A következő címkéjű bejegyzések mutatása: alma. Összes bejegyzés megjelenítése
A következő címkéjű bejegyzések mutatása: alma. Összes bejegyzés megjelenítése

2016. március 8., kedd

Tarte Tatin, avagy a fordított almatorta

Ma talán az egyik legismertebb francia desszertről lesz szó, a tarte Tatin-ról. A legenda szerint a Tatin nővérek készítették először, miután az egyikük elfeledkezett a készülő almatöltelékről a pitébe. Ugyanis a tűzön felejtette, de gondolta, megmenti a menthetőt, befedte az egészet egy kis leveles tésztával, majd a sütőbe dugta. A meglepetések sorozata csak ezután következett: nem elég, hogy ehető és finom sütemény kerekedett belőle, hanem a vendégek körében is nagy sikert aratott. Így találták fel a világ egyik leghíresebb desszertjét. Állítólag. Bizonyos körök szerint fordított almatortát már a Tatin nővérek előtt is készítettek. A mi szempontunkból végülis lényegtelen, de tanulságként talán levonhatjuk, hogy nem kell megijedni az ismeretlentől, néha előfordul, hogy az, ami első pillantásra kudarcra van ítélve, végül igazi sikersztorivá válik.

Tarte Tatin

 Tészta:
  • 15 dkg vaj
  • 20 dkg finomliszt
  • 1 tojássárgája
  • csipetnyi só
  • 1 ek víz
A hideg, felkockázott vajat összemorzsoljuk a liszttel. Majd a többi hozzávalóval egy omlós pitetésztává gyúrjuk. Letakarjuk, és a hűtőben pihentetjük.

Feltét:
  • 18 dkg cukor
  • 7 dkg vaj
  • 5 nagyobb alma
 Az almákat meghámozzuk, majd feldaraboljuk nyolcadokra. Közben keresünk egy olyan edényt, amit a tűzhelyen és a sütőben egyaránt használhatunk. A cukrot a vajjal összeolvasztjuk, majd szépen elrendezzük rajta az almaszeleteket, kb. így:





Lassú tűzön 30-35 percig pároljuk. Kinyújtjuk a tésztát, egy picivel nagyobbnak kell lennie, mint az edénynek. Ha levettük az almákat a tűzről, ráborítjuk a tésztát, a széleit lenyomkodjuk. Berakjuk a 180 fokra előmelegített sütőbe, és fél óra alatt készre sütjük. Miután kivettük, várunk vele egy öt percet, majd egy gyors mozdulattal átfordíjuk egy tálra/tányérra.
Szerintem langyosan a legjobb. :)




2015. november 8., vasárnap

Almás palacsinta

Van olyan ember, aki ne szeretné a palacsintát? Minden bizonnyal nincs, a palacsinta az a kaja, amit így vagy úgy, de mindenki szeret. Gyerekkorunk kedvenc eledele (a felnőttkoré is :D). Vajon miben rejlik a titka? Azt hiszem erre a kérdésre nem nehéz válaszolni, a palacsinta finom és kész. Mindegy, hogy melyik változatát, a hagyományost (most látom, hogy az nincs is fent a blogon, ezt sürgősen pótolni kell!!) vagy egy újabb, trendibb zabos változatát, vele a siker garantált. Jöjjön egy újabb kedvenc, az almás. Még nincs késő, akár most is össze lehet dobni. :)

Almás palacsinta

  • 3 kisebb alma
  • 5 dl tej
  • 10 dkg finomliszt
  • 10 dkg teljeskiőrlésű rozsliszt
  • 5 dkg vaj felolvasztva
  • 2 tojás
  • 2 ek cukor
  • csipetnyi só
  • ízlés szerint fahéj
  • kevés olaj a sütéshez
Az almákat lereszeljük. A tejből, lisztekből, cukorból, vajból, sóból és fahéjból sűrű palacsintatésztát keverünk, a végén hozzáadjuk a reszelt almát. Egy kevés olajat, csak pár cseppnyit, felforrósítunk a serpenyőnkben, és egy merőkanálnyi tésztát adagolunk belé. Szétterítjük, ez egy picit vastagabb lesz, mint a hagyományos. Emiatt a megfordításánál is figyelni kell, mert könnyen eltörhet a palacsinta. Mindkét oldalán aranybarnára sütjülk.
A tálalást nem kell túlcifrázni, egy kevés porcukor, és már ehetjük is. Jó palacsintázást!!


2015. szeptember 20., vasárnap

Almás sütőtökkrémleves

Pár bejegyzéssel ezelőtt ígértem még néhány sütőtökös levest. A levesek folyamatosan készülnek, csak az időm csúszik állandóan, de ma végre nyugi van így hoztam egy újabb leves receptet.
A mai egy édes krémleves, a tök mellé almát is tettem, mézzel édesítettem, és finom fűszerekkel tettem még jobbá.

