A következő címkéjű bejegyzések mutatása: kelt tészta. Összes bejegyzés megjelenítése
A következő címkéjű bejegyzések mutatása: kelt tészta. Összes bejegyzés megjelenítése

2019. december 30., hétfő

Süti kihívás vége + recept a szilveszteri bulihoz ;)

Előzetesként mutatok egy képet a legújabb recepthez:


De előtte Süti kihívás! Büszkén kijelenthetem, hogy a saját magam felállított kihívást 100%-ra teljesítettem (sőt, ha úgy vesszük még túl is szárnyaltam a magammal szemben felállított követelményeket). Mind a 9-féle süti elkészült, a 10. egy Jolly Joker volt - itt szabad kezet adtam magamnak. A gesztenyés szelet, a csokis fatörzs és a málnás muffin készült az utolsó opció gyanánt. A recepteket, ha kéritek, hozom. :) Így összegezve az egészet, azt kell mondanom, hogy egy hatalmas ötlet volt ez a kihívás. Imádtam a készülődést, a tervezést hozzá. Sok olyan receptet kipróbáltam, ami már régóta szerepelt a bakancslistámon és régi kedvencek is újra terítekre kerültek. A konyhai sertepertélés mellett az íráshoz való kedvem is visszajött, úgyhogy a blogolást is tovább folytatom. Sőt, 2020-ra már kitaláltam az új kihívást, ha már így bele jöttem. :) A legnagyobb félelmem, miszerint a nyakamon marad a sok finomság, teljesen alaptalannak bizonyult, a családom és a barátaim örömmel segítettek az elpusztításukban és rendszeresen érdeklődtek hogy állok, mi lesz a következő, stb. Hálám jeléül egyelőre csak annyit vetítek előre, hogy jövőre sem maradtok Mennyei falatok nélkül! ;)


Most jöjjön a friss recept, amelyik tökéletes választás a holnapi szilveszteri bulira és még simán elkészíthető.

Diós patkó


  • 60 dkg rétesliszt
  • fél kocka élesztő
  • 2 kanál cukor
  • kb. 1,5-2 dl tej
  • 2 tojás + egy a lekenéshez
  • 1,5 dl olvasztott vaj vagy margarin
  • 3 csipet só
A töltelékhez:
  • 30 dkg dió
  • 15 dkg cukor
  • fahéj ízlés szerint
Egy kicsi tejben, kevés cukorral felfuttatjuk az élesztőt. A tészta hozzávalóit összegyúrjuk, dagasztjuk és meleg helyen a duplájára kelesztjük. A tej mennyisége függ a liszt fajtájától, a tészta állagán érezhető, hogy mennyi kell bele. A sütőt előmelegítjük 200 °C-ra, a tepsiket kibéleljük sütőpapírral. A töltelék hozzávalóit összekeverjük egy kevés forró vízzel, egy formázható masszát kell kapnunk. A megkelt tésztát kisodorjuk, 6x6 cm-es négyzetekre vágjuk és a közepére rakunk egy kiskanálnyi diós masszát. Felcsavarjuk, a széleit összenyomjuk, patkót formázunk belőlük. A patkókat megkenjük egy felvert tojással, amit kicsi vízzel higítunk. Kb. 10-12 perc alatt aranybarnára sütjük őket. Ahogy kivesszük őket, rögtön megkenjük egy kis vajjal vagy margarinnal és leszórjuk porcukorral.

Minden kedves olvasómnak csodaszép 2020-as esztendőt kívánok!

2015. július 8., szerda

A tökéletes kelt tészta

Javában tombol a nyár, és ebben a hőségben az ember menekül a konyhából - de nem én. :)
A jó idő kicsalogatja az embereket a nagy grillezésekre és főzésekre. Egy jó, bográcsban készült gulyás tökéletes kísérőjét hoztam ma Nektek. Egy finom lepényt szerintem senki sem tud visszautasítani, a szerencsések akár kemencében is elkészíthetik.
Ez a kelt tészta mindig tökéletes, kalácsot is szoktam készíteni belőle. A lepényeket tetszés szerint variálhatjuk, nálam tejfölös, barackos és egy sós, ún. hajtovány készült.

