszínhab. A tejszínt kemény habbá verjük, a cukrokkal édesítjük. A fánkokat kétféleképpen tölthetjük meg: vagy ketté vágjuk őket, vagy kilyukasztjuk és úgy nyomjuk bele a habot.

Csoki öntet

  • 200 ml tejszín
  • 100 g csoki
  • 10 g vaj
A tejszínt felforraljuk, majd beleolvasztjuk a csokit. Lehúzzuk a tűzről és simára keverjük benne a vajat. Azután mindössze ennyi dolgunk van:

2016. március 8., kedd

Tarte Tatin, avagy a fordított almatorta

Ma talán az egyik legismertebb francia desszertről lesz szó, a tarte Tatin-ról. A legenda szerint a Tatin nővérek készítették először, miután az egyikük elfeledkezett a készülő almatöltelékről a pitébe. Ugyanis a tűzön felejtette, de gondolta, megmenti a menthetőt, befedte az egészet egy kis leveles tésztával, majd a sütőbe dugta. A meglepetések sorozata csak ezután következett: nem elég, hogy ehető és finom sütemény kerekedett belőle, hanem a vendégek körében is nagy sikert aratott. Így találták fel a világ egyik leghíresebb desszertjét. Állítólag. Bizonyos körök szerint fordított almatortát már a Tatin nővérek előtt is készítettek. A mi szempontunkból végülis lényegtelen, de tanulságként talán levonhatjuk, hogy nem kell megijedni az ismeretlentől, néha előfordul, hogy az, ami első pillantásra kudarcra van ítélve, végül igazi sikersztorivá válik.

Tarte Tatin

 Tészta:
  • 15 dkg vaj
  • 20 dkg finomliszt
  • 1 tojássárgája
  • csipetnyi só
  • 1 ek víz
A hideg, felkockázott vajat összemorzsoljuk a liszttel. Majd a többi hozzávalóval egy omlós pitetésztává gyúrjuk. Letakarjuk, és a hűtőben pihentetjük.

Feltét:
  • 18 dkg cukor
  • 7 dkg vaj
  • 5 nagyobb alma
 Az almákat meghámozzuk, majd feldaraboljuk nyolcadokra. Közben keresünk egy olyan edényt, amit a tűzhelyen és a sütőben egyaránt használhatunk. A cukrot a vajjal összeolvasztjuk, majd szépen elrendezzük rajta az almaszeleteket, kb. így:





Lassú tűzön 30-35 percig pároljuk. Kinyújtjuk a tésztát, egy picivel nagyobbnak kell lennie, mint az edénynek. Ha levettük az almákat a tűzről, ráborítjuk a tésztát, a széleit lenyomkodjuk. Berakjuk a 180 fokra előmelegített sütőbe, és fél óra alatt készre sütjük. Miután kivettük, várunk vele egy öt percet, majd egy gyors mozdulattal átfordíjuk egy tálra/tányérra.
Szerintem langyosan a legjobb. :)




2016. február 10., szerda

Rosé kacsamell burgonya gratin-nel

Újra itt vagyok. Picit eltűntem, pedig az ősszel már azt ígértem, hogy jövök és hozom a finomabbnál finomabb recepteket. Aztán az élet közbeszólt. Itt most nem részletezném mi történt, arról majd máskor egy másik fórumon, a lényeg, hogy itt vagyok, és hoztam néhány finomságot is.
Így a Valentin nap előtti utolsó pillanatokra hoztam egy tökéletes vacsora ötletet, aki valami nem hétköznapi dologgal akarja elvarázsolni kedvesét. A kacsamell az utóbbi években lett újra nagyon felkapott, és mivel valószínű, hogy ez nem kerül hétköznapokon a konyhaasztalra, ezért különleges alkalmakra egyszerűen adja magát. A kacsamell sütése egyáltalán nem nagy ördöngösség, és a köret, a gratin is egyszerű feladat. Nagy tál helyett én 9 cm átmérőjű szufléformában készítettem, így a tálalás is különlegesebb.

