A következő címkéjű bejegyzések mutatása: gomba. Összes bejegyzés megjelenítése
A következő címkéjű bejegyzések mutatása: gomba. Összes bejegyzés megjelenítése

2015. szeptember 20., vasárnap

Szűzérmék vörösboros gombamártással

A most következő oldal az elmúlt hetem egyik legszebb pillanata volt. :)  Mármint az elfogyasztása, és természetesen az elkészítése is. Számomra ez az étel egy tipikus őszi fogás, a gomba, a dús, boros mártás, a rozmaringos szűzérmék, mind-mind egy laktatóbb fogás elemei.
A mártás sűrítése manierozással történik. Ez egy francia sűrítési eljárás, az ilyen típusú ételekhez szerintem sokkal jobban passzol, mint egy egyszerű lisztes habarás. Ugyanis a vaj ad egy plusz selymes ízt. A mártáshoz természetesen fehérbort vagy egy finom rosét is használhatunk. A bor jó minőségű legyen, csak olyan borral főzzünk, amit szívesen meg is iszunk. A sertésszűz egy soványabb, szárazabb húsféle, ezért a mártás a maga krémességével jól kiegészíti.

Szűzérmék vörösboros gombamártással

  • 0,5 kg sertésszűz
  • 20 dkg csiperke
  • 1,5 dl vörösbor
  • 1 dl alaplé
  • 1 dl tejszín
  • 2 dkg vaj
  • 2 dkg liszt
  • fokhagyma
  • kevés olaj
  • só, bors, rozmaring, petrezselyem 
A húst előkészítjük: a fehér hártyás részeket levágjuk róla, majd kb. 1,5 cm-es szeletekre vágjuk, és megborsozzuk, rozmaringgal megszórjuk. A sütőt előmelegítjük 200 fokra, egy magas falú serpenyőben kevés olajat hevítünk. Az érméket a forró olajon elősütjük, mindkét oldalon 2-2 percig. Átrakjuk egy tepsibe/hőálló tálba, és 8 perce a sütőbe rakjuk. Vigyázzunk, nehogy túl süssük!
Közben a serpenyőben elkészítjük a mártást. A visszamaradt olajon megpirítjuk a fokhagymát és a megtisztított gombát. Felöntjük a borral, pár percig forraljuk majd hozzáadjuk az alaplevet és a tejszínt. Ízesítjük kevés sóval, borssal és petrezselyemmel. A manierozáshoz a vajat összegyúrjuk a liszttel, pár percre a mélyhűtőbe rakjuk, majd belemorzsoljuk a mártásba. Megvárjuk míg felovad és elkezd sűrűsödni. Pár percig forraljuk.
Köretként a krumlit tálaltam hozzá, a főtt burgonyát egy kevés olajon megpirítottam. Azt nem írom, hogy hány percg, úgy a legjobb ha kicsit elfeldkezünk róla, akkor biztosan jól megpirul. :)
Jó étvágyat!



2015. augusztus 24., hétfő

Bakonyi sertésszelet

Tudjátok, hogy mitől bakonyi a bakonyi? :)
Van ugye egy csomó ilyen megnevezés a magyar konyhában, ezek általában tipikus elkészítési módszerekre, illetve alapanyagokra utalnak. Ma a bakonyit vesszük röviden górcső alá. Ha bakonyit eszünk (legyen az csirke vagy sertés) akkor az ételünkben biztosan lesz gomba. Bakony erdeiben sok gomba terem, innen is ered a név. Az lenne az igazi, ha mindenkinek lenne lehetősége friss erdei gombákkal készíteni ezt a csodás ételt. Ezek hiányában a könnyen elérhető csiperke is megteszi, ha tehetjük vegyünk barnát. A bakonyi másik jellemzője a tejföllel (van akinél tejszínnel) történő habarás. Talán még a szalonnát is a tipikus alapanyagok közé sorolnám. De ebben nem vagyok biztos. :) Jöjjön a recept.

