A következő címkéjű bejegyzések mutatása: eper. Összes bejegyzés megjelenítése
A következő címkéjű bejegyzések mutatása: eper. Összes bejegyzés megjelenítése

2015. július 19., vasárnap

Charlotte aux fraises - Epres charlotte

Az eper szezonnak már vége, de én mentettem meg pár adagot a mélyhűtőbe az ilyen finomságokhoz, mint a charlotte, amihez friss vagy fagyasztott gyümölcs egyaránt felhasználható. A charlotte egy francia eredetű desszert, többféle változata ismert. Az általam készített falát a piskótatekercs adja, de van olyan verzió, ahol piskóta, vagy valamilyen keksz, esetleg gyümölcs adja az alapot. A töltelék is változatos, gyümölcsös, csokis, kávés, túrós, bármilyen lehet. A neve is az: charlotte-ként, eperbombaként vagy tekercstortaként egyaránt ismert.
Én egy nagyobb kör alapú tálat használtam, és két piskótát kellett sütnöm ehhez a nagy tálhoz.

Epres charlotte


Piskótatekercshez:
  • 2x6 tojás
  • 2x6 ek porcukor
  • 2x6 ek liszt
  • 1 csomag sütőpor
  • 1 nagy üveg eperlekvár
A sütőt előmelegítjük 200°C-ra, ez most nagyon fontos, mert a piskótát forró sütőben kell sütni. A tojásokat szétválasztjuk, a fehérjéket kemény habbá verjük. Hozzáadjuk a cukrot, majd a tojássárgájákat. A lisztet és a sütőport beleszitáljuk és óvatosan beleforgatjuk. Egy 30x30 cm-es tepsit kibélelünk sütőpapírral, rásimítjuk a masszát. 10-12 perc alatt megsütjük, a sütő ajtaját sütés közben nem szabad nyitogatni, mert összeesik a piskóta. Amint kivettük a sütőből, az asztalra vagy  a konyhapultra terítünk egy nedves konyharuhát, ráborítjuk a sütit, óvatosan lehúzzuk a papírt, és az anyaggal együtt szorosan feltekerjük a sütit. Kihűtjük, majd megkenjük az eperlekvárral és 1 cm-es szeletekre vágjuk,

Töltelék:
  • 0,5 kg eper
  • 5 dl tejszín
  • 4 ek cukor
  • 1 ek vaníliás cukor
  • 2 lap zselatin
A tejszínt (jó hideg legyen, így könnyebb) kemény habbá verjük, hozzáadjuk a vaníliás cukrot és a cukor felét. Az epret a maradék cukor kíséretében leturmixoljuk. A zselatint 2 kanál vízbe 10 percre beáztatjuk, majd felmelegítjük, de nem forraljuk. Hozzáadjuk az eperhez, és azt a tejszínhabba keverjük.
A tálat kibéleljük folpackkal, és elrendezzük benne a piskótatekercs szeleteket. Beleöntjük az epres habot, és a tetejére (ami majd az alja lesz) is tekercs szeleteket rakunk. Egy éjjelre a hűtőbe rakjuk, majd másnap kiborítjuk a tálból. Óvatosan felszeleteljük.



2015. június 29., hétfő

Pavlova torta

A Tiramisu bejegyzésben elejtettem egy olyan megjegyzést, hogy a tiramisu krémet ne rontsuk el tojásfehérjével, inkább készítsünk belőle Pavlovát. Én így tettem :). Arról is írtam már régebben, hogy a tojásfehérjéket nem szükséges kidobni, nyugodtan lefagyaszthatók, ezek elhasználására is kitűnő ötlet ez a torta.
Nevét Anna Pavlova orosz származású prímabalerináról kapta, és az ő tiszteletére készítették először az egyik turnéja során.A 20-as években Ausztráliában és Új-Zélandon tartott előadásokat, a két nemzet nagyon sokat vitatkozott azon, kié is valójában ez a recept. Jelen állás szerint Új-Zélandé volt az elsőbbség, de a vitát hagyjuk meg inkább az ő számukra. A cukrászt, aki készítette, állítólag a táncosnő tütü szoknyája ihlette meg. Még sulis koromban pedig azt a verziót hallottam, hogy a művésznő valamilyen könnyű desszertre vágyott, ezért a cukrász a piskótát habcsókra, a vajas krémet pedig tejszínhabra cserélte. Hogy mi az igazság? Szerintem nem is ez a legfontosabb. Hanem, hogy ezt az isteni habcsókos, tejszínhabos desszertet bárki elkészítheti otthon. Igazi nyári finomság, a tortát finom gyümölcsök koronázzák meg.

