A következő címkéjű bejegyzések mutatása: pogácsa. Összes bejegyzés megjelenítése
A következő címkéjű bejegyzések mutatása: pogácsa. Összes bejegyzés megjelenítése

2015. április 22., szerda

Medvehagymás pogácsa

Ha itt a tavasz, akkor itt van vele a medvehagyma szezon. Ti szeretitek a medvehagymát? Én nagyon! A medvehagyma az utóbbi évek egyik nagy tavaszi sztárja, noha régen is sokan fogyasztották, ez a növény is kissé elfelejtődött. Pár évvel ezelőtt azonban újra berobbant a köztudatba, szerencsére.
Ugyanis a medvehagyma nemcsak isteni finom, hanem rendkívül egészséges is. Erős tisztító hatása jót tesz a májnak, az ereknek és a beleknek is. C-vitamin tartalma miatt pedig immunrendszer javító hatása is van. Lassan már vége a szezonnak, de talán még fellelhető pár helyen. Ha a természetben mi magunk gyűjtjük be, akkor óvatosak és körültekintőek legyünk. A medvehagyma könnyen összekeverhető a gyöngyvirággal és a kikericcsel. Nem nehéz a megkülönböztetésük: a fokhagyma illat az árulkodó jel, arról, hogy medvehagymával van dolgunk. Sok mindenhez felhasználható, ehető nyersen, készíthetünk belőle pestót vagy krémlevest, esetleg ízesíthetünk vele pogácsát. Ehhez hoztam ma egy receptet.

Medvehagymás pogácsa

A pogácsa alaptésztája az itthon nagy sikerű krumplis pogácsa tésztája. Ezt alakítottam kicsit át a medvehagymához és a sajthoz.

  • 1 héjában főtt krumpli
  • 0,5 kg rétesliszt
  • pici só
  • 1 tojás
  • 2 dkg élesztő
  • 100 g tejföl
  • kevés tej
  • 1 nagy csokor medvehagyma
  • 150 g krémsajt
  • sajt a tetejére
A megfőtt krumplit lereszeljük, az élesztőt felfuttatjuk a tejben (kb. 2 dl, de krumplitól és liszttől függően lehet, hogy többre van szükség). A medvehagymát és a sajtokat leszámítva az összes hozzávalót egy nagy tálba öntjük és sima tésztát dagasztunk belőle. Meleg helyen pihentetjük, addig, míg a duplájára nem kel.
Közben felaprítjuk a medvehagymát, és összekeverjük a krémsajttal, megsózzuk.
A sütőt előmelegítjük 200 °C-ra. Ha a tészta megkelt, kisodorjuk, megkenjük a sajtos medvehagymás krémmel. A tészta felső harmadát középre hajtjuk, ráhajtjuk az alsó harmadot, majd a bal oldalát középre hajtjuk, végül jobb oldali tésztát is ráhajtjuk. Csinos kis téglalapot vagy négyzetet fogunk kapni. Ezt kisodorjuk, és a hajtogatást még kétszer megismételjük. Pogácsát szaggatunk belőle, tepsire rakjuk, a tetejüket megkenjük egy felvert tojással és megszórjuk reszelt sajttal.
A sütőben aranybarnára sütjük őket.




2015. február 5., csütörtök

Egy nyugis nap otthon

Végre!! Valahogy már nagyon vártam egy ilyen nyugis, laza napra, amikor nem kell sehová, semmivel se sietni. Ilyenkor beszabadulok a konyhába, és ennek rendszerint meg is van az eredménye. :) Ezeket most megosztom Veletek is, de előbb még így írás közbe kifutok a konyhába egy kis finomságért......
Vissza is tértem. :)
A mai menü, anyukám kérésére, lencseleves volt jugoszláv pogácsával. (pogácsáért futottam ki előbb)
Hogy a jugoszláv pogácsa miért jugoszláv, arról fogalmam sincs. Anyukám barátnőjétől kaptuk a receptet, már régóta megvan, lehet őt kéne megkérdeznem a dologról.

Jugoszláv pogácsa

  • 60 dkg rétesliszt
  • 4 dkg élesztő
  • 4 dl tej
  • 3 ek cukor
  • másfél kiskanál só
  • 1 dl olaj
A hozzávalókból egy egyszerű kelt tésztát dagasztunk: a langyos cukros tejben az élesztőt felfuttatjuk, majd a többi hozzávalóhoz öntjük, és dagasztunk, dagasztunk, míg egy szép sima kelt tésztát nem kapunk. Közben folyamatosan lisztet adunk hozzá, ha ragadna a tészta. Meleg helyen kelesztjük, például odatehetjük a sütő mellé, amit 200 °C-ra előmelegítünk. Ha már a duplájára nőtt, kétfelé vesszük, kisodorjuk és megkenjük a töltelékkel:

  • 25 dkg puha vaj
  • 2 tojássárgája
  • 1-2 kk só
Ezekkel nincs más dolgunk, mint összekeverni őket. Szóval, megkenjük a tésztát, felcsavarjuk, mint a szőnyeget kalácsot. A tetejét is megkenjük a krémmel, megszórjuk szezámmaggal (vagy amivel szeretnénk, nálam a felére fokhagymás só került), és háromszögekre vágjuk. Sütőpapírral bélelt tepsiben megsütjük a pogikat. A másik adaggal ugyanígy járunk el.



Itt már illatoznak a pogácsák



Lencseleves, ahogy mi szeretjük
A lencseleves. A miénk. Nagyon egyszerű és könnyű. Nálunk nem kerül bele kolbász és egyéb füstölt áru. Nálunk csak a lencse van. És így imádjuk. :)

Körülbelül 2 maroknyi lencsét felteszünk főni 1 liter vízben, hozzádobunk 1 babérlevelet és egy gerezd fokhagymát. Addig főzzük, míg megpuhul. Ha közben gyorsan párologna a víz, nyugodtan felönthetjük. Mikor megfőtt a lencse, megsózzuk, öntünk hozzá 2-3 dl tejet és összeforraljuk. Ennyi!!
Utána fogjuk a tányérunkat, merünk bele egy kis levest, szerzünk a frissen sült pogácsából, és szépen nyugodtan egy kellemes zenét hallgatva megebédelünk.





Ma nemcsak ezeket készítettem, már a jövő heti Valentin-napra gondolva  készítettem egy kis apróságot, ami szuper ajándék is lehet. Az apróság holnap következik! Addig is szép estét!