A következő címkéjű bejegyzések mutatása: csőben sült. Összes bejegyzés megjelenítése
A következő címkéjű bejegyzések mutatása: csőben sült. Összes bejegyzés megjelenítése

2016. február 10., szerda

Rosé kacsamell burgonya gratin-nel

Újra itt vagyok. Picit eltűntem, pedig az ősszel már azt ígértem, hogy jövök és hozom a finomabbnál finomabb recepteket. Aztán az élet közbeszólt. Itt most nem részletezném mi történt, arról majd máskor egy másik fórumon, a lényeg, hogy itt vagyok, és hoztam néhány finomságot is.
Így a Valentin nap előtti utolsó pillanatokra hoztam egy tökéletes vacsora ötletet, aki valami nem hétköznapi dologgal akarja elvarázsolni kedvesét. A kacsamell az utóbbi években lett újra nagyon felkapott, és mivel valószínű, hogy ez nem kerül hétköznapokon a konyhaasztalra, ezért különleges alkalmakra egyszerűen adja magát. A kacsamell sütése egyáltalán nem nagy ördöngösség, és a köret, a gratin is egyszerű feladat. Nagy tál helyett én 9 cm átmérőjű szufléformában készítettem, így a tálalás is különlegesebb.

Valentin napi menü:
Rosé kacsamell burgonya gratin-nel 
(2 személyre)

  • 2 szelet kacsamell
  •  bors, rozmaring
  • 4-5 nagyobb burgonya
  • 0,5 dl tej
  • 1 dl tejszín
  • 1 dkg vaj
  • 5 dkg reszelt sajt (legjobb a gruyére)
  • só, bors, szerecsendió
A kacsamell bőrös felét beirdaljuk, vigyázunk, hogy a húsba ne vágjunk bele. Majd beledörzsöljük a borsot és a rozmaringot. Egy órát pihentetjük. Folytassuk a körettel: a burgonyát meghámozzuk, és vékony karikákra szeljük. Minél vékonyabb annál jobb, közben a tejben és a tejszínben felolvasztjuk a vajat, és beletesszük a fűszerekt, ízlés szerint sót, borsot és egy kis szerecsendiót. A kis szufléformákat vékonyan kikenjük olajjal, majd egymásra rétegezve rakjuk a krumplikarikákat, amit leöntünk a tejszínes vajas keverékkel, a tetejét megszórjuk a sajttal.
200 fokra előmelegített sütőbe toljuk, és 45 perc alatt megsütjük.
A kacsamell sütését érdemes úgy időzíteni, hogy összhangabn legyen a gratin-nel, vagyis ahogy az kész van, menjen a kacsa a sütőbe. A husit egy teflon serpenyőben bőrös felével lefelé sütni kezdjük, egy fedővel picit le is nyomhatjuk. Zsiradék nem kell alá, mert sütés közben kiadja magából a zsírt. Oldalanként 3 percet adunk neki, miután mindkét felén megvolt a 3 perc, sütőbe toljuk és 10 percig sütjük, ha picit jobban átsütve szeretjük legyen 13 perc (de ne több :)). Miután kivettük a sütőből ugyanennyi ideig pihentetjük, hogy a hús szaftos maradjon. Végül csíkokra vágva tálaljuk a gratin-nel.






És nincs igazi Valentin napi menü desszert nélkül! Ennek a fogásnak méltó kísérője és zárása a mousse au chocolat.

2015. november 10., kedd

Penne a nyár ízeivel

Sokan vágyakozva gondolunk vissza az elmúlt nyári napokra, a napsütésre, a pancsolásra, a csodás nyári estekre, a behűtött borokra, a nagy bulikra, a grillpartikra, a felejthetetlen utazásokra... Jó egy kicsit felidézni a kellemes emlékeket, noha az ősz is számtalan szép élményt tarogat a számunkra. Az ízekkel is lehet nosztalgiázni, (mint ahogy én az éclair-rel :)), én például kimondottan szeretek otthon is reprodukálni egy-egy finom ételt, amit a nyaralás során ettem.
A mai recept nem köthető konkrét utazáshoz, igazából csak az ízvilága miatt kapcsolható a nyárhoz. De azzal nagyon. Mondjuk simán el tudnám képzelni, hogy egy olasz trattoriaban ezt szolgálják fel nekem egy pohár hűs fehérbor társaságában, miközben hallgatom a forgalmas itáliai utca zaját és a tenger illatát sodorja felém a szél....

