A következő címkéjű bejegyzések mutatása: kéksajt. Összes bejegyzés megjelenítése
A következő címkéjű bejegyzések mutatása: kéksajt. Összes bejegyzés megjelenítése

2015. április 2., csütörtök

Finomság zöldcsütörtökre

Itt van az április és vele együtt a húsvét is. Számomra ez mindig azt jelenti, hogy menthetetlenül megérkezett a tavasz, bár a mostani időjárás nem ezt mutatja... De a virágos kertünkben már kinyíltak a nárciszok és a jácintok, és lassan behozzák őket a tulipánok is. Szeretem a tavaszt. :)
A húsvét a keresztény egyház legnagyobb ünnepe, sok ember mégis hajlamos elfelejteni azt, mit is ünneplünk ilyenkor. Nem akarok szónokolni arról, miért is fontos ez az ünnep, szerintem mindenkinek magában kell megtalálnia az utat. Azt az utat, amely mindenkinek más, mégis mindegyik ugyanoda vezet: a szeretethez. A húsvéti készülődés közben néha álljunk meg egy kicsit, és nézzünk körül: keressük meg az életünkben a csodákat! Nem kell sokat keresgélni, az Élet maga a csoda...
Azt írtam nem fogok szónokolni, erre tessék.... :))
Jöjjön a recept. Ez egy olaszos (mi más is lehetne) tészta étel, nagyon egyszerű, könnyű és finom. Tökéletesen illik a mai zöldcsütörtökhöz, de a holnapi nagypéntekhez is, mivel húst nem tartalmaz.

Spenóttal és ricottával töltött kagylótészta kéksajt mártással
  
  • 25 dkg óriás kagylótészta, vagyis conchiglie
  • 40 dkg fagyasztott spenót, aki mázlista, az friss spenótból is csinálhatja
  • 25 dkg ricotta
  • 10 dkg kemény sajt, mondjuk parmezán vagy pecorino
  • fűszerek: 1 gerezd fokhagyma, só, bors, szerecsendió
  • 2 tk fenyőmag (a kínaival vigyázzunk!)
  • 2 dl tejszín
  • 2 dl tej
  • 10 dkg kéksajt
A tésztát bő forrásban lévő sós vízben megfőzzük. A bő annyit jelent, hogy minden 10 dkg-hoz 1 liternyi vizet kell számolni. A sós meg annyit takar, hogy ahogy az olaszok mondják, a tészta főzővize legyen olyan sós, mint a tenger. A csomagoláson feltüntetett időpontig főzzük, nem tovább! Al dente legyen, az sem baj ha kicsit keményebb, a mártásban még puhulni fog.
Közben a fokhagymát apróra metéljük, megfuttatjuk egy kevés olivaolajon, hozzáadjuk a spenótot, ízlés szerint fűszerezzük sóval, borssal és szerecsendióval. 20 perc alatt megpároljuk.
A ricottát összetörjük egy villával, hozzáadjuk a kemény sajt  felét, a fenyőmagot (amit előtte kicsit megpiríthatunk), pici borsot. Összekeverjük a spenóttal. Az óriáskagylókat megtöltjük a spenótos-ricottás keverékkel, egy olajjal vékonyan kikent tepsibe rakjuk őket.
Elkészítjük a kéksajtmártást: a tejet és a tejszínt feltesszük forrni, picit megsózhatjuk, de nem szabad elfelejteni, hogy a kéksajt már magában is sós. Ha forr beletördeljük a kéksajtot, és felolvasztjuk. Ha túl hígnak találnánk, egy kevés liszttel besűríthetjük. A kész mártással leöntjük a megtöltött kagylókat, tetejüket megszórjuk a maradék sajttal. 200°C-ra előmelegített sütőben 30 perc alatt aranybarnára sütjük.
Jó étvágyat! Legközelebb húsvéti süticsodákkal jövök, puszi mindenkinek!

a háttérben látható, hogy már nagyon ráhangolódtunk a húsvétra :)

2015. február 1., vasárnap

A tökéletes házasság, főszerepben a sajt és a brokkoli

Sajt(ok) és brokkoli...az egyik legjobb párosítás. Ez egy nagyon egyszerű és könnyen elkészíthető egytálétel. Ráadásul hamar kész is van és eszméletlenül finom is. A brokkoli az egyik kedvenc zöldségem, sok mindenhez felhasználom. Szoktam belőle készíteni krémlevest, brokkolis-sonkás tésztát, pasta primaverat, brokkolis rizottót, quiche-t, húsok mellé köretet és sajtos brokkolit.
A brokkoli nagyon egészséges, sok vitamint, béta-karotint és folsavat tartalmaz. Már az ókori rómaiak is ismerték és fogyasztották. Ezen nem csodálkozom, mert nagyon finom. :))
A recept másik fontos összetevője a sajt. Sokféle sajt, minél több-annál jobb. A különféle sajtok is  a kedvenceim közé tartoznak, jöhetnek a kemény sajtok, goudák, parmezánok, krémsajtok, mascarponék,  kéksajtok, gorgonzolák, brie-k, camembert-ek, mozzarellák...hogy csak egy pár fajtát említsek. Ebből a szempontból ez a recept nem is lehetne jobb, sokak kedvenceit házasítja össze.

Csőben sült sajtos brokkoli

  • kb. fél kiló brokkoli
  • 1,8 dl tejszín
  • sajtok (például 10 dkg kemény sajt + 5 dkg kéksajt, vagy kemény sajt + 2-3 kanál krémsajt, vagy mindez vegyítve és különböző módon kombinálva,) + 5 dkg vagy több a tetejére
  •  só
  • csipetnyi bors és szerecsendió
A brokkolit rózsáira szedjük és sós vízben megfőzzük. Nem kell annyira, hogy szétessen, legyen puha, de tartsa meg a formáját. Ha megfőtt leszűrjük, és előmelegítjük a sütőt 200 °C-ra. Elkészítjük a mártást: a tejszínt felforraljuk, ha forr, belekeverjük a sajtokat és fűszerezzük. A brokkolit kivajazott hőálló tálba öntjük, és ráöntjük a mártást. A tetejét megszórjuk jó sok sajttal, és addig sütjük amíg a teteje aranybarna nem lesz. Miután kivettük, egy kicsit várunk vele, és nincs más hátra, mint...jó étvágyat!
Amint a képen is látjátok nem csak egy nagy tálban lehet csinálni, adagonként szuflé formákban is elkészíthető.