A következő címkéjű bejegyzések mutatása: főétel. Összes bejegyzés megjelenítése
A következő címkéjű bejegyzések mutatása: főétel. Összes bejegyzés megjelenítése

2020. január 26., vasárnap

Gasztrokaland I. - Észak-Olaszország

A kihívás elkezdődött. :) Gasztrokalandozásunk első útja a kedvenc konyhámba, annak is északi részére vezetett. Annak aki nem ismerné, íme egy kis bevezető Észak-Olaszország konyhájának világába. Ha szigorúan vesszük, van néhány különbség a déli régiók konyhájához képest. Ennek alapvető oka a földrajzi adottságokban keresendőek, ugyanis északon az Alpok húzódnak, más az éghajlat, ebből következően más a flóra is. Persze, ezek a régebbi, hagyományos alapanyagok és receptek, ma már a globalizációnak köszönhetően, szinte minden elérhető bárhol és bármikor.
Az egyik legszembetűnőbb dolog a paradicsom kevesebb használata. Hiába, a hegyekben nincs az a nyári meleg. Van helyette viszont vaj, amit viszont délen nem nagyon találunk. Az olívaolaj mellett szintén használatos zsiradék. Sajtok itt is vannak és fokhagyma is, és ami tényleg csak északon terem, az a rizs. Tudniillik rizstermesztés nemcsak Ázsiában folyik, hanem itt tőlünk nem messze, szintén találunk vízzel elárasztott rizsföldeket. A hagyományos rizottóhoz való rizsfélék, mint az arborio és a carnaroli mind megterem.
A menü összeállításá nem volt nehéz, azt rögtön tudtam, hogy a desszert csakis tiramisu lehet és rizottónak is szerepelnie kell az étlapon. És akkor eszembe jutott, hogy mi lesz a tökéletes fogás: az Osso buco, vagyis a lyukas hús. Nevét onnan kapta, hogy a borjúlábszár csonttal együtt van felszeletelve és megfőzve - így a közepén ott a lyuk. Kicsit csaltam, a fehér Osso buco helyett a paradicsomos változatot készítettem el. Aki ismer, tudja, hogy szeretem a jó ételeket, és őszintén bevallom, hogy életem egyik legfinomabb húsételét sikerült elkészítenem.
Ha nem találunk megfelelő módon szeletelt borjúlábszárat, akkor vegyünk sima lábszárat, amit velős csonttal együtt formára kötözünk - kicsit bonyolultabb eljárás, de higgyétek el megéri. :)

Osso buco (paradicsomos változat, 2személyre)


  • fejenként egy-egy kb. 3-4 cm vastag borjúlábszár
  • 2 szál sárgarépa
  • 1 szál szárzeller
  • 2 gerezd fokhagyma
  • 1 kisebb fej hagyma
  • egy üveg jóféle száraz fehérbor
  • 50 g vaj
  • 200 g paradicsompüré
  • kevés liszt a forgatáshoz
  • fűszerek, mint só, bors, oregánó, bazsalikom
A vajat felolvasztjuk és felforrósítjuk, a húsokat megforgatjuk a lisztben. Majd a vajban elősütjük mindkét oldalukat, vigyázva, hogy mindez közepes lángon történjen (a túl hirtelen sütéstől a borjú kiszáradhat). Félretesszük a husit, jöhet a sofrito, vagyis az apróra vágott zöldségeket ugyanabban az edényben és zsiradékon megpirítjuk, majd felöntjük úgy kb. 2 dcl fehér borral, amit a felére forralunk. Ezután visszatesszük a husit, öntünk hozzá kevés alaplevet vagy vizet (szintén 2 dcl), letakarjuk és 2-3 órát főzzük. Folyamatosan ellenőrizzük és felváltva pótoljuk az elpárolgott folyadékot, miközben a húsokat megforgatjuk. Sózzuk, borsozzuk. Az utolsó fél órában, mikor pótolnánk a folyadékot, nem azt, hanem paradicsompürét adunk hozzá, valamint a kedvenc fűszereimet - oregánót és bazsalikomot.
Az egyetlen olyan rizottóval tálaljuk, ami nem önálló fogás: a sáfrányos milánói rizottóval. A receptjét most külön nem írom le, annyi a különbség ehhez a változathoz képest, hogy a szokásos módon elkészítjük a rizottót, adunk hozzá sáfrányt és más plussz alapanyagot (gomba, spárga, stb.) nem.



Minestrone

Az első fogáson már többet gondolkoztam, a választásom végül a klasszikus, "mindent bele" levesbe a Minestronéra esett. Ebbe tényleg mehet mindenféle zöldség, hüvelyes amit otthon találunk. Nálam most így készült:

  • 1 batáta
  • 1 répa
  • 2 szár zeller
  • 2 nagy marok friss bébispenót
  • 1 gerezd fokhagyma
  • fél fej hagyma
  • kb. 0,5 liter víz
  • a parmezán héja
  • fűszerek, mint só, bors, oregánó
  • kb. 100 ml paradicsompüré
A felkockázott zöldségeket (a spenót kivételével) kevés olajon megpirítjuk, majd felöntjük a vízzel, hozzáadjuk a sajtvéget és puhára főzzük a zöldségeket. Félidőben hozzáadjuk a paradicsompürét és a fűszereket. Ha szeretnénk, most tegyük hozzá a tésztát vagy a konzerv hüvelyest. Az utolsó percekben adjuk hozzá a spenótleveleket, egyet éppenhogy rottyantunk rajta és tálalhatjuk is.





Tiramisu

Recept és leírás már van a blogon, itt lehet megnézni.

A szomjúság csillapítására egy jóféle Aperol Spritzet ajánlanék, ami szintén egy észak-olasz találmány. :) Arrivederci!




2016. február 10., szerda

Rosé kacsamell burgonya gratin-nel

Újra itt vagyok. Picit eltűntem, pedig az ősszel már azt ígértem, hogy jövök és hozom a finomabbnál finomabb recepteket. Aztán az élet közbeszólt. Itt most nem részletezném mi történt, arról majd máskor egy másik fórumon, a lényeg, hogy itt vagyok, és hoztam néhány finomságot is.
Így a Valentin nap előtti utolsó pillanatokra hoztam egy tökéletes vacsora ötletet, aki valami nem hétköznapi dologgal akarja elvarázsolni kedvesét. A kacsamell az utóbbi években lett újra nagyon felkapott, és mivel valószínű, hogy ez nem kerül hétköznapokon a konyhaasztalra, ezért különleges alkalmakra egyszerűen adja magát. A kacsamell sütése egyáltalán nem nagy ördöngösség, és a köret, a gratin is egyszerű feladat. Nagy tál helyett én 9 cm átmérőjű szufléformában készítettem, így a tálalás is különlegesebb.