Bakonyi sertésszelet 

  • 1 kg sertéscomb szeletelve
  • 10 dkg szalonna felkockázva
  • 1 fej hagyma
  • 2 paradicsom hámozva, felkockázva
  • 1 paprika felkockázva
  • 40 dkg barna csiperke
  • 20 dkg tejföl
  • 2 kanál finomliszt
  • só, bors, pirospaprika
A felszeletelt húst klopfoljuk, picit besózzuk. A husikat megforgatjuk egy kevés lisztben, és egy kevés zsíron félig készre megsütjük őket. A szalonnát zsírjára pirítjuk, a pörcöket kiszedjük a zsírból. Rászórjuk a felszeletelt, megtisztított gombát, megpároljuk, majd kivesszük a zsírból. A maradék zsíron üvegesre pirítjuk az apróra felkockázott hagymát, majd hozzáadjuk a paradicsomot és a paprikát. Pár percig pirítjuk a pörkölt alapot, rászórunk fél teáskanálnyi pirospaprikát, közben vigyázunk, nehogy megégjen. Felöntjük kb. liternyi vízzel, és hozzáadjuk az elősütött hússzeleteket. Sózzuk, borsozzuk. Lefedve, a hús puhulásáig főzzük (kb. 1-1,5óra). Az utolsó fél órában hozzáadjuk a gombát is. Ha puha a hús, behabarjuk: a tejfölben csomómentesre keverjük a lisztet. Adunk hozzá egy keveset a szaftból, azért hogy ne legyen kettejük között olyan nagy a hőmérsékletkülönbség. Majd beleöntjük a fazékba, jól elkeverjük, egyet rottyantunk rajta, és kész is vagyunk. Galuskával, vagy ha nagyon sietünk tésztával tálaljuk.
Jó étvágyat!


2015. július 13., hétfő

Cukkinis spagetti

Az utóbbi napokban, hetekben cukkinit cukkinivel eszünk, pedig már néhány nagyon kedves ismerőst is ellátunk ezzel a finom zöldséggel. Nem hiába, ha a cukkini szezon egyszer beindul...
Készítettünk már tócsnit, szuflét, vagyis felfújtat, ettük már rántva, vasárnap sajtos cukkinis csirekemell készült (majd annak a receptjét is hozom), és természetesen tésztára is jutott belőle egy kevés. Párszor már leírtam ebben a blogban ezt a mondatot, de most újra megismétlem: ez a recept nagyon könnyű és gyors, tipikus olasz kaja.

Cukkinis spagetti
(3 főre)

  • 25 dkg spagetti (más tészta is lehet)
  • 1 közepes cukkini
  • 1 konzerv gomba
  • 1 üveg paradicsompüré
  • 2 gerezd fokhagyma
  • só, bors, friss bazsalikom, oregánó
  • a tálaláshoz sajt
A cukkinit felkockázzuk, a fokhagymát apróra vágjuk. Egy kevés olivaolajon illatosra pirítjuk, majd hozzáadjuk a cukkinit, amit üvegesre párolunk (kb. 20 percet vesz igénybe). Közben feltesszük a tészta főzővizété ha felforrt, mehet is bele a spagetti. 10 perc után a cukkinihez adjuk a gombát, és tovább pároljuk, végül felöntjük a paradicsompürével, sózzuk, borsozzuk. 10 percig rotyogtatjuk, a végén beleszórjuk a felaprított bazsalikomot és oregánót. A mártáshoz adjuk a kifőtt tésztát, kicsit összemelegítjük és tálalhatunk is.
A spagetti magába szívja a paradicsomos szaftot, és jól illik hozzá a sajt, ne sajnáljuk tőle. Használjuk ki a cukkini szezont, nincs kifogás, most nincs forróság, lehet főzni! :)


2015. június 11., csütörtök

Vaddisznóragu krokettel

Hogy én ma, milyen finomat főztem.. :) Az ember bizony dicsérje meg magát, ha jól teljesített.
Nemrégiben kaptunk egy kis vaddisznócombot, aminek nagyon megörültem, mert nagyon szeretem a vadhúst. Bár, már az előkészületeknél észrevettem, hogy ez nem egy tipikus vadhús, valószínűleg fiatal állat húsát kaptuk. A színe ugyanis jóval világosabb, és az íze sem olyan erőteljes, mint az éretebb húsoké. Ennek ellenére, gyorsan elfogyott. :) Köretként egy kis krokettet készítettem hozzá.