Almás sütőtökkrémleves

  • 1 hokkaido tök
  • 1 nagyobb alma
  • 0,5 l víz
  • 1 dl tejszín
  • 2 ek méz
  • 0,5 tk fahéj
  • 2 szegfűszeg
A tököt 180 fokos sütőben 45 perc alatt megsütjük. Közben lereszeljük az almát. A puha tököt lekaparjuk a héjáról, a húsát az almával és a vízzel pürésítjük. A mézzel édesítjük, hozzáadjuk a fűszereket és a tejszínt. Feltesszük főni, forrás után 10 perccel levesszük a tűzről, és tálalhatjuk.
Ha fel akarjuk dobni valamilyen feltéttel, akkor szerintem az édes, tojásfehérjéből készült habgaluska kitűnő választás.

2015. szeptember 9., szerda

Almarózsa

Ilyenkor, szeptember elején ünneplik névnapjukat a Máriák. Ma  már kevés gyerek viseli ezt a nevet, de az anyukám és nagymamám generációjában még nagyon népszerű és gyakori név volt. A mai recept egy kis ajándékötlet, egy kevés virág, ehető virág. Igaz, most nem valódi. De kiutasítana vissza egy csokor/doboz istenien illatozó almarózsát? :)
Persze nemcsak Máriák fogyaszthatják, magunknak is elkészíthetjük ezt a kis édes meglepetést. Ősszel úgy is beindul az alma (és vele együtt az almáspite) szezon. Pár éve terjedt el ez a recept az interneten, a keresőkbe beírva biztosan képes útmutatót is találtok az elkészítéshez, de a leírás alapján is menni fog. Gyorsan elkészíthető, nagyon mutatós, szívmelengető desszert.

Almarózsa

  • 1 csomag leveles tészta (400 g)
  • 3 alma
  • 7 ek cukor
  • 1 ek vaníliás cukor
  • 1 kk fahéj
  • 2 ek citromlé
  • kb.3 bögre víz
A vizet 3 kanál cukorral és a citromlével felforraljuk. Az almákat félbevágjuk, magházukat eltávolítjuk, vékony szeletekre vágjuk. A szeleteket a cukros vízbe rakjuk, és pár percig főzzük. Ezalatt az idő alatt formázhatóvá puhulnak. Kiszedjük őket, és egy papírtörlőn jól megszárígatjuk őket. A maradék cukrot összekeverjük a vaníliás cukorral és a fahéjjal. A leveles tésztát egy kissé belisztezett deszkán vékonyra nyújtjuk. Kb. 3 cm vastag csíkokra vágjuk, és megszórjuk a cukros fahéjas keverékkel. A csíkokra balról jobbra haladva rárakjuk az almaszeleteket, úgy hogy kissé fedjék egymást, majd jobbról balra haladva szorosan feltekerjük. Egy sütőpapírral kibélelt tepsire rakjuk, végül a 200 fokra előmelegített sütőben 25 perc alatt megsütjük. Porcukorral meghintve tálaljuk.



2015. május 23., szombat

Kis hamis...rétes

Jó tett helyébe jót várj, tartja a mondás. A múlt héten édesapám tett nekem egy nagy szivességet. Ő természetesen nem várt érte semmit, de én hálám jeléül megleptem az egyik nagy kedvencével, a túrós rétessel. Sajnos IGAZI nyújtott rétestésztát még nem tudok készíteni (ismétlem, még :)), de az egyik ismerősünktől pár éve kaptunk egy receptet, amelyik hasonlít az eredetihez és nem mellesleg finom is. Így ma nem volt akadálya annak, hogy belevágjak a rétessütésbe.

Rétes

  • 25 dkg finomliszt
  • 12,5 dkg vaj
  • 1 dl tej
  • 1 tojás 
  • csipetnyi só
A hozzávalókat összegyúrjuk, 4 részre osztjuk, és egyenként nagyon vékonyra egy sodrófa segítségével kinyújtjuk. Megtöltjük, felcsavarjuk, egy tepsire rakjuk, tetejüket vékonyan megkenjük olajjal és 200 fokra előmelegített sütőben körülbelül fél óra alatt megsütjük.
Én a mai rétest túrós és almás töltelékkel készítettem.

almás töltelék (2 rúd réteshez):
  • 5-6 alma
  • 2-3 ek cukor
  • 1 kk fahéj
  • 1-2 ek zsemlemorzsa
Az almákat meghámozzuk és lereszeljük. Cukorral és fahéjjal ízesítjük, ízlés szerint mehet bele több vagy kevesebb. A kinyújtott tésztára kenjük és megszórjuk a zsemlemorzsával.

túrós töltelék (2 rúd réteshez):
  • 50 dkg túró
  • 2 tojás
  • 1 dkg vaníliacukor
  • 2-3 ek cukor
  • citrom reszelt héja
  • 1-2 ek búzadara
A tojásokat kettéválasztjuk, a sárgájukat a túróval, a cukrokkal és a citromhéjjal összekeverjük. A tojásfehérjéket felverjük. A túrós keveréket rákenjük a kinyújtott tésztára, rászórjuk a búzadarát, és a felvert tojásfehérjét egy kanállal ráhalmozzuk, nem baj ha nem egyenletes és nem fedi a túrót mindenhol. A tésztát felcsavarjuk, és megsütjük.



a rétesek már tálalva

almás rétes

Lassan jön a cseresznye és a meggy szezon is... :)