Valentin napi menü:
Rosé kacsamell burgonya gratin-nel 
(2 személyre)

  • 2 szelet kacsamell
  •  bors, rozmaring
  • 4-5 nagyobb burgonya
  • 0,5 dl tej
  • 1 dl tejszín
  • 1 dkg vaj
  • 5 dkg reszelt sajt (legjobb a gruyére)
  • só, bors, szerecsendió
A kacsamell bőrös felét beirdaljuk, vigyázunk, hogy a húsba ne vágjunk bele. Majd beledörzsöljük a borsot és a rozmaringot. Egy órát pihentetjük. Folytassuk a körettel: a burgonyát meghámozzuk, és vékony karikákra szeljük. Minél vékonyabb annál jobb, közben a tejben és a tejszínben felolvasztjuk a vajat, és beletesszük a fűszerekt, ízlés szerint sót, borsot és egy kis szerecsendiót. A kis szufléformákat vékonyan kikenjük olajjal, majd egymásra rétegezve rakjuk a krumplikarikákat, amit leöntünk a tejszínes vajas keverékkel, a tetejét megszórjuk a sajttal.
200 fokra előmelegített sütőbe toljuk, és 45 perc alatt megsütjük.
A kacsamell sütését érdemes úgy időzíteni, hogy összhangabn legyen a gratin-nel, vagyis ahogy az kész van, menjen a kacsa a sütőbe. A husit egy teflon serpenyőben bőrös felével lefelé sütni kezdjük, egy fedővel picit le is nyomhatjuk. Zsiradék nem kell alá, mert sütés közben kiadja magából a zsírt. Oldalanként 3 percet adunk neki, miután mindkét felén megvolt a 3 perc, sütőbe toljuk és 10 percig sütjük, ha picit jobban átsütve szeretjük legyen 13 perc (de ne több :)). Miután kivettük a sütőből ugyanennyi ideig pihentetjük, hogy a hús szaftos maradjon. Végül csíkokra vágva tálaljuk a gratin-nel.






És nincs igazi Valentin napi menü desszert nélkül! Ennek a fogásnak méltó kísérője és zárása a mousse au chocolat.

2015. november 15., vasárnap

Mézes-mázas csirkefalatok

A mézes-mázas kifejezést alapvetően más szövegkörnyezetben használják, nem éppen egy hízelgő tulajdonságot takar, de szószerinti jelentésében tökéletesen jellemzi a csirkefalatokat. Ugyanis a husi kapott egy ízletes, ragacsos bevonatot, így most a mézes-mázas nagyon illik rá. Én csirkemellet használtam, de kicsontozott és csíkokra vágott csirkecombokból is ugyanolyan fincsi lesz. Egy-két óra pácolás bőven elég neki, de ha egy napot benne lesz, az sem fog ártani neki. Hogy született meg ez a recept? Semmi különös története nincs: valamit gyorsan össze kellett dobni, megnéztem mi minden van otthon, és ez lett a végeredmény. :)
Köretként krumplipürét csináltam, igazi házias krumplipürét tejjel és vajjal. Nyami.

Mézes-mázas csirkefalatok 
  • 1 csirkemell
  • 2 ek méz
  • 3 ek szójaszósz
  • 1 ek keményítő
  • 2-3 ek mogyoróolaj
  • pár tekerésnyi frissen őrölt bors
  • kevés chilli
  • negyed kiskanálnyi őrölt gyömbér, fokhagymapor
  • csipetnyi szerecsendió
  • olaj a sütéshez
A húst tetszőleges módon csíkokra vagy kockákra vágjuk. A pác hozzávalóit összekeverjük, és beleforgatjuk a csirkét. Egy-két óra múlva megsütjük: egy serpenyőben kevés olajat hevítünk, és a forró olajban készre sütjük a csirkét.
Krumplipürével vagy rizzsel tálaljuk.


2015. november 10., kedd

Penne a nyár ízeivel

Sokan vágyakozva gondolunk vissza az elmúlt nyári napokra, a napsütésre, a pancsolásra, a csodás nyári estekre, a behűtött borokra, a nagy bulikra, a grillpartikra, a felejthetetlen utazásokra... Jó egy kicsit felidézni a kellemes emlékeket, noha az ősz is számtalan szép élményt tarogat a számunkra. Az ízekkel is lehet nosztalgiázni, (mint ahogy én az éclair-rel :)), én például kimondottan szeretek otthon is reprodukálni egy-egy finom ételt, amit a nyaralás során ettem.
A mai recept nem köthető konkrét utazáshoz, igazából csak az ízvilága miatt kapcsolható a nyárhoz. De azzal nagyon. Mondjuk simán el tudnám képzelni, hogy egy olasz trattoriaban ezt szolgálják fel nekem egy pohár hűs fehérbor társaságában, miközben hallgatom a forgalmas itáliai utca zaját és a tenger illatát sodorja felém a szél....

Penne a nyár ízeivel

  • 25 dkg penne
  • 4 szelet halfilé (afrikai harcsa, tőkehal, és hasonló társai)
  • 1 üveg paradicsompüré
  • 1 nagy marok olivabogyó
  • 1-2 gerezd fokhagyma
  • só, bors, kakukkfű és bazsalikom
  • kevés citromlé
  • 1 kk cukor
  • kevés olivaolaj
  • 5-8 dkg sajt
A sütőt előmelegítjük 180°C-ra, a tésztának felteszünk főni 2,5 liter vizet. A halat felkockázzuk (nagyobb kockákra), icipicit besózzuk, facsarunk rá egy kis citromlevet, majd kevés olivaolajon pár perc alatt megsütjük. Közben al dentére főzzük a tésztát. Folytatjuk a mártást: a fokhagymát megfuttatjuk egy kevés olajon, felöntjük a paradicsompürével, amit sózunk, borsozunk, ízesítjük a bazsalikommal és a kakukkfűvel, és hozzáadjuk a cukrot is, hogy enyhítsük a paradicsompüré kissé savanykás ízét. 5 perc főzés után hozzáadjuk a halkockácat, és további 5 percig főzzük. A mártásba keverjük a pennét, egy olajjal kikent tűzállótálba öntjük, a tetejét megszórjuk a reszelt sajttal. 30 perc aranyszínűre pirítjuk. Majd álmodozunk és álmodozunk az olasz nyarakról...