Penne a nyár ízeivel

  • 25 dkg penne
  • 4 szelet halfilé (afrikai harcsa, tőkehal, és hasonló társai)
  • 1 üveg paradicsompüré
  • 1 nagy marok olivabogyó
  • 1-2 gerezd fokhagyma
  • só, bors, kakukkfű és bazsalikom
  • kevés citromlé
  • 1 kk cukor
  • kevés olivaolaj
  • 5-8 dkg sajt
A sütőt előmelegítjük 180°C-ra, a tésztának felteszünk főni 2,5 liter vizet. A halat felkockázzuk (nagyobb kockákra), icipicit besózzuk, facsarunk rá egy kis citromlevet, majd kevés olivaolajon pár perc alatt megsütjük. Közben al dentére főzzük a tésztát. Folytatjuk a mártást: a fokhagymát megfuttatjuk egy kevés olajon, felöntjük a paradicsompürével, amit sózunk, borsozunk, ízesítjük a bazsalikommal és a kakukkfűvel, és hozzáadjuk a cukrot is, hogy enyhítsük a paradicsompüré kissé savanykás ízét. 5 perc főzés után hozzáadjuk a halkockácat, és további 5 percig főzzük. A mártásba keverjük a pennét, egy olajjal kikent tűzállótálba öntjük, a tetejét megszórjuk a reszelt sajttal. 30 perc aranyszínűre pirítjuk. Majd álmodozunk és álmodozunk az olasz nyarakról...


2015. augusztus 26., szerda

Muszaka

A nyár finomságaiból, cukkiniből és padlizsánból készült alapfogást hoztam ma Nektek. Alapfogásnak tartom, mert rendkívül jól variálható az alapanyagok tekintetében, ez a recept egy újabb ötlet cukkini-dömping idején, és nem utolsósorban sok ember görögországi nyaralásának legkellemesebb pillanatait idézi elő. A muszaka Görögországban, a Balkánon nagyon népszerű, de Törökországban is ismert egy változata, ami kissé különbözik hellén testvérétől. A görög muszakában a darált hús (ha autentikusak akarunk lenni bárányhúst használjunk) és a különböző zöldségek rétegeit egy tojással és sajttal dúsított besamel fedi be, és a fűszerek teszik igazán teljessé: az oregánó, a babérlevél, a kakukkfű, a szerecsendió és a fahéj.
A török változatban nincsenek rétegek.
A ma ismert muszakát az 1920-as években jegyezte le egy görög szakács, persze ez nem jelenti azt, hogy előtte nem létezett volna.

Muszaka
  • 3 nagyobb krumpli
  • 1 nagyobb padlizsán
  • 1 cukkini
  • 40 dkg darált hús
  • 20 dkg sajt
  • 1 hámozott paradicsom konzerv
  • 1 ek vaj
  • 1,5 ek liszt
  • 3 dl tej
  • 1 tojássárgája
  • olivaolaj 
  • 1 gerezd fokhagyma
  • só, bors, szerecsendió, babérlevél, fahéj, kakukkfű, oregánó
 Először a darált húst készítjük el: a fokhagymát kevés olivaolajon megfuttatjuk, majd fehérre pirítjuk rajta a darált húst. Felöntjük a paradicsommal, ízesítjük sóval, borssal, 1 babérlevéllel, kakukkfűvel és oregánóval. 30 perc alatt készre főzzük. Közben a sütőt előmelegítjük 200 fokra, és egy kisebb jénai tálat kikenünk olivaolajjal. A padlizsánt 1 cm-es szeletekre vágjuk, egy tálcán besózzuk, hogy kiengedjék keserű levüket. A cukkinit és a krumplikat is felkarikázzuk. Ha kész a hús, elkezdhetjük a rétegezést. Legalulra krumpli kerül, (meglocsoljuk kevés olivaolajjal), amit megszórunk egy kis sajttal és szerecsendióval. Rárakjuk a megmosott (!) padlizsánszeleteket (ezt is meglocsoljuk), erre kerül a darált hús. A cukkini következik (locsolás), amit megszórunk egy kevés fahéjjal és sajttal, legfelülre újabb réteg krumpli kerül. Alufóliával letakarjuk, és egy órán keresztül sütjük. Ha már közeledik a sütési idő vége, akkor elkészítjük a besamelt. A vajat felolvasztjuk, megpirítjuk rajta a lisztet, felöntjük a tejjel, és mártás sűrűségűre főzzük. Sóval, borssal, szerecsendióval ízesítjük, szórunk bele 5 dkg sajtot és hozzáadjuk a tojássárgáját. Ezt a mártást a muszakára öntjük, és alufólia nélkül újabb félórára a sütőbe rakjuk, aranybarnára sütjük.
Mivel a zöldségeket elősütés nélkül rétegeztük, kicsit több levet fog engedni, és nem lesz olyan nehéz olajos.
Az étel ez alapján a recept alapján készült.


