A következő címkéjű bejegyzések mutatása: leves. Összes bejegyzés megjelenítése
A következő címkéjű bejegyzések mutatása: leves. Összes bejegyzés megjelenítése

2020. január 26., vasárnap

Gasztrokaland I. - Észak-Olaszország

A kihívás elkezdődött. :) Gasztrokalandozásunk első útja a kedvenc konyhámba, annak is északi részére vezetett. Annak aki nem ismerné, íme egy kis bevezető Észak-Olaszország konyhájának világába. Ha szigorúan vesszük, van néhány különbség a déli régiók konyhájához képest. Ennek alapvető oka a földrajzi adottságokban keresendőek, ugyanis északon az Alpok húzódnak, más az éghajlat, ebből következően más a flóra is. Persze, ezek a régebbi, hagyományos alapanyagok és receptek, ma már a globalizációnak köszönhetően, szinte minden elérhető bárhol és bármikor.
Az egyik legszembetűnőbb dolog a paradicsom kevesebb használata. Hiába, a hegyekben nincs az a nyári meleg. Van helyette viszont vaj, amit viszont délen nem nagyon találunk. Az olívaolaj mellett szintén használatos zsiradék. Sajtok itt is vannak és fokhagyma is, és ami tényleg csak északon terem, az a rizs. Tudniillik rizstermesztés nemcsak Ázsiában folyik, hanem itt tőlünk nem messze, szintén találunk vízzel elárasztott rizsföldeket. A hagyományos rizottóhoz való rizsfélék, mint az arborio és a carnaroli mind megterem.
A menü összeállításá nem volt nehéz, azt rögtön tudtam, hogy a desszert csakis tiramisu lehet és rizottónak is szerepelnie kell az étlapon. És akkor eszembe jutott, hogy mi lesz a tökéletes fogás: az Osso buco, vagyis a lyukas hús. Nevét onnan kapta, hogy a borjúlábszár csonttal együtt van felszeletelve és megfőzve - így a közepén ott a lyuk. Kicsit csaltam, a fehér Osso buco helyett a paradicsomos változatot készítettem el. Aki ismer, tudja, hogy szeretem a jó ételeket, és őszintén bevallom, hogy életem egyik legfinomabb húsételét sikerült elkészítenem.
Ha nem találunk megfelelő módon szeletelt borjúlábszárat, akkor vegyünk sima lábszárat, amit velős csonttal együtt formára kötözünk - kicsit bonyolultabb eljárás, de higgyétek el megéri. :)

Osso buco (paradicsomos változat, 2személyre)


  • fejenként egy-egy kb. 3-4 cm vastag borjúlábszár
  • 2 szál sárgarépa
  • 1 szál szárzeller
  • 2 gerezd fokhagyma
  • 1 kisebb fej hagyma
  • egy üveg jóféle száraz fehérbor
  • 50 g vaj
  • 200 g paradicsompüré
  • kevés liszt a forgatáshoz
  • fűszerek, mint só, bors, oregánó, bazsalikom
A vajat felolvasztjuk és felforrósítjuk, a húsokat megforgatjuk a lisztben. Majd a vajban elősütjük mindkét oldalukat, vigyázva, hogy mindez közepes lángon történjen (a túl hirtelen sütéstől a borjú kiszáradhat). Félretesszük a husit, jöhet a sofrito, vagyis az apróra vágott zöldségeket ugyanabban az edényben és zsiradékon megpirítjuk, majd felöntjük úgy kb. 2 dcl fehér borral, amit a felére forralunk. Ezután visszatesszük a husit, öntünk hozzá kevés alaplevet vagy vizet (szintén 2 dcl), letakarjuk és 2-3 órát főzzük. Folyamatosan ellenőrizzük és felváltva pótoljuk az elpárolgott folyadékot, miközben a húsokat megforgatjuk. Sózzuk, borsozzuk. Az utolsó fél órában, mikor pótolnánk a folyadékot, nem azt, hanem paradicsompürét adunk hozzá, valamint a kedvenc fűszereimet - oregánót és bazsalikomot.
Az egyetlen olyan rizottóval tálaljuk, ami nem önálló fogás: a sáfrányos milánói rizottóval. A receptjét most külön nem írom le, annyi a különbség ehhez a változathoz képest, hogy a szokásos módon elkészítjük a rizottót, adunk hozzá sáfrányt és más plussz alapanyagot (gomba, spárga, stb.) nem.



