A következő címkéjű bejegyzések mutatása: ebéd. Összes bejegyzés megjelenítése
A következő címkéjű bejegyzések mutatása: ebéd. Összes bejegyzés megjelenítése

2020. január 26., vasárnap

Gasztrokaland I. - Észak-Olaszország

A kihívás elkezdődött. :) Gasztrokalandozásunk első útja a kedvenc konyhámba, annak is északi részére vezetett. Annak aki nem ismerné, íme egy kis bevezető Észak-Olaszország konyhájának világába. Ha szigorúan vesszük, van néhány különbség a déli régiók konyhájához képest. Ennek alapvető oka a földrajzi adottságokban keresendőek, ugyanis északon az Alpok húzódnak, más az éghajlat, ebből következően más a flóra is. Persze, ezek a régebbi, hagyományos alapanyagok és receptek, ma már a globalizációnak köszönhetően, szinte minden elérhető bárhol és bármikor.
Az egyik legszembetűnőbb dolog a paradicsom kevesebb használata. Hiába, a hegyekben nincs az a nyári meleg. Van helyette viszont vaj, amit viszont délen nem nagyon találunk. Az olívaolaj mellett szintén használatos zsiradék. Sajtok itt is vannak és fokhagyma is, és ami tényleg csak északon terem, az a rizs. Tudniillik rizstermesztés nemcsak Ázsiában folyik, hanem itt tőlünk nem messze, szintén találunk vízzel elárasztott rizsföldeket. A hagyományos rizottóhoz való rizsfélék, mint az arborio és a carnaroli mind megterem.
A menü összeállításá nem volt nehéz, azt rögtön tudtam, hogy a desszert csakis tiramisu lehet és rizottónak is szerepelnie kell az étlapon. És akkor eszembe jutott, hogy mi lesz a tökéletes fogás: az Osso buco, vagyis a lyukas hús. Nevét onnan kapta, hogy a borjúlábszár csonttal együtt van felszeletelve és megfőzve - így a közepén ott a lyuk. Kicsit csaltam, a fehér Osso buco helyett a paradicsomos változatot készítettem el. Aki ismer, tudja, hogy szeretem a jó ételeket, és őszintén bevallom, hogy életem egyik legfinomabb húsételét sikerült elkészítenem.
Ha nem találunk megfelelő módon szeletelt borjúlábszárat, akkor vegyünk sima lábszárat, amit velős csonttal együtt formára kötözünk - kicsit bonyolultabb eljárás, de higgyétek el megéri. :)

Osso buco (paradicsomos változat, 2személyre)


  • fejenként egy-egy kb. 3-4 cm vastag borjúlábszár
  • 2 szál sárgarépa
  • 1 szál szárzeller
  • 2 gerezd fokhagyma
  • 1 kisebb fej hagyma
  • egy üveg jóféle száraz fehérbor
  • 50 g vaj
  • 200 g paradicsompüré
  • kevés liszt a forgatáshoz
  • fűszerek, mint só, bors, oregánó, bazsalikom
A vajat felolvasztjuk és felforrósítjuk, a húsokat megforgatjuk a lisztben. Majd a vajban elősütjük mindkét oldalukat, vigyázva, hogy mindez közepes lángon történjen (a túl hirtelen sütéstől a borjú kiszáradhat). Félretesszük a husit, jöhet a sofrito, vagyis az apróra vágott zöldségeket ugyanabban az edényben és zsiradékon megpirítjuk, majd felöntjük úgy kb. 2 dcl fehér borral, amit a felére forralunk. Ezután visszatesszük a husit, öntünk hozzá kevés alaplevet vagy vizet (szintén 2 dcl), letakarjuk és 2-3 órát főzzük. Folyamatosan ellenőrizzük és felváltva pótoljuk az elpárolgott folyadékot, miközben a húsokat megforgatjuk. Sózzuk, borsozzuk. Az utolsó fél órában, mikor pótolnánk a folyadékot, nem azt, hanem paradicsompürét adunk hozzá, valamint a kedvenc fűszereimet - oregánót és bazsalikomot.
Az egyetlen olyan rizottóval tálaljuk, ami nem önálló fogás: a sáfrányos milánói rizottóval. A receptjét most külön nem írom le, annyi a különbség ehhez a változathoz képest, hogy a szokásos módon elkészítjük a rizottót, adunk hozzá sáfrányt és más plussz alapanyagot (gomba, spárga, stb.) nem.



Minestrone

Az első fogáson már többet gondolkoztam, a választásom végül a klasszikus, "mindent bele" levesbe a Minestronéra esett. Ebbe tényleg mehet mindenféle zöldség, hüvelyes amit otthon találunk. Nálam most így készült:

  • 1 batáta
  • 1 répa
  • 2 szár zeller
  • 2 nagy marok friss bébispenót
  • 1 gerezd fokhagyma
  • fél fej hagyma
  • kb. 0,5 liter víz
  • a parmezán héja
  • fűszerek, mint só, bors, oregánó
  • kb. 100 ml paradicsompüré
A felkockázott zöldségeket (a spenót kivételével) kevés olajon megpirítjuk, majd felöntjük a vízzel, hozzáadjuk a sajtvéget és puhára főzzük a zöldségeket. Félidőben hozzáadjuk a paradicsompürét és a fűszereket. Ha szeretnénk, most tegyük hozzá a tésztát vagy a konzerv hüvelyest. Az utolsó percekben adjuk hozzá a spenótleveleket, egyet éppenhogy rottyantunk rajta és tálalhatjuk is.





Tiramisu

Recept és leírás már van a blogon, itt lehet megnézni.

A szomjúság csillapítására egy jóféle Aperol Spritzet ajánlanék, ami szintén egy észak-olasz találmány. :) Arrivederci!




2016. március 21., hétfő

Túró Rudi palacsinta

Az előző bejegyzés folytatása következik. Ugyanis a kakaós palacsintához egy túrós tölteléket álmodtam meg, és így megszületett a Túró Rudi palacsinta. Ezt a tölteléket szoktam a túrós batyuba is tölteni, rendkívül finom, csak nyáron vigyázni kell vele, mivel nyers tojást használunk fel hozzá.

