A következő címkéjű bejegyzések mutatása: pite. Összes bejegyzés megjelenítése
A következő címkéjű bejegyzések mutatása: pite. Összes bejegyzés megjelenítése

2015. május 2., szombat

Crostata alla marmellata

Ma megint egy itáliai finomságot hoztam, amelyik igazi olasz fogáshoz híven nagyon gyors és egyszerű. Semmi nagy ördöngősség nincs benne, ez egy könnyű kis lekváros pite. Szerintem minden nemzetnek megvan a maga verziója a különféle töltelékkel töltött, omlós tésztás pitére. Az olaszoknál ez a crostata. Receptje már a 15. századi szakácskönyvekben is felbukkan, ma is népszerű desszert. Készítik gyümölcsökkel, lekvárral, nutellával, ricottás töltelékkel, néha sósan is.
A sütit a Rozmaring&Csokoládé blogon megjelent recept alapján készítettem: http://rozmaringescsokolade.blogspot.sk/2012/09/crostataszilvalekvarral.html

Crostata alla marmellata

  • 28 dkg finomliszt
  • 16 dkg cukor
  • 8 ek vaj
  • 1 citrom reszelt héja
  • csipet só
  • 1 tojás
  • 1 tojássárgája
  • 2 ek marsala
  • lekvár
A lisztet beleszitáljuk egy tálba, hozzáadjuk a cukrot, a sót, a citrom héját, a tojásokat, a marsalát és a vajat. Összegyúrjuk, fontos, hogy gyorsan dolgozzuk  vele, nehogy a vaj túlságosan megolvadjon a kezeink között. Ha ez megvan a tésztát kettéválasztjuk egy kisebb és egy nagyobb adagra, a kicsi harmada legyen a nagynak. Egy kis időre a hűtőbe rakjuk pihenni.
A sütőt előmelegítjük 175°C-ra. Az eredeti recept egy 20 cm-es formát ír elő, nekem ugyanez a mennyiség elég lett egy 29 cm-es piteformához, persze az enyém vékonyabb lett (de ez az ízén nem ront semmit :)). A nagyobbik tésztát kisodorjuk, belerakjuk és nyomkodjuk a sütiformánkba. Megkenjük lekvárral, én saját készítésű szilvalekvárt használtam. A kisebbik tésztát is kinyújtjuk, 1 centi vastag csíkokat vágunk belőle, és megcsináljuk a rácsos mintát a süti tetején. A széleit elegyengetjük, majd 30 perc alatt készre sütjük.
Tálalás előtt megszórhatjuk porcukorral.


frissen a sütőből


vajon hová tűnhetett a fele? :)

2015. március 18., szerda

Egy kis tavasz és nyár...a konyhában is


A most következő recept számomra a két kedvenc évszakomat, a tavaszt és a nyárt idézi. A tavaszt a látványában, erős és vibráló színei, a tavaszi ébredésre emlékeztetnek. Míg az ízek és az alapanyagok a nyárhoz kapcsolhatók. Nagyon várom már azt az időszakot, mikor a recept hozzávalóit már a kertből fogom beszerezni. Otthon a különféle zöldségek mellett fűszernövényeket is nevelgetek. Nincs is annál jobb, mint a saját kis növénykéket felhasználni a főzéshez. Télen pedig a szárított nyári termést használom. Kis kerttel vagy erkéllyel rendelkezők, próbáljátok ki, és utána ti is a saját fűszerek rabjai lesztek.
A mai recept egy jó kis quiche. A quiche egy francia sós pite, ami főleg a második világháború után tett szert nagy népszerűségre szerte a világon. Az eredeti étel a németekhez köthető, tőlük került át a franciákhoz, maga a quiche is a német Kuchen szóból eredeztethető. A klasszikus quiche alapja az omlós vajas tészta és a tojásos-tejfölös keverék, amely összefogja a pite töltelékét. A töltelék lehet bármi, amit megkívánunk és ami éppen van otthon, csak a fantáziánk szab neki határt. Én most egy Provence-i ízvilágú pitét készítettem. Hogy mitől Provence-i? A felhasznált alapanyagok és fűszerek minden kétséget kizáróan ehhez a csodálatos vidékhez köthetők.

Quiche Provencale

tészta:
  • 20 dkg finomliszt
  • 20 dkg hideg vaj
  • nagy csipet só
A sütőt előmelegítjük 200°C-ra. A tészta hozzávalóit összegyúrjuk, fontos, hogy gyorsan dolgozzunk, nehogy a vaj túlságosan megolvadjon a kezünk alatt. Miután összeállt a tészta, betesszük a hűtőbe pihenni, addig elkészítjük a tölteléket.

töltelék:
  • 1 kisebb cukkini
  • 1 kisebb padlizsán
  • édeskömény gumó (nekem sajnos nem volt)
  • 1-2 gerezd fokhagyma
  • 5 dkg szalonna
  • 10-12 db koktélparadicsom
  • fűszerek: só, bors, provence-i fűszerkeverék, vagyis: kakukkfű, rozmaring, bazsalikom, babérlevél, borsikafű, levendula
  • 2 ek olivaolaj
Az olivaolajon megpirítjuk a szalonnát és a fokhagymát, majd hozzáadjuk a felkockázott cukkinit és padlizsánt. A félbevágott koktélparadicsomot kicsit később, úgy 10 perc után adjuk hozzá, mert azok hamar szétesnek. Addig megfűszerezzük a kis ragut, 1 kiskanál sóval, pár tekerésnyi frissen őrölt borssal és 1-2 kiskanál fűszerkeverékkel. A zöldségeket 20-25 percig pároljuk, folyadékot NEM öntünk alá, anélkül is kellőképpen meg fognak puhulni. Ha elkészült, kissé kihűtjük.

készül a töltelék, látjátok ezeket a színeket?


