A következő címkéjű bejegyzések mutatása: krumpli. Összes bejegyzés megjelenítése
A következő címkéjű bejegyzések mutatása: krumpli. Összes bejegyzés megjelenítése

2016. február 10., szerda

Rosé kacsamell burgonya gratin-nel

Újra itt vagyok. Picit eltűntem, pedig az ősszel már azt ígértem, hogy jövök és hozom a finomabbnál finomabb recepteket. Aztán az élet közbeszólt. Itt most nem részletezném mi történt, arról majd máskor egy másik fórumon, a lényeg, hogy itt vagyok, és hoztam néhány finomságot is.
Így a Valentin nap előtti utolsó pillanatokra hoztam egy tökéletes vacsora ötletet, aki valami nem hétköznapi dologgal akarja elvarázsolni kedvesét. A kacsamell az utóbbi években lett újra nagyon felkapott, és mivel valószínű, hogy ez nem kerül hétköznapokon a konyhaasztalra, ezért különleges alkalmakra egyszerűen adja magát. A kacsamell sütése egyáltalán nem nagy ördöngösség, és a köret, a gratin is egyszerű feladat. Nagy tál helyett én 9 cm átmérőjű szufléformában készítettem, így a tálalás is különlegesebb.

Valentin napi menü:
Rosé kacsamell burgonya gratin-nel 
(2 személyre)

  • 2 szelet kacsamell
  •  bors, rozmaring
  • 4-5 nagyobb burgonya
  • 0,5 dl tej
  • 1 dl tejszín
  • 1 dkg vaj
  • 5 dkg reszelt sajt (legjobb a gruyére)
  • só, bors, szerecsendió
A kacsamell bőrös felét beirdaljuk, vigyázunk, hogy a húsba ne vágjunk bele. Majd beledörzsöljük a borsot és a rozmaringot. Egy órát pihentetjük. Folytassuk a körettel: a burgonyát meghámozzuk, és vékony karikákra szeljük. Minél vékonyabb annál jobb, közben a tejben és a tejszínben felolvasztjuk a vajat, és beletesszük a fűszerekt, ízlés szerint sót, borsot és egy kis szerecsendiót. A kis szufléformákat vékonyan kikenjük olajjal, majd egymásra rétegezve rakjuk a krumplikarikákat, amit leöntünk a tejszínes vajas keverékkel, a tetejét megszórjuk a sajttal.
200 fokra előmelegített sütőbe toljuk, és 45 perc alatt megsütjük.
A kacsamell sütését érdemes úgy időzíteni, hogy összhangabn legyen a gratin-nel, vagyis ahogy az kész van, menjen a kacsa a sütőbe. A husit egy teflon serpenyőben bőrös felével lefelé sütni kezdjük, egy fedővel picit le is nyomhatjuk. Zsiradék nem kell alá, mert sütés közben kiadja magából a zsírt. Oldalanként 3 percet adunk neki, miután mindkét felén megvolt a 3 perc, sütőbe toljuk és 10 percig sütjük, ha picit jobban átsütve szeretjük legyen 13 perc (de ne több :)). Miután kivettük a sütőből ugyanennyi ideig pihentetjük, hogy a hús szaftos maradjon. Végül csíkokra vágva tálaljuk a gratin-nel.






És nincs igazi Valentin napi menü desszert nélkül! Ennek a fogásnak méltó kísérője és zárása a mousse au chocolat.