Túró Rudi palacsinta 

  • 6 drb kakaós palacsinta
  • 25 dkg túró
  • 1 tojás 
  • 10 g vaníliás cukor
  • ízlés szerint még mehet egy is cukor
  • reszelt citromhéj
  • tetejére olvasztott étcsoki
A tojásokat szétválasztjuk, a túrót a tojássárgájával és a cukorral összetörjük, reszelünk hozzá egy kis citromhéjat. A fehérjéből kemény habot verünk, majd a túróhoz keverjük. Megtöltjük a palacsintákat, és ha igazán bűnözni akarunk, akkor nyakon öntjük egy jó adag olvasztott étcsokival.


2016. március 16., szerda

Kakaós palacsinta pudingporból (gluténmentesen)

A palacsinta iránti szenvedélyről már írtam ezen a blogon, ez az amiből nem lehet kinőni. A klasszikus palacsinta mellett rendszerint kipróbálok újféle verziókat is. Ilyen a pudingporból készült változata is, amihez mindössze 3 alapanyag szükséges: tojás, tej és a pudingpor. A neten legtöbbször a vaníliás pudingporból készültet lehet megtalálni, azt is kipróbáltam és nagyon finomra sikeredett. Már akkor elkezdte mozgatni a fantáziámat a kakaós palacsinta gondolata. Íme, a megvalósult ötlet:


Jelentem, nagyon finom kakaós. Ráadásul, ha olyan pudingport használunk, amilyent a gluténérzékenyek is fogyaszthatnak, akkor nekik sem kell kimaradniuk a palacsintázásból. :)

Kakaós palacsinta pudingporból (gluténmentesen)
12 közepes méretű palacsinta

  • 2 csomag 40 g-os kakaós ízű pudingpor
  • 6 tojás
  • 2 dl tej
  • ha valaki nagyon édesen szereti, akkor 1-2 kanál cukor
A hozzávalókat jól elkeverjük. Ez fontos, mert ha ez nem sikerül, előfordulhat, hogy túl tojásízű lesz a palacsinta. Egy teflonserpenyőt icipici olajjal felmelegítünk, és megsütjük a palacsintákat, én csak minden második-harmadik alá tettem olajat.
Nemsokára hozom hozzá a tölteléket is! :)

2016. február 17., szerda

Gyors vacsi körtével és camembert-tel

Túléltétek a Valentin-napot, és a kacsa sültet? :) Ma egy kis könnyedebb fogást hoztam, egy gyors salátát, ami nagyon hamar kész van, isteni finom, ráadásul ez nem egy teljesen hideg saláta, így talán a komfortérzetünk is jobb lesz tőle. Fontos a jó minőségű alapanyagok kiválasztása, mert így lesz igazi ízbomba a saláta.

Körtés camembert-es saláta
  • 1 csomag rukkola
  • 1 nagy körte
  • 1 camembert
  • 1 kanál balzsamecet
  • kicsi bazsalikomos olivaolaj
A körtével kezdjük, cikkekre vágjuk (nyolcadoljuk), majd forró serpenyőben a balzsamecettel pár percig pároljuk, maximum 10 percig. Közben megmossuk a rukkolát, felszeleteljük a sajtot. Egy nagy tálba tesszük őket, mehet utánuk a körte. Csurgatunk rá egy kis bazsalikommal ízesített olivaolajat, összekeverjük és ehetünk is.
Aki akar süthet hozzá még egy kis kacsamellet, az is passzol hozzá. :))

2016. február 10., szerda

Rosé kacsamell burgonya gratin-nel

Újra itt vagyok. Picit eltűntem, pedig az ősszel már azt ígértem, hogy jövök és hozom a finomabbnál finomabb recepteket. Aztán az élet közbeszólt. Itt most nem részletezném mi történt, arról majd máskor egy másik fórumon, a lényeg, hogy itt vagyok, és hoztam néhány finomságot is.
Így a Valentin nap előtti utolsó pillanatokra hoztam egy tökéletes vacsora ötletet, aki valami nem hétköznapi dologgal akarja elvarázsolni kedvesét. A kacsamell az utóbbi években lett újra nagyon felkapott, és mivel valószínű, hogy ez nem kerül hétköznapokon a konyhaasztalra, ezért különleges alkalmakra egyszerűen adja magát. A kacsamell sütése egyáltalán nem nagy ördöngösség, és a köret, a gratin is egyszerű feladat. Nagy tál helyett én 9 cm átmérőjű szufléformában készítettem, így a tálalás is különlegesebb.

Valentin napi menü:
Rosé kacsamell burgonya gratin-nel 
(2 személyre)

  • 2 szelet kacsamell
  •  bors, rozmaring
  • 4-5 nagyobb burgonya
  • 0,5 dl tej
  • 1 dl tejszín
  • 1 dkg vaj
  • 5 dkg reszelt sajt (legjobb a gruyére)
  • só, bors, szerecsendió
A kacsamell bőrös felét beirdaljuk, vigyázunk, hogy a húsba ne vágjunk bele. Majd beledörzsöljük a borsot és a rozmaringot. Egy órát pihentetjük. Folytassuk a körettel: a burgonyát meghámozzuk, és vékony karikákra szeljük. Minél vékonyabb annál jobb, közben a tejben és a tejszínben felolvasztjuk a vajat, és beletesszük a fűszerekt, ízlés szerint sót, borsot és egy kis szerecsendiót. A kis szufléformákat vékonyan kikenjük olajjal, majd egymásra rétegezve rakjuk a krumplikarikákat, amit leöntünk a tejszínes vajas keverékkel, a tetejét megszórjuk a sajttal.
200 fokra előmelegített sütőbe toljuk, és 45 perc alatt megsütjük.
A kacsamell sütését érdemes úgy időzíteni, hogy összhangabn legyen a gratin-nel, vagyis ahogy az kész van, menjen a kacsa a sütőbe. A husit egy teflon serpenyőben bőrös felével lefelé sütni kezdjük, egy fedővel picit le is nyomhatjuk. Zsiradék nem kell alá, mert sütés közben kiadja magából a zsírt. Oldalanként 3 percet adunk neki, miután mindkét felén megvolt a 3 perc, sütőbe toljuk és 10 percig sütjük, ha picit jobban átsütve szeretjük legyen 13 perc (de ne több :)). Miután kivettük a sütőből ugyanennyi ideig pihentetjük, hogy a hús szaftos maradjon. Végül csíkokra vágva tálaljuk a gratin-nel.