Vaddisznóragu krokettel

Ragu:
  • kb. 80 dkg vaddisznócomb
  • 1 hagyma
  • 2 dl vörösbor
  • 2 l alaplé
  • fűszerek: pirospaprika, só, bors, kakukkfű, borókabogyó, kömény, babérlevél, szerecsendió
  • 1 kk áfonyalekvár
  • 1 ek paradicsompüré
  • 15 dkg gomba
  • 3 dkg vaj
  • 1 ek liszt
A hagymát apróra kockázzuk, egy kevés zsíron megfuttatjuk. Levesszük a tűzről, rászórunk egy evőkanálnyi pirospaprikát, visszatesszük a tűzre, de nagyon figyelünk arra, hogy  a paprika ne égjen le. Hozzáadjuk a felkockázott húst, fehéredésig pirítjuk, majd felöntjük a vörösborral és az alaplével. Fűszerezzük sóval, pár tekerésnyi frissen őrölt borssal, fél kiskanál kakukkfűvel, csipetnyi szerecsendióval és köménnyel, pár szem borókabogyóval, hozzáadjuk a paradicsompürét és a lekvárt. A hústól függően pár óráig főzzük, a fiatalabb húsnak elég 2 óra, de az öregebb húsnak szüksége lehet akár 4 órára is. Időközönként ellenőrizzük a hús puhaságát. A főzés során pótolhatjuk a levét borral, vagy alaplével.
Körülbelül fél órával az elkészülte előtt, elővesszük a gombát. Megtisztítjuk, felszeleteljük. A vajat egy serpenyőben felolvasztjuk, hozzáadjuk a gombát, rászórjuk a lisztet. Pár percig pirítjuk, majd a raguhoz öntjük - mindenestül. Továbbfőzzük. A vajtól és a liszttől picit besűrűsödik a ragu.

Krokett:
  • fél kg krumpli
  • 2 tojássárgája
  • 8 dkg liszt
  • só, bors szerecsendió
  • zsemlemorzsa a forgatáshoz
  • olaj/zsír a sütéshez
A krumplit meghámozzuk és enyhén sós vízben megfőzzük. Ha elkészült, leszűrjük és kissé kihűtjük, a burgonyát simára törjük. Hozzáadjuk a tojássárgáját, a fűszereket és a lisztet. Összekeverjük, ha nagyon ragadna, akkor adjunk hozzá még egy kevés lisztet. Megforgatjuk a zsemlemorzsában, és forró olajban aranybarnára sütjük.
A krokettel nagyon jól lehet tunkolni a pörköltszaftot. Jó maradékmentő is, a megmaradt krumplipüré tökéletes alapanyaga a krokettnek. Feldobhatjuk még egy kis fokhagymával, sajttal.
A ragu elkészíthető más vadhúsból, például szarvas- vagy őzcombból is.
Jó étvágyat!


2015. április 19., vasárnap

Gombakrémleves

Igaz, hogy még nincs fent sok recept a blogon, de azt bizonyára már észrevettétek, hogy fő profilom a desszertek és a főételek. Őszintén bevallom, nem vagyok az a "leveses" típus, ritkán eszem, de akkor finomat. :) A különféle zöldségekből készült krémlevesek a kedvenceim. Ma nem egy zöldségből, hanem gombából készült levest hoztam Nektek.

Gombakrémleves

  • 25 dkg csiperke
  • 1 gerezd fokhagyma
  • 1 kis fej sonkahagyma
  • 1 liter zöldségalaplé
  • 1 dl tejszín
  • só, bors, petrezselyem
  • 2 dkg vaj
  • 2 ek olivaolaj
A fokhagymát és a sonkahagymát apróra szeleteljük, vagy lereszeljük. A gombát megtisztítjuk, felszeleteljük. Az olivaolajat felhevítjük, megfuttatjuk rajta a hagymákat, majd hozzáadjuk a felszeletelt csiperkét. Kicsit megsózzuk, borsozzuk, majd a gombát 20 percig hagyjuk párolodni (levet fog ereszteni, addig kell párolni, amíg azt el nem tűnik). Ha ez megtörtént, felöntjük az alaplével, felforraljuk. Majd levesszük a tűzről, és egy botmixer segítségével összeturmixoljuk. Visszatesszük a tűzre, majd felöntjük a tejszínnel és felforraljuk. Megszórjuk a petrezselyemzölddel, legjobb a friss, de ha nincs más a szárított is megteszi. A kis vajat felolvasztjuk benne. Ha sűrűbb levest szeretnénk, akkor a vajat gyúrjuk össze egy kevés liszttel, és úgy tegyük bele.
Krutonnal, kéksajtchipsszel, sajtos baguettel tálaljuk. Ha valaki ügyes még a vasárnapi ebédhez fel is tálalhatja. Hajrá! :)


