A következő címkéjű bejegyzések mutatása: tojásfehérje. Összes bejegyzés megjelenítése
A következő címkéjű bejegyzések mutatása: tojásfehérje. Összes bejegyzés megjelenítése

2019. december 1., vasárnap

Angyal torta (Süti kihívás VI.)

A torta nemcsak angyaloknak. :) A nevét arról a különleges tulajdonságáról kapta, hogy a tésztája hófehér marad, mint az angyalok szárnya. Az Angyal torta (Angel Pound Cake) megnevezés csak magát a piskótát takarja, minden más bónusz hozzá. Leggyakrabban tejszínnel és bogyós gyümölcsökkel bolondítják, ami igazán kiváló párosítás.
Nagyon jó maradék mentő - ugyanis a tortához nem kellenek egész tojások, csak a fehérjék. Így a créme brulee-ből vagy a pitékből kimaradt fehérjéknek sem kell kárba veszniük. Nálam a mélyhűtőben már gyűltek egy ideje és a szokásos Pavlova vagy Esterházy mellé egy új sütivel bővült a repertoár. A nosalty.hu egyik receptjét készítettem el, nagy sikerrel. A képek most kevésbé jól sikerültek, esti fényviszonyok és egy rám váró legjobb barátnő és az általa behűtött Chardonnay mellett talán nem is csoda. Kérlek, nézzétek el. :)

Angyal torta





Hozzávalók:
  • 8 tojásfehérje
  • 100 g finomliszt
  • 300 g cukor
  • 4 tk citromlé
  • 1,5 tk sütőpor
  • 250 ml tejszín
  • 50 g porcukor
  • 70 g kókuszreszelék
  • 20 ml málnaszörp
  • friss málna
A sütőt előmelegítjük 180 °C-ra. A tojásfehérjékből kemény habot verünk, majd hozzáadjuk a cukor felét és még keményebb habbá verjük. A maradék cukrot összekeverjük a liszttel és a sütőporral, óvatosan beleforgatjuk a habba és a citromlevet is hozzáadjuk. Belesimítjuk egy 22 cm-es tortaformába (nem kell kivajazni!), és 35 perc alatt megsütjük. Sütés közben nem nyitogatjuk a sütőajtót. Ha kész, félretesszük hűlni.
A tejszínt kemény habbá verjük, majd hozzáadjuk a porcukrot is. Bevonjuk vele a tortát. A kókuszreszeléket összekeverjük a szörppel, elosztjuk a torta tetején és ráhelyezzük a friss málnaszemeket.




2015. október 6., kedd

Diós habcsók - Laskonky

Mi fán terem a laskonky, kérdezhetnétek tőlem joggal. A bejegyzés címével már segítettem egy picit, egy diós habcsók a desszert. A laskonky egy tipikus szlovák édesség, hazájában nagy népszerűségnek örvend, ami nem csoda, mert egyszerűen isteni finom! Általános előfordulási helye a cukrászdák polcai, de az ügyesebb és fanatikus sütizők konyhájában is felbukkan néha. Legfőbb alkotóeleme a tojásfehérje és a cukor, valamint a dió. Liszt nincs benne (jó hír a lisztérzékenyeknek!). Kinézete: két lapos ovális habcsók összeragasztva valamilyen finom krémmel. Az elkészítéséhez bizonyos speciális eszközök szükségesek:

A krém összetevői ízléstől függően változhat, a nálam felbukkant példány szintén tojásfehérje felhasználásával készült. Összeségében elmondható, hogy egy tojásfehérjementő receptről van szó. Próbáltam utána nézni, mit is jelent, honnan származik a laskonky név, de egyelőre nem lettem okosabb. Ha van ötletetek, szóljatok! :)

Diós habcsók -  Laskonky
(40 darab)
  • 6 tojásfehérje
  • 33 dkg kristálycukor
  • 10 dkg porcukor
  • 17 dkg darált dió
A tojásfehérjékből és a kristálycukorból gőz fölött kemény, fényes habot verünk. Ez úgy történik, hogy keresünk a konyhánkban olyan edényeket, amelyeknél megoldható, hogy az egyik beleférjen a másikba, és lehetőleg ne legyen köztük nagy rés, ahol megszökhet a gőz. Röviden: egymásba passzoljon a két edény. Az alsóba engedünk egy kevés vizet, annyit, hogy NE érjen hozzá a másik fazék aljához, tényleg nem kell sok. Feltesszük a tűzre, hadd forrjon. A felső edényben pedig felverjük a habot.