Lepény (tejfölös, barackos, szilvás, ...)
3 nagy lepényhez

  • 1 kg rétesliszt
  • 2 kocka élesztő
  • 6 dl langyos tej
  • 3 dl olaj
  • 2 ek cukor
  • 1 kk só
  • a feltétek, 1 nagy doboz tejföl, só, bors, barack, cukor, fahéj
A lisztet egy nagy tálba szitáljuk, az élesztőket a tejben a cukorral együtt felfuttatjuk, és a tálba öntjük. Hozzáadjuk még az olajat és a sót. Bedagasztjuk, és meleg helyen a duplájára kelesztjük. Ha ez megtörtént, a tésztát három részre osztjuk, és egyenként kinyújtjuk őket. A sütőt 200 °C-ra melegítjük, a tepsiket vékonyan kikenjük olajjal, és ráhelyezzük a kinyújtott lepényeket. A tejfölös lepényhez a tésztára kenjük a tejfölt, és megsózzuk. A barackoshoz használhatunk friss gyümölcsöt, vagy akár befőttet is. A félbevágott gyümölcsöket a lepényre rakjuk, megszórjuk bőven cukorral és fahéjjal. A hajtoványhoz a tészta mind a négy oldalát felhajtjuk ( a képen látható lesz hogyan), és jól megborsozzuk és sózzuk. Ismeritek amúgy? Anyukám szülőfalujának környékén ismert ezen a néven. A lepényekre egy kanál segítségével vékonyan olajat csurgatunk, és kb. 15-20 perc alatt megsütjük. Ahogy kivettük a sütőből, egyből egy vizes konyharuhát terítünk a lepényre, így az nem fog kiszáradni.
Jó étvágyat!

tejfölös (az én abszolút kedvencem :))

a hajtovány

és a barackos, már eldobozolva

2015. április 22., szerda

Medvehagymás pogácsa

Ha itt a tavasz, akkor itt van vele a medvehagyma szezon. Ti szeretitek a medvehagymát? Én nagyon! A medvehagyma az utóbbi évek egyik nagy tavaszi sztárja, noha régen is sokan fogyasztották, ez a növény is kissé elfelejtődött. Pár évvel ezelőtt azonban újra berobbant a köztudatba, szerencsére.
Ugyanis a medvehagyma nemcsak isteni finom, hanem rendkívül egészséges is. Erős tisztító hatása jót tesz a májnak, az ereknek és a beleknek is. C-vitamin tartalma miatt pedig immunrendszer javító hatása is van. Lassan már vége a szezonnak, de talán még fellelhető pár helyen. Ha a természetben mi magunk gyűjtjük be, akkor óvatosak és körültekintőek legyünk. A medvehagyma könnyen összekeverhető a gyöngyvirággal és a kikericcsel. Nem nehéz a megkülönböztetésük: a fokhagyma illat az árulkodó jel, arról, hogy medvehagymával van dolgunk. Sok mindenhez felhasználható, ehető nyersen, készíthetünk belőle pestót vagy krémlevest, esetleg ízesíthetünk vele pogácsát. Ehhez hoztam ma egy receptet.

Medvehagymás pogácsa

A pogácsa alaptésztája az itthon nagy sikerű krumplis pogácsa tésztája. Ezt alakítottam kicsit át a medvehagymához és a sajthoz.

  • 1 héjában főtt krumpli
  • 0,5 kg rétesliszt
  • pici só
  • 1 tojás
  • 2 dkg élesztő
  • 100 g tejföl
  • kevés tej
  • 1 nagy csokor medvehagyma
  • 150 g krémsajt
  • sajt a tetejére
A megfőtt krumplit lereszeljük, az élesztőt felfuttatjuk a tejben (kb. 2 dl, de krumplitól és liszttől függően lehet, hogy többre van szükség). A medvehagymát és a sajtokat leszámítva az összes hozzávalót egy nagy tálba öntjük és sima tésztát dagasztunk belőle. Meleg helyen pihentetjük, addig, míg a duplájára nem kel.
Közben felaprítjuk a medvehagymát, és összekeverjük a krémsajttal, megsózzuk.
A sütőt előmelegítjük 200 °C-ra. Ha a tészta megkelt, kisodorjuk, megkenjük a sajtos medvehagymás krémmel. A tészta felső harmadát középre hajtjuk, ráhajtjuk az alsó harmadot, majd a bal oldalát középre hajtjuk, végül jobb oldali tésztát is ráhajtjuk. Csinos kis téglalapot vagy négyzetet fogunk kapni. Ezt kisodorjuk, és a hajtogatást még kétszer megismételjük. Pogácsát szaggatunk belőle, tepsire rakjuk, a tetejüket megkenjük egy felvert tojással és megszórjuk reszelt sajttal.
A sütőben aranybarnára sütjük őket.




2015. március 24., kedd

Nutellás hópihe kalács

Ma egy olyan szépséget hoztam Nektek, amit még régebben készítettem el. A fényképeimet átnézve találtam meg a képeket, és úgy döntöttem megosztom Veletek is. Bár, biztosan nem lesz újdonság, mert az utóbbi fél évben nagyon sok kép és videó keringett róla a világhálón, én is a Pinterest-en láttam meg az ötletet, és gyorsan el is készítettem.
Recept ott a képekhez nem volt, úgyhogy elővettem a jól bevált fonott kalács receptem.

