A következő címkéjű bejegyzések mutatása: étcsokoládé. Összes bejegyzés megjelenítése
A következő címkéjű bejegyzések mutatása: étcsokoládé. Összes bejegyzés megjelenítése

2016. február 22., hétfő

Banános csokitorta

Ismeritek azt az érzést, amikor az egész heti munka után lefáradva, hatalmas ujjongással köszöntitek magatokban a péntek estét, mert vár rátok a.... torta sütés. :) Nővérem kérésére kellett készítenem egy szülinapi tortát, az elkészítéséhez teljesen szabad kezet kaptam, testvérkém gyakorlatilag rám bízta a torta ízvilágának kiválasztását. Egy klasszikus csoki-banán kombináció mellett döntöttem. Ennél a sütinél nemcsak az ízkombináció klasszikus, hanem a csokoládékrém is. Igazi főzött krém, tojásból, kakaóból, csokiból és vajból. Ez az igazi. Gyerekkorom szülinapjai jutnak róla eszembe, mama sütött mindig nekem csokistortát ilyen főzött krémmel. Ehhez semmilyen pudingos krém nem fogható.
Banánnal párosítva is remek, higgyétek el, egyszer csináltok ilyen krémet, azután mindig így fogjátok.
Azt itt leírt mennyiség ey 28 cm-es átmérőjű tortaformához elegendő.

Banános csokitorta

Tészta (egyenként sütve, 3 ilyen kell):
  • 5 tojás
  • 5 ek porcukor
  • 3,5 ek liszt
  • 1,5 ek banános pudingpor
  • fél csomag sütőpor
  • csipet só
A sütőt előmelegítjük 200 fokra, a formát is előkészítjük kibéleljük sütőpapírral vagy kivajazzuk-lisztezzük. A tojásokat kettéválasztjuk, a fehérjékből a sóval kemény habot verünk. Hozzáadagoljuk a tojások sárgáját, majd a porcukrot, óvatos mozdulatokkal beleforgatjuk a lisztet, a pudingport és a sütőport. Kb. 15 perc alatt készre sütjük. A lapokat kihűtjük.

Krém
  • 8 tojás
  • 20 dkg étcsokoládé
  • 6-7 ek kakaó
  • 40 dkg cukor
  • 50 dkg vaj
  • továbbá 4-5 banán
A tojásokat jól elkeverjük a cukorral és a kakaóval, gőz fölött főzni kezdjük. Ha már kezd melegedni, hozzáadjuk a felkockázott csokit. Addig főzzük míg egy picit sötétebb nem lesz, és nem kezd el finoman illatozni - ez úgy 10-15 percet fog igénybe venni. Ne ijedjünk meg, ez nem lesz olyan sűrű, mint a puding, legalábbis addig, míg ki nem hűlt. Mindenképp hűtsük le szobahőmérsékletűre, a vaj is olyan legyen. Keverjük jó habosra, majd adjuk hozzá a tojásos keveréket. Egy szép és finom csokikrémet kapunk.
A banánokat karikázzuk fel. Az egyik lapot kenjük meg fele annyi krémmel, mint amennyit egy lapra szánnánk. Rendezzük el rajta a banánkarikák felét, majd egy újabb krémréteg kerül felé. (Ezért mondtam, hogy a krémet felezzük meg, közé megy a banán.) Rárakjuk a második lapot, majd a krémes banános pontot megismételjük. Legfelülre egy lap kerül. A krémből bőven marad díszítésre, amit mindenkire rábízok. Én a tetejére hamis csokimázat tettem: porcukor és kakaó keverékét folyékonnyá tettem egy kevés meleg víz segítségével, nem kell hogy tiszta folyós legyen, inkább mint az olvasztott csoki. Majd a torta oldalát bevontam a maradék krémmel, és habzsákkal habrózsákat nyomtam rá, valamint banános csokit raktam rá.
Éjszakára hagyjuk hűtőben.


2015. november 7., szombat

Kényeztető csokis kókuszos keksz

Valamiért úgy vagyok vele, hogy imádom az amerikai típusú csokis kekszeket. Mint mindenből, ezekből is előnyben részesítem a házi, saját készítésű változatokat. Egy nagy dobozban jól tárolható, ajándéknak is remek, és nem utolsósorban az elkészítése után a lakás úgy illatozik tőle, hogy öröm oda belépni.
Kiváló reggelire, tízóraira, egy kávé mellé, vacsi után......... :)
A kekszsütés lényeges pontja a sütési idő. Vigyázni kell arra, hogy ne süssük túl, mert akkor túlságosan kemények lesznek. A receptekben megadott sütési időt be kell tartani, ne ijedjünk meg attól, hogy amikor kivesszük a kekszet még puhák lesznek, ahogy hűl, úgy fog megkeményedni.
Kényeztető csokis kókuszos keksz