hát nem gusztusos? :)



2015. augusztus 20., csütörtök

Gnocchi di ricotta e spinaci - Spenótos ricottás gnocchi

Ezt a fantasztikus receptet Stahl Judit Gyors olaszos tészták című könyvéből vettem kölcsön, mert annyira jó, hogy ezt mindenkinek ismernie kell. :)
Az olasz gnocchi legfőbb összetevői a krumpli és a liszt, csakúgy, mint mi a nudlinknak. Készülni is ugyanúgy készül: bő, forró vízben főzik készre. Ma már kapható bolti változata is, de szerintem érdemes az otthoni verzióval próbálkozni, az mindig verhetetlen. Különféle mártásokkal tálalják. De a gnocchi nemcsak burgonyából készülhet. Létezik a gnocchi verde, vagyis a zöld gnocchi, aminek színét a spenót adja. Másik alapanyaga a ricotta, vagyis a friss sajt. A spenót és a ricotta amúgy nagyon jó páros, canolli töltelékként, vagy valamilyen sós pitébe is bátran kipróbálható.
Stahl Judit is írja a receptismertetőjében, hogy hosszú kísérletezés során jutott el ehhez a recepthez, állandó próbálkozásokkal igyekezett eltalálni a tökéletes arányokat. Sikerült neki, és mi nagyon hálásak vagyunk érte!

Gnocchi di ricotta e spinaci
  • 45 dkg mélyhűtött, felengedett spenót
  • 25 dkg ricotta
  • 1 tojássárgája
  • 15 dkg finomliszt
  • 5 dkg parmezán
  • só, bors, szerecsendió
  • 2 dl tejszín
  • 2 gerezd fokhagyma
  • 10 dkg sajt (a recept pecorino-t ír, de bármilyen keménysajt jó lesz)
A sütőt előmelegítjük 220°C-ra, a gnocchinak feltesszük főni a vizet. A spenótot jól kinyomkodjuk, lehetőleg minél "szárazabb" legyen. Ezután összekeverjük a ricottával, a tojássárgájával, a liszttel, az 5 dkg parmezánnal, sóval, borssal, szerecsendióval fűszerezzük. Ha túl lágy lenne, keverjünk hozzá még egy kis lisztet. De óvatosan, nehogy túladagoljuk. Két kanál segítségével kis galuskákat formázunk a masszából, és a forró vízbe engedjük őket. Miután feljöttek a víz felszínére, hagyjunk nekik még egy percet, utána egy szűrő segítségével tegyük őket egy kivajazott tepsibe. A tejszínbe nyomjuk bele a fokhagymát, öntsük rá a gnocchira, a tetejét szórjuk meg jó sok sajttal. 20-25 perc alatt süssük aranybarnára.

látványra nem a leggusztább, de higgyétek el, az íze mennei :)

2015. július 21., kedd

Lasagne cukkinivel és padlizsánnal

A klasszikus Lasagne bolognese receptje már megtalálható a blogon. Ennek egy kicsit átalakított változatát hoztam ma Nektek. Néha jó egy-két húsmentes napot tartani, nem ártana tudatosítani, hogy nemcsak húsból állhat az ebéd/vacsora/stb. Nagyon finom, tápláló és laktató zöldségeink vannak, amelyekből ugyanolyan finomságok készíthetőek, mint a húsból. Jó ötletnek tartom az olyan kezdeményezésket, mint a húsmentes hétfő, amikoris nem kerül aznap sem hús, sem semmilyen hústermék az asztalra.
A lasagne-ban a darált hús helyett most padlizsánt és cukkinit raktam. A végeredmény inycsiklandozó lett, nem kell félni a zöldségektől. :)

