A következő címkéjű bejegyzések mutatása: torta. Összes bejegyzés megjelenítése
A következő címkéjű bejegyzések mutatása: torta. Összes bejegyzés megjelenítése

2019. december 1., vasárnap

Angyal torta (Süti kihívás VI.)

A torta nemcsak angyaloknak. :) A nevét arról a különleges tulajdonságáról kapta, hogy a tésztája hófehér marad, mint az angyalok szárnya. Az Angyal torta (Angel Pound Cake) megnevezés csak magát a piskótát takarja, minden más bónusz hozzá. Leggyakrabban tejszínnel és bogyós gyümölcsökkel bolondítják, ami igazán kiváló párosítás.
Nagyon jó maradék mentő - ugyanis a tortához nem kellenek egész tojások, csak a fehérjék. Így a créme brulee-ből vagy a pitékből kimaradt fehérjéknek sem kell kárba veszniük. Nálam a mélyhűtőben már gyűltek egy ideje és a szokásos Pavlova vagy Esterházy mellé egy új sütivel bővült a repertoár. A nosalty.hu egyik receptjét készítettem el, nagy sikerrel. A képek most kevésbé jól sikerültek, esti fényviszonyok és egy rám váró legjobb barátnő és az általa behűtött Chardonnay mellett talán nem is csoda. Kérlek, nézzétek el. :)

Angyal torta





Hozzávalók:
  • 8 tojásfehérje
  • 100 g finomliszt
  • 300 g cukor
  • 4 tk citromlé
  • 1,5 tk sütőpor
  • 250 ml tejszín
  • 50 g porcukor
  • 70 g kókuszreszelék
  • 20 ml málnaszörp
  • friss málna
A sütőt előmelegítjük 180 °C-ra. A tojásfehérjékből kemény habot verünk, majd hozzáadjuk a cukor felét és még keményebb habbá verjük. A maradék cukrot összekeverjük a liszttel és a sütőporral, óvatosan beleforgatjuk a habba és a citromlevet is hozzáadjuk. Belesimítjuk egy 22 cm-es tortaformába (nem kell kivajazni!), és 35 perc alatt megsütjük. Sütés közben nem nyitogatjuk a sütőajtót. Ha kész, félretesszük hűlni.
A tejszínt kemény habbá verjük, majd hozzáadjuk a porcukrot is. Bevonjuk vele a tortát. A kókuszreszeléket összekeverjük a szörppel, elosztjuk a torta tetején és ráhelyezzük a friss málnaszemeket.




2019. november 17., vasárnap

Narancsos répatorta (Süti kihívás IV.)

Közeledek a sütis kihívásom feléhez, és elmondhatom, hogy eddig jól állok: teljesítési arányom 4/4! :) Amilyen sűrű időszak közepén vagyok, ezt egy nagy teljesítménynek érzem. Most nagyon boldog vagyok attól, hogy kitaláltam és belevágtam ebbe a projektbe, mert összeségében teljesen feltölt és erre most nagy szükségem van.
Az eheti desszert ízvilágában már kicsit a karácsonyi időszakot hozza el, a torta ideális zárása lehet egy ünnepi menünek. Többféle recept átböngészése és tanulmányozása után, végül az egyiket se követtem pontosan, hanem összegyúrtam egyet. Ahogy egy kedves ismerősöm megjegyezte, az improvizációból sokszor jó dolgok sülnek ki. Jelen esetben ez szószerint így történt. :)

Narancsos répatorta



Hozzávalók:
Tortalapok - kettő kell belőle, választhatunk, az itt felsorolt alapanyagokat megduplázzuk és egyben megsütjük, majd kettévágjuk. Ezesetben figyeljünk a sütési időre, mert hosszabb idő kell ahhoz, hogy átsüljön. Vagy úgy, ahogy én csináltam, a két lapot külön sütjük meg. Szóval, az egy laphoz kell:


  • 200 g reszelt sárgarépa
  • 100 g teljes kiőrlésű búzaliszt
  • 50 g finomliszt
  • 125 g darált dió
  • fél csomag sütőpor
  • 1 tk fahéj
  • késhegynyi gyömbér és ánizs
  • 10 dkg kókuszvirág cukor
  • 2 tojás 
  • 125 ml olaj
  • 1 narancs reszelt héja + ha túl sűrűnek éreznénk a tésztát, akkor a lazításhoz a narancs leve
A sütőt előmelegítjük 180°C - ra és egy 22 cm-es tortaformát kivajazunk és lisztezünk. A tojásokat a cukorral habosra keverjük, majd hozzáadjuk az olajat. Az összes többi hozzávalót összekeverjük és a tojásos keverékhez adjuk. Ha itt érezzük túl sűrűnek, akkor most jöhet a frissen facsart narancslé. Beleöntjük az előkészített tortaformába és 35-40 perc alatt készre sütjük. Tűpróbával ellenőrizzük, hogy átsült-e.