Valentin napi menü:
Rosé kacsamell burgonya gratin-nel 
(2 személyre)

  • 2 szelet kacsamell
  •  bors, rozmaring
  • 4-5 nagyobb burgonya
  • 0,5 dl tej
  • 1 dl tejszín
  • 1 dkg vaj
  • 5 dkg reszelt sajt (legjobb a gruyére)
  • só, bors, szerecsendió
A kacsamell bőrös felét beirdaljuk, vigyázunk, hogy a húsba ne vágjunk bele. Majd beledörzsöljük a borsot és a rozmaringot. Egy órát pihentetjük. Folytassuk a körettel: a burgonyát meghámozzuk, és vékony karikákra szeljük. Minél vékonyabb annál jobb, közben a tejben és a tejszínben felolvasztjuk a vajat, és beletesszük a fűszerekt, ízlés szerint sót, borsot és egy kis szerecsendiót. A kis szufléformákat vékonyan kikenjük olajjal, majd egymásra rétegezve rakjuk a krumplikarikákat, amit leöntünk a tejszínes vajas keverékkel, a tetejét megszórjuk a sajttal.
200 fokra előmelegített sütőbe toljuk, és 45 perc alatt megsütjük.
A kacsamell sütését érdemes úgy időzíteni, hogy összhangabn legyen a gratin-nel, vagyis ahogy az kész van, menjen a kacsa a sütőbe. A husit egy teflon serpenyőben bőrös felével lefelé sütni kezdjük, egy fedővel picit le is nyomhatjuk. Zsiradék nem kell alá, mert sütés közben kiadja magából a zsírt. Oldalanként 3 percet adunk neki, miután mindkét felén megvolt a 3 perc, sütőbe toljuk és 10 percig sütjük, ha picit jobban átsütve szeretjük legyen 13 perc (de ne több :)). Miután kivettük a sütőből ugyanennyi ideig pihentetjük, hogy a hús szaftos maradjon. Végül csíkokra vágva tálaljuk a gratin-nel.






És nincs igazi Valentin napi menü desszert nélkül! Ennek a fogásnak méltó kísérője és zárása a mousse au chocolat.

2015. november 25., szerda

Croque monsieur, a francia gyorskaja

Íme, az élő példa, hogy a gyorskaja lehet stílusos is. Mert a franciák még ezt is így csinálják, kifinomult, igazi ínyenc fogás. A franciák közkedvelt melegszendvicse szinte minden utca sarkon kapható (mármint náluk), a bistrok egyik népszerű fogása, ami otthon is könnyen elkészíthető. Hallom már a szkeptikusokat, hogy minek túl bonyolítani az egyszerű sonkás-sajtos melegszendvicset, de kérem szépen ez nem egy egyszerű sonkás-sajtos melegszendvics, hanem ez A melegszendvics.
Első, írásban történő felbukkanásai a 20.század elejére tehetőek, de valószínűsíthető, hogy már korábban is ismert volt. Neve a  croquer igéből (jelentése: ropogtatni, harapni) és az ismert monsieur megszólítás kapcsolatából áll, kiejtése krók mösziő. Kalapos változata a croque madame, vagyis a tetején tükörtojással tálalt szendvics, nevét a 10-es, 20-as évekbeli kalapdivat ihlette. Ezekenkívül még számos változata elterjedt, de ezek a méltán világhírűek.

Croque monsieur 

  • 8 szelet kenyér, kb.1 cm vastagságúak legyenek
  • 4 (vagy 8) szelet sonka
  • 4 (vagy 8) szelet emmental, esetleg gruyére sajt
  • 1 ek vaj
  • 1 ek liszt
  • 2,5 dl tej
  • 1 tk dijoni mustár
  • 1 tojássárgája
  • só, bors, szerecsendió
  • vaj
A croque monsieur-t croque monsieur-vé a besamel teszi, úgyhogy kapjuk elő a fazekat, gyújtsuk be a tűzhelyet, olvasszuk meg a vajat, szórjuk rá a lisztet, kis pirítás után felöntjük a tejjel, és állandó keverés mellett csomómentesre főzzük. Sóval, borssal és egy csipet szerecsendióval ízesítjük, a mustárral és a tojássárgájával dúsítjuk. Fogjuk a kenyerek felét, megkenjük a mártással, rárakjuk a sonkát és a sajtot, megint jöhet egy kis mártás, és a kenyerek másik fele. A sonkát és a sajtot természetesen duplán is rakhatjuk. Fogunk egy olyan serpenyőt, amit berakhatunk a sütőbe. Megolvasztunk benne egy adag vajat, és a szendvicsünk mindkét felét aranybarnára sütjük. A tetejére teszünk egy kis besamelt és sajtot, és a sütőben rápirítjuk. Azonnal fogyasztjuk.

figyeljétek, hogy összeolvad a sajt és a besamel....