  • 10 dkg puha vaj
  • 11,5 dkg kókuszreszelék
  • 13 dkg zabpehely ledarálva
  • 10 dkg barnacukor
  • 1 kanál vaníliáscukor
  • csipetnyi só
  • 1 tk sütőpor
  • 1 tojás
  • 8 dkg étcsoki
A sütőt előmelegítjük 170 fokra, két tepsit kibélelünk sütőpapírral. A vajat a tojással és a cukrokkal habosra keverjük. Hozzáadjuk a száraz hozzávalókat, jól elkeverjük, majd következhet a darabokra vágott csoki. A masszából egy kanál segítségével kupacokat halmozunk a tepsire, majd kissé lelapítjuk a kekszeket. 10-12 perc alatt megsütjük.




Gyümölcsös-csokis krémtúró

Itt vagyok, itt vagyok... kicsit eltűntem az utóbbi napokban. Technikai és inspirációs szünetre volt szükségem. :) Ez nem jelenti azt, hogy nem tevénykedtem a konyhámban, a recepteket most is gyűjtöttem és fotóztam, hogy át tudjam Nektek adni a finomságokat, és Ti is kedvetekre főzhessetek. Mindössze az írás szorult háttérbe, de mindenkinek jelentem, hogy tettre kész vagyok, tele energiával, úgyhogy nincs menekvés jöjjenek a receptek! :)
A visszatérődesszert egy villámgyors krémtúró, se perc alatt összedobható még a leghúzósabb nap után is, legalább lesz mivel kényeztetni magunkat.

Gyümölcsös-csokis krémtúró
(2 személyre)
  • 25 dkg túró
  • 2 kanál tejföl vagy görög joghurt
  • 1 kanál porcukor
  • 1 kanál vaníliás cukor
  • fél tábla étcsoki
  • 2 kanál tejszín
  • 1 bő marok gyümölcs (nálam erdeigyümölcs keverék volt)
A túrót a tejföllel és a cukrokkal jól elkeverjük, lehetőleg minél simábbra. A ganache-hoz a csokit megolvasztjuk a tejszínben. Fogunk két szép poharat, mindkettő aljára teszünk 1-1 nagy kanál krémtúrót, arra jöhet a csoki, majd egy kis gyümölcs. Újabb túróréteg, majd csoki és gyümölcs, ezt harmadszor is megismételjük. Ha akarjuk lehűthetjük, de akár rögtön is fogyasztható.


2015. október 21., szerda

Párizsi nosztalgia - éclair au caffe/ au chocolat

Párizs. A világ egyik legszebb városa. Azon szerencsések közé tartozom, akik eltölthettek pár napot a francia fővárosban. Egy életreszóló élmény volt felmenni az Eiffel-toronyba, andalogni a Notre Dame környékén, ámuldozni a Versailles parkjában, belevetni magam a Latin negyed forgatagába...... Párizsban garantáltan nem unatkozik az ember, rengeteg a látnivaló. Számomra azonban az is fontos volt, hogy ne csak a "turistás" Párizst ismerjem meg, szerettem volna megélni egy kicsit a francia életet. Úgyhogy nem is volt kérdés, hogy bizony a látnivalókra szánt időből lecsípek egy kicsit, hogy egy-egy kávéház teraszán üldögéljek és csak figyeljem a várost és az embereket. Közben egy kis kávé, egy kis patisserie, Párizs hangulata magával ragadó. Az a pár nap amit ott tölthettem, rövid idő volt, de annál többet adott. Például az éclair iránti szerelmet. :)
Az éclair fánk egy égetett tésztából (pâte à choux) álló, cukrászkrémmel töltött sütemény. Többféle ízben létezik, legnépszerűbbek a kávés és a csokis. A csokis néha vanília krémmel van töltve, mindössze a tetején lévő ganache alapján mondható csokisnak. A süti elkészítésétől nem kell félni, és a fáradozást megéri. Hihetetlenül finom desszert.
Az égetett tészta a MaiMóni blogról származik (http://maimoni.cafeblog.hu/2015/02/16/profiterol-nem-is-gondolnad-milyen-egyszeru/).

Éclair au caffe/ au chocolat

Pâte à Choux:
  • 6 nagy tojás (vagy 7 kicsi)
  • 3,2 dl víz
  • 16 dkg vaj
  •  20 dkg liszt
  • csipet só
A sütőt előmelegítjük 200 fokra, előkészítjük a nyomózsákot, a sütőpapírral készült tepsiket. A vajat a vízzel és a sóval együtt feltesszük forrni, ha forr, hozzáadagoljuk a lisztet, és addig főzzük míg a tészta egyneművé nem válik, és le nem válik az edény faláról. Levesszük a tűzről, és egyenként belekeverjük a tojásokat. A tésztát a nyomózsákba töltjük, és kb. 8 cm hosszú és 2,5 cm széles rudakat nyomunk belőle. Vizes ujjal letapogatjuk a csúcsos részeket.
Az előmelegített sütőben 25 perc alatt megsütjük a fánkokat. A megtöltésükhöz kétféle módszert alkalmazhatunk, félbe vágjuk őket, vagy az alján, illetve az oldalán kilyukasztjuk, és ott nyomjuk bele a krémet.