Krém:
  • 500 g mascarpone
  • 200 ml tejszín
  • 2 púpos ek porcukor
  • egy kis narancshéj
A tejszínből kemény habot verünk, majd hozzáadjuk a krémsajtot és a porcukrot, simára keverjük és a végén reszelhetünk hozzá egy leheletnyi narancshéjat.
Az egyesszámú kihűlt tortalapot megkenjük a krém 2/3-val, majd rátesszük a másik lapot. A torta tetejét és oldalát bevonjuk a maradék krémmel. Tetszés szerint díszíthető, nálam narancskarikák és dió került a tetejére. Egy éjjelre hűtőbe tesszük (és kibírjuk, hogy addig nem esszük meg).


2016. március 8., kedd

Tarte Tatin, avagy a fordított almatorta

Ma talán az egyik legismertebb francia desszertről lesz szó, a tarte Tatin-ról. A legenda szerint a Tatin nővérek készítették először, miután az egyikük elfeledkezett a készülő almatöltelékről a pitébe. Ugyanis a tűzön felejtette, de gondolta, megmenti a menthetőt, befedte az egészet egy kis leveles tésztával, majd a sütőbe dugta. A meglepetések sorozata csak ezután következett: nem elég, hogy ehető és finom sütemény kerekedett belőle, hanem a vendégek körében is nagy sikert aratott. Így találták fel a világ egyik leghíresebb desszertjét. Állítólag. Bizonyos körök szerint fordított almatortát már a Tatin nővérek előtt is készítettek. A mi szempontunkból végülis lényegtelen, de tanulságként talán levonhatjuk, hogy nem kell megijedni az ismeretlentől, néha előfordul, hogy az, ami első pillantásra kudarcra van ítélve, végül igazi sikersztorivá válik.

Tarte Tatin

 Tészta:
  • 15 dkg vaj
  • 20 dkg finomliszt
  • 1 tojássárgája
  • csipetnyi só
  • 1 ek víz
A hideg, felkockázott vajat összemorzsoljuk a liszttel. Majd a többi hozzávalóval egy omlós pitetésztává gyúrjuk. Letakarjuk, és a hűtőben pihentetjük.

Feltét:
  • 18 dkg cukor
  • 7 dkg vaj
  • 5 nagyobb alma
 Az almákat meghámozzuk, majd feldaraboljuk nyolcadokra. Közben keresünk egy olyan edényt, amit a tűzhelyen és a sütőben egyaránt használhatunk. A cukrot a vajjal összeolvasztjuk, majd szépen elrendezzük rajta az almaszeleteket, kb. így:





Lassú tűzön 30-35 percig pároljuk. Kinyújtjuk a tésztát, egy picivel nagyobbnak kell lennie, mint az edénynek. Ha levettük az almákat a tűzről, ráborítjuk a tésztát, a széleit lenyomkodjuk. Berakjuk a 180 fokra előmelegített sütőbe, és fél óra alatt készre sütjük. Miután kivettük, várunk vele egy öt percet, majd egy gyors mozdulattal átfordíjuk egy tálra/tányérra.
Szerintem langyosan a legjobb. :)




2016. február 22., hétfő

Banános csokitorta

Ismeritek azt az érzést, amikor az egész heti munka után lefáradva, hatalmas ujjongással köszöntitek magatokban a péntek estét, mert vár rátok a.... torta sütés. :) Nővérem kérésére kellett készítenem egy szülinapi tortát, az elkészítéséhez teljesen szabad kezet kaptam, testvérkém gyakorlatilag rám bízta a torta ízvilágának kiválasztását. Egy klasszikus csoki-banán kombináció mellett döntöttem. Ennél a sütinél nemcsak az ízkombináció klasszikus, hanem a csokoládékrém is. Igazi főzött krém, tojásból, kakaóból, csokiból és vajból. Ez az igazi. Gyerekkorom szülinapjai jutnak róla eszembe, mama sütött mindig nekem csokistortát ilyen főzött krémmel. Ehhez semmilyen pudingos krém nem fogható.
Banánnal párosítva is remek, higgyétek el, egyszer csináltok ilyen krémet, azután mindig így fogjátok.
Azt itt leírt mennyiség ey 28 cm-es átmérőjű tortaformához elegendő.