2015. október 21., szerda

Párizsi nosztalgia - éclair au caffe/ au chocolat

Párizs. A világ egyik legszebb városa. Azon szerencsések közé tartozom, akik eltölthettek pár napot a francia fővárosban. Egy életreszóló élmény volt felmenni az Eiffel-toronyba, andalogni a Notre Dame környékén, ámuldozni a Versailles parkjában, belevetni magam a Latin negyed forgatagába...... Párizsban garantáltan nem unatkozik az ember, rengeteg a látnivaló. Számomra azonban az is fontos volt, hogy ne csak a "turistás" Párizst ismerjem meg, szerettem volna megélni egy kicsit a francia életet. Úgyhogy nem is volt kérdés, hogy bizony a látnivalókra szánt időből lecsípek egy kicsit, hogy egy-egy kávéház teraszán üldögéljek és csak figyeljem a várost és az embereket. Közben egy kis kávé, egy kis patisserie, Párizs hangulata magával ragadó. Az a pár nap amit ott tölthettem, rövid idő volt, de annál többet adott. Például az éclair iránti szerelmet. :)
Az éclair fánk egy égetett tésztából (pâte à choux) álló, cukrászkrémmel töltött sütemény. Többféle ízben létezik, legnépszerűbbek a kávés és a csokis. A csokis néha vanília krémmel van töltve, mindössze a tetején lévő ganache alapján mondható csokisnak. A süti elkészítésétől nem kell félni, és a fáradozást megéri. Hihetetlenül finom desszert.
Az égetett tészta a MaiMóni blogról származik (http://maimoni.cafeblog.hu/2015/02/16/profiterol-nem-is-gondolnad-milyen-egyszeru/).

Éclair au caffe/ au chocolat

Pâte à Choux:
  • 6 nagy tojás (vagy 7 kicsi)
  • 3,2 dl víz
  • 16 dkg vaj
  •  20 dkg liszt
  • csipet só
A sütőt előmelegítjük 200 fokra, előkészítjük a nyomózsákot, a sütőpapírral készült tepsiket. A vajat a vízzel és a sóval együtt feltesszük forrni, ha forr, hozzáadagoljuk a lisztet, és addig főzzük míg a tészta egyneművé nem válik, és le nem válik az edény faláról. Levesszük a tűzről, és egyenként belekeverjük a tojásokat. A tésztát a nyomózsákba töltjük, és kb. 8 cm hosszú és 2,5 cm széles rudakat nyomunk belőle. Vizes ujjal letapogatjuk a csúcsos részeket.
Az előmelegített sütőben 25 perc alatt megsütjük a fánkokat. A megtöltésükhöz kétféle módszert alkalmazhatunk, félbe vágjuk őket, vagy az alján, illetve az oldalán kilyukasztjuk, és ott nyomjuk bele a krémet.

