A következő címkéjű bejegyzések mutatása: kávé. Összes bejegyzés megjelenítése
A következő címkéjű bejegyzések mutatása: kávé. Összes bejegyzés megjelenítése

2015. október 21., szerda

Párizsi nosztalgia - éclair au caffe/ au chocolat

Párizs. A világ egyik legszebb városa. Azon szerencsések közé tartozom, akik eltölthettek pár napot a francia fővárosban. Egy életreszóló élmény volt felmenni az Eiffel-toronyba, andalogni a Notre Dame környékén, ámuldozni a Versailles parkjában, belevetni magam a Latin negyed forgatagába...... Párizsban garantáltan nem unatkozik az ember, rengeteg a látnivaló. Számomra azonban az is fontos volt, hogy ne csak a "turistás" Párizst ismerjem meg, szerettem volna megélni egy kicsit a francia életet. Úgyhogy nem is volt kérdés, hogy bizony a látnivalókra szánt időből lecsípek egy kicsit, hogy egy-egy kávéház teraszán üldögéljek és csak figyeljem a várost és az embereket. Közben egy kis kávé, egy kis patisserie, Párizs hangulata magával ragadó. Az a pár nap amit ott tölthettem, rövid idő volt, de annál többet adott. Például az éclair iránti szerelmet. :)
Az éclair fánk egy égetett tésztából (pâte à choux) álló, cukrászkrémmel töltött sütemény. Többféle ízben létezik, legnépszerűbbek a kávés és a csokis. A csokis néha vanília krémmel van töltve, mindössze a tetején lévő ganache alapján mondható csokisnak. A süti elkészítésétől nem kell félni, és a fáradozást megéri. Hihetetlenül finom desszert.
Az égetett tészta a MaiMóni blogról származik (http://maimoni.cafeblog.hu/2015/02/16/profiterol-nem-is-gondolnad-milyen-egyszeru/).

Éclair au caffe/ au chocolat

Pâte à Choux:
  • 6 nagy tojás (vagy 7 kicsi)
  • 3,2 dl víz
  • 16 dkg vaj
  •  20 dkg liszt
  • csipet só
A sütőt előmelegítjük 200 fokra, előkészítjük a nyomózsákot, a sütőpapírral készült tepsiket. A vajat a vízzel és a sóval együtt feltesszük forrni, ha forr, hozzáadagoljuk a lisztet, és addig főzzük míg a tészta egyneművé nem válik, és le nem válik az edény faláról. Levesszük a tűzről, és egyenként belekeverjük a tojásokat. A tésztát a nyomózsákba töltjük, és kb. 8 cm hosszú és 2,5 cm széles rudakat nyomunk belőle. Vizes ujjal letapogatjuk a csúcsos részeket.
Az előmelegített sütőben 25 perc alatt megsütjük a fánkokat. A megtöltésükhöz kétféle módszert alkalmazhatunk, félbe vágjuk őket, vagy az alján, illetve az oldalán kilyukasztjuk, és ott nyomjuk bele a krémet.

Krém:
Ez egy alap vaníliás krém, amit kedvünk és ízlésünk szerint ízesíthetünk csokival és kávéval.
  • 6 tojássárgája
  • 470 g tej
  • 1 vanília rúd
  • 4,5 ek kukoricakeményítő
  • 4 ek vaj
  • a kávéshoz 120 g erős kávé
  • a csokishoz 15 dkg olvasztott, magas kakaó tartalmú étcsoki és 2 kk kakaó
A tejet a vanília kikapart magjával és a rúddal, feltesszük forrni. Kicsit hűlni hagyjuk. Közben a tojássárgájákat a cukorral és a keményítővel habosra keverjük. Előkészítünk egy jeges fürdőt. Hőkiegyenlítés céljából néhány kanál tejet elkeverünk a tojásos-cukros keverékben, majd hozzáöntjük a többi tejet, és feltesszük főni. Amint forrni kezd (és vele együtt sűrűsödni) levesszük a tűzről, és a jeges fürdőbe rakjuk az edényt, pár percig keverjük a krémet, majd hozzáadjuk a vajat. A csokishoz itt keverjük bele az olvasztott csokit és a kakaót. A kávéshoz egy kicsit hagyjuk hűlni a krémet, aztán adjuk hozzá a kávét.
A kihűlt krémmel megtöltjük a fánkokat. A csokis tetejére ganache-t készítünk: 1 dl tejszínben felolvasztun 7 dkg csokit, majd belemártjuk a fánkokat, hagyjuk megszáradni. A kávéshoz 60 g kávét 600 g porcukorral és egy kevés citromlével összeforralunk, hogy egy cukros, ragadós mázat kapjunk. Eljárás ugyanaz, mint a csokisnál. Lehűtjük, és utána álmodozhatunk Párizsról. :)