Banános csokitorta

Tészta (egyenként sütve, 3 ilyen kell):
  • 5 tojás
  • 5 ek porcukor
  • 3,5 ek liszt
  • 1,5 ek banános pudingpor
  • fél csomag sütőpor
  • csipet só
A sütőt előmelegítjük 200 fokra, a formát is előkészítjük kibéleljük sütőpapírral vagy kivajazzuk-lisztezzük. A tojásokat kettéválasztjuk, a fehérjékből a sóval kemény habot verünk. Hozzáadagoljuk a tojások sárgáját, majd a porcukrot, óvatos mozdulatokkal beleforgatjuk a lisztet, a pudingport és a sütőport. Kb. 15 perc alatt készre sütjük. A lapokat kihűtjük.

Krém
  • 8 tojás
  • 20 dkg étcsokoládé
  • 6-7 ek kakaó
  • 40 dkg cukor
  • 50 dkg vaj
  • továbbá 4-5 banán
A tojásokat jól elkeverjük a cukorral és a kakaóval, gőz fölött főzni kezdjük. Ha már kezd melegedni, hozzáadjuk a felkockázott csokit. Addig főzzük míg egy picit sötétebb nem lesz, és nem kezd el finoman illatozni - ez úgy 10-15 percet fog igénybe venni. Ne ijedjünk meg, ez nem lesz olyan sűrű, mint a puding, legalábbis addig, míg ki nem hűlt. Mindenképp hűtsük le szobahőmérsékletűre, a vaj is olyan legyen. Keverjük jó habosra, majd adjuk hozzá a tojásos keveréket. Egy szép és finom csokikrémet kapunk.
A banánokat karikázzuk fel. Az egyik lapot kenjük meg fele annyi krémmel, mint amennyit egy lapra szánnánk. Rendezzük el rajta a banánkarikák felét, majd egy újabb krémréteg kerül felé. (Ezért mondtam, hogy a krémet felezzük meg, közé megy a banán.) Rárakjuk a második lapot, majd a krémes banános pontot megismételjük. Legfelülre egy lap kerül. A krémből bőven marad díszítésre, amit mindenkire rábízok. Én a tetejére hamis csokimázat tettem: porcukor és kakaó keverékét folyékonnyá tettem egy kevés meleg víz segítségével, nem kell hogy tiszta folyós legyen, inkább mint az olvasztott csoki. Majd a torta oldalát bevontam a maradék krémmel, és habzsákkal habrózsákat nyomtam rá, valamint banános csokit raktam rá.
Éjszakára hagyjuk hűtőben.


2015. november 22., vasárnap

Rigó Jancsi/Gumimaci torta, avagy nagy klasszikus új köntösben

Keresztapám 50. születésnapjára készült a nagy klasszikus új köntösben. Valami különlegeset szerettem volna készíteni neki, amit szeret és amire biztosan emlékezni fog. Azt hiszem, sikerült ilyet alkotnom. :) Ő róla tudni kell, hogy nagyon szereti a gumimacikat, ez adta az alapötletet a tortához. A tervezés alatt leki szemeim előtt már láttam, milyen jól is fog kinézni a sok kis cukor egymásra halmozva. Az ötlet megszületett, már "csak" magának a tortának az ízvilágát kellett kitalálnom. Az ember az ilyen helyzetekben mindenképp az ünnepeltnek akar kedveskedni. Csakhogy az ő kedvence már foglalt volt, puncsos tortát a családjától kapott. Lázasan töprengtem a problémán, mikor bevillant egy emlék tavaly nyárról: a diplomaosztóm utáni kis családi összejövetelen keresztapám nagyon rá volt kattanva a Rigó Jancsimra. Innentől kezdve gond egy szál se, egyértelmű volt, hogy Rigó Jancsi tortát sütök gumimacis díszítéssel.
Ez a méltán híres magyar süti kakaós piskótából, tejszínes csokis krémből áll. Az elkészítésénél ne is próbáljunk meg csalni, növényi eredetű tejszínnel soha nem fogjuk elérni az igazi Rigó Jancsi hatást. Van ami nem pótolható (vagy legalábbis nem éri meg), esetünkben a valódi tejszín. Nem kell félni a felveréstől, de ha biztosra akarunk menni, akkor a sütés előtti napon forraljuk fel, majd tegyük a hűtőbe, és másnap teljesen lehűtve verjük fel. Ezzel a kis trükkel garantált a kemény tejszínhab.
Akartam még írni pár sort a süti eredetéről, de szerintem a cigányprímás és Walt Klára szerelmi története sokaknak ismerős, így az most elmarad. Következzék inkább a recept!