Nutellás hópihe kalács

  • 0,5 kg finomliszt
  • 2-2,5 dl tej
  • 3 ek cukor
  • 1 kocka élesztő
  • 1 tojássárgája
  • csipet só
  • 5 dkg vaj felolvasztva
  • Nutella
Az élesztőt a cukorral felfuttatjuk a langyos tejben, a mogyorókrémet leszámítva, az összes hozzávalót bedagasztjuk. A duplájára kelesztjük. Közben a sütőt előmelegítjük 200°C-ra. Ha megkelt a tészta, 4 egyenlő részre osztjuk. Ezeket kör alakúra sodorjuk, körülbelül fél centi vastagságúra. Ha nem megy a kör alak, akkor kisodorjuk és egy kör alakú tortaforma segítségével kivágjuk a kívánt formát. Az első lapot tegyük sütőpapírral kibélelt tepsire, majd kenjük meg Nutellával, rárakjuk a második lapot, ezt is megkenjük, jöhet a harmadik lap és az újabb adag Nutella, végül a negyedik lap. Most jön a mókás rész. A kört be kell vági 16 egyforma nagyságú cikkre, de a közepének egyben kell maradnia, ezt a legkönnyebb úgy megoldani, ha egy poharat rakunk a tészta közepére és a pohár széléig vágjuk a bemetszéseket. Ha ez megvan, akkor mindkét kezünkbe megfogunk egy-egy részt, és ellentétes irányban csavarunk rajtuk kettőt. Ezt az összessel megismételjük. (Remélem a leírás érthető, ha nem, jelezzetek!)
Végül betesszük a sütőbe, és aranybarnára sütjük. Ha kivettük a sütőből, terítsünk rá vizes konyharuhát, a felszabaduló párának köszönhetően a kalács puha marad, nem szárad ki.
Langyosan egy forró csokival vagy kakaóval legjobb!!




A kelt tészta receptből nagyon finom fonott kalács, vagy briós készíthető. Próbáljátok ki! :)

2015. március 4., szerda

Őfelsége, a Pizza

Már említettem, hogy az olasz konyha nagy szerelmem. A mediterrán ízvilág, a fűszerek, mint a bazsalikom, az oregánó. a kakukkfű, a rozmaring, a fokhagyma, a paradicsom, a sajtok...közel állnak a szívemhez. Ráadásul az olasz fogások nagyrésze, vagy legalábbis a tipikus fogások, nagyon könnyen és gyorsan elkészíthetők. Összedobunk pár alapanyagot, közben megfőzzük al dentére a tésztát, összekeverjük és kész is van egy isteni finom tésztás fogás.
Az olasz konyha ebben a könnyedségében és egyszerűségében valahol ellentétben áll a francia konyhával, ami szintén szemvedélyem. Mégis a kettő jól megfér egymás mellett a konyhámban és a szívemben. :))
Ha olasz konyha, akkor...PIZZA!!!!!!!!!! Az alap, a leghíresebb exportjuk. Itáliában már régóta fogyasztották a mindenféle feltéttel megpakolt lepénykenyeret. A modern pizza, amit ma is ismerünk a 19. században vonult be a gasztronómia történelembe. Nápolyban készítették I.Umberto és felesége, Margherita királyné tiszteletére. A pizza az olasz nemzeti színekben pompázott: piros paradicsomszósz, zöld bazsalikom és fehér mozzarella. A nevét a királynéről kapta és ma is büszkén viseli ez a változat. Azóta rengetegféle változat terjedt el, népszerűségén nem kell csodálkozni. Létezik egyáltalán olyan ember, aki nem szereti? Szerintem nem! :))
Otthon is elkészíthető egy igazi vékonytésztás, paradicsomszószos pizza. Tudom, hogy sok recept van már fent a neten, de megosztom én is az enyémet.

Pizzatészta
  • 50 dkg finomliszt
  • 3 dl langyos víz
  • 1 kocka élesztő (45 gramm)
  • 1 kk só
  • 1 kk cukor
  • 3 ek olívaolaj
Az élesztőt felfuttatjuk a langyos vízben, amibe belekevertük a cukrot. A hozzávalókat összekeverjük, dagasztjuk, gyúrjuk, míg sima tésztát nem kapunk. Hagyjuk a duplájára kelni.
Ezalatt elkészíthetjük a paradicsomszószt.

a megkelt tészta


Paradicsomszósz

  • 1 doboz hámozott paradicsomkonzerv
  • 1-2 gerezd fokhagyma
  • kevés olívaolaj
  • fűszerek: só, bors, bazsalikom, oregánó, kakukkfű
A fokhagymát átnyomjuk a fokhagymanyomón, és kevés olívaolajon illatosra pirítjuk. Majd ráöntjük a paradicsomot. Ízlés szerint fűszerezzük, 15-20 percig főzzük. Majd botmixerrel pürésítjük.