2015. október 26., hétfő

Baconös fasírt

Egy muffinsütő ma már az alapvető konyhai felszereléshez sorolható, szinte minden háztartásban megtalálható. Néha érdemes nem rendeltetésszerűen is használni, vagyis muffin helyett valami más finomságot sütni benne. :) A rántottától kezdve, a kis pite kosárkákig sok minden alapjául szolgálhat. Fasírtot is süthetünk benne, így megússzuk az olajban sütést, egészségesebb is lesz, a körécsavart bacon pedig nemcsak a kiszáradástól védi meg a husit, hanem meg is ízesíti. Gyerekbarát recept!

Baconös fasírt 

  • 0,5 kg darált hús
  • 1 tojás
  • pár kanál zabliszt és zabpehely, vagy zsemlemorzsa
  • só, bors, fokhagyma - 1 gerezd, majoránna - negyed kiskanálnyi (vagy amit a fasírtunkba rakni akarunk)
  • 5 dkg sajt felkockázva
  • 12 szelet bacon
  • kicsi olaj
Bekeverjük a fasírt alapját: a húst összekeverjük a tojással, zsemlemorzsával és a fűszerekkel. Kicsit hagyjuk összeérni az ízeket, addig előmelegítjük a sütőt 200°C-ra, és a muffinsütőt vékonyan kikenjük olajjal. Majd a masszából golyókat formálunk, közepükbe egy-egy kocka sajtot nyomunk, becsavarjuk őket a baconbe. Alufóliával letakarjuk, így sütjük kb. 30 percig, majd egy negyed óra alatt ropogósra pirítjuk. Jó étvágyat!



2015. október 8., csütörtök

Brokkolifasírt

Egy régebbi bejegyzésben már írtam arról, hogy a brokkoli az egyik kedvenc zöldségem. Egy újabb felhasználási tippet hoztam, nagyon finom fasírt készíthető belőle. Mert a fasírtnak sem kell mindig húsból készülnie! Ezt a receptet nemcsak a vegetariánusoknak ajánlom, időnként nekünk húsfogyasztóknak sem árt a zöldségfogyasztás. :)
A recept a NoSalty-ról származik, (http://www.nosalty.hu/recept/brokkolifasirt-piritott-magvakkal). Köretként belga sültkrumplit ettem hozzá.

Brokkolifasírt

  • 1 közepes brokkoli (40-50 dkg)
  • 2 tojás
  • 4 ek zabpehely
  • 2 ek zsemlemorzsa
  • 2-2 ek napraforgó- és tökmag
  • 1 ek szezámmag
  • ízlés szerint só, bors
  • kevés reszelt sajt, esetleg fokhagyma (opcionális mindkettő)
  • olaj a sütéshez
A brokkolit rózsáira szedjük és megfőzzük.  Ezalatt a magokat egy száraz serpenyőben megpirítjuk. A megfőtt brokkolit egy aprítógépben pépesre dolgozzuk, majd hozzáadjuk a többi hozzávalót az olaj kivételével. (Ezt nem kell a géppel csinálni, sima kétkezi munka :)) A masszából laposabb korongokat formálunk.
Az olajat, minimális fél deci, felforrósítjuk, majd pár perc alatt megsütjük a fasírtokat.



2015. szeptember 20., vasárnap

Szűzérmék vörösboros gombamártással

A most következő oldal az elmúlt hetem egyik legszebb pillanata volt. :)  Mármint az elfogyasztása, és természetesen az elkészítése is. Számomra ez az étel egy tipikus őszi fogás, a gomba, a dús, boros mártás, a rozmaringos szűzérmék, mind-mind egy laktatóbb fogás elemei.
A mártás sűrítése manierozással történik. Ez egy francia sűrítési eljárás, az ilyen típusú ételekhez szerintem sokkal jobban passzol, mint egy egyszerű lisztes habarás. Ugyanis a vaj ad egy plusz selymes ízt. A mártáshoz természetesen fehérbort vagy egy finom rosét is használhatunk. A bor jó minőségű legyen, csak olyan borral főzzünk, amit szívesen meg is iszunk. A sertésszűz egy soványabb, szárazabb húsféle, ezért a mártás a maga krémességével jól kiegészíti.

Szűzérmék vörösboros gombamártással

  • 0,5 kg sertésszűz
  • 20 dkg csiperke
  • 1,5 dl vörösbor
  • 1 dl alaplé
  • 1 dl tejszín
  • 2 dkg vaj
  • 2 dkg liszt
  • fokhagyma
  • kevés olaj
  • só, bors, rozmaring, petrezselyem 
A húst előkészítjük: a fehér hártyás részeket levágjuk róla, majd kb. 1,5 cm-es szeletekre vágjuk, és megborsozzuk, rozmaringgal megszórjuk. A sütőt előmelegítjük 200 fokra, egy magas falú serpenyőben kevés olajat hevítünk. Az érméket a forró olajon elősütjük, mindkét oldalon 2-2 percig. Átrakjuk egy tepsibe/hőálló tálba, és 8 perce a sütőbe rakjuk. Vigyázzunk, nehogy túl süssük!
Közben a serpenyőben elkészítjük a mártást. A visszamaradt olajon megpirítjuk a fokhagymát és a megtisztított gombát. Felöntjük a borral, pár percig forraljuk majd hozzáadjuk az alaplevet és a tejszínt. Ízesítjük kevés sóval, borssal és petrezselyemmel. A manierozáshoz a vajat összegyúrjuk a liszttel, pár percre a mélyhűtőbe rakjuk, majd belemorzsoljuk a mártásba. Megvárjuk míg felovad és elkezd sűrűsödni. Pár percig forraljuk.
Köretként a krumlit tálaltam hozzá, a főtt burgonyát egy kevés olajon megpirítottam. Azt nem írom, hogy hány percg, úgy a legjobb ha kicsit elfeldkezünk róla, akkor biztosan jól megpirul. :)
Jó étvágyat!