És nincs igazi Valentin napi menü desszert nélkül! Ennek a fogásnak méltó kísérője és zárása a mousse au chocolat.

2015. november 25., szerda

Croque monsieur, a francia gyorskaja

Íme, az élő példa, hogy a gyorskaja lehet stílusos is. Mert a franciák még ezt is így csinálják, kifinomult, igazi ínyenc fogás. A franciák közkedvelt melegszendvicse szinte minden utca sarkon kapható (mármint náluk), a bistrok egyik népszerű fogása, ami otthon is könnyen elkészíthető. Hallom már a szkeptikusokat, hogy minek túl bonyolítani az egyszerű sonkás-sajtos melegszendvicset, de kérem szépen ez nem egy egyszerű sonkás-sajtos melegszendvics, hanem ez A melegszendvics.
Első, írásban történő felbukkanásai a 20.század elejére tehetőek, de valószínűsíthető, hogy már korábban is ismert volt. Neve a  croquer igéből (jelentése: ropogtatni, harapni) és az ismert monsieur megszólítás kapcsolatából áll, kiejtése krók mösziő. Kalapos változata a croque madame, vagyis a tetején tükörtojással tálalt szendvics, nevét a 10-es, 20-as évekbeli kalapdivat ihlette. Ezekenkívül még számos változata elterjedt, de ezek a méltán világhírűek.

Croque monsieur 

  • 8 szelet kenyér, kb.1 cm vastagságúak legyenek
  • 4 (vagy 8) szelet sonka
  • 4 (vagy 8) szelet emmental, esetleg gruyére sajt
  • 1 ek vaj
  • 1 ek liszt
  • 2,5 dl tej
  • 1 tk dijoni mustár
  • 1 tojássárgája
  • só, bors, szerecsendió
  • vaj
A croque monsieur-t croque monsieur-vé a besamel teszi, úgyhogy kapjuk elő a fazekat, gyújtsuk be a tűzhelyet, olvasszuk meg a vajat, szórjuk rá a lisztet, kis pirítás után felöntjük a tejjel, és állandó keverés mellett csomómentesre főzzük. Sóval, borssal és egy csipet szerecsendióval ízesítjük, a mustárral és a tojássárgájával dúsítjuk. Fogjuk a kenyerek felét, megkenjük a mártással, rárakjuk a sonkát és a sajtot, megint jöhet egy kis mártás, és a kenyerek másik fele. A sonkát és a sajtot természetesen duplán is rakhatjuk. Fogunk egy olyan serpenyőt, amit berakhatunk a sütőbe. Megolvasztunk benne egy adag vajat, és a szendvicsünk mindkét felét aranybarnára sütjük. A tetejére teszünk egy kis besamelt és sajtot, és a sütőben rápirítjuk. Azonnal fogyasztjuk.

figyeljétek, hogy összeolvad a sajt és a besamel....



2015. november 15., vasárnap

Mézes-mázas csirkefalatok

A mézes-mázas kifejezést alapvetően más szövegkörnyezetben használják, nem éppen egy hízelgő tulajdonságot takar, de szószerinti jelentésében tökéletesen jellemzi a csirkefalatokat. Ugyanis a husi kapott egy ízletes, ragacsos bevonatot, így most a mézes-mázas nagyon illik rá. Én csirkemellet használtam, de kicsontozott és csíkokra vágott csirkecombokból is ugyanolyan fincsi lesz. Egy-két óra pácolás bőven elég neki, de ha egy napot benne lesz, az sem fog ártani neki. Hogy született meg ez a recept? Semmi különös története nincs: valamit gyorsan össze kellett dobni, megnéztem mi minden van otthon, és ez lett a végeredmény. :)
Köretként krumplipürét csináltam, igazi házias krumplipürét tejjel és vajjal. Nyami.

Mézes-mázas csirkefalatok 
  • 1 csirkemell
  • 2 ek méz
  • 3 ek szójaszósz
  • 1 ek keményítő
  • 2-3 ek mogyoróolaj
  • pár tekerésnyi frissen őrölt bors
  • kevés chilli
  • negyed kiskanálnyi őrölt gyömbér, fokhagymapor
  • csipetnyi szerecsendió
  • olaj a sütéshez
A húst tetszőleges módon csíkokra vagy kockákra vágjuk. A pác hozzávalóit összekeverjük, és beleforgatjuk a csirkét. Egy-két óra múlva megsütjük: egy serpenyőben kevés olajat hevítünk, és a forró olajban készre sütjük a csirkét.
Krumplipürével vagy rizzsel tálaljuk.


2015. november 10., kedd

Penne a nyár ízeivel

Sokan vágyakozva gondolunk vissza az elmúlt nyári napokra, a napsütésre, a pancsolásra, a csodás nyári estekre, a behűtött borokra, a nagy bulikra, a grillpartikra, a felejthetetlen utazásokra... Jó egy kicsit felidézni a kellemes emlékeket, noha az ősz is számtalan szép élményt tarogat a számunkra. Az ízekkel is lehet nosztalgiázni, (mint ahogy én az éclair-rel :)), én például kimondottan szeretek otthon is reprodukálni egy-egy finom ételt, amit a nyaralás során ettem.
A mai recept nem köthető konkrét utazáshoz, igazából csak az ízvilága miatt kapcsolható a nyárhoz. De azzal nagyon. Mondjuk simán el tudnám képzelni, hogy egy olasz trattoriaban ezt szolgálják fel nekem egy pohár hűs fehérbor társaságában, miközben hallgatom a forgalmas itáliai utca zaját és a tenger illatát sodorja felém a szél....

