A következő címkéjű bejegyzések mutatása: paradicsomszósz. Összes bejegyzés megjelenítése
A következő címkéjű bejegyzések mutatása: paradicsomszósz. Összes bejegyzés megjelenítése

2015. július 21., kedd

Lasagne cukkinivel és padlizsánnal

A klasszikus Lasagne bolognese receptje már megtalálható a blogon. Ennek egy kicsit átalakított változatát hoztam ma Nektek. Néha jó egy-két húsmentes napot tartani, nem ártana tudatosítani, hogy nemcsak húsból állhat az ebéd/vacsora/stb. Nagyon finom, tápláló és laktató zöldségeink vannak, amelyekből ugyanolyan finomságok készíthetőek, mint a húsból. Jó ötletnek tartom az olyan kezdeményezésket, mint a húsmentes hétfő, amikoris nem kerül aznap sem hús, sem semmilyen hústermék az asztalra.
A lasagne-ban a darált hús helyett most padlizsánt és cukkinit raktam. A végeredmény inycsiklandozó lett, nem kell félni a zöldségektől. :)

Lasagne cukkinivel és padlizsánnal
  • 12 lap lasagne
  • 2 kisebb cukkini
  • 1 padlizsán
  • 1-2 gerezd fokhagyma
  • 1 üveg paradicsomlé
  • só, bors, fűszerek: bazsalikom, oregánó, kakukkfű, szerecsendió
  • löttyintésnyi vörösbor
  • 3 dkg vaj
  • 7 dkg liszt
  • 3 dl tej
  • 5 dkg parmezán
A paradicsommártással kezdtem: a fokhagymát apróra vágjuk, egy kevés olivaolajon megfuttatjuk, majd felöntjük a paradicsomlével, és hozzáadjuk a bort. 15 percig forraljuk, közben sózzuk, borsozzuk. Ha friss fűszerekkel dolgozunk, akkor azokat a végén adjuk hozzá. Felszeleteljük a cukkiniket és a padlizsánt. A cukkinit, mivel zsenge volt, nem sütöttem elő, a padlizsánt igen. Egy nagyobb serpenyőben egy kevés olivaolajat jó forróra hevítünk, majd a padlizsán szeleteket mindkét oldalukon pár percig sütjük. Egy papírtörlőre szedjük, hogy az beszívja magába a felesleges olajat. Elkészítjük a besamelt is: a vajat felolvasztjuk, rászórjuk a lisztet, egy kissé megpirítjuk, majd felöntjük a tejjel. Állandó keverés mellett sűrűre főzzük. Ízesítjük sóval, borssal, szerecsendióval. Nincs más hátra, mint az összerakás: egy tűzálló tálat kicsit kikenünk olajjal, majd az alján szétkenünk pár kanál besamelt. Erre rakunk 4 lasagne lapot, majd egy kevés paradicsommártást, erre rakjuk a cukkinikarikákat. Megint egy kevés paradicsommártás következi, majd besamel és tészta. Erre paradicsom, a padlizsán szeletek, paradicsom, besamel, tészta. Megint paradicsom, cukkinikarikák, paradicsom, besamel, lasagne, besamel és a parmezán.
180 fokra előmelegített sütőben 40-45 perc alatt megsütjük. Jó étvágyat!


2015. május 30., szombat

Lasagne bolognese

A nagy klasszikus. Ódákat lehetne zengeni róla. A lasagne bolognai mártással. Ha különleges vendéget várok, általában ezzel szoktam meglepni. Eddig még senki nem panaszkodott. Nem is ismerek olyan embert, aki nem szeretné.
A tésztalapok között megbúvó paradicsomos húsragu, a krémes besamel és a tetején megpirult parmezán...hmmm.
Nem utolsó sorban a gyerkőcök is nagyon szeretik. De nem szaporítom tovább a szót, jöjjön a recept.

Lasagne bolognese

  • 16 lap lasagne
  • 50 dkg darált marhahús
  • 1 l paradicsompüré/lé
  • 2 ek olivaolaj
  • 1 kisebb sárgarépa
  • 1 szár zeller
  • 2 gerezd fokhagyma
  • 2 dl vörösbor
  • só, bors, bazsalikom, oregánó, kakukkfű, babérlevél
  • 0,5 dkg vaj
  • 3-4 ek liszt
  • 6 dl tej
  • szerecsendió
  • sok sajt, parmezán és úgy 5-10 dkg
A húsos raguval kezdjük: a zöldségeket megtisztítjuk, és apróra feldaraboljuk. Én ezt egy kis konyhai aprítógép segítségével szoktam megoldani.  Az olivaolajat felhevítjük, a zöldséget megdinszteljük, majd hozzáadjuk a darált húst, fehéredésig pirítjuk. Felöntjük a borral és a paradicsommal. Fűszerezzük ízlés szerint. Ha szárított fűszereket használunk, akkor most belerakhatjuk, azonban ha frisseket, akkor csak a főzés legvégén, hogy a fűszerek ne veszítsék el az aromájukat! Addig főzzük, míg a hűs meg nem puhul, ez körülbelül 45 percet vesz igénybe.
Előmelegítjük a sütőt 180°C-ra. Elkészítjük a besamel mártást: a vajat felolvasztjuk, rászórjuk a lisztet, kissé megpirítjuk, majd felöntjük a tejjel. Állandó kevergetés mellett addig főzzük, míg besűrűsödik. Közben ízesítjük sóval, borssal és szerecsendióval.
A tepsinket vékonyan kikenjük olivaolajjal. Az alján szétkenünk egy kis besamelt, erre helyezünk 4 lasagne lapot, majd a húsos ragu egyharmada következik. Erre megint egy kis besamel kerül, majd újabb tésztaréteg. Folytatjuk: ragu, besamel, tészta, ragu, besamel, tészta, és egy újabb utolsó réteg besamel. Megszórjuk jó sok parmezánnal, és az előmelegített sütőben 35 perc alatt megsütjük, a sajt jól piruljon meg rajta.
Tálalás előtt nem árt egy keveset pihentetni, így szebben lehet majd szeletelni.
Jó étvágyat!