ilyen szép fényes habot kell kapjunk





Ha ez sikerült, a habba beleforgatjuk a diót és a porcukrot. A sütőt 120 fokra melegítjük, és kibéleljük a tepsiket sütőpapírral. Utána fogjuk a laskonky sablonunkat, rákanalazunk egy kevés habot, és a formázókártya segítségével  belesimítjuk a mélyedésekbe, a felesleget pedig lehúzzuk róla. Óvatosan leemeljük a sablont, és folytathatjuk a munkát. Akinek légkeveréses sütője van , az szerencsés, akinek nem, az készüljön fel, hogy egy darabig a konyhában lesz. 15 percet a 120 fokos sütőben sül, majd levesszük a hőmérsékletet 70 fokra és további 30 percig szárítjuk. Összesen 45 percet van a sütőben. Kihűtjük.

sütésre várva
 Elkészítjük a krémet, (ami nagyon hasonló a habcsókhoz), gőz fölött felverünk 2 tojásfehérjét 18,5 dkg cukorral. Majd ha megvan a kemény hab, még a gőz fölött beleverünk 12,5 dkg mézet, végül 12,5 dkg diót. A habcsókokat összeragasztjuk a krémmel, és ehetünk. :)

bekapásra kész
Ha még nem ismeritek ezt a sütit, próbáljátok ki, tényleg nagyon finom. A töltelék pedig lehet akár kávés, csokis, vaníliás...........

2015. június 29., hétfő

Pavlova torta

A Tiramisu bejegyzésben elejtettem egy olyan megjegyzést, hogy a tiramisu krémet ne rontsuk el tojásfehérjével, inkább készítsünk belőle Pavlovát. Én így tettem :). Arról is írtam már régebben, hogy a tojásfehérjéket nem szükséges kidobni, nyugodtan lefagyaszthatók, ezek elhasználására is kitűnő ötlet ez a torta.
Nevét Anna Pavlova orosz származású prímabalerináról kapta, és az ő tiszteletére készítették először az egyik turnéja során.A 20-as években Ausztráliában és Új-Zélandon tartott előadásokat, a két nemzet nagyon sokat vitatkozott azon, kié is valójában ez a recept. Jelen állás szerint Új-Zélandé volt az elsőbbség, de a vitát hagyjuk meg inkább az ő számukra. A cukrászt, aki készítette, állítólag a táncosnő tütü szoknyája ihlette meg. Még sulis koromban pedig azt a verziót hallottam, hogy a művésznő valamilyen könnyű desszertre vágyott, ezért a cukrász a piskótát habcsókra, a vajas krémet pedig tejszínhabra cserélte. Hogy mi az igazság? Szerintem nem is ez a legfontosabb. Hanem, hogy ezt az isteni habcsókos, tejszínhabos desszertet bárki elkészítheti otthon. Igazi nyári finomság, a tortát finom gyümölcsök koronázzák meg.

Pavlova torta
  • 5 tojásfehérje
  • 25 dkg cukor
  • 1 kk ecet
  • 1 kk kukoricaliszt (elhagyható)
  • 2 dl tejszín
  • 2 ek porcukor
  • 10 g vaníliacukor
  • tetejére rengeteg gyümölcs (eper, málna, erdei gyümölcs, cseresznye, ... amit csak akarunk :))

Az alapot készítjük el először: a tojásfehérjéket kemény habbá verjük. Úgy félidőben hozzákeverjük a cukrot, az ecetet és a kukoricalisztet. A sütőt előmelegítjük 120 fokra, egy tepsit kibélelünk sütőpapírral. Ráhalmozzuk a tojáshabot, egy fészket alakítunk ki, a széle legyen magasabb, a közepébe fogjuk majd halmozni a finomságokat. 75 perc alatt megsütjük, kihűtjük.
A tejszínt kemény habbá verjük, ízesítjük a cukrokkal. A kihűlt habcsókra rakjuk.
Készíthetjük friss gyümölccsel, akkor csak rá kell rakni. Vagy fagyasztottból is, én a fagyasztott gyümölcsöset úgy készítem, hogy a még fagyos gyümik felét 1-2 kanál cukor kíséretében fölteszem főni, összenyomkodom, hogy legyen egy kis leve, majd a többi gyümölcsöt is megolvasztom  benne. Ezt rakom a torta tetejére, és a finom pépes lé összekveredik a vaníliás tejszínhabbal.... nyami!