Lasagne cukkinivel és padlizsánnal
  • 12 lap lasagne
  • 2 kisebb cukkini
  • 1 padlizsán
  • 1-2 gerezd fokhagyma
  • 1 üveg paradicsomlé
  • só, bors, fűszerek: bazsalikom, oregánó, kakukkfű, szerecsendió
  • löttyintésnyi vörösbor
  • 3 dkg vaj
  • 7 dkg liszt
  • 3 dl tej
  • 5 dkg parmezán
A paradicsommártással kezdtem: a fokhagymát apróra vágjuk, egy kevés olivaolajon megfuttatjuk, majd felöntjük a paradicsomlével, és hozzáadjuk a bort. 15 percig forraljuk, közben sózzuk, borsozzuk. Ha friss fűszerekkel dolgozunk, akkor azokat a végén adjuk hozzá. Felszeleteljük a cukkiniket és a padlizsánt. A cukkinit, mivel zsenge volt, nem sütöttem elő, a padlizsánt igen. Egy nagyobb serpenyőben egy kevés olivaolajat jó forróra hevítünk, majd a padlizsán szeleteket mindkét oldalukon pár percig sütjük. Egy papírtörlőre szedjük, hogy az beszívja magába a felesleges olajat. Elkészítjük a besamelt is: a vajat felolvasztjuk, rászórjuk a lisztet, egy kissé megpirítjuk, majd felöntjük a tejjel. Állandó keverés mellett sűrűre főzzük. Ízesítjük sóval, borssal, szerecsendióval. Nincs más hátra, mint az összerakás: egy tűzálló tálat kicsit kikenünk olajjal, majd az alján szétkenünk pár kanál besamelt. Erre rakunk 4 lasagne lapot, majd egy kevés paradicsommártást, erre rakjuk a cukkinikarikákat. Megint egy kevés paradicsommártás következi, majd besamel és tészta. Erre paradicsom, a padlizsán szeletek, paradicsom, besamel, tészta. Megint paradicsom, cukkinikarikák, paradicsom, besamel, lasagne, besamel és a parmezán.
180 fokra előmelegített sütőben 40-45 perc alatt megsütjük. Jó étvágyat!


2015. június 19., péntek

Cukkini felfújt River Cottage-ból

Ismeritek a River Cottage sorozatokat? Nekem nagy kedvenceim, és szerencsére a youtube-on jó pár évad megnézhető. Hugh filozófiájával egyetértek, noha azt be kell látni, hogy nem mindenki teheti meg, hogy leköltözzön vidékre, és saját maga termelje meg a napi betevőjét. Néhány jó tanács azonban könnyen alkalmazható bárki számára, mint például, a hazai termékek előnyben részesítése, a környékünkön élő termelők háztáji termékeinek vásárlása, és hasonlók.
A mai receptet is az egyik epizódban láttam. Lassan beindul a cukkini szezon, és ha az egyszer elkezdődik, akkor pár hétig cukkini dömping van. Ezt a felfújtat még párszor el fogom készíteni... :)

Cukkini felfújt
  • 1 közepes cukkini, vagy 2 kisebb, úgy 15 cm-es
  • 2 tojás
  • 3 dkg vaj
  • 7 dkg liszt
  • 2,5 dl tej
  • 8 dkg sajt reszelve
  • só, fehér bors
A sütőt előmelegítjük 180 fokra. A cukkiniket felkockázzuk, és kevés olivaolajon megpároljuk. A vajat felolvasztjuk, rászórjuk a lisztet, kissé megpirítjuk, majd felöntjük a tejjel. Állandó keverés mellett sűrűre főzzük, és ezzel kész a besamel mártás. A sajt felét a mártáshoz adjuk, két tojássárgája kíséretében, sózzuk, borsozzuk. A megpárolt cukkiniket is hozzáadjuk. A tojásfehérjéket kemény habbá verjük, és óvatosan a masszához keverjük. A szuflé formákat vékonyan kikenjük vajjal, és a formákat háromnegyedig töltjük. Tetejüket megszórjuk reszlt sajttal, végül fél óra alatt megsütjük.
Azonnal elfogyasztjuk. Az itt leírt mennyiség 5 darab 9 cm átmérőjű szufléformához volt elég.
Jó étvágyat!


