A következő címkéjű bejegyzések mutatása: brokkoli. Összes bejegyzés megjelenítése
A következő címkéjű bejegyzések mutatása: brokkoli. Összes bejegyzés megjelenítése

2015. október 8., csütörtök

Brokkolifasírt

Egy régebbi bejegyzésben már írtam arról, hogy a brokkoli az egyik kedvenc zöldségem. Egy újabb felhasználási tippet hoztam, nagyon finom fasírt készíthető belőle. Mert a fasírtnak sem kell mindig húsból készülnie! Ezt a receptet nemcsak a vegetariánusoknak ajánlom, időnként nekünk húsfogyasztóknak sem árt a zöldségfogyasztás. :)
A recept a NoSalty-ról származik, (http://www.nosalty.hu/recept/brokkolifasirt-piritott-magvakkal). Köretként belga sültkrumplit ettem hozzá.

Brokkolifasírt

  • 1 közepes brokkoli (40-50 dkg)
  • 2 tojás
  • 4 ek zabpehely
  • 2 ek zsemlemorzsa
  • 2-2 ek napraforgó- és tökmag
  • 1 ek szezámmag
  • ízlés szerint só, bors
  • kevés reszelt sajt, esetleg fokhagyma (opcionális mindkettő)
  • olaj a sütéshez
A brokkolit rózsáira szedjük és megfőzzük.  Ezalatt a magokat egy száraz serpenyőben megpirítjuk. A megfőtt brokkolit egy aprítógépben pépesre dolgozzuk, majd hozzáadjuk a többi hozzávalót az olaj kivételével. (Ezt nem kell a géppel csinálni, sima kétkezi munka :)) A masszából laposabb korongokat formálunk.
Az olajat, minimális fél deci, felforrósítjuk, majd pár perc alatt megsütjük a fasírtokat.



2015. március 4., szerda

Őfelsége, a Pizza

Már említettem, hogy az olasz konyha nagy szerelmem. A mediterrán ízvilág, a fűszerek, mint a bazsalikom, az oregánó. a kakukkfű, a rozmaring, a fokhagyma, a paradicsom, a sajtok...közel állnak a szívemhez. Ráadásul az olasz fogások nagyrésze, vagy legalábbis a tipikus fogások, nagyon könnyen és gyorsan elkészíthetők. Összedobunk pár alapanyagot, közben megfőzzük al dentére a tésztát, összekeverjük és kész is van egy isteni finom tésztás fogás.
Az olasz konyha ebben a könnyedségében és egyszerűségében valahol ellentétben áll a francia konyhával, ami szintén szemvedélyem. Mégis a kettő jól megfér egymás mellett a konyhámban és a szívemben. :))
Ha olasz konyha, akkor...PIZZA!!!!!!!!!! Az alap, a leghíresebb exportjuk. Itáliában már régóta fogyasztották a mindenféle feltéttel megpakolt lepénykenyeret. A modern pizza, amit ma is ismerünk a 19. században vonult be a gasztronómia történelembe. Nápolyban készítették I.Umberto és felesége, Margherita királyné tiszteletére. A pizza az olasz nemzeti színekben pompázott: piros paradicsomszósz, zöld bazsalikom és fehér mozzarella. A nevét a királynéről kapta és ma is büszkén viseli ez a változat. Azóta rengetegféle változat terjedt el, népszerűségén nem kell csodálkozni. Létezik egyáltalán olyan ember, aki nem szereti? Szerintem nem! :))
Otthon is elkészíthető egy igazi vékonytésztás, paradicsomszószos pizza. Tudom, hogy sok recept van már fent a neten, de megosztom én is az enyémet.