Penne a nyár ízeivel

  • 25 dkg penne
  • 4 szelet halfilé (afrikai harcsa, tőkehal, és hasonló társai)
  • 1 üveg paradicsompüré
  • 1 nagy marok olivabogyó
  • 1-2 gerezd fokhagyma
  • só, bors, kakukkfű és bazsalikom
  • kevés citromlé
  • 1 kk cukor
  • kevés olivaolaj
  • 5-8 dkg sajt
A sütőt előmelegítjük 180°C-ra, a tésztának felteszünk főni 2,5 liter vizet. A halat felkockázzuk (nagyobb kockákra), icipicit besózzuk, facsarunk rá egy kis citromlevet, majd kevés olivaolajon pár perc alatt megsütjük. Közben al dentére főzzük a tésztát. Folytatjuk a mártást: a fokhagymát megfuttatjuk egy kevés olajon, felöntjük a paradicsompürével, amit sózunk, borsozunk, ízesítjük a bazsalikommal és a kakukkfűvel, és hozzáadjuk a cukrot is, hogy enyhítsük a paradicsompüré kissé savanykás ízét. 5 perc főzés után hozzáadjuk a halkockácat, és további 5 percig főzzük. A mártásba keverjük a pennét, egy olajjal kikent tűzállótálba öntjük, a tetejét megszórjuk a reszelt sajttal. 30 perc aranyszínűre pirítjuk. Majd álmodozunk és álmodozunk az olasz nyarakról...


2015. október 26., hétfő

Baconös fasírt

Egy muffinsütő ma már az alapvető konyhai felszereléshez sorolható, szinte minden háztartásban megtalálható. Néha érdemes nem rendeltetésszerűen is használni, vagyis muffin helyett valami más finomságot sütni benne. :) A rántottától kezdve, a kis pite kosárkákig sok minden alapjául szolgálhat. Fasírtot is süthetünk benne, így megússzuk az olajban sütést, egészségesebb is lesz, a körécsavart bacon pedig nemcsak a kiszáradástól védi meg a husit, hanem meg is ízesíti. Gyerekbarát recept!

Baconös fasírt 

  • 0,5 kg darált hús
  • 1 tojás
  • pár kanál zabliszt és zabpehely, vagy zsemlemorzsa
  • só, bors, fokhagyma - 1 gerezd, majoránna - negyed kiskanálnyi (vagy amit a fasírtunkba rakni akarunk)
  • 5 dkg sajt felkockázva
  • 12 szelet bacon
  • kicsi olaj
Bekeverjük a fasírt alapját: a húst összekeverjük a tojással, zsemlemorzsával és a fűszerekkel. Kicsit hagyjuk összeérni az ízeket, addig előmelegítjük a sütőt 200°C-ra, és a muffinsütőt vékonyan kikenjük olajjal. Majd a masszából golyókat formálunk, közepükbe egy-egy kocka sajtot nyomunk, becsavarjuk őket a baconbe. Alufóliával letakarjuk, így sütjük kb. 30 percig, majd egy negyed óra alatt ropogósra pirítjuk. Jó étvágyat!



2015. október 12., hétfő

Borsókrémleves

Beköszöntött a hűvősebb idő, és ilyenkor, pont mint a legtöbb ember, én is inkább tartalmasabb fogásokra vágyom. Ilyenkor több levest is fogyasztok, ami az én esetemben nagy szó, és nincs is jobb, mint egy krémleves, amely nemcsak a gyomrunkat, hanem a lelkünket is átmelegíti. Ha mindezek mellé még a látványa is vidámabbá tesz, akkor igazán nincs okunk panaszra! :)
A mai leves pont ilyen, ragyogó élénkzöld, és a cukorborsó lágy édes íze a pirított napraforgómag roppanóságával tökéletes párost alkot.

Borsókrémleves

  • 40 dkg mirelit borsó
  • 2 dl tej
  • 1 gerezd fokhagyma
  • só, bors, kicsi bazsalikom
  • napraforgómag
A borsót feltesszük főni annyi víz társaságában, hogy bőven ellepje. Puhára  főzzük, majd leszűrjük, de kb. 1 dl-nyi vizet benne hagyunk. Simára turmixoljuk, és felöntjük a tejjel. Ízesítjük sóval, borssal, egy kevés (negyed kiskanálnyi) bazsalikommal. Visszatesszük a tűzre, felforraljuk, és utána még kb.5 percig főzzük. Közben egy száraz serpenyőben megpirítjuk a napraforgómagot. Tálaláskor a levesre szórjuk, és hagyjuk, hogy arcunkon végigfusson az a mosoly, amit ez az egyszerű fogás kivált belőlünk. Jó étvágyat! :)


2015. október 8., csütörtök

Brokkolifasírt

Egy régebbi bejegyzésben már írtam arról, hogy a brokkoli az egyik kedvenc zöldségem. Egy újabb felhasználási tippet hoztam, nagyon finom fasírt készíthető belőle. Mert a fasírtnak sem kell mindig húsból készülnie! Ezt a receptet nemcsak a vegetariánusoknak ajánlom, időnként nekünk húsfogyasztóknak sem árt a zöldségfogyasztás. :)
A recept a NoSalty-ról származik, (http://www.nosalty.hu/recept/brokkolifasirt-piritott-magvakkal). Köretként belga sültkrumplit ettem hozzá.

Brokkolifasírt

  • 1 közepes brokkoli (40-50 dkg)
  • 2 tojás
  • 4 ek zabpehely
  • 2 ek zsemlemorzsa
  • 2-2 ek napraforgó- és tökmag
  • 1 ek szezámmag
  • ízlés szerint só, bors
  • kevés reszelt sajt, esetleg fokhagyma (opcionális mindkettő)
  • olaj a sütéshez
A brokkolit rózsáira szedjük és megfőzzük.  Ezalatt a magokat egy száraz serpenyőben megpirítjuk. A megfőtt brokkolit egy aprítógépben pépesre dolgozzuk, majd hozzáadjuk a többi hozzávalót az olaj kivételével. (Ezt nem kell a géppel csinálni, sima kétkezi munka :)) A masszából laposabb korongokat formálunk.
Az olajat, minimális fél deci, felforrósítjuk, majd pár perc alatt megsütjük a fasírtokat.