Krém:
Ez egy alap vaníliás krém, amit kedvünk és ízlésünk szerint ízesíthetünk csokival és kávéval.
  • 6 tojássárgája
  • 470 g tej
  • 1 vanília rúd
  • 4,5 ek kukoricakeményítő
  • 4 ek vaj
  • a kávéshoz 120 g erős kávé
  • a csokishoz 15 dkg olvasztott, magas kakaó tartalmú étcsoki és 2 kk kakaó
A tejet a vanília kikapart magjával és a rúddal, feltesszük forrni. Kicsit hűlni hagyjuk. Közben a tojássárgájákat a cukorral és a keményítővel habosra keverjük. Előkészítünk egy jeges fürdőt. Hőkiegyenlítés céljából néhány kanál tejet elkeverünk a tojásos-cukros keverékben, majd hozzáöntjük a többi tejet, és feltesszük főni. Amint forrni kezd (és vele együtt sűrűsödni) levesszük a tűzről, és a jeges fürdőbe rakjuk az edényt, pár percig keverjük a krémet, majd hozzáadjuk a vajat. A csokishoz itt keverjük bele az olvasztott csokit és a kakaót. A kávéshoz egy kicsit hagyjuk hűlni a krémet, aztán adjuk hozzá a kávét.
A kihűlt krémmel megtöltjük a fánkokat. A csokis tetejére ganache-t készítünk: 1 dl tejszínben felolvasztun 7 dkg csokit, majd belemártjuk a fánkokat, hagyjuk megszáradni. A kávéshoz 60 g kávét 600 g porcukorral és egy kevés citromlével összeforralunk, hogy egy cukros, ragadós mázat kapjunk. Eljárás ugyanaz, mint a csokisnál. Lehűtjük, és utána álmodozhatunk Párizsról. :)


2015. szeptember 20., vasárnap

Szűzérmék vörösboros gombamártással

A most következő oldal az elmúlt hetem egyik legszebb pillanata volt. :)  Mármint az elfogyasztása, és természetesen az elkészítése is. Számomra ez az étel egy tipikus őszi fogás, a gomba, a dús, boros mártás, a rozmaringos szűzérmék, mind-mind egy laktatóbb fogás elemei.
A mártás sűrítése manierozással történik. Ez egy francia sűrítési eljárás, az ilyen típusú ételekhez szerintem sokkal jobban passzol, mint egy egyszerű lisztes habarás. Ugyanis a vaj ad egy plusz selymes ízt. A mártáshoz természetesen fehérbort vagy egy finom rosét is használhatunk. A bor jó minőségű legyen, csak olyan borral főzzünk, amit szívesen meg is iszunk. A sertésszűz egy soványabb, szárazabb húsféle, ezért a mártás a maga krémességével jól kiegészíti.

Szűzérmék vörösboros gombamártással

  • 0,5 kg sertésszűz
  • 20 dkg csiperke
  • 1,5 dl vörösbor
  • 1 dl alaplé
  • 1 dl tejszín
  • 2 dkg vaj
  • 2 dkg liszt
  • fokhagyma
  • kevés olaj
  • só, bors, rozmaring, petrezselyem 
A húst előkészítjük: a fehér hártyás részeket levágjuk róla, majd kb. 1,5 cm-es szeletekre vágjuk, és megborsozzuk, rozmaringgal megszórjuk. A sütőt előmelegítjük 200 fokra, egy magas falú serpenyőben kevés olajat hevítünk. Az érméket a forró olajon elősütjük, mindkét oldalon 2-2 percig. Átrakjuk egy tepsibe/hőálló tálba, és 8 perce a sütőbe rakjuk. Vigyázzunk, nehogy túl süssük!
Közben a serpenyőben elkészítjük a mártást. A visszamaradt olajon megpirítjuk a fokhagymát és a megtisztított gombát. Felöntjük a borral, pár percig forraljuk majd hozzáadjuk az alaplevet és a tejszínt. Ízesítjük kevés sóval, borssal és petrezselyemmel. A manierozáshoz a vajat összegyúrjuk a liszttel, pár percre a mélyhűtőbe rakjuk, majd belemorzsoljuk a mártásba. Megvárjuk míg felovad és elkezd sűrűsödni. Pár percig forraljuk.
Köretként a krumlit tálaltam hozzá, a főtt burgonyát egy kevés olajon megpirítottam. Azt nem írom, hogy hány percg, úgy a legjobb ha kicsit elfeldkezünk róla, akkor biztosan jól megpirul. :)
Jó étvágyat!