2015. április 16., csütörtök

Klasszikus olasz risotto

A rizottó az egyik kedvenc ételem. A klasszikus olasz rizottó. A krémes, lágy, sajtos risotto. Nálunk kicsit másképp él a köztudatban. Senki ne értsen félre, azzal sincs baj, ha valaki azt a változatot szereti.  De azt azért be kéne ismerni, hogy az igazitól azért messze van, a nálunk ismert változat erősen magyarosított.
Kezdjük az alapoknál: igazi rizottót csakis rizottó rizsből lehet főzni. Nekem mondhatják, hogy az egyszerű kerekszemű rizs is megteszi. Nem, nem teszi meg. Én rizottót csakis arborio vagy más erre alkalmas rizsből vagyok hajlandó készíteni. Meg lehet vádolni azzal, hogy sznob vagyok. Igen, az vagyok, mert úgy gondolom, hogy vannak ételek, amelyek igenis megérdemlik, hogy a maga tökéletességükben pompázzanak az asztalunkon. Nem hiába lett úgy világhírű, ahogy. Ha lebutítjuk a receptet, a végeredmény messze nem lesz ugyanaz. Ugyanez elmondható a bolognai ragu esetében, a darált hús egy kis paradicsommártással  vagy ketchuppal nem bolognai ragu. Vagy a tiramisu sem a hamis krémsajtoktól lesz világbajnok, hanem a mascarponétól, (itt még megemlíthetném a rumot is, ami tipikusan nálunk fordul elő, az olaszok amarettót vagy marsalát használnak). Szóval, ha rizottót akarunk főzni, akkor vegyünk kimondottan ehhez való rizst. Nem olyan olcsó, mint a hagyományos, de a nagyobb áruházláncok saját márkás termékei között is megtalálható, és egy-egy akció során jó áron beszerezhető. További  nélkülözhetetlen kellék a vaj és a parmezán, mert ezektől lesz krémes és ragacsos. Hogy milyen rizottót készítünk, annak megint csak az ízlésünk és a fantáziánk szab határt. Közkedvelt a gombás rizottó, amelyet készíthetünk friss vagy szárított gombával, vagy a sütőtökös, amelyre már ránézni is jó, a narancssárga mindenkit mosolyra fakaszt. Én nagyon szeretem a spárgásat, amint eljön a spárga szezon, én spárgát spárgával eszem. :) Most következzék a gombás rizottó!

Risotto ai funghi
(3-4 személyes adag)
  • 25 dkg rizottó rizs
  • 1,5 dl száraz fehérbor
  • 0,5 l alaplé
  • 3 dkg vaj
  • 5 dkg parmezán
  • 20 dkg friss gomba, vagy 1 csomag szárított gomba
  • 1 gerezd fokhagyma
  • só, bors, kakukkfű
  • olivaolaj
Én nem a rizzsel, hanem a másik résszel szoktam kezdeni. Van aki egyszerre, egy serpenyőben készíti a kettőt. Ha szárított gombával dolgozunk, akkor a gombát forró vízzel felöntjük, és ázni hagyjuk. Ha friss gombával, akkor megtisztítjuk, felszeleteljük. A fokhagymát lereszeljük vagy fokhagymanyomón átnyomjuk, kevés olivaolajon (1-2 evőkanál) illatosra pirítjuk, majd hozzáadjuk a gombát, megfűszerezzük a borssal és a kakukkfűvel, a sótól levet ereszt, ezért a végén szoktam megsózni. 20 perc alatt megpároljuk. Közben foglalkozhatunk a rizzsel is. A rizst nem mossuk meg, a rajta lévő keményítőre szükségünk van. A mosatlan rizst kevés olivaolajon üvegesre pirítunk, majd felöntjük a borral, és állandó kevergetés mellett megvárjuk, míg a rizs felszívja. Majd merőkanállal adagolva fokozatosan adjuk hozzá az alaplevet. Egy merőkanál alaplé, kevergetni és várni, amíg fő a rizs. Macerásnak tűnhet, de higgyétek el megéri. Ezt nem szoktam nagyon fűszerezni, mert az alaplé megadja a  szükségest ízt neki. Al dentére főzzük. Ha kevés lenne az alaplé, egy kevés forró víz is bevethető. Ha elkészült, hozzáadjuk  a gombát a másik serpenyőből, vagy a leszűrt szárított gombát, azonnal hozzáadjuk a vajat és a sajtot, elkeverjük, megvárjuk, míg felolvad és tálalunk. A rizottó frissen igazi. A maradék borral leöblíteni tökéletes. Jó étvágyat!


a képek nem a legjobbak, ha legközelebb készítek, ígérem összehozok egy jobb fotót :)



Körtével és gorgonzolával már próbáltátok? Isteni!!!

2015. április 9., csütörtök

Gyors ebéd a pörgős hétköznapokra

Bizonyára sokan gondban vannak, ha hirtelen egy gyors ebédet/vacsorát kell rakni az asztalra. Az ilyen esetekben én rendszerint az olasz konyhát hívom segítségül, mert a tésztáik nagyon gyorsan, minmális erőfeszítéssel elkészíthetőek.
A mai ebédet nekem is gyorsan kellett megoldanom, de hazatérésem után egy órával már javában élveztem az ízeket, úgy, hogy abból az egy órából az első 20 perc ruhapróbával és bemutatóval telt. :)
Szóval hajrá!!