2015. október 7., szerda

Belga sültkrumpli - French fries - Pommes frites

Ma egy nagyon klassz(ikus) köretet hoztam Nektek, a sültkrumplit. Méghozzá belgát. Semmi nagy ördöngősség, mégis van az elkészítésében egy kis csavar, amire  sokan csak legyintenek, hogy minek, pedig pont attól lesz tökéletes, kívül ropogós, belül puha. Lényegében ez a  fagyasztott hasábburgonya házi, sokkal jobb változata. Ezért is írtam oda az angol és a francia nevét is. Az angol név szerint ez francia eredetű étel, de a mai napig vita van róla, hogy a franciák vagy a belgák találták-e ki. Nagy valószínűséggel az utóbbiak, csak az első világháború után nagy népszerűségnek örvendő étel a katonáknak köszönhetően kapta a french fries elnevezést. A két kultúra és nyelv közötti hasonlóság miatt úgy gondolták, hogy bizony francia. A belgák természetesen kikérik maguknak. És hogy tovább bonyolítsuk a dolgot, a hollandok is nagyon kedvelik, annyi biztos, hogy abból a térségből származik. Ha ma ellátogatunk például Brüsszelbe, a város főtere csak úgy illatozik a zsír és a krumpli illatától, a turisták pedig veszik és eszik. A sör, a csoki és a waffel, vagyis a gofri mellett ez az a dolog, amit ki ne hagyjatok, ha arra jártok!


Belga sültkrumpli
  • fél kiló krumpli
  • zsír (esetleg olaj, de zsírral az igazi)
A jó sültkrumpli titka a kétszer sütés. A burgonyát meghámozzuk, hasábokra szeleteljük, kicsit vastagabbra, mint a bolti változatot. Leitatjuk róla a felesleges nedvességet. Közben felforrósítsuk a zsírt (15-20 dkg), és ha már jó forró, akkor több adagban 5-6 perc alatt megsütjük a krumplit. Kihűtjük, ebben az állapotban fagyasztható is. Ha ez megtörtént újra felforrósítsuk a zsírt, és aranybarnára sütjük. Ezután megsózhatjuk. Azonnal fogyasztjuk, frissen az igazi.

2015. szeptember 30., szerda

Császármorzsa kölesből

Júniusban volt egy emlékezetes találkozásom a kölessel (a bejegyzés bevezetőjében olvasható). Így pár hónap eltelte után gondoltam újra megpróbálkozok ezzel a hihetetlen gabonafélével, mivel időközben találtam pár nagyon ígéretesnek tűnő receptet. A recept Rita konyhája című oldalról származik, de a NoSaltyn is megtalálható. Kérem szépen, ez a valami fenomenálisan finom volt!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! Főleg egy kis házi málnalekvárral. :)
A köles egy igazi egészségbomba, sokkal gyakrabban kéne fogyasztanunk. Ismert lúgosító hatásáról, magas a kovasav tartalma, könnyen emészthető, béltisztító hatású a magas rosttartalma miatt, sok benne a B-vitamin. Ráadásul gluténmentes, így az arra érzékenyek és a különféle diétákon lévők is bátran fogyaszthatják. Igazi szupergabona!
Édesen és sósan egyaránt fogyasztható, kásaként, felfújtként, salátához vagy császármorzsa alapanyagaként.

Császármorzsa kölesből (kis adag, szerintem alapból érdemes egyből duplamennyiséggel indítani :))

  • 4 dkg hántolt köles
  • 120 ml víz
  • csipet só
  • 6 dkg liszt (én teljeskiőrlésű rozslisztet használtam)
  • 4 dkg cukor
  • kevés reszelt citromhéj
  • 2 tojás
  • 1 dl tej
  • 4 dkg vaj
A kölest megmossuk, és a háromszoros mennyiségű vízben megfőzzük. Felforraljuk, majd alacsony lángon addig főzzük, míg el nem főzzük a vizet. Kihűtjük. A tojásokat szétválasztjuk, a sárgájukat a cukorral, a liszttel, citromhéjjal, tejjel és a megfőtt kölessel összekeverjük. A fehérjéket a csipet sóval, kemény habbá verjük, majd beleforgatjuk a masszába. A vaj felét egy nagyobb serpenyőben felolvasztjuk, majd beleöntjük a tészta felét. Ha az egyik fele már megsült átfordítjuk, és darabokra szaggatjuk, tovább pirítjuk. Ugyanígy megcsinájuk a másik felét is.
Tálaláskor megszórjuk porcukorral, ehetünk hozzá lekvárt, befőttet....



2015. szeptember 20., vasárnap

Szűzérmék vörösboros gombamártással

A most következő oldal az elmúlt hetem egyik legszebb pillanata volt. :)  Mármint az elfogyasztása, és természetesen az elkészítése is. Számomra ez az étel egy tipikus őszi fogás, a gomba, a dús, boros mártás, a rozmaringos szűzérmék, mind-mind egy laktatóbb fogás elemei.
A mártás sűrítése manierozással történik. Ez egy francia sűrítési eljárás, az ilyen típusú ételekhez szerintem sokkal jobban passzol, mint egy egyszerű lisztes habarás. Ugyanis a vaj ad egy plusz selymes ízt. A mártáshoz természetesen fehérbort vagy egy finom rosét is használhatunk. A bor jó minőségű legyen, csak olyan borral főzzünk, amit szívesen meg is iszunk. A sertésszűz egy soványabb, szárazabb húsféle, ezért a mártás a maga krémességével jól kiegészíti.

