A következő címkéjű bejegyzések mutatása: Valentin-nap. Összes bejegyzés megjelenítése
A következő címkéjű bejegyzések mutatása: Valentin-nap. Összes bejegyzés megjelenítése

2019. december 15., vasárnap

Profiterol (Süti kihívás VIII.)

A francia klasszikus kényeztetés mesterfokon. Azért is készült, hogy kényeztessek - méltó megkoronázása volt a vacsorának, amit adtam. A vendégem nagyon elégedett volt, persze én magam majd belehaltam az izgalomba. :) Finomat akartam csinálni, hogy örömet okozhassak és a visszajelzés alapján, sikerült. Noha az egész menü megérdemelne egy bejegyzést, most csak a sütit dokumentálom. A vacsora egyébként vörös boros marhapörkölt volt házi készítésű knédlivel, ráadásul egy stollent is készítettem, ami a következő bejegyzés témája lesz. Úgyhogy szombaton egész nap a konyhában alkottam és nagyon élveztem. :)

Profiterol



Hozzávalók a tésztához (20 darabhoz):

  • 3 tojás
  • 80 g vaj
  • 160 ml víz
  • 100 g  liszt
  • csipet só
A vizet a vajjal és a sóval együtt felforraljuk, majd belekeverjük a lisztet (még a tűz fölött). Egynemű masszát kapunk, akkor lesz jó, ha magától elválik az edény falától. Lehúzzuk a tűzről és egyenként (!) elkeverjük benne a tojásokat. A sütőt előmelegítjük 200 °C-ra, egy tepsit kibélelünk sütőpapírral. A tésztánkat egy nyomózsákba töltjük és kis halmokat nyomunk. Ebből a mennyiségből nekem 20 darab lett. Ha csúcsosak lennének, akkor vizes ujjal lesimítjuk és lekenjük őket tojással. 20 perc alatt készre sütjük. Megvárjuk, míg kihűlnek.

Créme Chantilly

  • 200 ml tejszín
  • 2 ek porcukor
  • vaníliacukor
A nagyon puccosan hangzó Créme Chantilly nem más, mint vaníliás tejszínhab. A tejszínt kemény habbá verjük, a cukrokkal édesítjük. A fánkokat kétféleképpen tölthetjük meg: vagy ketté vágjuk őket, vagy kilyukasztjuk és úgy nyomjuk bele a habot.

Csoki öntet

  • 200 ml tejszín
  • 100 g csoki
  • 10 g vaj
A tejszínt felforraljuk, majd beleolvasztjuk a csokit. Lehúzzuk a tűzről és simára keverjük benne a vajat. Azután mindössze ennyi dolgunk van:

2016. február 10., szerda

Rosé kacsamell burgonya gratin-nel

Újra itt vagyok. Picit eltűntem, pedig az ősszel már azt ígértem, hogy jövök és hozom a finomabbnál finomabb recepteket. Aztán az élet közbeszólt. Itt most nem részletezném mi történt, arról majd máskor egy másik fórumon, a lényeg, hogy itt vagyok, és hoztam néhány finomságot is.
Így a Valentin nap előtti utolsó pillanatokra hoztam egy tökéletes vacsora ötletet, aki valami nem hétköznapi dologgal akarja elvarázsolni kedvesét. A kacsamell az utóbbi években lett újra nagyon felkapott, és mivel valószínű, hogy ez nem kerül hétköznapokon a konyhaasztalra, ezért különleges alkalmakra egyszerűen adja magát. A kacsamell sütése egyáltalán nem nagy ördöngösség, és a köret, a gratin is egyszerű feladat. Nagy tál helyett én 9 cm átmérőjű szufléformában készítettem, így a tálalás is különlegesebb.

Valentin napi menü:
Rosé kacsamell burgonya gratin-nel 
(2 személyre)

