A következő címkéjű bejegyzések mutatása: leveles tészta. Összes bejegyzés megjelenítése
A következő címkéjű bejegyzések mutatása: leveles tészta. Összes bejegyzés megjelenítése

2019. október 27., vasárnap

Pastel de nata (Süti kihívás I.)

Visszatértem! :)
Az utolsó bejegyzésem óta eltelt némi idő, a blog pihent, én viszont nem. A gasztronómia továbbra is nagy szerelem, habár az étkezési szokásaim némileg átalakultak, a sütés-főzés iránti rajongásom változatlan maradt.
Ennek apropóján vagyok újra itt, így közeledve az év vége felé egy kihívást találtam ki magamnak, hogy a fáradt hétköznapokon legyen, ami éltessen. És mert szeretem a kihívásokat, ezt kár lenne tagadni. :)
A Süti kihívásom lényege, hogy a karácsonyig hátralévő 10 hét alatt a kiválasztott sütemények közül legalább 8-at el kell készítenem. A sorrend tetszőleges, az alapanyagok igény szerint variálhatóak alternatív hozzávalókkal. A listámon szerepelnek régóta bakancslistás édességek és olyanok is, melyek a repertoárom részét képezik már egy ideje és nagy kedvencek.

Az első süti amit kiválasztottam szerintem Portugália nemzeti szimbóluma is lehetne, a méltán híres Pastel de nata (vagy többes számban Pasteis de nata). A krémmel töltött kis kosárkák meghódították a világot, amit nem csodálok, mert egyszerűen zseniális. A roppanós leveles tészta a finom, lágy krémmel, tetején fahéjjal... Mesés!
Az eredeti recept féltve őrzött, és a kemencés sütést se tudja mindenki otthon bevállalni, de a jó hírem, hogy mindezek ellenére gond nélkül elkészíthető hétköznapibb körülmények között is.

Pastel de nata





Hozzávalók:

  • egy csomag leveles tészta
  • 4 tojássárgája
  • 450 ml tej
  • 150g cukor
  • 30 g finomliszt
  • csipet só
  • 20 g vaj + a kikenéshez szükséges mennyiség
  • fahéj és porcukor
A tojássárgájából, tejből, cukorból, lisztből és csipet sóból puding sűrűségű krémet főzünk. Közben figyeljünk arra, nehogy túlfőzzük, mert a tojás könnyen kicsapódhat és darabos lehet a krém. Ha elkészült, rögtön hozzáadjuk a 20 g vajat és jól elkeverjük. Félretesszük kicsit hűlni.
Közben a sütőt előmelegítjük nagyon magas 240-250 °C-ra. A muffinsütő tepsinket kikenjük vajjal. Ha nem kinyújtott leveles tésztával dolgozunk, akkor a tésztát kinyújtjuk egy 35x20 cm-es téglalapra.  A rövidebb oldalán feltekerjük (mintha kakaós csigát csinálnánk), és 18 egyforma részre vágjuk. A kis kupacokat szétlapítjuk és belenyomkodjuk a muffinsütő mélyedésibe, kialakítva a kosár formát óvatosan egészen a széléig húzzuk a tésztát. Gyorsan kell dolgozni, mert a tészta a kezünk melegétől gyorsan "olvadni" kezd. Érdemes az éppen nem használt tésztadarabok egy részét hűtőben tartani, míg nem kerülnek sorra.
Ha ez kész, akkor a tésztakosárkákat 2/3-ig megtöltjük a krémmel és a forró sütőbe dugjuk 17 percre. Ezalatt a krém bugyogni fog, és néhol kis fekete és barna égési sérüléseket kap, nem kell megijedni, a Pasta del nata-nak pont így kell kinéznie.
Miután kivettük a sütőből, picit hűlni hagyjuk, majd óvatosan kiszedjük a formából. Fogyasztás előtt megszórjuk porcukorral és fahéjjal. Langyosan az igazi! :)




2015. szeptember 9., szerda

Almarózsa

Ilyenkor, szeptember elején ünneplik névnapjukat a Máriák. Ma  már kevés gyerek viseli ezt a nevet, de az anyukám és nagymamám generációjában még nagyon népszerű és gyakori név volt. A mai recept egy kis ajándékötlet, egy kevés virág, ehető virág. Igaz, most nem valódi. De kiutasítana vissza egy csokor/doboz istenien illatozó almarózsát? :)
Persze nemcsak Máriák fogyaszthatják, magunknak is elkészíthetjük ezt a kis édes meglepetést. Ősszel úgy is beindul az alma (és vele együtt az almáspite) szezon. Pár éve terjedt el ez a recept az interneten, a keresőkbe beírva biztosan képes útmutatót is találtok az elkészítéshez, de a leírás alapján is menni fog. Gyorsan elkészíthető, nagyon mutatós, szívmelengető desszert.

Almarózsa

  • 1 csomag leveles tészta (400 g)
  • 3 alma
  • 7 ek cukor
  • 1 ek vaníliás cukor
  • 1 kk fahéj
  • 2 ek citromlé
  • kb.3 bögre víz
A vizet 3 kanál cukorral és a citromlével felforraljuk. Az almákat félbevágjuk, magházukat eltávolítjuk, vékony szeletekre vágjuk. A szeleteket a cukros vízbe rakjuk, és pár percig főzzük. Ezalatt az idő alatt formázhatóvá puhulnak. Kiszedjük őket, és egy papírtörlőn jól megszárígatjuk őket. A maradék cukrot összekeverjük a vaníliás cukorral és a fahéjjal. A leveles tésztát egy kissé belisztezett deszkán vékonyra nyújtjuk. Kb. 3 cm vastag csíkokra vágjuk, és megszórjuk a cukros fahéjas keverékkel. A csíkokra balról jobbra haladva rárakjuk az almaszeleteket, úgy hogy kissé fedjék egymást, majd jobbról balra haladva szorosan feltekerjük. Egy sütőpapírral kibélelt tepsire rakjuk, végül a 200 fokra előmelegített sütőben 25 perc alatt megsütjük. Porcukorral meghintve tálaljuk.