Szűzérmék vörösboros gombamártással

  • 0,5 kg sertésszűz
  • 20 dkg csiperke
  • 1,5 dl vörösbor
  • 1 dl alaplé
  • 1 dl tejszín
  • 2 dkg vaj
  • 2 dkg liszt
  • fokhagyma
  • kevés olaj
  • só, bors, rozmaring, petrezselyem 
A húst előkészítjük: a fehér hártyás részeket levágjuk róla, majd kb. 1,5 cm-es szeletekre vágjuk, és megborsozzuk, rozmaringgal megszórjuk. A sütőt előmelegítjük 200 fokra, egy magas falú serpenyőben kevés olajat hevítünk. Az érméket a forró olajon elősütjük, mindkét oldalon 2-2 percig. Átrakjuk egy tepsibe/hőálló tálba, és 8 perce a sütőbe rakjuk. Vigyázzunk, nehogy túl süssük!
Közben a serpenyőben elkészítjük a mártást. A visszamaradt olajon megpirítjuk a fokhagymát és a megtisztított gombát. Felöntjük a borral, pár percig forraljuk majd hozzáadjuk az alaplevet és a tejszínt. Ízesítjük kevés sóval, borssal és petrezselyemmel. A manierozáshoz a vajat összegyúrjuk a liszttel, pár percre a mélyhűtőbe rakjuk, majd belemorzsoljuk a mártásba. Megvárjuk míg felovad és elkezd sűrűsödni. Pár percig forraljuk.
Köretként a krumlit tálaltam hozzá, a főtt burgonyát egy kevés olajon megpirítottam. Azt nem írom, hogy hány percg, úgy a legjobb ha kicsit elfeldkezünk róla, akkor biztosan jól megpirul. :)
Jó étvágyat!



2015. szeptember 12., szombat

Conchiglie parmezános mártással

Egy újabb receptet hoztam Stahl Judit Gyors olaszos tészták című könyvéből, ahol is ez a recept "szegény ember vacsorája" néven fut. A tésztához egy hígabb parmezános, mascarponés sajtmártás dukál, tetejére pedig a szegény ember parmezánja kerül: pirított zöldfűszeres zsemlemorzsa. A recept fusillit ír, de én kagylótésztával, vagyis conchiglie-vel készítettem, és ez egy nagyon jó ötletnek bizonyult, ugyanis a sajtmártás szépen belefolyt a tészta belsejébe. Ennél a receptnél fontos, hogy friss fűszerekkel dolgozzunk, szárítottal nem lehetne elérni ugyanazt az ízhatást.
Az étel elkészítése valóban nem igényel sok időt, így ha egy gyors vacsorára, ebédre van szükségünk, megvan hozzá a tökéletes recept. :)

Chonchiglie parmezános mártással

  • 25 dkg conchiglie
  • 2-3 ek zsemlemorzsa
  • 1 szál friss rozmarig
  • 1 nagy marék friss kakukkfű
  • 1 dl olivaolaj
  • 25 dkg mascarpone
  • 0,5 dl tejszín
  • 1 nagy tojássárgája
  • 3 gerezd fokhagyma
  • 5 dkg parmezán
  • só, bors, szerecsendió
Feltesszük főni a vizet a tésztának. A "szóróanyaghoz" a friss fűszereket apróra vágjuk, összekeverjük a zsemlemorzsával, és 0,25 dl olivaolajat felhevítünk egy nagyobb serpenyőben. Ebbe öntjük a morzsánkat, majd 5 perc alatt aranybarnára pirítjuk. A végén hozzányomunk egy gerezd fokhagymát.
Megfőzzük a tésztát. A mártást abban a tálban/edényben készítjük el, amelyben tálalni fogunk. Összedolgozzuk a mascarponét  tejszínnel és a tojássárgájával. Az olivaolajat (0,75 dl)  lassan adagoljuk hozzá, szinte cseppenként állandó keverés mellett. Egy majonézszerű mártást fogunk kapni. Hozzáadjuk a zúzott fokhagymát, a parmezánt, óvatosan sózzuk, borsozzuk, megkoronázzuk egy késhegynyi szerecsendióval. A megfőtt tésztát még forrón a mártásba keverjük ( így lesz a kissé darabosból egy sima híg mártás), és egy fél deci főzővizet is adhatunk mellé.
Tálaláskor a zöldfűszeres zsemlemorzsával szórjuk meg.


2015. szeptember 7., hétfő

"Mindenmentes" sütőtökleves

A forró nyári  napoknak vége, szép lassan beköszöntött az ősz. Az idő hűvösebbre fordult, reggelente, mikor munkába igyekszem, madárcsivitelés helyett varjú krákogást hallok, és kezdődik a sütőtök szezon! (a cukkini helyett... :))
A kertünkben már jó ideje narancssárgán virítanak a tökök, és végre fogyasztásra alkalmasak. Otthon hokkaido tököt termesztek, nem hagyományos sütőtököt. A hokkaido tök hamarabb érik, és nem tárolható olyan hosszú ideig, ezért célszerű minél előbb megenni. Ez a tökfajta picit édesebb, de ugyanúgy felhasználható, mint a hagyományos sütőtök. Ilyenkor sok mindenbe kerül: rizottóba, sütikbe, pitékbe, simán megsütve a gyomrunkba, akár köretként, és természetesen a levesbe. A sütőtökből készült levesekről elmondható, hogy ahány ház, annyi szokás. Ki édesen, ki sósan szereti. Én mindehogy. :) Ma egy mindenmentes, vagyis glutén- és laktózmentes levest hoztam. Erről a finomságról még annyit kell tudni, hogy nincs az az erőteljes sütőtök íze ( így a nem-rajongók is bátran neki vethetik magukat), a levesünket megkóstolva a zöldségek tökéletes ízharmóniájának lehetünk tanúi.
  