  • 2 szelet kacsamell
  •  bors, rozmaring
  • 4-5 nagyobb burgonya
  • 0,5 dl tej
  • 1 dl tejszín
  • 1 dkg vaj
  • 5 dkg reszelt sajt (legjobb a gruyére)
  • só, bors, szerecsendió
A kacsamell bőrös felét beirdaljuk, vigyázunk, hogy a húsba ne vágjunk bele. Majd beledörzsöljük a borsot és a rozmaringot. Egy órát pihentetjük. Folytassuk a körettel: a burgonyát meghámozzuk, és vékony karikákra szeljük. Minél vékonyabb annál jobb, közben a tejben és a tejszínben felolvasztjuk a vajat, és beletesszük a fűszerekt, ízlés szerint sót, borsot és egy kis szerecsendiót. A kis szufléformákat vékonyan kikenjük olajjal, majd egymásra rétegezve rakjuk a krumplikarikákat, amit leöntünk a tejszínes vajas keverékkel, a tetejét megszórjuk a sajttal.
200 fokra előmelegített sütőbe toljuk, és 45 perc alatt megsütjük.
A kacsamell sütését érdemes úgy időzíteni, hogy összhangabn legyen a gratin-nel, vagyis ahogy az kész van, menjen a kacsa a sütőbe. A husit egy teflon serpenyőben bőrös felével lefelé sütni kezdjük, egy fedővel picit le is nyomhatjuk. Zsiradék nem kell alá, mert sütés közben kiadja magából a zsírt. Oldalanként 3 percet adunk neki, miután mindkét felén megvolt a 3 perc, sütőbe toljuk és 10 percig sütjük, ha picit jobban átsütve szeretjük legyen 13 perc (de ne több :)). Miután kivettük a sütőből ugyanennyi ideig pihentetjük, hogy a hús szaftos maradjon. Végül csíkokra vágva tálaljuk a gratin-nel.






És nincs igazi Valentin napi menü desszert nélkül! Ennek a fogásnak méltó kísérője és zárása a mousse au chocolat.

2015. február 6., péntek

Közeleg a Valentin-nap...

...és beindul a szivecske dömping. A sorból én sem maradhatok ki, egy kis ajándék ötletet hoztam ma Nektek. Szeretek saját készítésű ajándékokat adni, mert abban benne van a készítő szeretete is, remélem ezt a megajándékozottak is érzik. Egy csomó ötletes dolgot lehet készíteni, én most egy kis kekszet csináltam. Az ötlet nem az enyém, én is a neten böngészve találtam a videót, ami alapján a  kis kekszek mintáikészültek. A linzer recept a saját gyűjteményből van. Érdemes böngészni és keresgélni, nagyon ötletes és kreatív ötleteket lehet találni.
Azon emberek közé tartozom, akik szeretik és kedvelik a Valentin-napot, még úgy is, ha nincs kivel ünnepelni. Nem szoktam átkozódva szidni a szerelmeseket, hanem inkább velük együtt örülök a boldogságuknak, és bízom benne, hogy legközelebb már én sem egyedül töltöm február 14-ét. Sokan azt tartják, hogy nemcsak ezen a napon kell szeretni egymást. Ebben igazuk is van, minden nap lehet különleges ha úgy akarjuk, de miért ne lehetne egy hivatalos nap, ami a szerelmesekről szól? Persze, néhányan átesnek a ló túloldalára, és az sem túl kellemes, hogy már az elektrotechnikai szaküzletek is Valentin-napi akciót hirdetnek. Viszont valljuk be, hogy egy kellemes este, finom vacsora, kis kényeztetés, csokoládé vagy virág mindenkinek jól esik. Szingli barátaim, sorstársak! Ti se feledjétek, az hogy, hogy érzitek magatokat csak rajtatok múlik! Örüljünk másoknak, és addig gyakoroljuk a keksz díszítést. :))

Valentin-napi kekszek

  • 20 dkg liszt
  • 12,5 dkg vaj
  • 1 tojássárgája
  • 6 dkg porcukor
  • 1 csomag vaníliás cukor
  • kis citromhéj
A hozzávalókat összegyúrjuk, kicsit pihentetjük a tésztát. Ha túl morzsás lenne, gyúrás közben önthetünk hozzá egy kis tejet. Előmelegítjük a sütőt 200°C-ra. A tésztát kisodorjuk és kivágjuk a formákat, most sziveket. Körülbelül 8 perc alatt megsütjük őket. És most jön a móka!

 
A SweetAmbsCookies fantasztikus ötlete!!!! Thank You!!
https://www.youtube.com/watch?v=XDVMKgjCJDk

Nekem csak egy fajta ételfestékem volt, így a fehér mellett, kétfajta rózsaszín árnyalatot használtam. Spéci eszköz hiányában egyszerű fogvájót használtam a díszítéshez.
A habhoz 2 tojásfehérjét felverünk, majd adagonként 12 kanál porcukrot adunk hozzá, a lényeg hogy a hab kemény legyen. Nyomózsákba adagoljuk, közben színezünk és díszitünk.
Az enyéim ilyenek lettek:






Jó szórakozást!!