Tovább folytatjuk a tölteléket:



  • 3 tojás
  • 2 dl tejszín
  • 2 dl tejföl
  • 10 dkg sajt
A tojásokat a tejszínnel és a tejföllel jól elkeverjük, kissé megsózzuk, és belekeverjük a reszelt sajtot.
A pitetésztát kivesszük a hűtőből, kinyújtjuk, a pite formába rakjuk és igazítjuk. A zöldséges ragut és a tojásos alapot összekeverjük, majd a tésztára öntjük. Ha akarunk, még a tetejére is tehetünk egy kis reszelt sajtot. 30-40 perc alatt megsütjük, de nem esünk neki rögtön, negyed óra pihenés után már ehetjük is.
Jó étvágyat!

az elkészült Quiche Provencale

2015. január 28., szerda

Lemon meringue pie, avagy citromos pite


A lemon meringue pie nem más, mint  a lemon tart, vagyis a Tarte au citron tojáshabbal feldobott változata. A külföldi nevekhez tovább nem ragaszkodva innentől egész egyszerűen a citromos pitét fogom használni. Szóval, ez a finom kis sütemény nemrég került itthon az asztalunkra, és szerintem nagyon finomra sikeredett. Üdítő, nagggyon, ismétlem: nagggyon citromos. De egy vasárnap délutánhoz tökéletes. Vagy hétfő reggelhez. Vagy péntek estéhez. Jöhet bármikor, megfelelő alkalom mindig van.
A pite egy egyszerű pitetésztából, citromos krémből és a felvert tojáshabból áll. A citromos krém egy pudingszerű dolog, ennek elkészítésétől tartottam egy kicsit, végül nem volt gond vele. Ez a desszert főleg Nagy-Britanniában elterjedt. Próbáltam kinyomozni, honnan is eredhet, de nem sok információt szereztem. A Wiki szerint már régóta fogyasztott édesség, ma ismert változata a 19.században terjedt el. Állítólag elsőként egy svájci szakács nevéhez köthető. Hogy tényleg így van-e, azt nem tudom, de a recept megosztásában ez nem akadályoz meg. Ha valaki bővebb információval rendelkezik ez ügyben, kérem osztja meg velem. Be kell vallanom, szeretek kicsit utána nézni honnan is ered egy-egy recept, mi a története, ki alkotta meg először. Úgy érzem ezzel is kifejezem a tiszteletem bizonyos kaják felé, mert vannak olyanok, amelyek megérdemlik. (tudom, a fanatizmus.... :))
A receptet a BBC GoodFood oldalán találtam, vagyis a sok recept közül ez volt a legszimpatikusabb. Egy brit süti receptet honnan máshonnan lenne érdemes kipróbálni? Következzék maga a recept:
 Hozzávalók:

pitetészta:
  • 265 gramm finomliszt
  • 150 gramm hideg vaj
  • 1,5 kanál porcukor 
  • 1 nagy tojássárgája
  • (tejföl, opcionális, az eredeti receptben nincs, én 1 kiskanállal tettem, mert így a tészta nem lesz olyan törékeny)
A sütőt előmelegítjük 180 °C-ra. A hozzávalókat összegyúrjuk, a tésztát egy kis időre pihenni tesszük a hűtőbe. 32 cm-es átmérőjű pite formába rakjuk, a széleit is jól elsimítjuk. A tetejére nehezéket teszünk: alufóliát a fényes felével lefelé és egyszerű babot vagy lencsét öntünk rá. 15 percig sütjük így, majd eltávolítjuk a babot és a fóliát, és a piténket visszarakjuk a sütőbe még 5-8 percre. A sütő hőmérsékletét visszavesszük 160 °C-ra.

 citromos krém:
  • 3 kanál kukoricakeményítő
  • 150 gramm kristálycukor
  • 3 citrom héja reszelve
  • 3 citrom leve
  • 200 ml víz
  • 130 gramm vaj
  • 4 tojássárgája + 1 egész tojás
A keményítőt, a cukrot és a citromhéjat összekeverjük, majd hozzáöntjük a kifacsart citromlevet és a vizet. Simára keverjük, felforraljuk. Be kell sűríteni, ha már vannak benne buborékok és puding állaga van, akkor jó és levesszük a tűzről. A felkockázott vajat rögtön elkeverjük benne. A tojássárgájákat és a tojást összekeverjük, felverjük. Nem öntjük egyből a főzött krémbe, nehogy kicsapódjon a tojás, hanem pár kanálnyit először elkeverünk a tojásokban, majd ezt öntjük állandó keverés mellett a krémbe. Visszatesszük a tűzre, itt is a buborékok lehetnek a segítségünkre az elkészülési idő megállapításában. A kész krémet félrerakjuk.

tojáshab:
  • az 5 megmaradt tojásfehérje
  • 300 gramm kristálycukor
  • 3 kanál kukoricaliszt
A tojásfehérjéket keményre felverjük, majd kisebb adagonként hozzáadjuk a cukrot és a lisztet.
Ha szükséges a krémet újramelegítjük, ráöntjük a tésztára, majd a habot ráhalmozzuk a krémre. Vagy kicsit művészkedhetünk is, és rajzolhatunk vele különféle mintákat. A pitét visszarakjuk a sütőbe 18-20 percre, addig amíg halványbarna és ropogós nem lesz. Megvárjuk míg kihűl, és megesszük. :))
A pite alap elkészíthető akár egy nappal korábban is.





Itt megnézhetitek az eredeti receptet is, amelyen én minimálisat változtattam:
http://www.bbcgoodfood.com/recipes/3482/ultimate-lemon-meringue-pie