most cseresznyével készült a Pavlova torta

2015. március 14., szombat

Habkönnyű élvezet

Itt van a hétvége, és ez nálam annyit jelent, hogy sütés. :) Már a gondolatától is boldogabb vagyok, önkéntelenül is mosolyra húzódik a szám.
Erre a hétvégére egy olyan sütit akartam készíteni, amelyikben elhasználhatom a maradék tojásfehérjéket. Már említettem, hogy nem szeretek semmit kidobni, ami később felhasználható. Ilyen a tojásfehérje is. Ha olyan sütit vagy ételt csinálok, amelyhez csak a sárgája kell, a tojásfehérjét sem dobom ki. Egy műanyag dobozkában összegyűjtöm és ha belátható időn belül nem használom el, akkor lefagyasztom. Ha szükségem lesz rá, akkor egy nappal előbb kiveszem, és ha kiolvadt ugyanúgy felhasználható, mint a friss társai. Az állaga is ugyanolyan és kemény hab is simán verhető belőle. Aki eddig még nem tette így, az nyugodtan fagyasztja le, bátran ajánlom! Szeretem összegyűjteni a tojásfehérjéket, ha már sok összejött belőlük, akkor olyan finomságokat csinálok belőlük, mint a Pavlova, vagy az Eszterházy torta.
Ezt a receptet egy szlovák receptes oldalon, a varecha.sk-án találtam. (http://varecha.pravda.sk/recepty/bielkovy-medovy-kremes/55357-recept.html) A magyar nevét én találtam ki, szerintem jobban hangzik, mintha az eredetit fordítottam volna le. :)
Ez egy nagyon egyszerű, kis könnyű sütike. Mézes lapokból áll, a krém pudingból és a felvert tojásfehérjéből készül, a tetejét kávés tejszínhab dísziti. A puding a felvert habnak köszönhetően nagyon lágy és könnyű lesz, ízében nagyon hasonlít az eredeti francia krémes töltelékére. A kávés tejszínhab pedig nagyon jól feldobja, egy kis csavart visz bele. Na, de ennyit az áradozásról, következzék a recept.

Habkönnyű élvezet

Mézes lapok:
  • 6 dkg vaj
  • 1 ek méz
  • 2 tojás
  • 10 dkg porcukor
  • 1 tk szódabikarbóna
  • 30 dkg finomliszt
A  sütőt előmelegítjük 190°C-ra. A vajat és a mézet felolvasztjuk, a tűzről levéve hozzáadjuk a tojásokat, a porcukrot és a szódabikarbónát. Visszatesszük a tűzre, kevergetjük és addig főzzük, míg nem kezd el karamellizálódni, ekkor kissé már habos is lesz. Hozzá szitáljuk a lisztet, és összegyúrjuk. Fontos, hogy mindezt még melegen csináljuk, de csakúgy, mint a Marlenka esetében, vigyázzunk az égési sérülésekkel. Én ezt úgy szoktam megoldani, hogy miután levettem a tűzről a mézes masszát, kicsit várok vele. Addig előkészítem a tepsiket, rájuk teszem a sütőpapírt, előveszem a gyúródeszkát és a nyújtófát, ezalatt az idő alatt pont kihűl annyira, hogy lehessen vele dolgozni, de még meleg marad.
Összegyúrjuk a tésztát, két részre osztjuk, körülbelül 20x30 cm-esre nyújtjuk a lapokat. Tepsi hátulján sütjük, én rakok alájuk sütőpapírt. A sütési idő laponként 5-6 perc. Kihűtjük.

Krém:
  • 7 tojásfehérje
  • 3 csomag vaníliás puding
  • 800 ml víz
  • 20 dkg cukor
A tojásfehérjéket kemény habbá verjük. A pudingot a cukorral együtt megfőzzük a vízben, úgy mintha hagyományos pudingot főznénk. A kész pudingot rögtön összekeverjük a felvert tojásfehérjével: először egy kevés pudingot adunk hozzá, majd fokozatosan a többit is. Jól elkeverjük.
Az egyik lapot belerakjuk egy mélyebb tepsibe, ráöntjük a kész krémet, egyből miután összekevertük a két részt. Majd rátesszük a másik lapot is, kissé rányomkodjuk. Ha kihűlt, hűtőbe rakjuk egy éjszakára. A kávés tejszínt másnap tesszük rá.

Kávés tejszínhab:
  • 400 ml tejszín
  • 1 vaníliás cukor
  • 1 tk instant kávé
Egy kevés tejszínt, 1-2 evőkanálnyit mikróban megmelegítünk, majd feloldjuk benne a kávét. A többi tejszínt kemény habbá verjük a vaníliás cukorral, majd a kávés keveréket is hozzáadjuk. A süti tetejére habzsák segítségével rózsákat nyomunk, vagy kedvünk szerint díszitjük.
Egy hétvégi lazulós délutánhoz tökéletes választás!