Mindenmentes sütőtökleves
  • 1 hokkaido tök (hagyományos sütőtök)
  • 0,5 l erős zöldség alaplé
  • a tetejére tetszés szerint pirított tökmag, illetve tökmagolaj, ki mit szeret
Miután felsoroltam ezt a hatalmas mennyiségű hozzávalót, következzék a recept. A tököt felszeleteljük, kikaparjuk a magját, és egy alufóliával bélelt tepsire rakjuk, amit 45-50 percre a 200 fokra előmelegített sütőbe teszünk. A sütőtök akkor van kész, ha bele tudunk szúrni egy villát a zöldség puha húsába.  Ha elkészült, a héjról leszedjük a nekünk kellő részt, amit vagy egy turmixgépbe, vagy egy sima edénybe teszünk. A turmixgép, illetve egy botmixer segítségével pürésítjük, úgy, hogy közben folyamatosan adagoljuk hozzá a zöldségalaplevet. Egy sima, kissé krémes levest fogunk kapni, amit felteszünk a tűzre főni, kb. a forrástól számítva 10 percnyi  időre. Ha jó az alaplevünk, nem szükséges a további ízesítés, kellően sós. További fűszereket szerintem nem igényel, (maximum egy késhegynyi szerecsendiót), had érvényesüljön a zöldség íz. Tálaláskor megszórjuk a pirított tökmaggal.





A tökleveseknek még nincs vége, majd még hozom az én hagyományos sütőtökkrémlevesem, valamint az édes, almás verziót is. :)

2015. augusztus 26., szerda

Muszaka

A nyár finomságaiból, cukkiniből és padlizsánból készült alapfogást hoztam ma Nektek. Alapfogásnak tartom, mert rendkívül jól variálható az alapanyagok tekintetében, ez a recept egy újabb ötlet cukkini-dömping idején, és nem utolsósorban sok ember görögországi nyaralásának legkellemesebb pillanatait idézi elő. A muszaka Görögországban, a Balkánon nagyon népszerű, de Törökországban is ismert egy változata, ami kissé különbözik hellén testvérétől. A görög muszakában a darált hús (ha autentikusak akarunk lenni bárányhúst használjunk) és a különböző zöldségek rétegeit egy tojással és sajttal dúsított besamel fedi be, és a fűszerek teszik igazán teljessé: az oregánó, a babérlevél, a kakukkfű, a szerecsendió és a fahéj.
A török változatban nincsenek rétegek.
A ma ismert muszakát az 1920-as években jegyezte le egy görög szakács, persze ez nem jelenti azt, hogy előtte nem létezett volna.

Muszaka
  • 3 nagyobb krumpli
  • 1 nagyobb padlizsán
  • 1 cukkini
  • 40 dkg darált hús
  • 20 dkg sajt
  • 1 hámozott paradicsom konzerv
  • 1 ek vaj
  • 1,5 ek liszt
  • 3 dl tej
  • 1 tojássárgája
  • olivaolaj 
  • 1 gerezd fokhagyma
  • só, bors, szerecsendió, babérlevél, fahéj, kakukkfű, oregánó
 Először a darált húst készítjük el: a fokhagymát kevés olivaolajon megfuttatjuk, majd fehérre pirítjuk rajta a darált húst. Felöntjük a paradicsommal, ízesítjük sóval, borssal, 1 babérlevéllel, kakukkfűvel és oregánóval. 30 perc alatt készre főzzük. Közben a sütőt előmelegítjük 200 fokra, és egy kisebb jénai tálat kikenünk olivaolajjal. A padlizsánt 1 cm-es szeletekre vágjuk, egy tálcán besózzuk, hogy kiengedjék keserű levüket. A cukkinit és a krumplikat is felkarikázzuk. Ha kész a hús, elkezdhetjük a rétegezést. Legalulra krumpli kerül, (meglocsoljuk kevés olivaolajjal), amit megszórunk egy kis sajttal és szerecsendióval. Rárakjuk a megmosott (!) padlizsánszeleteket (ezt is meglocsoljuk), erre kerül a darált hús. A cukkini következik (locsolás), amit megszórunk egy kevés fahéjjal és sajttal, legfelülre újabb réteg krumpli kerül. Alufóliával letakarjuk, és egy órán keresztül sütjük. Ha már közeledik a sütési idő vége, akkor elkészítjük a besamelt. A vajat felolvasztjuk, megpirítjuk rajta a lisztet, felöntjük a tejjel, és mártás sűrűségűre főzzük. Sóval, borssal, szerecsendióval ízesítjük, szórunk bele 5 dkg sajtot és hozzáadjuk a tojássárgáját. Ezt a mártást a muszakára öntjük, és alufólia nélkül újabb félórára a sütőbe rakjuk, aranybarnára sütjük.
Mivel a zöldségeket elősütés nélkül rétegeztük, kicsit több levet fog engedni, és nem lesz olyan nehéz olajos.
Az étel ez alapján a recept alapján készült.


hát nem gusztusos? :)



2015. augusztus 24., hétfő

Bakonyi sertésszelet

Tudjátok, hogy mitől bakonyi a bakonyi? :)
Van ugye egy csomó ilyen megnevezés a magyar konyhában, ezek általában tipikus elkészítési módszerekre, illetve alapanyagokra utalnak. Ma a bakonyit vesszük röviden górcső alá. Ha bakonyit eszünk (legyen az csirke vagy sertés) akkor az ételünkben biztosan lesz gomba. Bakony erdeiben sok gomba terem, innen is ered a név. Az lenne az igazi, ha mindenkinek lenne lehetősége friss erdei gombákkal készíteni ezt a csodás ételt. Ezek hiányában a könnyen elérhető csiperke is megteszi, ha tehetjük vegyünk barnát. A bakonyi másik jellemzője a tejföllel (van akinél tejszínnel) történő habarás. Talán még a szalonnát is a tipikus alapanyagok közé sorolnám. De ebben nem vagyok biztos. :) Jöjjön a recept.