nagyon gusztusosak a tetejükön megpirult sajttal

2015. május 30., szombat

Lasagne bolognese

A nagy klasszikus. Ódákat lehetne zengeni róla. A lasagne bolognai mártással. Ha különleges vendéget várok, általában ezzel szoktam meglepni. Eddig még senki nem panaszkodott. Nem is ismerek olyan embert, aki nem szeretné.
A tésztalapok között megbúvó paradicsomos húsragu, a krémes besamel és a tetején megpirult parmezán...hmmm.
Nem utolsó sorban a gyerkőcök is nagyon szeretik. De nem szaporítom tovább a szót, jöjjön a recept.

Lasagne bolognese

  • 16 lap lasagne
  • 50 dkg darált marhahús
  • 1 l paradicsompüré/lé
  • 2 ek olivaolaj
  • 1 kisebb sárgarépa
  • 1 szár zeller
  • 2 gerezd fokhagyma
  • 2 dl vörösbor
  • só, bors, bazsalikom, oregánó, kakukkfű, babérlevél
  • 0,5 dkg vaj
  • 3-4 ek liszt
  • 6 dl tej
  • szerecsendió
  • sok sajt, parmezán és úgy 5-10 dkg
A húsos raguval kezdjük: a zöldségeket megtisztítjuk, és apróra feldaraboljuk. Én ezt egy kis konyhai aprítógép segítségével szoktam megoldani.  Az olivaolajat felhevítjük, a zöldséget megdinszteljük, majd hozzáadjuk a darált húst, fehéredésig pirítjuk. Felöntjük a borral és a paradicsommal. Fűszerezzük ízlés szerint. Ha szárított fűszereket használunk, akkor most belerakhatjuk, azonban ha frisseket, akkor csak a főzés legvégén, hogy a fűszerek ne veszítsék el az aromájukat! Addig főzzük, míg a hűs meg nem puhul, ez körülbelül 45 percet vesz igénybe.
Előmelegítjük a sütőt 180°C-ra. Elkészítjük a besamel mártást: a vajat felolvasztjuk, rászórjuk a lisztet, kissé megpirítjuk, majd felöntjük a tejjel. Állandó kevergetés mellett addig főzzük, míg besűrűsödik. Közben ízesítjük sóval, borssal és szerecsendióval.
A tepsinket vékonyan kikenjük olivaolajjal. Az alján szétkenünk egy kis besamelt, erre helyezünk 4 lasagne lapot, majd a húsos ragu egyharmada következik. Erre megint egy kis besamel kerül, majd újabb tésztaréteg. Folytatjuk: ragu, besamel, tészta, ragu, besamel, tészta, és egy újabb utolsó réteg besamel. Megszórjuk jó sok parmezánnal, és az előmelegített sütőben 35 perc alatt megsütjük, a sajt jól piruljon meg rajta.
Tálalás előtt nem árt egy keveset pihentetni, így szebben lehet majd szeletelni.
Jó étvágyat!




2015. április 12., vasárnap

Francia hétvége

Ma francia napot tartok. :) Nem direkt, csak úgy alakult, hogy az ebéd és a desszert is francia lett. Mindkettőre a neten böngészve találtam rá, nagyon megtetszettek, jobban utánuk néztem és ma az asztalomra kerültek. A vacsorához lehet egy kis bor is kerül az asztalra.. ;)
A főétel egy nagyon finom csirke, friss és fűszeres, citromos és fokhagymás. És vajas. Mondtam már, hogy szeretem a francia konyhát? :)
A desszert pedig egy nagyon egyszerű kis süti, amit a kaland kedvéért próbáltam ki. Kíváncsi voltam valóban működik-e az, amit a receptben leírtak. Jöjjenek a receptek!