Pavlova torta
  • 5 tojásfehérje
  • 25 dkg cukor
  • 1 kk ecet
  • 1 kk kukoricaliszt (elhagyható)
  • 2 dl tejszín
  • 2 ek porcukor
  • 10 g vaníliacukor
  • tetejére rengeteg gyümölcs (eper, málna, erdei gyümölcs, cseresznye, ... amit csak akarunk :))

Az alapot készítjük el először: a tojásfehérjéket kemény habbá verjük. Úgy félidőben hozzákeverjük a cukrot, az ecetet és a kukoricalisztet. A sütőt előmelegítjük 120 fokra, egy tepsit kibélelünk sütőpapírral. Ráhalmozzuk a tojáshabot, egy fészket alakítunk ki, a széle legyen magasabb, a közepébe fogjuk majd halmozni a finomságokat. 75 perc alatt megsütjük, kihűtjük.
A tejszínt kemény habbá verjük, ízesítjük a cukrokkal. A kihűlt habcsókra rakjuk.
Készíthetjük friss gyümölccsel, akkor csak rá kell rakni. Vagy fagyasztottból is, én a fagyasztott gyümölcsöset úgy készítem, hogy a még fagyos gyümik felét 1-2 kanál cukor kíséretében fölteszem főni, összenyomkodom, hogy legyen egy kis leve, majd a többi gyümölcsöt is megolvasztom  benne. Ezt rakom a torta tetejére, és a finom pépes lé összekveredik a vaníliás tejszínhabbal.... nyami!

most cseresznyével készült a Pavlova torta

2015. június 9., kedd

Hűsítő epres finomság

Végre beköszöntött az igazi nyár, és ennek elmondhatatlanul örülök! A forró napokon ilyenkor jól esik valami hűsítő finomság. Sokan készítenek ilyenkor valamilyen sütés nélküli édességeket, de nekem nem okoz gonodt bekapcsolni a sütőt, ha éppen egy kis sütire vágyom. Mivel javában dübörög az eperszezon, igyekszem ezt kihasználni, és minél több mindenhez felhasználni ezt a kis piros gyümölcsöt.
Ez a torta nagy családi kedvencünk, többféle gyümölccsel elkészíthető, de őszintén szólva eperrel a legfinomabb. Könnyű, nem túl édes, és nagyon megéri ezt a kis munkát.

Epres finomság

Tészta:
  • 4 tojás
  • 20  dkg porcukor
  • 20 dkg rétesliszt
  • 1 sütőpor
  • 1 dl olaj
  • 6 ek víz
  • vaj, liszt a forma kikenéséhez
A sütőt előmelegítjük 180 °C-ra, előkészítünk egy 28 cm-es tortaformát, kivajazzuk, liszttel megszórjuk. A tojásokat kettéválasztjuk, a sárgájukat a porcukorral fehéredésig keverjük. Hozzáadjuk a vizet és az olajat, majd a lisztet és a sütőport. A tojásfehérjéket kemény habbá verjük, majd óvatosan a masszánkba forgatjuk. A tésztát beleöntjük a tortaformába, és kb.30 percig sütjük. Tűpróbával ellenőrizzük! Kihűtjük.

Krém:
  • 250 ml tejszín
  • 2 kis doboz tejföl
  • 3 ek porcukor
  • 1 vaníliás cukor
A tejszínt kemény habbá verjük, majd belekeverjük a többi hozzávalót. A kihűlt tésztára öntjük.
Továbbá kell még:
  • kb.1 kg érett eper
  • 1 csomag Dr.Oetker színtelen tortazselé
Az epreket felszeleteljük, és szépen elrendezzük a krém tetején. Ne spóroljunk vele, minél több, annál jobb. :) Majd a csomagon található leírás szerint elkészítjük a tortazselét, és az eperre öntjük. Egy éjszakára hűtőbe rakjuk, és másnap nagy élvezettel elfogyasztjuk.
 Azért ajánlom a Dr.Oetker termékét, mert a tapasztalataim azt mutatják, hogy ezzel a legjobb dolgozni. Próbáltam más zselatinokat is, és vannak amik nagyon jók plé krémekbe, de ehhez a tortához szerintem ez vált be a legjobban.

a tortazselére várva

az elkészült mű