A következő címkéjű bejegyzések mutatása: dió. Összes bejegyzés megjelenítése
A következő címkéjű bejegyzések mutatása: dió. Összes bejegyzés megjelenítése

2019. december 30., hétfő

Süti kihívás vége + recept a szilveszteri bulihoz ;)

Előzetesként mutatok egy képet a legújabb recepthez:


De előtte Süti kihívás! Büszkén kijelenthetem, hogy a saját magam felállított kihívást 100%-ra teljesítettem (sőt, ha úgy vesszük még túl is szárnyaltam a magammal szemben felállított követelményeket). Mind a 9-féle süti elkészült, a 10. egy Jolly Joker volt - itt szabad kezet adtam magamnak. A gesztenyés szelet, a csokis fatörzs és a málnás muffin készült az utolsó opció gyanánt. A recepteket, ha kéritek, hozom. :) Így összegezve az egészet, azt kell mondanom, hogy egy hatalmas ötlet volt ez a kihívás. Imádtam a készülődést, a tervezést hozzá. Sok olyan receptet kipróbáltam, ami már régóta szerepelt a bakancslistámon és régi kedvencek is újra terítekre kerültek. A konyhai sertepertélés mellett az íráshoz való kedvem is visszajött, úgyhogy a blogolást is tovább folytatom. Sőt, 2020-ra már kitaláltam az új kihívást, ha már így bele jöttem. :) A legnagyobb félelmem, miszerint a nyakamon marad a sok finomság, teljesen alaptalannak bizonyult, a családom és a barátaim örömmel segítettek az elpusztításukban és rendszeresen érdeklődtek hogy állok, mi lesz a következő, stb. Hálám jeléül egyelőre csak annyit vetítek előre, hogy jövőre sem maradtok Mennyei falatok nélkül! ;)


Most jöjjön a friss recept, amelyik tökéletes választás a holnapi szilveszteri bulira és még simán elkészíthető.

Diós patkó


  • 60 dkg rétesliszt
  • fél kocka élesztő
  • 2 kanál cukor
  • kb. 1,5-2 dl tej
  • 2 tojás + egy a lekenéshez
  • 1,5 dl olvasztott vaj vagy margarin
  • 3 csipet só
A töltelékhez:
  • 30 dkg dió
  • 15 dkg cukor
  • fahéj ízlés szerint
Egy kicsi tejben, kevés cukorral felfuttatjuk az élesztőt. A tészta hozzávalóit összegyúrjuk, dagasztjuk és meleg helyen a duplájára kelesztjük. A tej mennyisége függ a liszt fajtájától, a tészta állagán érezhető, hogy mennyi kell bele. A sütőt előmelegítjük 200 °C-ra, a tepsiket kibéleljük sütőpapírral. A töltelék hozzávalóit összekeverjük egy kevés forró vízzel, egy formázható masszát kell kapnunk. A megkelt tésztát kisodorjuk, 6x6 cm-es négyzetekre vágjuk és a közepére rakunk egy kiskanálnyi diós masszát. Felcsavarjuk, a széleit összenyomjuk, patkót formázunk belőlük. A patkókat megkenjük egy felvert tojással, amit kicsi vízzel higítunk. Kb. 10-12 perc alatt aranybarnára sütjük őket. Ahogy kivesszük őket, rögtön megkenjük egy kis vajjal vagy margarinnal és leszórjuk porcukorral.

Minden kedves olvasómnak csodaszép 2020-as esztendőt kívánok!

2019. november 23., szombat

Moszkauer (Süti kihívás V.)

Félidő! Kihívásom feléhez érkeztem, és ez egyben azt is jelenti, hogy vészesen közeleg a karácsony. Jövő hét vasárnap már meggyújtjuk az első gyertyát az adventi koszorún, és aki nem akarja az utolsó pillanatra hagyni a karácsonyi menü tervezését, az jobb ha már most elkezdi gondolatban összeszedni a fogásokat. Természetesen ezt sem kell túlbonyolítani, nem kell 20-féle ételnek és sütinek lennie az asztalon, inkább 1-2 jól bevált családi kedvencet érdemes készíteni. A tervezéssel és a jó ütemezéssel megspórolt időt pedig a családunkra és a szeretteinkre fordíthatjuk, az ünnep úgy is attól szép, ha együtt vagyunk. :)
Az eheti recept klasszikus karácsonyi desszert, ami ajándéknak is kiváló, és egy picit előbb elkészíthető, jól záródó dobozban elvan egy ideig (már ahol kibír annyit, nálam ugyanis esély nincs hosszabb tárolási időre :)).