Citromos-vajas csirke

  • 1 nagyobb csirkemell (az eredeti recept 8 csirkecombot ír)
  • 250 ml csirke alaplé
  • 125 ml tejszín
  • 3 ek vaj
  • 3 gerezd fokhagyma
  • 1 citrom héja és leve
  • só, bors
  • 1 tk füstölt pirospaprika
  • 1 tk kakukkfű
  • 5 dkg grana padano
A sütőt előmelegítjük 180°C-ra. A csirkét sóval, borssal és a füstölt pirospaprikával befűszerezzük, másfél evőkanál vajat felolvasztunk egy magasfalú serpenyőben, és a husikat pár percig süssük benne, de nem kell készre sütni. Kivesszük a csirkemellet a serpenyőből, át a tálba/tepsibe amiben a sütőbe fogjuk rakni, majd a serpenyőnkbe beledobjuk a vaj másik felét is. A fokhagymát illatosra pirítjuk a vajban, majd hozzáadjuk a citrom lereszelt héját is. Pár perc után felöntjük az alaplével, felforraljuk. Ha felforrt, beletesszük a sajtot és a tejszínt, ízesítjük a kakukkfűvel, bele facsarjuk a citrom levét. A sajtot felolvasztjuk a mártásban. Ha van bébispenótunk, akkor kb. két csészényit most adhatunk a mártáshoz. Az elkészült mártást a husikra öntjük, és 25-30 perc alatt megsütjük.
Köretként én cukorborsót főztem, amit kicsit megtörtem.

az elkészült csirke

az ebéd tálalva


Gâteau magique

  • 4 tojás
  • 140 g cukor
  • 110 g finomliszt
  • 500 ml tej
  • 1 ek víz
  • 125 g vaj felolvasztva
  • 1 rúd vanília kikapart magja
 A sütőt előmelegítjük 160°C-ra. A tojásokat kettéválasztjuk, a sárgájukat a cukorral, a vízzel és a vanília kikapart magjával habosra keverjük. Majd hozzáadjuk a vajat és a lisztet. Felöntjük a tejjel és elkeverjük benne a masszát. Végül a felvert tojásfehérjét, ami lényegében úszni fog a tetején, az a lényeg, hogy ne legyenek benne nagy hab darabok. Egy nagyon híg tésztát kapunk, de ennek ilyennek kell lennie, ijedtségre semmi ok. Egy sütőpapírral bélelt tepsibe öntjük, én 25x37 cm-esben sütöttem, de egy kisebben szebben mutat, mert abban magasabb a süti. Egy órán keresztül sütjük, ha kész van és kihűlt 1-2 órára érdemes hűtőbe tenni. És most jön a varázslat! Ha felszeleteljük, akkor látni fogjuk, hogy a sütink rétegekre vált. A közepe és az alja pudingszerű lesz, egy nagyon finom mutatós sütit kapunk.
Kakaós verzióban is létezik, mindössze az a különbség, hogy abban nincs vanília, és a liszt mennyiségét le kell csökkenteni 70 grammra és a maradék 40 grammot kakaóval kell pótolni. A többi ugyanaz.

látjátok a rétegeket? :)



Bon appétit!

2015. február 28., szombat

Hétvég(r)e!!!

Kicsit eltűntem, összejöttek a dolgok mostanában, el kellett rendeznem a dolgaimat. Sikerült mindent megoldanom, úgyhogy tegnap végre beszabadulhattam a konyhába, és kedvem szerint kiélhettem minden alkotási vágyam. Ennek eredménye egy főétel és desszert, következzenek a receptek.
A maradék felhasználás híve vagyok. Nálunk se szokott elfogyni minden, és őszintén bevallom, hogy nem szívesen dobok ki ételt a szemétbe. Amit tudok újra felhasználok-és egy új étel születik. :)
Csütörtökről maradt egy kevés palacsintánk. A palacsinta eredetileg a hagyományos fogyasztásra készült, vagyis édesen, lekvárral, kakaóval. Másnap viszont én inkább valami sósat kívántam, és így megszületett a sós töltött palacsinta ötlete. Szerencsére mi a palacsinta alaptésztát "semleges" ízűre, vagyis nem édesre készítjük.