2015. július 19., vasárnap

Charlotte aux fraises - Epres charlotte

Az eper szezonnak már vége, de én mentettem meg pár adagot a mélyhűtőbe az ilyen finomságokhoz, mint a charlotte, amihez friss vagy fagyasztott gyümölcs egyaránt felhasználható. A charlotte egy francia eredetű desszert, többféle változata ismert. Az általam készített falát a piskótatekercs adja, de van olyan verzió, ahol piskóta, vagy valamilyen keksz, esetleg gyümölcs adja az alapot. A töltelék is változatos, gyümölcsös, csokis, kávés, túrós, bármilyen lehet. A neve is az: charlotte-ként, eperbombaként vagy tekercstortaként egyaránt ismert.
Én egy nagyobb kör alapú tálat használtam, és két piskótát kellett sütnöm ehhez a nagy tálhoz.

Epres charlotte


Piskótatekercshez:
  • 2x6 tojás
  • 2x6 ek porcukor
  • 2x6 ek liszt
  • 1 csomag sütőpor
  • 1 nagy üveg eperlekvár
A sütőt előmelegítjük 200°C-ra, ez most nagyon fontos, mert a piskótát forró sütőben kell sütni. A tojásokat szétválasztjuk, a fehérjéket kemény habbá verjük. Hozzáadjuk a cukrot, majd a tojássárgájákat. A lisztet és a sütőport beleszitáljuk és óvatosan beleforgatjuk. Egy 30x30 cm-es tepsit kibélelünk sütőpapírral, rásimítjuk a masszát. 10-12 perc alatt megsütjük, a sütő ajtaját sütés közben nem szabad nyitogatni, mert összeesik a piskóta. Amint kivettük a sütőből, az asztalra vagy  a konyhapultra terítünk egy nedves konyharuhát, ráborítjuk a sütit, óvatosan lehúzzuk a papírt, és az anyaggal együtt szorosan feltekerjük a sütit. Kihűtjük, majd megkenjük az eperlekvárral és 1 cm-es szeletekre vágjuk,

Töltelék:
  • 0,5 kg eper
  • 5 dl tejszín
  • 4 ek cukor
  • 1 ek vaníliás cukor
  • 2 lap zselatin
A tejszínt (jó hideg legyen, így könnyebb) kemény habbá verjük, hozzáadjuk a vaníliás cukrot és a cukor felét. Az epret a maradék cukor kíséretében leturmixoljuk. A zselatint 2 kanál vízbe 10 percre beáztatjuk, majd felmelegítjük, de nem forraljuk. Hozzáadjuk az eperhez, és azt a tejszínhabba keverjük.
A tálat kibéleljük folpackkal, és elrendezzük benne a piskótatekercs szeleteket. Beleöntjük az epres habot, és a tetejére (ami majd az alja lesz) is tekercs szeleteket rakunk. Egy éjjelre a hűtőbe rakjuk, majd másnap kiborítjuk a tálból. Óvatosan felszeleteljük.



2015. április 27., hétfő

Baba au Rhum

Folytatódjanak a kalandozások a francia konyhában. :) A kis keleti kitérő után, visszatérünk Nyugat-Európába, a gasztronómia egyik fellegvárába, Franciaországba. A mai desszert francia. Vagy legalábbis mára már teljesen magukénak vallják, a süti eredete ugyanis Lengyelországhoz köthető.
A recept a Wiki szerint 1835 vagy még előtte keletkezett, és a hazájából menekülni kényszerülő Stanisław Leszczyński lengyel királyhoz kapcsolható. Mint a legtöbb híres ételről, ennek a keletkezéséről is többféle legenda kering. Az egyik szerint az öreg király fogak híján már csak úgy tudta elfogyasztani kedvenc édességét, ha azt előtte beáztatták. Egy másik verzió szerint a király cukrásza egy hosszú út után úgy mentette meg a már megszáradt desszertet, hogy fűszeres alkoholba áztatta és krémmel töltötte.
Az igazságot valószínűleg már nem tudjuk meg, de mindez nem akadályozhat meg minket az elkészítésében.
A receptet az egyik kedvenc blogomon találtam, a fantasztikus receptek mellett nagyin jó sztorikat is találtok ott, érdemes olvasgatni!
http://maimoni.cafeblog.hu/2012/02/16/rum-baba-baba-au-rhum/