Minestrone

Az első fogáson már többet gondolkoztam, a választásom végül a klasszikus, "mindent bele" levesbe a Minestronéra esett. Ebbe tényleg mehet mindenféle zöldség, hüvelyes amit otthon találunk. Nálam most így készült:

  • 1 batáta
  • 1 répa
  • 2 szár zeller
  • 2 nagy marok friss bébispenót
  • 1 gerezd fokhagyma
  • fél fej hagyma
  • kb. 0,5 liter víz
  • a parmezán héja
  • fűszerek, mint só, bors, oregánó
  • kb. 100 ml paradicsompüré
A felkockázott zöldségeket (a spenót kivételével) kevés olajon megpirítjuk, majd felöntjük a vízzel, hozzáadjuk a sajtvéget és puhára főzzük a zöldségeket. Félidőben hozzáadjuk a paradicsompürét és a fűszereket. Ha szeretnénk, most tegyük hozzá a tésztát vagy a konzerv hüvelyest. Az utolsó percekben adjuk hozzá a spenótleveleket, egyet éppenhogy rottyantunk rajta és tálalhatjuk is.





Tiramisu

Recept és leírás már van a blogon, itt lehet megnézni.

A szomjúság csillapítására egy jóféle Aperol Spritzet ajánlanék, ami szintén egy észak-olasz találmány. :) Arrivederci!




2015. október 12., hétfő

Borsókrémleves

Beköszöntött a hűvősebb idő, és ilyenkor, pont mint a legtöbb ember, én is inkább tartalmasabb fogásokra vágyom. Ilyenkor több levest is fogyasztok, ami az én esetemben nagy szó, és nincs is jobb, mint egy krémleves, amely nemcsak a gyomrunkat, hanem a lelkünket is átmelegíti. Ha mindezek mellé még a látványa is vidámabbá tesz, akkor igazán nincs okunk panaszra! :)
A mai leves pont ilyen, ragyogó élénkzöld, és a cukorborsó lágy édes íze a pirított napraforgómag roppanóságával tökéletes párost alkot.

Borsókrémleves

  • 40 dkg mirelit borsó
  • 2 dl tej
  • 1 gerezd fokhagyma
  • só, bors, kicsi bazsalikom
  • napraforgómag
A borsót feltesszük főni annyi víz társaságában, hogy bőven ellepje. Puhára  főzzük, majd leszűrjük, de kb. 1 dl-nyi vizet benne hagyunk. Simára turmixoljuk, és felöntjük a tejjel. Ízesítjük sóval, borssal, egy kevés (negyed kiskanálnyi) bazsalikommal. Visszatesszük a tűzre, felforraljuk, és utána még kb.5 percig főzzük. Közben egy száraz serpenyőben megpirítjuk a napraforgómagot. Tálaláskor a levesre szórjuk, és hagyjuk, hogy arcunkon végigfusson az a mosoly, amit ez az egyszerű fogás kivált belőlünk. Jó étvágyat! :)


2015. szeptember 20., vasárnap

Almás sütőtökkrémleves

Pár bejegyzéssel ezelőtt ígértem még néhány sütőtökös levest. A levesek folyamatosan készülnek, csak az időm csúszik állandóan, de ma végre nyugi van így hoztam egy újabb leves receptet.
A mai egy édes krémleves, a tök mellé almát is tettem, mézzel édesítettem, és finom fűszerekkel tettem még jobbá.

Almás sütőtökkrémleves

  • 1 hokkaido tök
  • 1 nagyobb alma
  • 0,5 l víz
  • 1 dl tejszín
  • 2 ek méz
  • 0,5 tk fahéj
  • 2 szegfűszeg
A tököt 180 fokos sütőben 45 perc alatt megsütjük. Közben lereszeljük az almát. A puha tököt lekaparjuk a héjáról, a húsát az almával és a vízzel pürésítjük. A mézzel édesítjük, hozzáadjuk a fűszereket és a tejszínt. Feltesszük főni, forrás után 10 perccel levesszük a tűzről, és tálalhatjuk.
Ha fel akarjuk dobni valamilyen feltéttel, akkor szerintem az édes, tojásfehérjéből készült habgaluska kitűnő választás.