2015. szeptember 12., szombat

Conchiglie parmezános mártással

Egy újabb receptet hoztam Stahl Judit Gyors olaszos tészták című könyvéből, ahol is ez a recept "szegény ember vacsorája" néven fut. A tésztához egy hígabb parmezános, mascarponés sajtmártás dukál, tetejére pedig a szegény ember parmezánja kerül: pirított zöldfűszeres zsemlemorzsa. A recept fusillit ír, de én kagylótésztával, vagyis conchiglie-vel készítettem, és ez egy nagyon jó ötletnek bizonyult, ugyanis a sajtmártás szépen belefolyt a tészta belsejébe. Ennél a receptnél fontos, hogy friss fűszerekkel dolgozzunk, szárítottal nem lehetne elérni ugyanazt az ízhatást.
Az étel elkészítése valóban nem igényel sok időt, így ha egy gyors vacsorára, ebédre van szükségünk, megvan hozzá a tökéletes recept. :)

Chonchiglie parmezános mártással

  • 25 dkg conchiglie
  • 2-3 ek zsemlemorzsa
  • 1 szál friss rozmarig
  • 1 nagy marék friss kakukkfű
  • 1 dl olivaolaj
  • 25 dkg mascarpone
  • 0,5 dl tejszín
  • 1 nagy tojássárgája
  • 3 gerezd fokhagyma
  • 5 dkg parmezán
  • só, bors, szerecsendió
Feltesszük főni a vizet a tésztának. A "szóróanyaghoz" a friss fűszereket apróra vágjuk, összekeverjük a zsemlemorzsával, és 0,25 dl olivaolajat felhevítünk egy nagyobb serpenyőben. Ebbe öntjük a morzsánkat, majd 5 perc alatt aranybarnára pirítjuk. A végén hozzányomunk egy gerezd fokhagymát.
Megfőzzük a tésztát. A mártást abban a tálban/edényben készítjük el, amelyben tálalni fogunk. Összedolgozzuk a mascarponét  tejszínnel és a tojássárgájával. Az olivaolajat (0,75 dl)  lassan adagoljuk hozzá, szinte cseppenként állandó keverés mellett. Egy majonézszerű mártást fogunk kapni. Hozzáadjuk a zúzott fokhagymát, a parmezánt, óvatosan sózzuk, borsozzuk, megkoronázzuk egy késhegynyi szerecsendióval. A megfőtt tésztát még forrón a mártásba keverjük ( így lesz a kissé darabosból egy sima híg mártás), és egy fél deci főzővizet is adhatunk mellé.
Tálaláskor a zöldfűszeres zsemlemorzsával szórjuk meg.


2015. augusztus 26., szerda

Muszaka

A nyár finomságaiból, cukkiniből és padlizsánból készült alapfogást hoztam ma Nektek. Alapfogásnak tartom, mert rendkívül jól variálható az alapanyagok tekintetében, ez a recept egy újabb ötlet cukkini-dömping idején, és nem utolsósorban sok ember görögországi nyaralásának legkellemesebb pillanatait idézi elő. A muszaka Görögországban, a Balkánon nagyon népszerű, de Törökországban is ismert egy változata, ami kissé különbözik hellén testvérétől. A görög muszakában a darált hús (ha autentikusak akarunk lenni bárányhúst használjunk) és a különböző zöldségek rétegeit egy tojással és sajttal dúsított besamel fedi be, és a fűszerek teszik igazán teljessé: az oregánó, a babérlevél, a kakukkfű, a szerecsendió és a fahéj.
A török változatban nincsenek rétegek.
A ma ismert muszakát az 1920-as években jegyezte le egy görög szakács, persze ez nem jelenti azt, hogy előtte nem létezett volna.

Muszaka
  • 3 nagyobb krumpli
  • 1 nagyobb padlizsán
  • 1 cukkini
  • 40 dkg darált hús
  • 20 dkg sajt
  • 1 hámozott paradicsom konzerv
  • 1 ek vaj
  • 1,5 ek liszt
  • 3 dl tej
  • 1 tojássárgája
  • olivaolaj 
  • 1 gerezd fokhagyma
  • só, bors, szerecsendió, babérlevél, fahéj, kakukkfű, oregánó
 Először a darált húst készítjük el: a fokhagymát kevés olivaolajon megfuttatjuk, majd fehérre pirítjuk rajta a darált húst. Felöntjük a paradicsommal, ízesítjük sóval, borssal, 1 babérlevéllel, kakukkfűvel és oregánóval. 30 perc alatt készre főzzük. Közben a sütőt előmelegítjük 200 fokra, és egy kisebb jénai tálat kikenünk olivaolajjal. A padlizsánt 1 cm-es szeletekre vágjuk, egy tálcán besózzuk, hogy kiengedjék keserű levüket. A cukkinit és a krumplikat is felkarikázzuk. Ha kész a hús, elkezdhetjük a rétegezést. Legalulra krumpli kerül, (meglocsoljuk kevés olivaolajjal), amit megszórunk egy kis sajttal és szerecsendióval. Rárakjuk a megmosott (!) padlizsánszeleteket (ezt is meglocsoljuk), erre kerül a darált hús. A cukkini következik (locsolás), amit megszórunk egy kevés fahéjjal és sajttal, legfelülre újabb réteg krumpli kerül. Alufóliával letakarjuk, és egy órán keresztül sütjük. Ha már közeledik a sütési idő vége, akkor elkészítjük a besamelt. A vajat felolvasztjuk, megpirítjuk rajta a lisztet, felöntjük a tejjel, és mártás sűrűségűre főzzük. Sóval, borssal, szerecsendióval ízesítjük, szórunk bele 5 dkg sajtot és hozzáadjuk a tojássárgáját. Ezt a mártást a muszakára öntjük, és alufólia nélkül újabb félórára a sütőbe rakjuk, aranybarnára sütjük.
Mivel a zöldségeket elősütés nélkül rétegeztük, kicsit több levet fog engedni, és nem lesz olyan nehéz olajos.
Az étel ez alapján a recept alapján készült.


hát nem gusztusos? :)



2015. augusztus 24., hétfő

Bakonyi sertésszelet

Tudjátok, hogy mitől bakonyi a bakonyi? :)
Van ugye egy csomó ilyen megnevezés a magyar konyhában, ezek általában tipikus elkészítési módszerekre, illetve alapanyagokra utalnak. Ma a bakonyit vesszük röviden górcső alá. Ha bakonyit eszünk (legyen az csirke vagy sertés) akkor az ételünkben biztosan lesz gomba. Bakony erdeiben sok gomba terem, innen is ered a név. Az lenne az igazi, ha mindenkinek lenne lehetősége friss erdei gombákkal készíteni ezt a csodás ételt. Ezek hiányában a könnyen elérhető csiperke is megteszi, ha tehetjük vegyünk barnát. A bakonyi másik jellemzője a tejföllel (van akinél tejszínnel) történő habarás. Talán még a szalonnát is a tipikus alapanyagok közé sorolnám. De ebben nem vagyok biztos. :) Jöjjön a recept.