Baba au Rhum

  • 30 dkg liszt
  • 4 tojás
  • 10 dkg vaj felolvasztva
  • 1 dl tej
  • 1 dkg élesztő
  • 3 dkg cukor
  • 2 ek kandírozott narancshéj
  • csipetnyi só
  • 1 dl víz
  • 1 dl frissen facsart narancslé
  • 1 dl rum
  • 20 dkg cukor
  • narancslekvár (vagy baracklekvár)
A lisztet egy tálba öntjük, a langyos tejben 1 kiskanál cukor kíséretében felfuttatjuk az élesztőt, és a liszthez öntjük. A felolvasztott vajat, 2 tojást, a maradék cukrot, csipetnyi sót hozzádjuk a lisztes keverékhez, és jól elkeverjük. Ezután keverjük el benne a másik két tojást a kandírozott narancshéjjal. Egy órát pihentetjük.
A sütőt előmelegítjük először 50 °C-ra és előkészítjük a formákat. Én kétféle formában sütöttem: van 3 darab rum baba formám, ebben sültek a nagy sütik, de mivel nem akartam várni állandóan a kapszlikra, ezért a bölcsebbre hallgatva muffin formákban sütöttem a többit. A sütiket a formákba adagoljuk, 15 percet az alacsony hőmérsékletű sütőben sütjük, majd megemeljük a hőmérsékletet 200 °C-ra és további 15 percig sütjük.
Közben elkészítjük a szirupot, a vizet a narancslével és a cukorral felforraljuk, szirupot főzünk belőle. A rumot a végén adjuk hozzá. A megsült sütiket megáztatjuk a szirupban, hagyjuk, hogy a babák jól megszívják magukat.
Felforrósítot lekvárral megkenjük a tetejüket, és ha szeretnénk, tejszínhabbal is diszíthetjük.



2015. április 12., vasárnap

Francia hétvége

Ma francia napot tartok. :) Nem direkt, csak úgy alakult, hogy az ebéd és a desszert is francia lett. Mindkettőre a neten böngészve találtam rá, nagyon megtetszettek, jobban utánuk néztem és ma az asztalomra kerültek. A vacsorához lehet egy kis bor is kerül az asztalra.. ;)
A főétel egy nagyon finom csirke, friss és fűszeres, citromos és fokhagymás. És vajas. Mondtam már, hogy szeretem a francia konyhát? :)
A desszert pedig egy nagyon egyszerű kis süti, amit a kaland kedvéért próbáltam ki. Kíváncsi voltam valóban működik-e az, amit a receptben leírtak. Jöjjenek a receptek!

Citromos-vajas csirke

  • 1 nagyobb csirkemell (az eredeti recept 8 csirkecombot ír)
  • 250 ml csirke alaplé
  • 125 ml tejszín
  • 3 ek vaj
  • 3 gerezd fokhagyma
  • 1 citrom héja és leve
  • só, bors
  • 1 tk füstölt pirospaprika
  • 1 tk kakukkfű
  • 5 dkg grana padano
A sütőt előmelegítjük 180°C-ra. A csirkét sóval, borssal és a füstölt pirospaprikával befűszerezzük, másfél evőkanál vajat felolvasztunk egy magasfalú serpenyőben, és a husikat pár percig süssük benne, de nem kell készre sütni. Kivesszük a csirkemellet a serpenyőből, át a tálba/tepsibe amiben a sütőbe fogjuk rakni, majd a serpenyőnkbe beledobjuk a vaj másik felét is. A fokhagymát illatosra pirítjuk a vajban, majd hozzáadjuk a citrom lereszelt héját is. Pár perc után felöntjük az alaplével, felforraljuk. Ha felforrt, beletesszük a sajtot és a tejszínt, ízesítjük a kakukkfűvel, bele facsarjuk a citrom levét. A sajtot felolvasztjuk a mártásban. Ha van bébispenótunk, akkor kb. két csészényit most adhatunk a mártáshoz. Az elkészült mártást a husikra öntjük, és 25-30 perc alatt megsütjük.
Köretként én cukorborsót főztem, amit kicsit megtörtem.