Pasta alla Boscaiola 
(2-3 személyes adag)
  • 25 dkg tészta, nálam most teljes kiőrlésű linguine
  • 8 dkg szalonna
  • 20 dkg gomba
  • 1 gerezd fokhagyma
  • 2 dl tejszín
  • 1 ek olivaolaj
  • só, bors, kakukkfű
A tésztát bő, sós vízben megfőzzük. Közben összedobjuk a mártást: az apróra vágott fokhagymát megfuttatjuk az olivaolajon, majd hozzáadjuk a felkockázott szalonnát és pár percig pirítjuk. Majd a gomba hozzáadásával folytatjuk, pirítjuk. Picit megsózzuk, megborsozzuk, adunk hozzá egy kevés kakukkfüvet. Ez nincs minden receptben, de én nagyon szeretem a gombával, ezért szoktam belerakni. Felöntjük a tejszínnel, és addig forraljuk, amíg kicsit be nem sűrűsödik. Közben valószínűleg a tésztánk is elkészül. Innentől kezdve nincs más hátra, mint a tálalás! A tetejét megszórhatjuk kis sajttal, csak hogy halmozzuk az élvezeteket. :)




2015. február 28., szombat

Hétvég(r)e!!!

Kicsit eltűntem, összejöttek a dolgok mostanában, el kellett rendeznem a dolgaimat. Sikerült mindent megoldanom, úgyhogy tegnap végre beszabadulhattam a konyhába, és kedvem szerint kiélhettem minden alkotási vágyam. Ennek eredménye egy főétel és desszert, következzenek a receptek.
A maradék felhasználás híve vagyok. Nálunk se szokott elfogyni minden, és őszintén bevallom, hogy nem szívesen dobok ki ételt a szemétbe. Amit tudok újra felhasználok-és egy új étel születik. :)
Csütörtökről maradt egy kevés palacsintánk. A palacsinta eredetileg a hagyományos fogyasztásra készült, vagyis édesen, lekvárral, kakaóval. Másnap viszont én inkább valami sósat kívántam, és így megszületett a sós töltött palacsinta ötlete. Szerencsére mi a palacsinta alaptésztát "semleges" ízűre, vagyis nem édesre készítjük.

Gombás töltött palacsinta
  • 7 palacsinta
  • 25 dkg friss csiperke, vagy egy konzerv gomba
  • 5-6 szelet sonka
  • 15 dkg reszelt sajt
  • 4-5 dkg vaj
  • 2,5 dl tej
  • 2,5 ek liszt
  • fűszerek: só, bors, kakukkfú, szerecsendió, fokhagyma
A sütőt előmelegítjük 180 °C-ra. A gombát megtisztítjuk, felszeleteljük. Egy gerezd fokhagymát átnyomunk a fokhagymanyomón. Kevés olajon addig pirítjuk, míg illatozni nem kezd, ezután hozzáadjuk a gombát. Körülbelül 25 percig pároljuk, félidőben hozzádobjuk a csíkokra vágott sonkát. Fűszerezzük: megborsozzuk, ízlés szerint megszórjuk kakukkfűvel (én sokat teszek bele, mert nagyon szeretem :)). Csak a végén sózom. Elkészítjük a besamel mártás. A besamel, vagyis a fehér mártás, a francia konyha egyik alapmártása, sok más mártás alapját képezi. A mártáshoz a vajat felolvasztjuk, egy kissé megpirítjuk rajta a lisztet, majd felöntjük a tejjel. Sok vita folyik arról, hogy hideg vagy meleg tejet kell-e használni. Tapasztalataim szerint hideg tejjel is működik, nem lesz tőle csomós a mártás. A mártást állandó keverés mellett besűrítjük, a végén sózzuk, borsozzuk, megbolondítjuk csipet szerecsendióval. Mivel én sajtmártást akartam, ezért 10 dkg sajtot is hozzákevertem a végén. A mártás 3/4-ét a gombához kevertem. Megtöltjük a palacsintákat: a palacsinta közepére halmozunk egy kevés gombás tölteléket, mindegyik oldalát a közepére hajtjuk, így egy téglalapot kapunk. A megtöltött palacsintákat egy kivajazott sütőformába rakjuk, ráöntjük a maradék mártást és megszórjuk sok-sok sajttal. A sütőben körülbelül 25-30 perc alatt aranybarnára sütjük. Ajánlott rögtön elfogyasztani, frissen a legjobb. ;)