2015. október 7., szerda

Belga sültkrumpli - French fries - Pommes frites

Ma egy nagyon klassz(ikus) köretet hoztam Nektek, a sültkrumplit. Méghozzá belgát. Semmi nagy ördöngősség, mégis van az elkészítésében egy kis csavar, amire  sokan csak legyintenek, hogy minek, pedig pont attól lesz tökéletes, kívül ropogós, belül puha. Lényegében ez a  fagyasztott hasábburgonya házi, sokkal jobb változata. Ezért is írtam oda az angol és a francia nevét is. Az angol név szerint ez francia eredetű étel, de a mai napig vita van róla, hogy a franciák vagy a belgák találták-e ki. Nagy valószínűséggel az utóbbiak, csak az első világháború után nagy népszerűségnek örvendő étel a katonáknak köszönhetően kapta a french fries elnevezést. A két kultúra és nyelv közötti hasonlóság miatt úgy gondolták, hogy bizony francia. A belgák természetesen kikérik maguknak. És hogy tovább bonyolítsuk a dolgot, a hollandok is nagyon kedvelik, annyi biztos, hogy abból a térségből származik. Ha ma ellátogatunk például Brüsszelbe, a város főtere csak úgy illatozik a zsír és a krumpli illatától, a turisták pedig veszik és eszik. A sör, a csoki és a waffel, vagyis a gofri mellett ez az a dolog, amit ki ne hagyjatok, ha arra jártok!


Belga sültkrumpli
  • fél kiló krumpli
  • zsír (esetleg olaj, de zsírral az igazi)
A jó sültkrumpli titka a kétszer sütés. A burgonyát meghámozzuk, hasábokra szeleteljük, kicsit vastagabbra, mint a bolti változatot. Leitatjuk róla a felesleges nedvességet. Közben felforrósítsuk a zsírt (15-20 dkg), és ha már jó forró, akkor több adagban 5-6 perc alatt megsütjük a krumplit. Kihűtjük, ebben az állapotban fagyasztható is. Ha ez megtörtént újra felforrósítsuk a zsírt, és aranybarnára sütjük. Ezután megsózhatjuk. Azonnal fogyasztjuk, frissen az igazi.

2015. augusztus 26., szerda

Muszaka

A nyár finomságaiból, cukkiniből és padlizsánból készült alapfogást hoztam ma Nektek. Alapfogásnak tartom, mert rendkívül jól variálható az alapanyagok tekintetében, ez a recept egy újabb ötlet cukkini-dömping idején, és nem utolsósorban sok ember görögországi nyaralásának legkellemesebb pillanatait idézi elő. A muszaka Görögországban, a Balkánon nagyon népszerű, de Törökországban is ismert egy változata, ami kissé különbözik hellén testvérétől. A görög muszakában a darált hús (ha autentikusak akarunk lenni bárányhúst használjunk) és a különböző zöldségek rétegeit egy tojással és sajttal dúsított besamel fedi be, és a fűszerek teszik igazán teljessé: az oregánó, a babérlevél, a kakukkfű, a szerecsendió és a fahéj.
A török változatban nincsenek rétegek.
A ma ismert muszakát az 1920-as években jegyezte le egy görög szakács, persze ez nem jelenti azt, hogy előtte nem létezett volna.

Muszaka
  • 3 nagyobb krumpli
  • 1 nagyobb padlizsán
  • 1 cukkini
  • 40 dkg darált hús
  • 20 dkg sajt
  • 1 hámozott paradicsom konzerv
  • 1 ek vaj
  • 1,5 ek liszt
  • 3 dl tej
  • 1 tojássárgája
  • olivaolaj 
  • 1 gerezd fokhagyma
  • só, bors, szerecsendió, babérlevél, fahéj, kakukkfű, oregánó
 Először a darált húst készítjük el: a fokhagymát kevés olivaolajon megfuttatjuk, majd fehérre pirítjuk rajta a darált húst. Felöntjük a paradicsommal, ízesítjük sóval, borssal, 1 babérlevéllel, kakukkfűvel és oregánóval. 30 perc alatt készre főzzük. Közben a sütőt előmelegítjük 200 fokra, és egy kisebb jénai tálat kikenünk olivaolajjal. A padlizsánt 1 cm-es szeletekre vágjuk, egy tálcán besózzuk, hogy kiengedjék keserű levüket. A cukkinit és a krumplikat is felkarikázzuk. Ha kész a hús, elkezdhetjük a rétegezést. Legalulra krumpli kerül, (meglocsoljuk kevés olivaolajjal), amit megszórunk egy kis sajttal és szerecsendióval. Rárakjuk a megmosott (!) padlizsánszeleteket (ezt is meglocsoljuk), erre kerül a darált hús. A cukkini következik (locsolás), amit megszórunk egy kevés fahéjjal és sajttal, legfelülre újabb réteg krumpli kerül. Alufóliával letakarjuk, és egy órán keresztül sütjük. Ha már közeledik a sütési idő vége, akkor elkészítjük a besamelt. A vajat felolvasztjuk, megpirítjuk rajta a lisztet, felöntjük a tejjel, és mártás sűrűségűre főzzük. Sóval, borssal, szerecsendióval ízesítjük, szórunk bele 5 dkg sajtot és hozzáadjuk a tojássárgáját. Ezt a mártást a muszakára öntjük, és alufólia nélkül újabb félórára a sütőbe rakjuk, aranybarnára sütjük.
Mivel a zöldségeket elősütés nélkül rétegeztük, kicsit több levet fog engedni, és nem lesz olyan nehéz olajos.
Az étel ez alapján a recept alapján készült.