az elkészült csirke

az ebéd tálalva


Gâteau magique

  • 4 tojás
  • 140 g cukor
  • 110 g finomliszt
  • 500 ml tej
  • 1 ek víz
  • 125 g vaj felolvasztva
  • 1 rúd vanília kikapart magja
 A sütőt előmelegítjük 160°C-ra. A tojásokat kettéválasztjuk, a sárgájukat a cukorral, a vízzel és a vanília kikapart magjával habosra keverjük. Majd hozzáadjuk a vajat és a lisztet. Felöntjük a tejjel és elkeverjük benne a masszát. Végül a felvert tojásfehérjét, ami lényegében úszni fog a tetején, az a lényeg, hogy ne legyenek benne nagy hab darabok. Egy nagyon híg tésztát kapunk, de ennek ilyennek kell lennie, ijedtségre semmi ok. Egy sütőpapírral bélelt tepsibe öntjük, én 25x37 cm-esben sütöttem, de egy kisebben szebben mutat, mert abban magasabb a süti. Egy órán keresztül sütjük, ha kész van és kihűlt 1-2 órára érdemes hűtőbe tenni. És most jön a varázslat! Ha felszeleteljük, akkor látni fogjuk, hogy a sütink rétegekre vált. A közepe és az alja pudingszerű lesz, egy nagyon finom mutatós sütit kapunk.
Kakaós verzióban is létezik, mindössze az a különbség, hogy abban nincs vanília, és a liszt mennyiségét le kell csökkenteni 70 grammra és a maradék 40 grammot kakaóval kell pótolni. A többi ugyanaz.

látjátok a rétegeket? :)



Bon appétit!

2015. március 18., szerda

Egy kis tavasz és nyár...a konyhában is


A most következő recept számomra a két kedvenc évszakomat, a tavaszt és a nyárt idézi. A tavaszt a látványában, erős és vibráló színei, a tavaszi ébredésre emlékeztetnek. Míg az ízek és az alapanyagok a nyárhoz kapcsolhatók. Nagyon várom már azt az időszakot, mikor a recept hozzávalóit már a kertből fogom beszerezni. Otthon a különféle zöldségek mellett fűszernövényeket is nevelgetek. Nincs is annál jobb, mint a saját kis növénykéket felhasználni a főzéshez. Télen pedig a szárított nyári termést használom. Kis kerttel vagy erkéllyel rendelkezők, próbáljátok ki, és utána ti is a saját fűszerek rabjai lesztek.
A mai recept egy jó kis quiche. A quiche egy francia sós pite, ami főleg a második világháború után tett szert nagy népszerűségre szerte a világon. Az eredeti étel a németekhez köthető, tőlük került át a franciákhoz, maga a quiche is a német Kuchen szóból eredeztethető. A klasszikus quiche alapja az omlós vajas tészta és a tojásos-tejfölös keverék, amely összefogja a pite töltelékét. A töltelék lehet bármi, amit megkívánunk és ami éppen van otthon, csak a fantáziánk szab neki határt. Én most egy Provence-i ízvilágú pitét készítettem. Hogy mitől Provence-i? A felhasznált alapanyagok és fűszerek minden kétséget kizáróan ehhez a csodálatos vidékhez köthetők.

Quiche Provencale

tészta:
  • 20 dkg finomliszt
  • 20 dkg hideg vaj
  • nagy csipet só
A sütőt előmelegítjük 200°C-ra. A tészta hozzávalóit összegyúrjuk, fontos, hogy gyorsan dolgozzunk, nehogy a vaj túlságosan megolvadjon a kezünk alatt. Miután összeállt a tészta, betesszük a hűtőbe pihenni, addig elkészítjük a tölteléket.