(ez a kép kissé homályosra sikeredett, siettem, már megakartam kóstolni :))


2015. január 28., szerda

Lemon meringue pie, avagy citromos pite


A lemon meringue pie nem más, mint  a lemon tart, vagyis a Tarte au citron tojáshabbal feldobott változata. A külföldi nevekhez tovább nem ragaszkodva innentől egész egyszerűen a citromos pitét fogom használni. Szóval, ez a finom kis sütemény nemrég került itthon az asztalunkra, és szerintem nagyon finomra sikeredett. Üdítő, nagggyon, ismétlem: nagggyon citromos. De egy vasárnap délutánhoz tökéletes. Vagy hétfő reggelhez. Vagy péntek estéhez. Jöhet bármikor, megfelelő alkalom mindig van.
A pite egy egyszerű pitetésztából, citromos krémből és a felvert tojáshabból áll. A citromos krém egy pudingszerű dolog, ennek elkészítésétől tartottam egy kicsit, végül nem volt gond vele. Ez a desszert főleg Nagy-Britanniában elterjedt. Próbáltam kinyomozni, honnan is eredhet, de nem sok információt szereztem. A Wiki szerint már régóta fogyasztott édesség, ma ismert változata a 19.században terjedt el. Állítólag elsőként egy svájci szakács nevéhez köthető. Hogy tényleg így van-e, azt nem tudom, de a recept megosztásában ez nem akadályoz meg. Ha valaki bővebb információval rendelkezik ez ügyben, kérem osztja meg velem. Be kell vallanom, szeretek kicsit utána nézni honnan is ered egy-egy recept, mi a története, ki alkotta meg először. Úgy érzem ezzel is kifejezem a tiszteletem bizonyos kaják felé, mert vannak olyanok, amelyek megérdemlik. (tudom, a fanatizmus.... :))
A receptet a BBC GoodFood oldalán találtam, vagyis a sok recept közül ez volt a legszimpatikusabb. Egy brit süti receptet honnan máshonnan lenne érdemes kipróbálni? Következzék maga a recept:
 Hozzávalók:

pitetészta:
  • 265 gramm finomliszt
  • 150 gramm hideg vaj
  • 1,5 kanál porcukor 
  • 1 nagy tojássárgája
  • (tejföl, opcionális, az eredeti receptben nincs, én 1 kiskanállal tettem, mert így a tészta nem lesz olyan törékeny)
A sütőt előmelegítjük 180 °C-ra. A hozzávalókat összegyúrjuk, a tésztát egy kis időre pihenni tesszük a hűtőbe. 32 cm-es átmérőjű pite formába rakjuk, a széleit is jól elsimítjuk. A tetejére nehezéket teszünk: alufóliát a fényes felével lefelé és egyszerű babot vagy lencsét öntünk rá. 15 percig sütjük így, majd eltávolítjuk a babot és a fóliát, és a piténket visszarakjuk a sütőbe még 5-8 percre. A sütő hőmérsékletét visszavesszük 160 °C-ra.

 citromos krém:
  • 3 kanál kukoricakeményítő
  • 150 gramm kristálycukor
  • 3 citrom héja reszelve
  • 3 citrom leve
  • 200 ml víz
  • 130 gramm vaj
  • 4 tojássárgája + 1 egész tojás
A keményítőt, a cukrot és a citromhéjat összekeverjük, majd hozzáöntjük a kifacsart citromlevet és a vizet. Simára keverjük, felforraljuk. Be kell sűríteni, ha már vannak benne buborékok és puding állaga van, akkor jó és levesszük a tűzről. A felkockázott vajat rögtön elkeverjük benne. A tojássárgájákat és a tojást összekeverjük, felverjük. Nem öntjük egyből a főzött krémbe, nehogy kicsapódjon a tojás, hanem pár kanálnyit először elkeverünk a tojásokban, majd ezt öntjük állandó keverés mellett a krémbe. Visszatesszük a tűzre, itt is a buborékok lehetnek a segítségünkre az elkészülési idő megállapításában. A kész krémet félrerakjuk.

tojáshab:
  • az 5 megmaradt tojásfehérje
  • 300 gramm kristálycukor
  • 3 kanál kukoricaliszt
A tojásfehérjéket keményre felverjük, majd kisebb adagonként hozzáadjuk a cukrot és a lisztet.
Ha szükséges a krémet újramelegítjük, ráöntjük a tésztára, majd a habot ráhalmozzuk a krémre. Vagy kicsit művészkedhetünk is, és rajzolhatunk vele különféle mintákat. A pitét visszarakjuk a sütőbe 18-20 percre, addig amíg halványbarna és ropogós nem lesz. Megvárjuk míg kihűl, és megesszük. :))
A pite alap elkészíthető akár egy nappal korábban is.





Itt megnézhetitek az eredeti receptet is, amelyen én minimálisat változtattam:
http://www.bbcgoodfood.com/recipes/3482/ultimate-lemon-meringue-pie