Gombás töltött palacsinta
  • 7 palacsinta
  • 25 dkg friss csiperke, vagy egy konzerv gomba
  • 5-6 szelet sonka
  • 15 dkg reszelt sajt
  • 4-5 dkg vaj
  • 2,5 dl tej
  • 2,5 ek liszt
  • fűszerek: só, bors, kakukkfú, szerecsendió, fokhagyma
A sütőt előmelegítjük 180 °C-ra. A gombát megtisztítjuk, felszeleteljük. Egy gerezd fokhagymát átnyomunk a fokhagymanyomón. Kevés olajon addig pirítjuk, míg illatozni nem kezd, ezután hozzáadjuk a gombát. Körülbelül 25 percig pároljuk, félidőben hozzádobjuk a csíkokra vágott sonkát. Fűszerezzük: megborsozzuk, ízlés szerint megszórjuk kakukkfűvel (én sokat teszek bele, mert nagyon szeretem :)). Csak a végén sózom. Elkészítjük a besamel mártás. A besamel, vagyis a fehér mártás, a francia konyha egyik alapmártása, sok más mártás alapját képezi. A mártáshoz a vajat felolvasztjuk, egy kissé megpirítjuk rajta a lisztet, majd felöntjük a tejjel. Sok vita folyik arról, hogy hideg vagy meleg tejet kell-e használni. Tapasztalataim szerint hideg tejjel is működik, nem lesz tőle csomós a mártás. A mártást állandó keverés mellett besűrítjük, a végén sózzuk, borsozzuk, megbolondítjuk csipet szerecsendióval. Mivel én sajtmártást akartam, ezért 10 dkg sajtot is hozzákevertem a végén. A mártás 3/4-ét a gombához kevertem. Megtöltjük a palacsintákat: a palacsinta közepére halmozunk egy kevés gombás tölteléket, mindegyik oldalát a közepére hajtjuk, így egy téglalapot kapunk. A megtöltött palacsintákat egy kivajazott sütőformába rakjuk, ráöntjük a maradék mártást és megszórjuk sok-sok sajttal. A sütőben körülbelül 25-30 perc alatt aranybarnára sütjük. Ajánlott rögtön elfogyasztani, frissen a legjobb. ;)



2015. február 1., vasárnap

A tökéletes házasság, főszerepben a sajt és a brokkoli

Sajt(ok) és brokkoli...az egyik legjobb párosítás. Ez egy nagyon egyszerű és könnyen elkészíthető egytálétel. Ráadásul hamar kész is van és eszméletlenül finom is. A brokkoli az egyik kedvenc zöldségem, sok mindenhez felhasználom. Szoktam belőle készíteni krémlevest, brokkolis-sonkás tésztát, pasta primaverat, brokkolis rizottót, quiche-t, húsok mellé köretet és sajtos brokkolit.
A brokkoli nagyon egészséges, sok vitamint, béta-karotint és folsavat tartalmaz. Már az ókori rómaiak is ismerték és fogyasztották. Ezen nem csodálkozom, mert nagyon finom. :))
A recept másik fontos összetevője a sajt. Sokféle sajt, minél több-annál jobb. A különféle sajtok is  a kedvenceim közé tartoznak, jöhetnek a kemény sajtok, goudák, parmezánok, krémsajtok, mascarponék,  kéksajtok, gorgonzolák, brie-k, camembert-ek, mozzarellák...hogy csak egy pár fajtát említsek. Ebből a szempontból ez a recept nem is lehetne jobb, sokak kedvenceit házasítja össze.

Csőben sült sajtos brokkoli

  • kb. fél kiló brokkoli
  • 1,8 dl tejszín
  • sajtok (például 10 dkg kemény sajt + 5 dkg kéksajt, vagy kemény sajt + 2-3 kanál krémsajt, vagy mindez vegyítve és különböző módon kombinálva,) + 5 dkg vagy több a tetejére
  •  só
  • csipetnyi bors és szerecsendió
A brokkolit rózsáira szedjük és sós vízben megfőzzük. Nem kell annyira, hogy szétessen, legyen puha, de tartsa meg a formáját. Ha megfőtt leszűrjük, és előmelegítjük a sütőt 200 °C-ra. Elkészítjük a mártást: a tejszínt felforraljuk, ha forr, belekeverjük a sajtokat és fűszerezzük. A brokkolit kivajazott hőálló tálba öntjük, és ráöntjük a mártást. A tetejét megszórjuk jó sok sajttal, és addig sütjük amíg a teteje aranybarna nem lesz. Miután kivettük, egy kicsit várunk vele, és nincs más hátra, mint...jó étvágyat!
Amint a képen is látjátok nem csak egy nagy tálban lehet csinálni, adagonként szuflé formákban is elkészíthető.