Bakonyi sertésszelet 

  • 1 kg sertéscomb szeletelve
  • 10 dkg szalonna felkockázva
  • 1 fej hagyma
  • 2 paradicsom hámozva, felkockázva
  • 1 paprika felkockázva
  • 40 dkg barna csiperke
  • 20 dkg tejföl
  • 2 kanál finomliszt
  • só, bors, pirospaprika
A felszeletelt húst klopfoljuk, picit besózzuk. A husikat megforgatjuk egy kevés lisztben, és egy kevés zsíron félig készre megsütjük őket. A szalonnát zsírjára pirítjuk, a pörcöket kiszedjük a zsírból. Rászórjuk a felszeletelt, megtisztított gombát, megpároljuk, majd kivesszük a zsírból. A maradék zsíron üvegesre pirítjuk az apróra felkockázott hagymát, majd hozzáadjuk a paradicsomot és a paprikát. Pár percig pirítjuk a pörkölt alapot, rászórunk fél teáskanálnyi pirospaprikát, közben vigyázunk, nehogy megégjen. Felöntjük kb. liternyi vízzel, és hozzáadjuk az elősütött hússzeleteket. Sózzuk, borsozzuk. Lefedve, a hús puhulásáig főzzük (kb. 1-1,5óra). Az utolsó fél órában hozzáadjuk a gombát is. Ha puha a hús, behabarjuk: a tejfölben csomómentesre keverjük a lisztet. Adunk hozzá egy keveset a szaftból, azért hogy ne legyen kettejük között olyan nagy a hőmérsékletkülönbség. Majd beleöntjük a fazékba, jól elkeverjük, egyet rottyantunk rajta, és kész is vagyunk. Galuskával, vagy ha nagyon sietünk tésztával tálaljuk.
Jó étvágyat!


2015. augusztus 20., csütörtök

Gnocchi di ricotta e spinaci - Spenótos ricottás gnocchi

Ezt a fantasztikus receptet Stahl Judit Gyors olaszos tészták című könyvéből vettem kölcsön, mert annyira jó, hogy ezt mindenkinek ismernie kell. :)
Az olasz gnocchi legfőbb összetevői a krumpli és a liszt, csakúgy, mint mi a nudlinknak. Készülni is ugyanúgy készül: bő, forró vízben főzik készre. Ma már kapható bolti változata is, de szerintem érdemes az otthoni verzióval próbálkozni, az mindig verhetetlen. Különféle mártásokkal tálalják. De a gnocchi nemcsak burgonyából készülhet. Létezik a gnocchi verde, vagyis a zöld gnocchi, aminek színét a spenót adja. Másik alapanyaga a ricotta, vagyis a friss sajt. A spenót és a ricotta amúgy nagyon jó páros, canolli töltelékként, vagy valamilyen sós pitébe is bátran kipróbálható.
Stahl Judit is írja a receptismertetőjében, hogy hosszú kísérletezés során jutott el ehhez a recepthez, állandó próbálkozásokkal igyekezett eltalálni a tökéletes arányokat. Sikerült neki, és mi nagyon hálásak vagyunk érte!

Gnocchi di ricotta e spinaci
  • 45 dkg mélyhűtött, felengedett spenót
  • 25 dkg ricotta
  • 1 tojássárgája
  • 15 dkg finomliszt
  • 5 dkg parmezán
  • só, bors, szerecsendió
  • 2 dl tejszín
  • 2 gerezd fokhagyma
  • 10 dkg sajt (a recept pecorino-t ír, de bármilyen keménysajt jó lesz)
A sütőt előmelegítjük 220°C-ra, a gnocchinak feltesszük főni a vizet. A spenótot jól kinyomkodjuk, lehetőleg minél "szárazabb" legyen. Ezután összekeverjük a ricottával, a tojássárgájával, a liszttel, az 5 dkg parmezánnal, sóval, borssal, szerecsendióval fűszerezzük. Ha túl lágy lenne, keverjünk hozzá még egy kis lisztet. De óvatosan, nehogy túladagoljuk. Két kanál segítségével kis galuskákat formázunk a masszából, és a forró vízbe engedjük őket. Miután feljöttek a víz felszínére, hagyjunk nekik még egy percet, utána egy szűrő segítségével tegyük őket egy kivajazott tepsibe. A tejszínbe nyomjuk bele a fokhagymát, öntsük rá a gnocchira, a tetejét szórjuk meg jó sok sajttal. 20-25 perc alatt süssük aranybarnára.

látványra nem a leggusztább, de higgyétek el, az íze mennei :)

2015. augusztus 17., hétfő

Túrógombóc

A túrógombóc elkészítésétől sokan tartanak, pedig rém egyszerű elkészíteni. Legtöbben ugye attól tartanak, hogy a főzés közben szétesnek a gombócok. A titok a helyes arányok eltalálásában és a pihentetési időben rejlik, amire azért van szükség, hogy a búzadara magába szívja a nedvességet. Ennek köszönhetően nem kell majd több kanálnyi darával vagy liszttel növelni a száraz összetevő mennyiségét, így nem lesz túl kemény és száraz a gombóc, hanem pihe-puha marad. Áfonyamártással tálaltam, szerintem nagyon jól illik hozzá a kicsit savanykás bogyós gyümölcsök zamata. (Az áfonya után ne nagyon öltögessétek a nyelvetek másokra, érdekes látvány a kékes-lilás nyelv. :))

Túrógombóc
  • 50 dkg túró
  • 2 tojás
  • 5 ek búzadara
  • 1 ek cukor
  • 1 ek vaníliás cukor
  • 10 dkg zsemlemorzsa
  • 1-1,5 ek olaj
A túrót egy szitán vagy egy villa segítségével jól áttörjük. Erre azért van szükség, hogy a gombóc valóban sima legyen, ne legyenek benne nagyobb túrórögök. Összekeverjük a tojással, búzadarával és a kétféle cukorral. 2-3 óra pihenési időt adunk neki a hűtőben. Addig elkészítjük a zsemlemorzsát: egy nagyobb serpenyőben felforrósítjuk az olajat, és megpirítjuk benne a prézlit. Ha a gombócmassza már kipihente magát, kis golyókat formálunk belőle, és bő, forró vízben megfőzzük őket. Akkor lesz kész ha feljönnek a víz tetejére, és még egy percet adunk nekik. Kivesszük a vízből és megforgatjuk a zsemlemorzsában. Tálalhatjuk porcukorral, tejföllel, amivel szeretnék.
Az áfonyamártáshoz 30 dkg áfonyát egy kevés, pár kanálnyi cukor kíséretében főztem, közben egy villával kicsit összenyomkodtam. Nem teljesen simára, mert azt akartam, hogy legyenek benne még egész gyümölcsök. 1 kanál keményítő segítségével picit besűrítettem, és el is készült. Hidegen és melegen egyaránt finom!