Krém:
Ez egy alap vaníliás krém, amit kedvünk és ízlésünk szerint ízesíthetünk csokival és kávéval.
  • 6 tojássárgája
  • 470 g tej
  • 1 vanília rúd
  • 4,5 ek kukoricakeményítő
  • 4 ek vaj
  • a kávéshoz 120 g erős kávé
  • a csokishoz 15 dkg olvasztott, magas kakaó tartalmú étcsoki és 2 kk kakaó
A tejet a vanília kikapart magjával és a rúddal, feltesszük forrni. Kicsit hűlni hagyjuk. Közben a tojássárgájákat a cukorral és a keményítővel habosra keverjük. Előkészítünk egy jeges fürdőt. Hőkiegyenlítés céljából néhány kanál tejet elkeverünk a tojásos-cukros keverékben, majd hozzáöntjük a többi tejet, és feltesszük főni. Amint forrni kezd (és vele együtt sűrűsödni) levesszük a tűzről, és a jeges fürdőbe rakjuk az edényt, pár percig keverjük a krémet, majd hozzáadjuk a vajat. A csokishoz itt keverjük bele az olvasztott csokit és a kakaót. A kávéshoz egy kicsit hagyjuk hűlni a krémet, aztán adjuk hozzá a kávét.
A kihűlt krémmel megtöltjük a fánkokat. A csokis tetejére ganache-t készítünk: 1 dl tejszínben felolvasztun 7 dkg csokit, majd belemártjuk a fánkokat, hagyjuk megszáradni. A kávéshoz 60 g kávét 600 g porcukorral és egy kevés citromlével összeforralunk, hogy egy cukros, ragadós mázat kapjunk. Eljárás ugyanaz, mint a csokisnál. Lehűtjük, és utána álmodozhatunk Párizsról. :)


2015. február 15., vasárnap

Vigyázat!!!

A mai bejegyzés függőséget okoz. Annak, aki még véletlenül nem lenne az. Mert sokan vagyunk mi,  már menthetetlenek. A függőség oka: csokoládé.
Ha röviden jellemezni kéne magam, csak annyit mondanék, olyan vagyok mint Gombóc Artúr. :)) A csoki nekem jöhet bárhol, bármikor, bármilyen mennyiségben. Emlékeim szerint ez azóta így van, mióta világ a világ. Körülbelül ovis korom óta, minden évben csokis tortám van. Mindig csokis fagyit eszem (a többi mellett, mert nyalok más ízeket is, de csokis mindig van a gombócok között). És rengeteg csokit eszem.
Ezt az imádatot ötvözzük egy másik imádattal: a francia konyhával. Két nagy kedvenc "konyhám" van, az olasz és a francia. Az előbbiről még lesz szó, azt garantálom. De most beszéljünk a franciáról. A francia konyha. Hirtelen nem is tudom, miért is magyarázzam tovább. A francia konyha a gasztronómia fellegvára, alfája és omegája, az Alap. A kifinomultság, az elegencia, az ízek harmóniája a zsenialitás megnyilvánulásai.
Most ezzel a kis desszerttel tisztelgek a Mesterek előtt.

Mousse au chocolat (2 nagy, vagy négy kisebb adag)

  • 15 dkg étcsokoládé, min. 60%-os
  • 2,25 dkg vaj
  • 2 nagy tojás
  • 2 ek porcukor
  • 120 ml tejszín
  • negyed vanília kikapart magja
A csokit és a vajat gőz fölött felolvasztjuk, vagyis egy nagyobb edényben vizet forralunk. Erre helyezünk egy másik edényt, vigyázva arra, hogy az edény alja ne érjen bele a vízbe. Ebben a felső edényben olvasztjuk össze a felkockázott vajat és csokit. A tojássárgájákat 1 evőkanál porcukorral alaposan elkeverünk, és gőz fölött kézi robotgéppel fehéredésig verjük. A tojásos keveréket folyamatos keverés mellett hozzákeverjük a csoki masszához. A tojásfehérjéket egy kanál porcukorral keményre verjük, adagonként óvatosan a csokihoz keverjük. A tejszínt a vaníliával felverjük, és ezt is a masszához adjuk. Itt most választhatunk: vagy egy nagy tálba rakjuk és innen adagoljuk kanalanként, vagy kis tálkákba, csészékbe rakjuk. Minimum 2 órára hűtőbe rakjuk. Ez a legnehezebb része, a várakozás. Higgyétek el, megéri....





A recept a Szakácsok könyvéből származik.