2015. szeptember 7., hétfő

"Mindenmentes" sütőtökleves

A forró nyári  napoknak vége, szép lassan beköszöntött az ősz. Az idő hűvösebbre fordult, reggelente, mikor munkába igyekszem, madárcsivitelés helyett varjú krákogást hallok, és kezdődik a sütőtök szezon! (a cukkini helyett... :))
A kertünkben már jó ideje narancssárgán virítanak a tökök, és végre fogyasztásra alkalmasak. Otthon hokkaido tököt termesztek, nem hagyományos sütőtököt. A hokkaido tök hamarabb érik, és nem tárolható olyan hosszú ideig, ezért célszerű minél előbb megenni. Ez a tökfajta picit édesebb, de ugyanúgy felhasználható, mint a hagyományos sütőtök. Ilyenkor sok mindenbe kerül: rizottóba, sütikbe, pitékbe, simán megsütve a gyomrunkba, akár köretként, és természetesen a levesbe. A sütőtökből készült levesekről elmondható, hogy ahány ház, annyi szokás. Ki édesen, ki sósan szereti. Én mindehogy. :) Ma egy mindenmentes, vagyis glutén- és laktózmentes levest hoztam. Erről a finomságról még annyit kell tudni, hogy nincs az az erőteljes sütőtök íze ( így a nem-rajongók is bátran neki vethetik magukat), a levesünket megkóstolva a zöldségek tökéletes ízharmóniájának lehetünk tanúi.
  
Mindenmentes sütőtökleves
  • 1 hokkaido tök (hagyományos sütőtök)
  • 0,5 l erős zöldség alaplé
  • a tetejére tetszés szerint pirított tökmag, illetve tökmagolaj, ki mit szeret
Miután felsoroltam ezt a hatalmas mennyiségű hozzávalót, következzék a recept. A tököt felszeleteljük, kikaparjuk a magját, és egy alufóliával bélelt tepsire rakjuk, amit 45-50 percre a 200 fokra előmelegített sütőbe teszünk. A sütőtök akkor van kész, ha bele tudunk szúrni egy villát a zöldség puha húsába.  Ha elkészült, a héjról leszedjük a nekünk kellő részt, amit vagy egy turmixgépbe, vagy egy sima edénybe teszünk. A turmixgép, illetve egy botmixer segítségével pürésítjük, úgy, hogy közben folyamatosan adagoljuk hozzá a zöldségalaplevet. Egy sima, kissé krémes levest fogunk kapni, amit felteszünk a tűzre főni, kb. a forrástól számítva 10 percnyi  időre. Ha jó az alaplevünk, nem szükséges a további ízesítés, kellően sós. További fűszereket szerintem nem igényel, (maximum egy késhegynyi szerecsendiót), had érvényesüljön a zöldség íz. Tálaláskor megszórjuk a pirított tökmaggal.





A tökleveseknek még nincs vége, majd még hozom az én hagyományos sütőtökkrémlevesem, valamint az édes, almás verziót is. :)

2015. április 19., vasárnap

Gombakrémleves

Igaz, hogy még nincs fent sok recept a blogon, de azt bizonyára már észrevettétek, hogy fő profilom a desszertek és a főételek. Őszintén bevallom, nem vagyok az a "leveses" típus, ritkán eszem, de akkor finomat. :) A különféle zöldségekből készült krémlevesek a kedvenceim. Ma nem egy zöldségből, hanem gombából készült levest hoztam Nektek.