hát nem gusztusos? :)



2015. július 28., kedd

Svéd ebéd

A hétvége a svéd konyha jegyében telt, legalábbis ami az ebédet illeti. Valószínűleg ez a leismertebb nemzeti és már nemzetközivé vált eledelük. Páratlan sikertörténetében nagy szerepet játszik az a bizonyos kék-sárga bútoráruházlánc, ahová néhányan kimondottan az ételért járnak (nekem van ilyen ismerősöm). Otthonra is megvásárolható fagyasztott formában, de minek ennénk azt, ha mi magunk is könnyedén el tudjuk készíteni a húsgolyókat.
Az viszont hiba lenne, ha csak ezzel a fogással azonosítanánk a svéd gasztronómiát. A skandináv konyhára (ahová a svéd is tartozik) az egyszerűség és a letisztultság jellemző. Rengeteg halat, zöldséget és gyümölcsöt esznek. Ezek frisseségét különféle tartósítási módszerek segítségével próbálják elérni, mint például a pácolás, füstölés. Tartósítanak sóban, ecetben egyaránt. Tengerparti ország lévén a nagyszámú halfogyasztás nem meglepő, de más húsféléket is ugyanolyan rendszereséggel fogyasztanak. A zöldségek közül a náluk is megtermő fajok a legelterjedtebbek, mint a burgonya és társai. Sok gombát is fogyasztanak, a gyümölcsök terén a bogyós gyümölcsök különféle fajtái (málna, áfonya,..) népszerű. A svéd desszertek általában kelt tésztából, illetve leveles tésztából készülnek. Szintén lényeges információ lehet, hogy a svédek rengeteg kávét isznak.
Most viszont következzék a köttbullar legyezőburgonyával!

Köttbullar - Svéd húsgolyó legyezőburgonyával

A húsgolyóhoz:
  • 50 dkg darált marhahús
  • 1 kis fej hagyma
  • 1 tojás
  • 7.5 dkg zsemlemorzsa
  • 5 dkg vaj
  • 2 kk só
  • fél-fél kk őrölt fehérbors és szegfűbors
Ha van rá lehetőségünk a húst többször daráljuk át, hogy tényleg apró legyen. Ha ezt nem tudjuk megoldani, akkor terítsük szét a darált húst egy vágódeszkára, és egy késsel kezdjük el aprítani, csináljuk meg több irányból. A hagymát lereszeljük, a vajat flolvasztjuk, és megdinszteljük benne a hagymát. A hozzávalókat egy nagy tálban összekeverjük, összegyúrjuk, majd kisebb golyókat formázunk belőlük. Ebből nekem kb. 35-40 szokott kijönni. Forró olaj és vaj keverékében megsütjük, folyamatosan rázogatjuk a husit, hogy minden oldala megpiruljon.

A mártáshoz:
  • 5 dkg vaj
  • 1.5 ek finomliszt
  • 1 dl tejszín
  • 2 dl húsalaplé
  • 1 ek szójaszósz
  • fél kk fehérbors
  • negyed kk pirospaprika
A vajat felolvasztjuk, rászórjuk a lisztet, kissé megpirítjuk. A pirospaprika következik, vigyázzunk, nehogy leégjen, majd felöntjük az alaplével és tejszínnel. Ízesítjük a szójaszósszal és a fehérborssal. Felforraljuk, hahógyjuk egy kicsit rotyogni, és kész van.