2015. március 4., szerda

Őfelsége, a Pizza

Már említettem, hogy az olasz konyha nagy szerelmem. A mediterrán ízvilág, a fűszerek, mint a bazsalikom, az oregánó. a kakukkfű, a rozmaring, a fokhagyma, a paradicsom, a sajtok...közel állnak a szívemhez. Ráadásul az olasz fogások nagyrésze, vagy legalábbis a tipikus fogások, nagyon könnyen és gyorsan elkészíthetők. Összedobunk pár alapanyagot, közben megfőzzük al dentére a tésztát, összekeverjük és kész is van egy isteni finom tésztás fogás.
Az olasz konyha ebben a könnyedségében és egyszerűségében valahol ellentétben áll a francia konyhával, ami szintén szemvedélyem. Mégis a kettő jól megfér egymás mellett a konyhámban és a szívemben. :))
Ha olasz konyha, akkor...PIZZA!!!!!!!!!! Az alap, a leghíresebb exportjuk. Itáliában már régóta fogyasztották a mindenféle feltéttel megpakolt lepénykenyeret. A modern pizza, amit ma is ismerünk a 19. században vonult be a gasztronómia történelembe. Nápolyban készítették I.Umberto és felesége, Margherita királyné tiszteletére. A pizza az olasz nemzeti színekben pompázott: piros paradicsomszósz, zöld bazsalikom és fehér mozzarella. A nevét a királynéről kapta és ma is büszkén viseli ez a változat. Azóta rengetegféle változat terjedt el, népszerűségén nem kell csodálkozni. Létezik egyáltalán olyan ember, aki nem szereti? Szerintem nem! :))
Otthon is elkészíthető egy igazi vékonytésztás, paradicsomszószos pizza. Tudom, hogy sok recept van már fent a neten, de megosztom én is az enyémet.

Pizzatészta
  • 50 dkg finomliszt
  • 3 dl langyos víz
  • 1 kocka élesztő (45 gramm)
  • 1 kk só
  • 1 kk cukor
  • 3 ek olívaolaj
Az élesztőt felfuttatjuk a langyos vízben, amibe belekevertük a cukrot. A hozzávalókat összekeverjük, dagasztjuk, gyúrjuk, míg sima tésztát nem kapunk. Hagyjuk a duplájára kelni.
Ezalatt elkészíthetjük a paradicsomszószt.

a megkelt tészta


Paradicsomszósz

  • 1 doboz hámozott paradicsomkonzerv
  • 1-2 gerezd fokhagyma
  • kevés olívaolaj
  • fűszerek: só, bors, bazsalikom, oregánó, kakukkfű
A fokhagymát átnyomjuk a fokhagymanyomón, és kevés olívaolajon illatosra pirítjuk. Majd ráöntjük a paradicsomot. Ízlés szerint fűszerezzük, 15-20 percig főzzük. Majd botmixerrel pürésítjük.

a paradicsomszósz

készülnek a pizzák


Ha megkelt a tésztánk, 3 részre osztjuk. Kinyújtjuk, én nem szoktam pontos kör alakúra, csak ahogy sikerül. Így rusztikusabb. A pizzákat megkenjük a paradicsomszósszal és kedvünk (és ízlésünk szerint) rápakoljuk a feltétet, mint pl. sonka, gomba, zöldségek, tonhal és az elmaradhatatlan sajt.
A pizzasütés titka, hogy a pizzát minél magasabb hőfokon a lehető legrövidebb idő alatt kell megsütni. Természetesen az igazi a kemencében való sütés lenne, de kényszer  megoldásként a sütő is megteszi. Az enyém maximális hőmérséklete 250°C, a pizzákat a már jó forró sütőbe rakom be, ahol 12-14 perc alatt készre sülnek. Innentől kezdve nincs más dolgunk, mint kinyitni egy üveg bort és élvezni az életet!

zöldséges pizza, rajta: paradicsomszósz, brokkoli, gomba, koktélparadicsom, sárga kaliforniai paprika, kukorica, lilahagyma, sajt

a klasszikus sonka-goma-kukorica

quattro formaggi, vagyis négysajtos