2015. augusztus 11., kedd

Zabpalacsinta

Újra itt... egy kis időre eltűntem, fizikai, lelki és mentális feltöltődés ürügyén elmentem nyaralni, de most már teljesen megújulva és feltöltődve újra itt vagyok, hogy megoszthassam Veletek kalandjaim a konyhában. A visszatéréshez egy ügyes kis gyors receptet hoztam. Tegnap este valami édeset kívántam, volt egy kis őszibarackom, gondoltam azzal kéne kezdeni valamit. Több ötlet is felmerült bennem, mire tudatosítottam magamban, hogy igazából egy dologra vágyom...a palacsintára. A hagyományos palacsinta helyett egy zabpalacsintát készítettem, és egy isteni finom vacsora kerekedett belőle!

Zabpalacsinta
( 1 személyes adag, 4 db kisebb palacsinta)
  • 10 dkg zabpehely
  • 1,5 dkg finomliszt
  • 1 tojás
  • 1 dl tej
  • 1 ek olivaolaj
  • csipetnyi só
  • 0,5 tk sütőpor
Mindössze annyi a dolgunk, hogy az itt felsorolt alapanyagokat jól összedolgozzuk, és kezdhetjük a palacsintasütést. A serpenyőbe is öntehetünk egy kevés olivaolajat, de ha teflonos serpenyővel dolgozunk, akkor olaj nélkül sem fog leégni. A palacsintát akkor kell megfordítani, ha a közepe már kezd hólyagos lenni, és a széle már megsült.
Friss őszibarackkal és mézzel ettem. 


2015. július 28., kedd

Svéd ebéd

A hétvége a svéd konyha jegyében telt, legalábbis ami az ebédet illeti. Valószínűleg ez a leismertebb nemzeti és már nemzetközivé vált eledelük. Páratlan sikertörténetében nagy szerepet játszik az a bizonyos kék-sárga bútoráruházlánc, ahová néhányan kimondottan az ételért járnak (nekem van ilyen ismerősöm). Otthonra is megvásárolható fagyasztott formában, de minek ennénk azt, ha mi magunk is könnyedén el tudjuk készíteni a húsgolyókat.
Az viszont hiba lenne, ha csak ezzel a fogással azonosítanánk a svéd gasztronómiát. A skandináv konyhára (ahová a svéd is tartozik) az egyszerűség és a letisztultság jellemző. Rengeteg halat, zöldséget és gyümölcsöt esznek. Ezek frisseségét különféle tartósítási módszerek segítségével próbálják elérni, mint például a pácolás, füstölés. Tartósítanak sóban, ecetben egyaránt. Tengerparti ország lévén a nagyszámú halfogyasztás nem meglepő, de más húsféléket is ugyanolyan rendszereséggel fogyasztanak. A zöldségek közül a náluk is megtermő fajok a legelterjedtebbek, mint a burgonya és társai. Sok gombát is fogyasztanak, a gyümölcsök terén a bogyós gyümölcsök különféle fajtái (málna, áfonya,..) népszerű. A svéd desszertek általában kelt tésztából, illetve leveles tésztából készülnek. Szintén lényeges információ lehet, hogy a svédek rengeteg kávét isznak.
Most viszont következzék a köttbullar legyezőburgonyával!

Köttbullar - Svéd húsgolyó legyezőburgonyával

A húsgolyóhoz:
  • 50 dkg darált marhahús
  • 1 kis fej hagyma
  • 1 tojás
  • 7.5 dkg zsemlemorzsa
  • 5 dkg vaj
  • 2 kk só
  • fél-fél kk őrölt fehérbors és szegfűbors
Ha van rá lehetőségünk a húst többször daráljuk át, hogy tényleg apró legyen. Ha ezt nem tudjuk megoldani, akkor terítsük szét a darált húst egy vágódeszkára, és egy késsel kezdjük el aprítani, csináljuk meg több irányból. A hagymát lereszeljük, a vajat flolvasztjuk, és megdinszteljük benne a hagymát. A hozzávalókat egy nagy tálban összekeverjük, összegyúrjuk, majd kisebb golyókat formázunk belőlük. Ebből nekem kb. 35-40 szokott kijönni. Forró olaj és vaj keverékében megsütjük, folyamatosan rázogatjuk a husit, hogy minden oldala megpiruljon.

A mártáshoz:
  • 5 dkg vaj
  • 1.5 ek finomliszt
  • 1 dl tejszín
  • 2 dl húsalaplé
  • 1 ek szójaszósz
  • fél kk fehérbors
  • negyed kk pirospaprika
A vajat felolvasztjuk, rászórjuk a lisztet, kissé megpirítjuk. A pirospaprika következik, vigyázzunk, nehogy leégjen, majd felöntjük az alaplével és tejszínnel. Ízesítjük a szójaszósszal és a fehérborssal. Felforraljuk, hahógyjuk egy kicsit rotyogni, és kész van.

A legyezőburgonyához nem írok pontos arányokat, mindjárt meglátjátok miért. A krumplikat (ha nagyok) hosszában kettévágjuk, óvatosan metszéseket ejtünk rajtunk. Sűrűn, vigyázva, hogy ne vágjuk őket teljesen át. Egy tepsit kivajazunk, belerakjuk a burgonyát, megsózzuk. Mindegyik krumplira egy darabka vajat helyezünk, és 200 fokra előmelegített sütőben 45 perc alatt megsütjük.
Tálaláskor az ételhez adhatunk még egy kevés áfonya- vagy ribizlilekvárt. Jó étvágyat!


