A következő címkéjű bejegyzések mutatása: szűzpecsenye. Összes bejegyzés megjelenítése
A következő címkéjű bejegyzések mutatása: szűzpecsenye. Összes bejegyzés megjelenítése

2015. szeptember 20., vasárnap

Szűzérmék vörösboros gombamártással

A most következő oldal az elmúlt hetem egyik legszebb pillanata volt. :)  Mármint az elfogyasztása, és természetesen az elkészítése is. Számomra ez az étel egy tipikus őszi fogás, a gomba, a dús, boros mártás, a rozmaringos szűzérmék, mind-mind egy laktatóbb fogás elemei.
A mártás sűrítése manierozással történik. Ez egy francia sűrítési eljárás, az ilyen típusú ételekhez szerintem sokkal jobban passzol, mint egy egyszerű lisztes habarás. Ugyanis a vaj ad egy plusz selymes ízt. A mártáshoz természetesen fehérbort vagy egy finom rosét is használhatunk. A bor jó minőségű legyen, csak olyan borral főzzünk, amit szívesen meg is iszunk. A sertésszűz egy soványabb, szárazabb húsféle, ezért a mártás a maga krémességével jól kiegészíti.

Szűzérmék vörösboros gombamártással

  • 0,5 kg sertésszűz
  • 20 dkg csiperke
  • 1,5 dl vörösbor
  • 1 dl alaplé
  • 1 dl tejszín
  • 2 dkg vaj
  • 2 dkg liszt
  • fokhagyma
  • kevés olaj
  • só, bors, rozmaring, petrezselyem 
A húst előkészítjük: a fehér hártyás részeket levágjuk róla, majd kb. 1,5 cm-es szeletekre vágjuk, és megborsozzuk, rozmaringgal megszórjuk. A sütőt előmelegítjük 200 fokra, egy magas falú serpenyőben kevés olajat hevítünk. Az érméket a forró olajon elősütjük, mindkét oldalon 2-2 percig. Átrakjuk egy tepsibe/hőálló tálba, és 8 perce a sütőbe rakjuk. Vigyázzunk, nehogy túl süssük!
Közben a serpenyőben elkészítjük a mártást. A visszamaradt olajon megpirítjuk a fokhagymát és a megtisztított gombát. Felöntjük a borral, pár percig forraljuk majd hozzáadjuk az alaplevet és a tejszínt. Ízesítjük kevés sóval, borssal és petrezselyemmel. A manierozáshoz a vajat összegyúrjuk a liszttel, pár percre a mélyhűtőbe rakjuk, majd belemorzsoljuk a mártásba. Megvárjuk míg felovad és elkezd sűrűsödni. Pár percig forraljuk.
Köretként a krumlit tálaltam hozzá, a főtt burgonyát egy kevés olajon megpirítottam. Azt nem írom, hogy hány percg, úgy a legjobb ha kicsit elfeldkezünk róla, akkor biztosan jól megpirul. :)
Jó étvágyat!



2015. március 15., vasárnap

Aszalt szilvával töltött szűzpecsenye párolt zöldbabbal

Sziasztok!
Ma egy nagy kedvencem hoztam Nektek. Tipikus ünnepi fogás lehetne, de nálam minden nap ünnepnap. :)
Úgyhogy egy átlagos vasárnapi ebéd gyanánt is szívesen fogyasztom.
A sertésszűz/szűzpecesnye/vesepecsenye/kinek hogy tetszik, az egyik kedvenc húsfélém. Nagyon szeretem, akár egyben megsütve, vagy felszeletelve szűzérmékként. Ez a disznó legfinomabb és legnemesebb része, sovány hús, amely az állat hátán található.

a képet gasztromanko.hu oldalon találtam


Mivel ez egy sovány hús, az elkészítésekor figyelnünk kell arra, hogy ne száradjon ki. Erre kitűnő megoldás a bacon. Becsomagoljuk a husit, és a szalonna zsírjától szaftos marad. Így magában is elkészíthető, de ha megtöltjük, úgy még finomabb lesz.

Aszalt szilvával töltött szűzpecsenye párolt zöldbabbal

  • 1 szűzpecsenye
  • 20 dkg aszalt szilva
  • 20 dkg szeletelt bacon
  • bors
  • zsiradék
  • kevés vörös bor
A sütőt előmelegítjük 200°C-ra. Az aszalt szilvát apró darabokra vágjuk és egy kis időre beáztatjuk a vörös borba. A husit megtisztítjuk: levágjuk róla a fehér hártyás részeket. Ezután jön a legnehezebb rész, a hús kilyukasztása. Ha szerencsénk van, akkor megkérhetjük a hentest, hogy tegye meg helyettünk. Ha nincs, nekünk kell megoldanunk, valamilyen hegyes tárggyal átlyukasztjuk a szűzpecsenyét, vigyázva arra, hogy a hús oldalát egyben hagyjuk. Ezután belenyomkodjuk az aszalt szilvát, kissé megborsozzuk a husit.
Egy nagyobb serpenyőben felolvasztunk 2 evőkanál zsiradékot, én 1-1 kanál vajat és olajat használtam. Ha forró, kérget sütünk a hús összes oldalára. Ez azt jelenti, hogy pár percig az összes oldalán sütjük, belülről nem sül át, mindössze a külső részen képződik megsült rész.
A bacon szeleteket szétrakjuk, úgy, hogy kissé fedjük egymást. A húst aljával felfelé ráhelyezzük, ráhajtjuk a szalonnákat, és megfordítva a kiolajozott tepsibe rakjuk. 30 perc alatt megsütjük.
Ennyi idő alatt az ún. medium és medium well közötti állapotot kapunk. Ha valaki az átsültebb verziót kedveli, az először alufólia alatt süsse a húst és az utolsó félórára vegye le róla.
A sütés után fontos a pihentetés, tehát türelmesen várunk és nem esünk egyből neki. :)) Ez nehéz lesz. Annyi pihenési időt szoktak javasolni, amennyi a hús sütési ideje.

a sütésre várva

a pihenést élvezve


Párolt zöldbab

A körethez a zöldbabot kevés zsiradékon megdinszteljük, majd vizet öntünk alá. Addig pároljuk, míg puha, de még roppanós nem lesz. Megsózzuk és meglocsoljuk kevés citromlével.













Jó étvágyat kívánok!