2015. április 4., szombat

Húsvéti finomságok, nemcsak a locsolóknak

Megjöttem az ígért süti receptekkel. :) Ha még valaki nem készített volna valamilyen finomságot a locsolóknak, akkor még gyorsan neki állhat. A siker garantált.
Mindkét recept már régóta a család birtokában van, ismerősöktől kaptuk őket  és az évek alatt benőtték magukat a családi repertoárba. Az egyik egy diós-csokis finomság, a másik egy kávés piskótás, aminek neve nagyon illik a blog nevéhez. :)

Részeges Izidor

Tészta:
  • 7 tojás
  • 7 ek rétesliszt
  • 7 ek porcukor
  • sütőpor
A sütőt előmelegítjük 200°C-ra. Egy egyszerű piskótalapot sütünk: a tojásokat szétválasztjuk és a fehérjékből kemény habot verünk. Ha már kemény kanalanként hozzáadjuk a porcukrot, majd a tojássárgáját. Innen a kézi habverőről átváltunk manuálisra, vagyis egy főzőkanál segítségével óvatosan a habba forgatjuk a lisztet és a sütőport. Sütőpapírral bélelt tepsibe öntjük és 10-12 perc alatt készre sütjük.

Közben elkészítjük az egyik krémet:
  • 5 tojás
  • 25 dkg cukor
  • 2 ek kakaó
  • 30 dkg vaj
A tojásokból, cukorból és kakaóból gőz fölött sűrű krémet főzünk, kihűtjük. A vajat habosra keverjük, majd a kihűlt kakaós krémmel összekeverjük.
A kihűlt piskótalapot megkenjük lekvárral, én házi baracklekvárt használtam. Majd erre kerül a másik krém, amelyhez:
  • 30 dkg diót
  • 20 dkg porcukrot
  • 1,5 dl rumot
  • és 1-2 kanál forró vizet
összekeverünk. A lényeg, hogy egy kenhető, nem túl híg masszát kapjunk. A víz mennyisége lehet több vagy kevesebb, attól függ, mennyit vesz fel a keverék. Ezt a krémet rákenjük a lekváros piskótára, majd erre jön a kakaós krém. A tetejére csokit olvasztunk és bevonjuk vele. Egy éjszakára hűtőbe rakjuk, majd másnap célszerű forró késsel felszeletelni, így nem fog megrepedni a csokoládé.




Mennyei szelet

Tészta:
  • 4 tojás
  • 20 dkg porcukor
  • 10 ek víz
  • 10 ek olaj
  • 1 cs sütőpor
  • 20 dkg rétesliszt
A sütőt előmelegítjük 180°C-ra. A tojásokat a porcukorral habosra keverjük, majd hozzáadjuk a vizet és az olajat, végül a lisztet és a sütőport is. Sütőpapírral bélelt tepsiben 20 perc alatt megsütjük. Kihűtjük.
Szükségünk lesz továbbá:
  • 750 ml tej
  • 3 csomag vanília puding
  • 20 dkg porcukor
  • 3 tejföl
  • 2 csomag babapiskóta
  • 2-3 dl erős kávé
  • kevés rum
  • 400 ml tejszín
  • 1 csomag vaníliás cukor
  • pár kocka csoki
A tejből, pudingból és a cukorból sűrű pudingot főzünk, kihűtjük. Ha ez megtörtént, a pudingot összekeverjük a tejföllel, és az elkészült krém felét a tésztára kenjük. Főzünk egy nagy adag erős kávét, ezt célszerű korábban megtenni, hogy egy kicsit hűljön. Egy kis rummal is ízesíthetjük. A babapiskótákat megáztatjuk a kávéban, majd szép sorjában rárakjuk a sütire. Erre kerül aztán a krém másik fele. A tejszínt kemény habbá verjük, vaníliával ízesítjük. A sütire kenjük, és mindezt még megkoronázzuk egy kis csokival, ami reszelt formában kerül a tejszínhabra. Ezt is pár órára a hűtőbe rakjuk.



Kellemes húsvéti ünnepeket!