2015. július 21., kedd

Lasagne cukkinivel és padlizsánnal

A klasszikus Lasagne bolognese receptje már megtalálható a blogon. Ennek egy kicsit átalakított változatát hoztam ma Nektek. Néha jó egy-két húsmentes napot tartani, nem ártana tudatosítani, hogy nemcsak húsból állhat az ebéd/vacsora/stb. Nagyon finom, tápláló és laktató zöldségeink vannak, amelyekből ugyanolyan finomságok készíthetőek, mint a húsból. Jó ötletnek tartom az olyan kezdeményezésket, mint a húsmentes hétfő, amikoris nem kerül aznap sem hús, sem semmilyen hústermék az asztalra.
A lasagne-ban a darált hús helyett most padlizsánt és cukkinit raktam. A végeredmény inycsiklandozó lett, nem kell félni a zöldségektől. :)

Lasagne cukkinivel és padlizsánnal
  • 12 lap lasagne
  • 2 kisebb cukkini
  • 1 padlizsán
  • 1-2 gerezd fokhagyma
  • 1 üveg paradicsomlé
  • só, bors, fűszerek: bazsalikom, oregánó, kakukkfű, szerecsendió
  • löttyintésnyi vörösbor
  • 3 dkg vaj
  • 7 dkg liszt
  • 3 dl tej
  • 5 dkg parmezán
A paradicsommártással kezdtem: a fokhagymát apróra vágjuk, egy kevés olivaolajon megfuttatjuk, majd felöntjük a paradicsomlével, és hozzáadjuk a bort. 15 percig forraljuk, közben sózzuk, borsozzuk. Ha friss fűszerekkel dolgozunk, akkor azokat a végén adjuk hozzá. Felszeleteljük a cukkiniket és a padlizsánt. A cukkinit, mivel zsenge volt, nem sütöttem elő, a padlizsánt igen. Egy nagyobb serpenyőben egy kevés olivaolajat jó forróra hevítünk, majd a padlizsán szeleteket mindkét oldalukon pár percig sütjük. Egy papírtörlőre szedjük, hogy az beszívja magába a felesleges olajat. Elkészítjük a besamelt is: a vajat felolvasztjuk, rászórjuk a lisztet, egy kissé megpirítjuk, majd felöntjük a tejjel. Állandó keverés mellett sűrűre főzzük. Ízesítjük sóval, borssal, szerecsendióval. Nincs más hátra, mint az összerakás: egy tűzálló tálat kicsit kikenünk olajjal, majd az alján szétkenünk pár kanál besamelt. Erre rakunk 4 lasagne lapot, majd egy kevés paradicsommártást, erre rakjuk a cukkinikarikákat. Megint egy kevés paradicsommártás következi, majd besamel és tészta. Erre paradicsom, a padlizsán szeletek, paradicsom, besamel, tészta. Megint paradicsom, cukkinikarikák, paradicsom, besamel, lasagne, besamel és a parmezán.
180 fokra előmelegített sütőben 40-45 perc alatt megsütjük. Jó étvágyat!


2015. július 17., péntek

Sajtos cukkinis csirkemell

Pár nappal ezelőtt a cukkinis spagetti receptjénél említettem, hogy ez volt az egyik ebédünk. Kezdek nagyon kreatív lenni, ami a cukkini felhasználást illeti. :)
Szóval, egy könnyű, viszonylag gyors nyári ebéd, nem kell órákig a tűzhely mellett állni és a sütőt sem kell bekapcsolni. Mondjuk engem ez nem szokott zavarni, én negyven fokban is képes vagyok pl. pizzát sütni, ha éppen arra van gusztusom. :)

Sajtos cukkinis csirkemell
  • 1 csirkemell
  • 1 közepes cukkini
  • 1 tömlős sajt (100 grammos)
  • 1 dl tejszín
  • só, bors, bazsalikom
A cukkinit és a húst felkockázzuk. A húst kevés olajon fehéredésig pirítjuk, majd hozzáadjuk a cukkinit. Úgy 5 percig még így tovább pároljuk, majd öntünk alá egy fél pohárnyi vizet. Amíg ez elpárolog, a husi szépen megpuhul, közben sózzuk, borsozzuk. Ha elpárolgott az összes víz, hozzáadjuk a sajtot, az szétolvad rajta, majd felöntjük a tejszínnel, és összeforraljuk. A felaprított bazsalikomot a végén adjuk hozzá. Rizzsel tálaljuk.


2015. július 13., hétfő

Cukkinis spagetti

Az utóbbi napokban, hetekben cukkinit cukkinivel eszünk, pedig már néhány nagyon kedves ismerőst is ellátunk ezzel a finom zöldséggel. Nem hiába, ha a cukkini szezon egyszer beindul...
Készítettünk már tócsnit, szuflét, vagyis felfújtat, ettük már rántva, vasárnap sajtos cukkinis csirekemell készült (majd annak a receptjét is hozom), és természetesen tésztára is jutott belőle egy kevés. Párszor már leírtam ebben a blogban ezt a mondatot, de most újra megismétlem: ez a recept nagyon könnyű és gyors, tipikus olasz kaja.

Cukkinis spagetti
(3 főre)

  • 25 dkg spagetti (más tészta is lehet)
  • 1 közepes cukkini
  • 1 konzerv gomba
  • 1 üveg paradicsompüré
  • 2 gerezd fokhagyma
  • só, bors, friss bazsalikom, oregánó
  • a tálaláshoz sajt
A cukkinit felkockázzuk, a fokhagymát apróra vágjuk. Egy kevés olivaolajon illatosra pirítjuk, majd hozzáadjuk a cukkinit, amit üvegesre párolunk (kb. 20 percet vesz igénybe). Közben feltesszük a tészta főzővizété ha felforrt, mehet is bele a spagetti. 10 perc után a cukkinihez adjuk a gombát, és tovább pároljuk, végül felöntjük a paradicsompürével, sózzuk, borsozzuk. 10 percig rotyogtatjuk, a végén beleszórjuk a felaprított bazsalikomot és oregánót. A mártáshoz adjuk a kifőtt tésztát, kicsit összemelegítjük és tálalhatunk is.
A spagetti magába szívja a paradicsomos szaftot, és jól illik hozzá a sajt, ne sajnáljuk tőle. Használjuk ki a cukkini szezont, nincs kifogás, most nincs forróság, lehet főzni! :)


2015. július 8., szerda

A tökéletes kelt tészta

Javában tombol a nyár, és ebben a hőségben az ember menekül a konyhából - de nem én. :)
A jó idő kicsalogatja az embereket a nagy grillezésekre és főzésekre. Egy jó, bográcsban készült gulyás tökéletes kísérőjét hoztam ma Nektek. Egy finom lepényt szerintem senki sem tud visszautasítani, a szerencsések akár kemencében is elkészíthetik.
Ez a kelt tészta mindig tökéletes, kalácsot is szoktam készíteni belőle. A lepényeket tetszés szerint variálhatjuk, nálam tejfölös, barackos és egy sós, ún. hajtovány készült.