Gombakrémleves

  • 25 dkg csiperke
  • 1 gerezd fokhagyma
  • 1 kis fej sonkahagyma
  • 1 liter zöldségalaplé
  • 1 dl tejszín
  • só, bors, petrezselyem
  • 2 dkg vaj
  • 2 ek olivaolaj
A fokhagymát és a sonkahagymát apróra szeleteljük, vagy lereszeljük. A gombát megtisztítjuk, felszeleteljük. Az olivaolajat felhevítjük, megfuttatjuk rajta a hagymákat, majd hozzáadjuk a felszeletelt csiperkét. Kicsit megsózzuk, borsozzuk, majd a gombát 20 percig hagyjuk párolodni (levet fog ereszteni, addig kell párolni, amíg azt el nem tűnik). Ha ez megtörtént, felöntjük az alaplével, felforraljuk. Majd levesszük a tűzről, és egy botmixer segítségével összeturmixoljuk. Visszatesszük a tűzre, majd felöntjük a tejszínnel és felforraljuk. Megszórjuk a petrezselyemzölddel, legjobb a friss, de ha nincs más a szárított is megteszi. A kis vajat felolvasztjuk benne. Ha sűrűbb levest szeretnénk, akkor a vajat gyúrjuk össze egy kevés liszttel, és úgy tegyük bele.
Krutonnal, kéksajtchipsszel, sajtos baguettel tálaljuk. Ha valaki ügyes még a vasárnapi ebédhez fel is tálalhatja. Hajrá! :)


2015. február 5., csütörtök

Egy nyugis nap otthon

Végre!! Valahogy már nagyon vártam egy ilyen nyugis, laza napra, amikor nem kell sehová, semmivel se sietni. Ilyenkor beszabadulok a konyhába, és ennek rendszerint meg is van az eredménye. :) Ezeket most megosztom Veletek is, de előbb még így írás közbe kifutok a konyhába egy kis finomságért......
Vissza is tértem. :)
A mai menü, anyukám kérésére, lencseleves volt jugoszláv pogácsával. (pogácsáért futottam ki előbb)
Hogy a jugoszláv pogácsa miért jugoszláv, arról fogalmam sincs. Anyukám barátnőjétől kaptuk a receptet, már régóta megvan, lehet őt kéne megkérdeznem a dologról.

Jugoszláv pogácsa

  • 60 dkg rétesliszt
  • 4 dkg élesztő
  • 4 dl tej
  • 3 ek cukor
  • másfél kiskanál só
  • 1 dl olaj
A hozzávalókból egy egyszerű kelt tésztát dagasztunk: a langyos cukros tejben az élesztőt felfuttatjuk, majd a többi hozzávalóhoz öntjük, és dagasztunk, dagasztunk, míg egy szép sima kelt tésztát nem kapunk. Közben folyamatosan lisztet adunk hozzá, ha ragadna a tészta. Meleg helyen kelesztjük, például odatehetjük a sütő mellé, amit 200 °C-ra előmelegítünk. Ha már a duplájára nőtt, kétfelé vesszük, kisodorjuk és megkenjük a töltelékkel:

  • 25 dkg puha vaj
  • 2 tojássárgája
  • 1-2 kk só
Ezekkel nincs más dolgunk, mint összekeverni őket. Szóval, megkenjük a tésztát, felcsavarjuk, mint a szőnyeget kalácsot. A tetejét is megkenjük a krémmel, megszórjuk szezámmaggal (vagy amivel szeretnénk, nálam a felére fokhagymás só került), és háromszögekre vágjuk. Sütőpapírral bélelt tepsiben megsütjük a pogikat. A másik adaggal ugyanígy járunk el.



Itt már illatoznak a pogácsák



Lencseleves, ahogy mi szeretjük
A lencseleves. A miénk. Nagyon egyszerű és könnyű. Nálunk nem kerül bele kolbász és egyéb füstölt áru. Nálunk csak a lencse van. És így imádjuk. :)

Körülbelül 2 maroknyi lencsét felteszünk főni 1 liter vízben, hozzádobunk 1 babérlevelet és egy gerezd fokhagymát. Addig főzzük, míg megpuhul. Ha közben gyorsan párologna a víz, nyugodtan felönthetjük. Mikor megfőtt a lencse, megsózzuk, öntünk hozzá 2-3 dl tejet és összeforraljuk. Ennyi!!
Utána fogjuk a tányérunkat, merünk bele egy kis levest, szerzünk a frissen sült pogácsából, és szépen nyugodtan egy kellemes zenét hallgatva megebédelünk.





Ma nemcsak ezeket készítettem, már a jövő heti Valentin-napra gondolva  készítettem egy kis apróságot, ami szuper ajándék is lehet. Az apróság holnap következik! Addig is szép estét!