A legyezőburgonyához nem írok pontos arányokat, mindjárt meglátjátok miért. A krumplikat (ha nagyok) hosszában kettévágjuk, óvatosan metszéseket ejtünk rajtunk. Sűrűn, vigyázva, hogy ne vágjuk őket teljesen át. Egy tepsit kivajazunk, belerakjuk a burgonyát, megsózzuk. Mindegyik krumplira egy darabka vajat helyezünk, és 200 fokra előmelegített sütőben 45 perc alatt megsütjük.
Tálaláskor az ételhez adhatunk még egy kevés áfonya- vagy ribizlilekvárt. Jó étvágyat!


2015. június 11., csütörtök

Vaddisznóragu krokettel

Hogy én ma, milyen finomat főztem.. :) Az ember bizony dicsérje meg magát, ha jól teljesített.
Nemrégiben kaptunk egy kis vaddisznócombot, aminek nagyon megörültem, mert nagyon szeretem a vadhúst. Bár, már az előkészületeknél észrevettem, hogy ez nem egy tipikus vadhús, valószínűleg fiatal állat húsát kaptuk. A színe ugyanis jóval világosabb, és az íze sem olyan erőteljes, mint az éretebb húsoké. Ennek ellenére, gyorsan elfogyott. :) Köretként egy kis krokettet készítettem hozzá.

Vaddisznóragu krokettel

Ragu:
  • kb. 80 dkg vaddisznócomb
  • 1 hagyma
  • 2 dl vörösbor
  • 2 l alaplé
  • fűszerek: pirospaprika, só, bors, kakukkfű, borókabogyó, kömény, babérlevél, szerecsendió
  • 1 kk áfonyalekvár
  • 1 ek paradicsompüré
  • 15 dkg gomba
  • 3 dkg vaj
  • 1 ek liszt
A hagymát apróra kockázzuk, egy kevés zsíron megfuttatjuk. Levesszük a tűzről, rászórunk egy evőkanálnyi pirospaprikát, visszatesszük a tűzre, de nagyon figyelünk arra, hogy  a paprika ne égjen le. Hozzáadjuk a felkockázott húst, fehéredésig pirítjuk, majd felöntjük a vörösborral és az alaplével. Fűszerezzük sóval, pár tekerésnyi frissen őrölt borssal, fél kiskanál kakukkfűvel, csipetnyi szerecsendióval és köménnyel, pár szem borókabogyóval, hozzáadjuk a paradicsompürét és a lekvárt. A hústól függően pár óráig főzzük, a fiatalabb húsnak elég 2 óra, de az öregebb húsnak szüksége lehet akár 4 órára is. Időközönként ellenőrizzük a hús puhaságát. A főzés során pótolhatjuk a levét borral, vagy alaplével.
Körülbelül fél órával az elkészülte előtt, elővesszük a gombát. Megtisztítjuk, felszeleteljük. A vajat egy serpenyőben felolvasztjuk, hozzáadjuk a gombát, rászórjuk a lisztet. Pár percig pirítjuk, majd a raguhoz öntjük - mindenestül. Továbbfőzzük. A vajtól és a liszttől picit besűrűsödik a ragu.

Krokett:
  • fél kg krumpli
  • 2 tojássárgája
  • 8 dkg liszt
  • só, bors szerecsendió
  • zsemlemorzsa a forgatáshoz
  • olaj/zsír a sütéshez
A krumplit meghámozzuk és enyhén sós vízben megfőzzük. Ha elkészült, leszűrjük és kissé kihűtjük, a burgonyát simára törjük. Hozzáadjuk a tojássárgáját, a fűszereket és a lisztet. Összekeverjük, ha nagyon ragadna, akkor adjunk hozzá még egy kevés lisztet. Megforgatjuk a zsemlemorzsában, és forró olajban aranybarnára sütjük.
A krokettel nagyon jól lehet tunkolni a pörköltszaftot. Jó maradékmentő is, a megmaradt krumplipüré tökéletes alapanyaga a krokettnek. Feldobhatjuk még egy kis fokhagymával, sajttal.
A ragu elkészíthető más vadhúsból, például szarvas- vagy őzcombból is.
Jó étvágyat!