a paradicsomszósz

készülnek a pizzák


Ha megkelt a tésztánk, 3 részre osztjuk. Kinyújtjuk, én nem szoktam pontos kör alakúra, csak ahogy sikerül. Így rusztikusabb. A pizzákat megkenjük a paradicsomszósszal és kedvünk (és ízlésünk szerint) rápakoljuk a feltétet, mint pl. sonka, gomba, zöldségek, tonhal és az elmaradhatatlan sajt.
A pizzasütés titka, hogy a pizzát minél magasabb hőfokon a lehető legrövidebb idő alatt kell megsütni. Természetesen az igazi a kemencében való sütés lenne, de kényszer  megoldásként a sütő is megteszi. Az enyém maximális hőmérséklete 250°C, a pizzákat a már jó forró sütőbe rakom be, ahol 12-14 perc alatt készre sülnek. Innentől kezdve nincs más dolgunk, mint kinyitni egy üveg bort és élvezni az életet!

zöldséges pizza, rajta: paradicsomszósz, brokkoli, gomba, koktélparadicsom, sárga kaliforniai paprika, kukorica, lilahagyma, sajt

a klasszikus sonka-goma-kukorica

quattro formaggi, vagyis négysajtos

2015. február 5., csütörtök

Egy nyugis nap otthon

Végre!! Valahogy már nagyon vártam egy ilyen nyugis, laza napra, amikor nem kell sehová, semmivel se sietni. Ilyenkor beszabadulok a konyhába, és ennek rendszerint meg is van az eredménye. :) Ezeket most megosztom Veletek is, de előbb még így írás közbe kifutok a konyhába egy kis finomságért......
Vissza is tértem. :)
A mai menü, anyukám kérésére, lencseleves volt jugoszláv pogácsával. (pogácsáért futottam ki előbb)
Hogy a jugoszláv pogácsa miért jugoszláv, arról fogalmam sincs. Anyukám barátnőjétől kaptuk a receptet, már régóta megvan, lehet őt kéne megkérdeznem a dologról.

Jugoszláv pogácsa

  • 60 dkg rétesliszt
  • 4 dkg élesztő
  • 4 dl tej
  • 3 ek cukor
  • másfél kiskanál só
  • 1 dl olaj
A hozzávalókból egy egyszerű kelt tésztát dagasztunk: a langyos cukros tejben az élesztőt felfuttatjuk, majd a többi hozzávalóhoz öntjük, és dagasztunk, dagasztunk, míg egy szép sima kelt tésztát nem kapunk. Közben folyamatosan lisztet adunk hozzá, ha ragadna a tészta. Meleg helyen kelesztjük, például odatehetjük a sütő mellé, amit 200 °C-ra előmelegítünk. Ha már a duplájára nőtt, kétfelé vesszük, kisodorjuk és megkenjük a töltelékkel:

  • 25 dkg puha vaj
  • 2 tojássárgája
  • 1-2 kk só
Ezekkel nincs más dolgunk, mint összekeverni őket. Szóval, megkenjük a tésztát, felcsavarjuk, mint a szőnyeget kalácsot. A tetejét is megkenjük a krémmel, megszórjuk szezámmaggal (vagy amivel szeretnénk, nálam a felére fokhagymás só került), és háromszögekre vágjuk. Sütőpapírral bélelt tepsiben megsütjük a pogikat. A másik adaggal ugyanígy járunk el.



Itt már illatoznak a pogácsák



Lencseleves, ahogy mi szeretjük
A lencseleves. A miénk. Nagyon egyszerű és könnyű. Nálunk nem kerül bele kolbász és egyéb füstölt áru. Nálunk csak a lencse van. És így imádjuk. :)

Körülbelül 2 maroknyi lencsét felteszünk főni 1 liter vízben, hozzádobunk 1 babérlevelet és egy gerezd fokhagymát. Addig főzzük, míg megpuhul. Ha közben gyorsan párologna a víz, nyugodtan felönthetjük. Mikor megfőtt a lencse, megsózzuk, öntünk hozzá 2-3 dl tejet és összeforraljuk. Ennyi!!
Utána fogjuk a tányérunkat, merünk bele egy kis levest, szerzünk a frissen sült pogácsából, és szépen nyugodtan egy kellemes zenét hallgatva megebédelünk.





Ma nemcsak ezeket készítettem, már a jövő heti Valentin-napra gondolva  készítettem egy kis apróságot, ami szuper ajándék is lehet. Az apróság holnap következik! Addig is szép estét!