Rigó Jancsi 
(24 cm-es tortához, vagy egy 27x35 cm-es tepsihez)

Piskóta:
  • 8 tojás
  • 8 ek porcukor
  • 6 ek liszt
  • 2 ek kakaó
  • 1 cs sütőpor
A sütőt előmelegítjük 200 fokra. A sütőformát is előkészítjük, kibéleljük sütőpapírral. A tojásokat kettéválasztjuk, a fehérjékből kemény habot verünk. Hozzáadjuk a cukrot, majd a tojássárgájákat. Majd beleszitáljuk a lisztet, a kakaót és a sütőport. Óvatosan beleforgatjuk. A formába öntjük a masszát, 12-15 perc alatt megsütjük. Akkor jó ha a süti elvált a forma szélétől. Fontos, hogy az első öt percben semmiképp se nyissuk ki a sütőajtót, mert a piskótánk össze fog esni, mi meg idegbajt kapunk. Ha kihűlt kettévágjuk, hogy meg tudjuk tölteni. Amennyiben nem vagyunk biztosak abban, hogy szépen, egyformára el tudjuk vágni a piskótát, akkor süssünk 4-4 tojásból két lapot.

Krém:
  • 7,5 dl tejszin
  • 12 dkg porcukor
  • 1 ek vaníliás cukor
  • 2 ek kakaó
  • 1 dl tej
  • 1 csomag zselatin
A tejszínből verjünk kemény habot, majd adjuk hozzá a cukrokat és a kakaót. A tejben oldjuk fel a zselatint, melegítsük össze (de nem forraljuk), picit kihűtjük, majd belekeverjük a habba. A krémmel megtöltjük a piskólapokat, a klasszikusnál az összes mehet a két lap közé, a tortánál úgy a 3/4-e, és a maradékkal bevonjuk a torta oldalát és tetejét.

Tetejére:
A klasszikus esetében 15 dkg étcsokit felolvasztunk, és bevonjuk vele a piskótát. Másnap forró késsel szeletljük.
A gumimacishoz szerzünk úgy 40 dkg rolettit (nekem olyan hosszabb fajta volt, és félbevágtam azokat), egy szép szalagot, és 5 csomag gumicukrot. A rolettivel körberakjuk a torta oldalát, a szalaggal egy szép masnit kötünk rá, a tetejére másnap  kerül a gumimaci, ízlésesen elrendezzük.

A tortámnak nagy sikere volt, mindenki azt leste a buli folyamán, alig bírták kivárni, hogy ehessenek belőle. :)




2015. február 28., szombat

Hétvég(r)e!!! 2.

Úgy döntöttem a desszertet külön bejegyzésben osztom meg. Régóta sütök, körülbelül 12 éves koromban fogtam először kezembe a fakanalat, és a szerelem azóta is tart. És elmélyült, már-már a fanatizmus jeleit mutatom :)). A hétvégi süteményt általában már a hét elején elkezdem tervezni, pár szabad percet, néha órát rááldozva több variációt végiggondolva péntekre kitalálom mit is készítsek. Most ez nem így történt.
Köszönhetően a tennivalóimnak, a sütésen való elmélkedésre nem sok idő jutott. Pénteken hazafelé tartva jött az ihlet és a vágy a Túró Rudi tortára. Ezt a receptet már egyszer elkészítettem, akkor nagy sikere volt. Most újra megkívántam, és ez egy viszonylag gyors recept, a töltött palacsinta elkészítésével remekül összehangolható. A recept NoSalty-ról, Mignon szakácstól származik.
http://www.nosalty.hu/recept/turo-rudi-torta

Túró Rudi torta
Tészta:
  • 2 tojás
  • 6 dkg cukor
  • 6 dkg liszt
  • 1 dkg kakaó
  • 1 kk sütőpor
A sütőt 175°C-ra előmelegítjük. A tojásokat a cukorral habosra keverjük. Hozzáadjuk a lisztet, a kakaót és a sütőport, óvatosan elkeverjük. Egy kivajazott, lisztezett tortaformába öntjük (24 cm-es átmérőjű). 10-12 perc alatt megsütjük. A lapot kihűtjük. ezalatt elkészítsük a töltött palacsintát

Töltelék:
  • 50 dkg túró
  • 2,5 dl tejszín
  • 1 dl tejföl
  • 20 dkg porcukor
  • 1 ek zselatin
  • 1 vanília
  • 1 citrom héja
  • 1 ek citromlé
A zselatint feloldjuk 1 dl vízben, elkeverjük, majd kis lángon addig főzzük  és kevergetjük, amíg feloldódik. A porcukrot simára keverjük 2-3 ek forró vízzel, majd hozzáadjuk a túrót, a tejfölt, az 1 citrom reszelt héját, a citromlevet, a vanília kikapart magját és a feloldott zselatint. A tejszínt felverjük, és ezt is a túrós keverékhez adjuk. Simára keverjük és ráöntjük a lapra. A torta tetejét megszórjuk kakaóval és egy éjszakára hűtőbe rakjuk.
+ tipp: Mielőtt a túrós krémet ráöntenénk a lapra, kenjük meg azt házi sárgabaracklekvárral.
Jó étvágyat!