Pizzatészta
  • 50 dkg finomliszt
  • 3 dl langyos víz
  • 1 kocka élesztő (45 gramm)
  • 1 kk só
  • 1 kk cukor
  • 3 ek olívaolaj
Az élesztőt felfuttatjuk a langyos vízben, amibe belekevertük a cukrot. A hozzávalókat összekeverjük, dagasztjuk, gyúrjuk, míg sima tésztát nem kapunk. Hagyjuk a duplájára kelni.
Ezalatt elkészíthetjük a paradicsomszószt.

a megkelt tészta


Paradicsomszósz

  • 1 doboz hámozott paradicsomkonzerv
  • 1-2 gerezd fokhagyma
  • kevés olívaolaj
  • fűszerek: só, bors, bazsalikom, oregánó, kakukkfű
A fokhagymát átnyomjuk a fokhagymanyomón, és kevés olívaolajon illatosra pirítjuk. Majd ráöntjük a paradicsomot. Ízlés szerint fűszerezzük, 15-20 percig főzzük. Majd botmixerrel pürésítjük.

a paradicsomszósz

készülnek a pizzák


Ha megkelt a tésztánk, 3 részre osztjuk. Kinyújtjuk, én nem szoktam pontos kör alakúra, csak ahogy sikerül. Így rusztikusabb. A pizzákat megkenjük a paradicsomszósszal és kedvünk (és ízlésünk szerint) rápakoljuk a feltétet, mint pl. sonka, gomba, zöldségek, tonhal és az elmaradhatatlan sajt.
A pizzasütés titka, hogy a pizzát minél magasabb hőfokon a lehető legrövidebb idő alatt kell megsütni. Természetesen az igazi a kemencében való sütés lenne, de kényszer  megoldásként a sütő is megteszi. Az enyém maximális hőmérséklete 250°C, a pizzákat a már jó forró sütőbe rakom be, ahol 12-14 perc alatt készre sülnek. Innentől kezdve nincs más dolgunk, mint kinyitni egy üveg bort és élvezni az életet!

zöldséges pizza, rajta: paradicsomszósz, brokkoli, gomba, koktélparadicsom, sárga kaliforniai paprika, kukorica, lilahagyma, sajt

a klasszikus sonka-goma-kukorica

quattro formaggi, vagyis négysajtos

2015. február 1., vasárnap

A tökéletes házasság, főszerepben a sajt és a brokkoli

Sajt(ok) és brokkoli...az egyik legjobb párosítás. Ez egy nagyon egyszerű és könnyen elkészíthető egytálétel. Ráadásul hamar kész is van és eszméletlenül finom is. A brokkoli az egyik kedvenc zöldségem, sok mindenhez felhasználom. Szoktam belőle készíteni krémlevest, brokkolis-sonkás tésztát, pasta primaverat, brokkolis rizottót, quiche-t, húsok mellé köretet és sajtos brokkolit.
A brokkoli nagyon egészséges, sok vitamint, béta-karotint és folsavat tartalmaz. Már az ókori rómaiak is ismerték és fogyasztották. Ezen nem csodálkozom, mert nagyon finom. :))
A recept másik fontos összetevője a sajt. Sokféle sajt, minél több-annál jobb. A különféle sajtok is  a kedvenceim közé tartoznak, jöhetnek a kemény sajtok, goudák, parmezánok, krémsajtok, mascarponék,  kéksajtok, gorgonzolák, brie-k, camembert-ek, mozzarellák...hogy csak egy pár fajtát említsek. Ebből a szempontból ez a recept nem is lehetne jobb, sokak kedvenceit házasítja össze.

Csőben sült sajtos brokkoli

  • kb. fél kiló brokkoli
  • 1,8 dl tejszín
  • sajtok (például 10 dkg kemény sajt + 5 dkg kéksajt, vagy kemény sajt + 2-3 kanál krémsajt, vagy mindez vegyítve és különböző módon kombinálva,) + 5 dkg vagy több a tetejére
  •  só
  • csipetnyi bors és szerecsendió
A brokkolit rózsáira szedjük és sós vízben megfőzzük. Nem kell annyira, hogy szétessen, legyen puha, de tartsa meg a formáját. Ha megfőtt leszűrjük, és előmelegítjük a sütőt 200 °C-ra. Elkészítjük a mártást: a tejszínt felforraljuk, ha forr, belekeverjük a sajtokat és fűszerezzük. A brokkolit kivajazott hőálló tálba öntjük, és ráöntjük a mártást. A tetejét megszórjuk jó sok sajttal, és addig sütjük amíg a teteje aranybarna nem lesz. Miután kivettük, egy kicsit várunk vele, és nincs más hátra, mint...jó étvágyat!
Amint a képen is látjátok nem csak egy nagy tálban lehet csinálni, adagonként szuflé formákban is elkészíthető.