Moszkauer





Hozzávalók:

  • 100 g dió
  • 50 g kandírozott narancshéj
  • 50 g vaj
  • 50 ml tejszín
  • 50 g cukor
  • 30 g finomliszt
  • + a mázhoz 100 g csoki és 1-2 kanál étolaj vagy kókuszolaj
A sütőt előmelegítjük 175 °C-ra, a tepsinket kibéleljük sütő papírral. A diót durvára, darabosra daráljuk, a kandírozott narancshéjat apróra felkockázzuk. A vajat, tejszínt és a cukrot összeolvasztjuk és felforraljuk, majd lehúzzuk a tűzről és hozzákeverjük a többi hozzávalót. Homogén masszát kapunk, amiből egy kanál segítségével kis kupacokat rakunk a tepsire. Kissé lelapítjuk őket, ebből a mennyiségből kb. 20 darab lesz. Nem  kell túl szorosan, egy icipicit szétterülnek majd. 10 perc alatt megsütjük, de inkább figyeljünk rá, mert akinek erősebb sütője van (mint pl. nekem), annak már 8 perc alatt elkészülhetnek.
A tepsin hagyva megvárjuk míg teljesen kihűlnek. A mázhoz gőz fölött megolvasztjuk a csokit az olajjal, majd ha kész, akkor a moszkauerek alját belemártjuk a csokiba. Csokis oldalukkal felfelé visszarakjuk a tepsire és megvárjuk, míg megdermed rajta a csoki.

Ti várjátok már a karácsonyt? :)

2019. november 17., vasárnap

Narancsos répatorta (Süti kihívás IV.)

Közeledek a sütis kihívásom feléhez, és elmondhatom, hogy eddig jól állok: teljesítési arányom 4/4! :) Amilyen sűrű időszak közepén vagyok, ezt egy nagy teljesítménynek érzem. Most nagyon boldog vagyok attól, hogy kitaláltam és belevágtam ebbe a projektbe, mert összeségében teljesen feltölt és erre most nagy szükségem van.
Az eheti desszert ízvilágában már kicsit a karácsonyi időszakot hozza el, a torta ideális zárása lehet egy ünnepi menünek. Többféle recept átböngészése és tanulmányozása után, végül az egyiket se követtem pontosan, hanem összegyúrtam egyet. Ahogy egy kedves ismerősöm megjegyezte, az improvizációból sokszor jó dolgok sülnek ki. Jelen esetben ez szószerint így történt. :)

Narancsos répatorta



Hozzávalók:
Tortalapok - kettő kell belőle, választhatunk, az itt felsorolt alapanyagokat megduplázzuk és egyben megsütjük, majd kettévágjuk. Ezesetben figyeljünk a sütési időre, mert hosszabb idő kell ahhoz, hogy átsüljön. Vagy úgy, ahogy én csináltam, a két lapot külön sütjük meg. Szóval, az egy laphoz kell:


  • 200 g reszelt sárgarépa
  • 100 g teljes kiőrlésű búzaliszt
  • 50 g finomliszt
  • 125 g darált dió
  • fél csomag sütőpor
  • 1 tk fahéj
  • késhegynyi gyömbér és ánizs
  • 10 dkg kókuszvirág cukor
  • 2 tojás 
  • 125 ml olaj
  • 1 narancs reszelt héja + ha túl sűrűnek éreznénk a tésztát, akkor a lazításhoz a narancs leve
A sütőt előmelegítjük 180°C - ra és egy 22 cm-es tortaformát kivajazunk és lisztezünk. A tojásokat a cukorral habosra keverjük, majd hozzáadjuk az olajat. Az összes többi hozzávalót összekeverjük és a tojásos keverékhez adjuk. Ha itt érezzük túl sűrűnek, akkor most jöhet a frissen facsart narancslé. Beleöntjük az előkészített tortaformába és 35-40 perc alatt készre sütjük. Tűpróbával ellenőrizzük, hogy átsült-e.

Krém:
  • 500 g mascarpone
  • 200 ml tejszín
  • 2 púpos ek porcukor
  • egy kis narancshéj
A tejszínből kemény habot verünk, majd hozzáadjuk a krémsajtot és a porcukrot, simára keverjük és a végén reszelhetünk hozzá egy leheletnyi narancshéjat.
Az egyesszámú kihűlt tortalapot megkenjük a krém 2/3-val, majd rátesszük a másik lapot. A torta tetejét és oldalát bevonjuk a maradék krémmel. Tetszés szerint díszíthető, nálam narancskarikák és dió került a tetejére. Egy éjjelre hűtőbe tesszük (és kibírjuk, hogy addig nem esszük meg).