Lepény (tejfölös, barackos, szilvás, ...)
3 nagy lepényhez

  • 1 kg rétesliszt
  • 2 kocka élesztő
  • 6 dl langyos tej
  • 3 dl olaj
  • 2 ek cukor
  • 1 kk só
  • a feltétek, 1 nagy doboz tejföl, só, bors, barack, cukor, fahéj
A lisztet egy nagy tálba szitáljuk, az élesztőket a tejben a cukorral együtt felfuttatjuk, és a tálba öntjük. Hozzáadjuk még az olajat és a sót. Bedagasztjuk, és meleg helyen a duplájára kelesztjük. Ha ez megtörtént, a tésztát három részre osztjuk, és egyenként kinyújtjuk őket. A sütőt 200 °C-ra melegítjük, a tepsiket vékonyan kikenjük olajjal, és ráhelyezzük a kinyújtott lepényeket. A tejfölös lepényhez a tésztára kenjük a tejfölt, és megsózzuk. A barackoshoz használhatunk friss gyümölcsöt, vagy akár befőttet is. A félbevágott gyümölcsöket a lepényre rakjuk, megszórjuk bőven cukorral és fahéjjal. A hajtoványhoz a tészta mind a négy oldalát felhajtjuk ( a képen látható lesz hogyan), és jól megborsozzuk és sózzuk. Ismeritek amúgy? Anyukám szülőfalujának környékén ismert ezen a néven. A lepényekre egy kanál segítségével vékonyan olajat csurgatunk, és kb. 15-20 perc alatt megsütjük. Ahogy kivettük a sütőből, egyből egy vizes konyharuhát terítünk a lepényre, így az nem fog kiszáradni.
Jó étvágyat!

tejfölös (az én abszolút kedvencem :))

a hajtovány

és a barackos, már eldobozolva

2015. június 19., péntek

Cukkini felfújt River Cottage-ból

Ismeritek a River Cottage sorozatokat? Nekem nagy kedvenceim, és szerencsére a youtube-on jó pár évad megnézhető. Hugh filozófiájával egyetértek, noha azt be kell látni, hogy nem mindenki teheti meg, hogy leköltözzön vidékre, és saját maga termelje meg a napi betevőjét. Néhány jó tanács azonban könnyen alkalmazható bárki számára, mint például, a hazai termékek előnyben részesítése, a környékünkön élő termelők háztáji termékeinek vásárlása, és hasonlók.
A mai receptet is az egyik epizódban láttam. Lassan beindul a cukkini szezon, és ha az egyszer elkezdődik, akkor pár hétig cukkini dömping van. Ezt a felfújtat még párszor el fogom készíteni... :)

Cukkini felfújt
  • 1 közepes cukkini, vagy 2 kisebb, úgy 15 cm-es
  • 2 tojás
  • 3 dkg vaj
  • 7 dkg liszt
  • 2,5 dl tej
  • 8 dkg sajt reszelve
  • só, fehér bors
A sütőt előmelegítjük 180 fokra. A cukkiniket felkockázzuk, és kevés olivaolajon megpároljuk. A vajat felolvasztjuk, rászórjuk a lisztet, kissé megpirítjuk, majd felöntjük a tejjel. Állandó keverés mellett sűrűre főzzük, és ezzel kész a besamel mártás. A sajt felét a mártáshoz adjuk, két tojássárgája kíséretében, sózzuk, borsozzuk. A megpárolt cukkiniket is hozzáadjuk. A tojásfehérjéket kemény habbá verjük, és óvatosan a masszához keverjük. A szuflé formákat vékonyan kikenjük vajjal, és a formákat háromnegyedig töltjük. Tetejüket megszórjuk reszlt sajttal, végül fél óra alatt megsütjük.
Azonnal elfogyasztjuk. Az itt leírt mennyiség 5 darab 9 cm átmérőjű szufléformához volt elég.
Jó étvágyat!


nagyon gusztusosak a tetejükön megpirult sajttal

2015. június 16., kedd

Citromos-kakukkfüves pisztráng

Kezdhetném ezt a bejegyzést, azzal a tipikus mondattal, hogy mi magyarok nagyon kevés halat eszünk. Sajnos, be kell látnunk, hogy ez tényleg így van. Pedig, amellett, hogy a hal egészséges, nagyon finom és változatosan elkészíthető. Ezt is kevesen tudatosítják, a legtöbb ember számára a hal továbbra is a böjtkor elkészített rántott halat jelenti. De szerencsére halhelyzetben is  elindult egy pozitív irányú változás, egyre több ember nyit az új dolgok felé.
A pisztráng az egyik legfinomabb halfajta. Finom, fehér húsú, sütve, grillezve az igazi. Bátran fűszerezhetjük, keleties ízvilágot keresve, az egyszerűbb ízeken át bárhogyan. Én egy citromos és kakukkfüves párosítást választottam, mindkettő nagyon jól illik a halhoz.

Citromos-kakukkfüves pisztráng

  • személyenként 1 pisztráng
  • 1 citrom
  • friss kakukkfű
  • 1 ek olaj
  • 1 gerezd fokhagyma
  • só, bors
Nagyon bonyolult a recept :) : a sütőt előmelegítjük 180 °C-ra, a halat megmossuk, és átlósan beirdaljuk. A tepsit kibéleljük alufóliával vagy sütőpapírral, ha alufóliát használunk, vékonyan kenjük meg olajjal. A citromot felszeleteljük, a halat szétnyitjuk, sózzuk, borsozzuk, bedörzsöljük a fokhagymával, bele helyezünk egy-két citromkarikát, friss kakukkfű ágat. Berakjuk a sütőbe, és 35 perc alatt megsütjük.
Krumplipürével, friss salátával tálaljuk.