Bakonyi sertésszelet 

  • 1 kg sertéscomb szeletelve
  • 10 dkg szalonna felkockázva
  • 1 fej hagyma
  • 2 paradicsom hámozva, felkockázva
  • 1 paprika felkockázva
  • 40 dkg barna csiperke
  • 20 dkg tejföl
  • 2 kanál finomliszt
  • só, bors, pirospaprika
A felszeletelt húst klopfoljuk, picit besózzuk. A husikat megforgatjuk egy kevés lisztben, és egy kevés zsíron félig készre megsütjük őket. A szalonnát zsírjára pirítjuk, a pörcöket kiszedjük a zsírból. Rászórjuk a felszeletelt, megtisztított gombát, megpároljuk, majd kivesszük a zsírból. A maradék zsíron üvegesre pirítjuk az apróra felkockázott hagymát, majd hozzáadjuk a paradicsomot és a paprikát. Pár percig pirítjuk a pörkölt alapot, rászórunk fél teáskanálnyi pirospaprikát, közben vigyázunk, nehogy megégjen. Felöntjük kb. liternyi vízzel, és hozzáadjuk az elősütött hússzeleteket. Sózzuk, borsozzuk. Lefedve, a hús puhulásáig főzzük (kb. 1-1,5óra). Az utolsó fél órában hozzáadjuk a gombát is. Ha puha a hús, behabarjuk: a tejfölben csomómentesre keverjük a lisztet. Adunk hozzá egy keveset a szaftból, azért hogy ne legyen kettejük között olyan nagy a hőmérsékletkülönbség. Majd beleöntjük a fazékba, jól elkeverjük, egyet rottyantunk rajta, és kész is vagyunk. Galuskával, vagy ha nagyon sietünk tésztával tálaljuk.
Jó étvágyat!


2015. augusztus 20., csütörtök

Gnocchi di ricotta e spinaci - Spenótos ricottás gnocchi

Ezt a fantasztikus receptet Stahl Judit Gyors olaszos tészták című könyvéből vettem kölcsön, mert annyira jó, hogy ezt mindenkinek ismernie kell. :)
Az olasz gnocchi legfőbb összetevői a krumpli és a liszt, csakúgy, mint mi a nudlinknak. Készülni is ugyanúgy készül: bő, forró vízben főzik készre. Ma már kapható bolti változata is, de szerintem érdemes az otthoni verzióval próbálkozni, az mindig verhetetlen. Különféle mártásokkal tálalják. De a gnocchi nemcsak burgonyából készülhet. Létezik a gnocchi verde, vagyis a zöld gnocchi, aminek színét a spenót adja. Másik alapanyaga a ricotta, vagyis a friss sajt. A spenót és a ricotta amúgy nagyon jó páros, canolli töltelékként, vagy valamilyen sós pitébe is bátran kipróbálható.
Stahl Judit is írja a receptismertetőjében, hogy hosszú kísérletezés során jutott el ehhez a recepthez, állandó próbálkozásokkal igyekezett eltalálni a tökéletes arányokat. Sikerült neki, és mi nagyon hálásak vagyunk érte!

Gnocchi di ricotta e spinaci
  • 45 dkg mélyhűtött, felengedett spenót
  • 25 dkg ricotta
  • 1 tojássárgája
  • 15 dkg finomliszt
  • 5 dkg parmezán
  • só, bors, szerecsendió
  • 2 dl tejszín
  • 2 gerezd fokhagyma
  • 10 dkg sajt (a recept pecorino-t ír, de bármilyen keménysajt jó lesz)
A sütőt előmelegítjük 220°C-ra, a gnocchinak feltesszük főni a vizet. A spenótot jól kinyomkodjuk, lehetőleg minél "szárazabb" legyen. Ezután összekeverjük a ricottával, a tojássárgájával, a liszttel, az 5 dkg parmezánnal, sóval, borssal, szerecsendióval fűszerezzük. Ha túl lágy lenne, keverjünk hozzá még egy kis lisztet. De óvatosan, nehogy túladagoljuk. Két kanál segítségével kis galuskákat formázunk a masszából, és a forró vízbe engedjük őket. Miután feljöttek a víz felszínére, hagyjunk nekik még egy percet, utána egy szűrő segítségével tegyük őket egy kivajazott tepsibe. A tejszínbe nyomjuk bele a fokhagymát, öntsük rá a gnocchira, a tetejét szórjuk meg jó sok sajttal. 20-25 perc alatt süssük aranybarnára.

látványra nem a leggusztább, de higgyétek el, az íze mennei :)

2015. augusztus 17., hétfő

Túrógombóc

A túrógombóc elkészítésétől sokan tartanak, pedig rém egyszerű elkészíteni. Legtöbben ugye attól tartanak, hogy a főzés közben szétesnek a gombócok. A titok a helyes arányok eltalálásában és a pihentetési időben rejlik, amire azért van szükség, hogy a búzadara magába szívja a nedvességet. Ennek köszönhetően nem kell majd több kanálnyi darával vagy liszttel növelni a száraz összetevő mennyiségét, így nem lesz túl kemény és száraz a gombóc, hanem pihe-puha marad. Áfonyamártással tálaltam, szerintem nagyon jól illik hozzá a kicsit savanykás bogyós gyümölcsök zamata. (Az áfonya után ne nagyon öltögessétek a nyelvetek másokra, érdekes látvány a kékes-lilás nyelv. :))

Túrógombóc
  • 50 dkg túró
  • 2 tojás
  • 5 ek búzadara
  • 1 ek cukor
  • 1 ek vaníliás cukor
  • 10 dkg zsemlemorzsa
  • 1-1,5 ek olaj
A túrót egy szitán vagy egy villa segítségével jól áttörjük. Erre azért van szükség, hogy a gombóc valóban sima legyen, ne legyenek benne nagyobb túrórögök. Összekeverjük a tojással, búzadarával és a kétféle cukorral. 2-3 óra pihenési időt adunk neki a hűtőben. Addig elkészítjük a zsemlemorzsát: egy nagyobb serpenyőben felforrósítjuk az olajat, és megpirítjuk benne a prézlit. Ha a gombócmassza már kipihente magát, kis golyókat formálunk belőle, és bő, forró vízben megfőzzük őket. Akkor lesz kész ha feljönnek a víz tetejére, és még egy percet adunk nekik. Kivesszük a vízből és megforgatjuk a zsemlemorzsában. Tálalhatjuk porcukorral, tejföllel, amivel szeretnék.
Az áfonyamártáshoz 30 dkg áfonyát egy kevés, pár kanálnyi cukor kíséretében főztem, közben egy villával kicsit összenyomkodtam. Nem teljesen simára, mert azt akartam, hogy legyenek benne még egész gyümölcsök. 1 kanál keményítő segítségével picit besűrítettem, és el is készült. Hidegen és melegen egyaránt finom!