töltelék:
  • 1 kisebb cukkini
  • 1 kisebb padlizsán
  • édeskömény gumó (nekem sajnos nem volt)
  • 1-2 gerezd fokhagyma
  • 5 dkg szalonna
  • 10-12 db koktélparadicsom
  • fűszerek: só, bors, provence-i fűszerkeverék, vagyis: kakukkfű, rozmaring, bazsalikom, babérlevél, borsikafű, levendula
  • 2 ek olivaolaj
Az olivaolajon megpirítjuk a szalonnát és a fokhagymát, majd hozzáadjuk a felkockázott cukkinit és padlizsánt. A félbevágott koktélparadicsomot kicsit később, úgy 10 perc után adjuk hozzá, mert azok hamar szétesnek. Addig megfűszerezzük a kis ragut, 1 kiskanál sóval, pár tekerésnyi frissen őrölt borssal és 1-2 kiskanál fűszerkeverékkel. A zöldségeket 20-25 percig pároljuk, folyadékot NEM öntünk alá, anélkül is kellőképpen meg fognak puhulni. Ha elkészült, kissé kihűtjük.

készül a töltelék, látjátok ezeket a színeket?


Tovább folytatjuk a tölteléket:



  • 3 tojás
  • 2 dl tejszín
  • 2 dl tejföl
  • 10 dkg sajt
A tojásokat a tejszínnel és a tejföllel jól elkeverjük, kissé megsózzuk, és belekeverjük a reszelt sajtot.
A pitetésztát kivesszük a hűtőből, kinyújtjuk, a pite formába rakjuk és igazítjuk. A zöldséges ragut és a tojásos alapot összekeverjük, majd a tésztára öntjük. Ha akarunk, még a tetejére is tehetünk egy kis reszelt sajtot. 30-40 perc alatt megsütjük, de nem esünk neki rögtön, negyed óra pihenés után már ehetjük is.
Jó étvágyat!

az elkészült Quiche Provencale

2015. február 15., vasárnap

Vigyázat!!!

A mai bejegyzés függőséget okoz. Annak, aki még véletlenül nem lenne az. Mert sokan vagyunk mi,  már menthetetlenek. A függőség oka: csokoládé.
Ha röviden jellemezni kéne magam, csak annyit mondanék, olyan vagyok mint Gombóc Artúr. :)) A csoki nekem jöhet bárhol, bármikor, bármilyen mennyiségben. Emlékeim szerint ez azóta így van, mióta világ a világ. Körülbelül ovis korom óta, minden évben csokis tortám van. Mindig csokis fagyit eszem (a többi mellett, mert nyalok más ízeket is, de csokis mindig van a gombócok között). És rengeteg csokit eszem.
Ezt az imádatot ötvözzük egy másik imádattal: a francia konyhával. Két nagy kedvenc "konyhám" van, az olasz és a francia. Az előbbiről még lesz szó, azt garantálom. De most beszéljünk a franciáról. A francia konyha. Hirtelen nem is tudom, miért is magyarázzam tovább. A francia konyha a gasztronómia fellegvára, alfája és omegája, az Alap. A kifinomultság, az elegencia, az ízek harmóniája a zsenialitás megnyilvánulásai.
Most ezzel a kis desszerttel tisztelgek a Mesterek előtt.

Mousse au chocolat (2 nagy, vagy négy kisebb adag)

  • 15 dkg étcsokoládé, min. 60%-os
  • 2,25 dkg vaj
  • 2 nagy tojás
  • 2 ek porcukor
  • 120 ml tejszín
  • negyed vanília kikapart magja
A csokit és a vajat gőz fölött felolvasztjuk, vagyis egy nagyobb edényben vizet forralunk. Erre helyezünk egy másik edényt, vigyázva arra, hogy az edény alja ne érjen bele a vízbe. Ebben a felső edényben olvasztjuk össze a felkockázott vajat és csokit. A tojássárgájákat 1 evőkanál porcukorral alaposan elkeverünk, és gőz fölött kézi robotgéppel fehéredésig verjük. A tojásos keveréket folyamatos keverés mellett hozzákeverjük a csoki masszához. A tojásfehérjéket egy kanál porcukorral keményre verjük, adagonként óvatosan a csokihoz keverjük. A tejszínt a vaníliával felverjük, és ezt is a masszához adjuk. Itt most választhatunk: vagy egy nagy tálba rakjuk és innen adagoljuk kanalanként, vagy kis tálkákba, csészékbe rakjuk. Minimum 2 órára hűtőbe rakjuk. Ez a legnehezebb része, a várakozás. Higgyétek el, megéri....





A recept a Szakácsok könyvéből származik.