2015. október 6., kedd

Diós habcsók - Laskonky

Mi fán terem a laskonky, kérdezhetnétek tőlem joggal. A bejegyzés címével már segítettem egy picit, egy diós habcsók a desszert. A laskonky egy tipikus szlovák édesség, hazájában nagy népszerűségnek örvend, ami nem csoda, mert egyszerűen isteni finom! Általános előfordulási helye a cukrászdák polcai, de az ügyesebb és fanatikus sütizők konyhájában is felbukkan néha. Legfőbb alkotóeleme a tojásfehérje és a cukor, valamint a dió. Liszt nincs benne (jó hír a lisztérzékenyeknek!). Kinézete: két lapos ovális habcsók összeragasztva valamilyen finom krémmel. Az elkészítéséhez bizonyos speciális eszközök szükségesek:

A krém összetevői ízléstől függően változhat, a nálam felbukkant példány szintén tojásfehérje felhasználásával készült. Összeségében elmondható, hogy egy tojásfehérjementő receptről van szó. Próbáltam utána nézni, mit is jelent, honnan származik a laskonky név, de egyelőre nem lettem okosabb. Ha van ötletetek, szóljatok! :)

Diós habcsók -  Laskonky
(40 darab)
  • 6 tojásfehérje
  • 33 dkg kristálycukor
  • 10 dkg porcukor
  • 17 dkg darált dió
A tojásfehérjékből és a kristálycukorból gőz fölött kemény, fényes habot verünk. Ez úgy történik, hogy keresünk a konyhánkban olyan edényeket, amelyeknél megoldható, hogy az egyik beleférjen a másikba, és lehetőleg ne legyen köztük nagy rés, ahol megszökhet a gőz. Röviden: egymásba passzoljon a két edény. Az alsóba engedünk egy kevés vizet, annyit, hogy NE érjen hozzá a másik fazék aljához, tényleg nem kell sok. Feltesszük a tűzre, hadd forrjon. A felső edényben pedig felverjük a habot.

ilyen szép fényes habot kell kapjunk





Ha ez sikerült, a habba beleforgatjuk a diót és a porcukrot. A sütőt 120 fokra melegítjük, és kibéleljük a tepsiket sütőpapírral. Utána fogjuk a laskonky sablonunkat, rákanalazunk egy kevés habot, és a formázókártya segítségével  belesimítjuk a mélyedésekbe, a felesleget pedig lehúzzuk róla. Óvatosan leemeljük a sablont, és folytathatjuk a munkát. Akinek légkeveréses sütője van , az szerencsés, akinek nem, az készüljön fel, hogy egy darabig a konyhában lesz. 15 percet a 120 fokos sütőben sül, majd levesszük a hőmérsékletet 70 fokra és további 30 percig szárítjuk. Összesen 45 percet van a sütőben. Kihűtjük.

sütésre várva
 Elkészítjük a krémet, (ami nagyon hasonló a habcsókhoz), gőz fölött felverünk 2 tojásfehérjét 18,5 dkg cukorral. Majd ha megvan a kemény hab, még a gőz fölött beleverünk 12,5 dkg mézet, végül 12,5 dkg diót. A habcsókokat összeragasztjuk a krémmel, és ehetünk. :)

bekapásra kész
Ha még nem ismeritek ezt a sütit, próbáljátok ki, tényleg nagyon finom. A töltelék pedig lehet akár kávés, csokis, vaníliás...........

2015. július 16., csütörtök

Házi müzli

Az utóbbi időben nagyon felkapott lett mindenféle saját készítésű házi termék, aminek én személy szerint nagyon örülök és támogatom. Ugyanis a környezetünkben vannak olyan élelmiszerek, amiket mi magunk is könnyedén előállíthatunk. Sokan erre elhúzzák a szájukat, hogy minek vele otthon fáradozni, mikor készen is megveheted, de én erre mindig azt válaszolom, hogy megéri. Ugyanis a mi dolgaink nemcsak sokkal egészségesebbek, hanem finomabbak is! Ugyanis a készítesükkor ellátjuk őket egy plusz alapanyaggal, a szeretettel. :) Különben is, ezeket a legtöbb esetben csak egyszer kell megcsinálni és utána jó darabig elvannak. Mint például ez a müzli. Azért is szeretem jobban a házilag készült változatot, mert igy az kerül bele, amit valóban szeretek. A pillanatnyi hangulatomnak megfelelően variálhatom, nincs tele tartósítószerrel és felesleges adalékanyagokkal, csak a pozitívumait tudom kiemelni. Vágjunk is bele!

Házi müzli
  • 25 dkg zabpehely
  • 8 dkg mogyoró (de lehet dió, mandula, kesudió,...)
  • 5 dkg hántolt tökmag
  • 3 dkg hántolt napraforgómag
  • 5 dkg szárított vörösáfonya
  • 5 dkg kandírozott papaya
  • 3 dkg vaj
  • 2-3 ek méz
  • fél kk fahéj
A sütőt előmelegítjük 200°C-ra. A vajat felolvasztjuk, majd hozzáadjuk a mézet. A zabpelyhet összekeverjük a fahéjjal, majd ráöntjük a mézes masszát, elkeverjük és egy sütőpapírral bélelt tepsiben elegyengetjük. 10 percig sütjük, majd kivesszük a tepsit. A zabpelyhet párszor áforgatjuk, majd hozzákeverjük a magokat és a csonthéjasokat. Újabb 10 percre a sütőbe rakjuk. Ha kivettük, a szárított gyümölcsöket is hozzákeverjük. Egy jól záródó dobozban 2 hétig simán eláll, feltéve ha nem esszük meg addig. Görög joghurttal isteni!
Tetszés szerint variálható, fincsi aszalt szilvával és sárgabarackkal is, vagy kókuszchipsszel. Próbáljátok ki bátran! És nem mellesleg az elkészítés után, a konyhában olyan finom illat lengedezik....


2015. április 4., szombat

Húsvéti finomságok, nemcsak a locsolóknak

Megjöttem az ígért süti receptekkel. :) Ha még valaki nem készített volna valamilyen finomságot a locsolóknak, akkor még gyorsan neki állhat. A siker garantált.
Mindkét recept már régóta a család birtokában van, ismerősöktől kaptuk őket  és az évek alatt benőtték magukat a családi repertoárba. Az egyik egy diós-csokis finomság, a másik egy kávés piskótás, aminek neve nagyon illik a blog nevéhez. :)

Részeges Izidor

Tészta:
  • 7 tojás
  • 7 ek rétesliszt
  • 7 ek porcukor
  • sütőpor
A sütőt előmelegítjük 200°C-ra. Egy egyszerű piskótalapot sütünk: a tojásokat szétválasztjuk és a fehérjékből kemény habot verünk. Ha már kemény kanalanként hozzáadjuk a porcukrot, majd a tojássárgáját. Innen a kézi habverőről átváltunk manuálisra, vagyis egy főzőkanál segítségével óvatosan a habba forgatjuk a lisztet és a sütőport. Sütőpapírral bélelt tepsibe öntjük és 10-12 perc alatt készre sütjük.

Közben elkészítjük az egyik krémet:
  • 5 tojás
  • 25 dkg cukor
  • 2 ek kakaó
  • 30 dkg vaj
A tojásokból, cukorból és kakaóból gőz fölött sűrű krémet főzünk, kihűtjük. A vajat habosra keverjük, majd a kihűlt kakaós krémmel összekeverjük.
A kihűlt piskótalapot megkenjük lekvárral, én házi baracklekvárt használtam. Majd erre kerül a másik krém, amelyhez:
  • 30 dkg diót
  • 20 dkg porcukrot
  • 1,5 dl rumot
  • és 1-2 kanál forró vizet
összekeverünk. A lényeg, hogy egy kenhető, nem túl híg masszát kapjunk. A víz mennyisége lehet több vagy kevesebb, attól függ, mennyit vesz fel a keverék. Ezt a krémet rákenjük a lekváros piskótára, majd erre jön a kakaós krém. A tetejére csokit olvasztunk és bevonjuk vele. Egy éjszakára hűtőbe rakjuk, majd másnap célszerű forró késsel felszeletelni, így nem fog megrepedni a csokoládé.




Mennyei szelet

Tészta:
  • 4 tojás
  • 20 dkg porcukor
  • 10 ek víz
  • 10 ek olaj
  • 1 cs sütőpor
  • 20 dkg rétesliszt
A sütőt előmelegítjük 180°C-ra. A tojásokat a porcukorral habosra keverjük, majd hozzáadjuk a vizet és az olajat, végül a lisztet és a sütőport is. Sütőpapírral bélelt tepsiben 20 perc alatt megsütjük. Kihűtjük.
Szükségünk lesz továbbá:
  • 750 ml tej
  • 3 csomag vanília puding
  • 20 dkg porcukor
  • 3 tejföl
  • 2 csomag babapiskóta
  • 2-3 dl erős kávé
  • kevés rum
  • 400 ml tejszín
  • 1 csomag vaníliás cukor
  • pár kocka csoki
A tejből, pudingból és a cukorból sűrű pudingot főzünk, kihűtjük. Ha ez megtörtént, a pudingot összekeverjük a tejföllel, és az elkészült krém felét a tésztára kenjük. Főzünk egy nagy adag erős kávét, ezt célszerű korábban megtenni, hogy egy kicsit hűljön. Egy kis rummal is ízesíthetjük. A babapiskótákat megáztatjuk a kávéban, majd szép sorjában rárakjuk a sütire. Erre kerül aztán a krém másik fele. A tejszínt kemény habbá verjük, vaníliával ízesítjük. A sütire kenjük, és mindezt még megkoronázzuk egy kis csokival, ami reszelt formában kerül a tejszínhabra. Ezt is pár órára a hűtőbe rakjuk.



Kellemes húsvéti ünnepeket!