A következő címkéjű bejegyzések mutatása: maradék. Összes bejegyzés megjelenítése
A következő címkéjű bejegyzések mutatása: maradék. Összes bejegyzés megjelenítése

2015. október 6., kedd

Diós habcsók - Laskonky

Mi fán terem a laskonky, kérdezhetnétek tőlem joggal. A bejegyzés címével már segítettem egy picit, egy diós habcsók a desszert. A laskonky egy tipikus szlovák édesség, hazájában nagy népszerűségnek örvend, ami nem csoda, mert egyszerűen isteni finom! Általános előfordulási helye a cukrászdák polcai, de az ügyesebb és fanatikus sütizők konyhájában is felbukkan néha. Legfőbb alkotóeleme a tojásfehérje és a cukor, valamint a dió. Liszt nincs benne (jó hír a lisztérzékenyeknek!). Kinézete: két lapos ovális habcsók összeragasztva valamilyen finom krémmel. Az elkészítéséhez bizonyos speciális eszközök szükségesek:

A krém összetevői ízléstől függően változhat, a nálam felbukkant példány szintén tojásfehérje felhasználásával készült. Összeségében elmondható, hogy egy tojásfehérjementő receptről van szó. Próbáltam utána nézni, mit is jelent, honnan származik a laskonky név, de egyelőre nem lettem okosabb. Ha van ötletetek, szóljatok! :)

Diós habcsók -  Laskonky
(40 darab)
  • 6 tojásfehérje
  • 33 dkg kristálycukor
  • 10 dkg porcukor
  • 17 dkg darált dió
A tojásfehérjékből és a kristálycukorból gőz fölött kemény, fényes habot verünk. Ez úgy történik, hogy keresünk a konyhánkban olyan edényeket, amelyeknél megoldható, hogy az egyik beleférjen a másikba, és lehetőleg ne legyen köztük nagy rés, ahol megszökhet a gőz. Röviden: egymásba passzoljon a két edény. Az alsóba engedünk egy kevés vizet, annyit, hogy NE érjen hozzá a másik fazék aljához, tényleg nem kell sok. Feltesszük a tűzre, hadd forrjon. A felső edényben pedig felverjük a habot.

ilyen szép fényes habot kell kapjunk





Ha ez sikerült, a habba beleforgatjuk a diót és a porcukrot. A sütőt 120 fokra melegítjük, és kibéleljük a tepsiket sütőpapírral. Utána fogjuk a laskonky sablonunkat, rákanalazunk egy kevés habot, és a formázókártya segítségével  belesimítjuk a mélyedésekbe, a felesleget pedig lehúzzuk róla. Óvatosan leemeljük a sablont, és folytathatjuk a munkát. Akinek légkeveréses sütője van , az szerencsés, akinek nem, az készüljön fel, hogy egy darabig a konyhában lesz. 15 percet a 120 fokos sütőben sül, majd levesszük a hőmérsékletet 70 fokra és további 30 percig szárítjuk. Összesen 45 percet van a sütőben. Kihűtjük.

sütésre várva
 Elkészítjük a krémet, (ami nagyon hasonló a habcsókhoz), gőz fölött felverünk 2 tojásfehérjét 18,5 dkg cukorral. Majd ha megvan a kemény hab, még a gőz fölött beleverünk 12,5 dkg mézet, végül 12,5 dkg diót. A habcsókokat összeragasztjuk a krémmel, és ehetünk. :)

bekapásra kész
Ha még nem ismeritek ezt a sütit, próbáljátok ki, tényleg nagyon finom. A töltelék pedig lehet akár kávés, csokis, vaníliás...........

2015. június 29., hétfő

Pavlova torta

A Tiramisu bejegyzésben elejtettem egy olyan megjegyzést, hogy a tiramisu krémet ne rontsuk el tojásfehérjével, inkább készítsünk belőle Pavlovát. Én így tettem :). Arról is írtam már régebben, hogy a tojásfehérjéket nem szükséges kidobni, nyugodtan lefagyaszthatók, ezek elhasználására is kitűnő ötlet ez a torta.
Nevét Anna Pavlova orosz származású prímabalerináról kapta, és az ő tiszteletére készítették először az egyik turnéja során.A 20-as években Ausztráliában és Új-Zélandon tartott előadásokat, a két nemzet nagyon sokat vitatkozott azon, kié is valójában ez a recept. Jelen állás szerint Új-Zélandé volt az elsőbbség, de a vitát hagyjuk meg inkább az ő számukra. A cukrászt, aki készítette, állítólag a táncosnő tütü szoknyája ihlette meg. Még sulis koromban pedig azt a verziót hallottam, hogy a művésznő valamilyen könnyű desszertre vágyott, ezért a cukrász a piskótát habcsókra, a vajas krémet pedig tejszínhabra cserélte. Hogy mi az igazság? Szerintem nem is ez a legfontosabb. Hanem, hogy ezt az isteni habcsókos, tejszínhabos desszertet bárki elkészítheti otthon. Igazi nyári finomság, a tortát finom gyümölcsök koronázzák meg.

Pavlova torta
  • 5 tojásfehérje
  • 25 dkg cukor
  • 1 kk ecet
  • 1 kk kukoricaliszt (elhagyható)
  • 2 dl tejszín
  • 2 ek porcukor
  • 10 g vaníliacukor
  • tetejére rengeteg gyümölcs (eper, málna, erdei gyümölcs, cseresznye, ... amit csak akarunk :))

Az alapot készítjük el először: a tojásfehérjéket kemény habbá verjük. Úgy félidőben hozzákeverjük a cukrot, az ecetet és a kukoricalisztet. A sütőt előmelegítjük 120 fokra, egy tepsit kibélelünk sütőpapírral. Ráhalmozzuk a tojáshabot, egy fészket alakítunk ki, a széle legyen magasabb, a közepébe fogjuk majd halmozni a finomságokat. 75 perc alatt megsütjük, kihűtjük.
A tejszínt kemény habbá verjük, ízesítjük a cukrokkal. A kihűlt habcsókra rakjuk.
Készíthetjük friss gyümölccsel, akkor csak rá kell rakni. Vagy fagyasztottból is, én a fagyasztott gyümölcsöset úgy készítem, hogy a még fagyos gyümik felét 1-2 kanál cukor kíséretében fölteszem főni, összenyomkodom, hogy legyen egy kis leve, majd a többi gyümölcsöt is megolvasztom  benne. Ezt rakom a torta tetejére, és a finom pépes lé összekveredik a vaníliás tejszínhabbal.... nyami!

most cseresznyével készült a Pavlova torta

2015. június 11., csütörtök

Vaddisznóragu krokettel

Hogy én ma, milyen finomat főztem.. :) Az ember bizony dicsérje meg magát, ha jól teljesített.
Nemrégiben kaptunk egy kis vaddisznócombot, aminek nagyon megörültem, mert nagyon szeretem a vadhúst. Bár, már az előkészületeknél észrevettem, hogy ez nem egy tipikus vadhús, valószínűleg fiatal állat húsát kaptuk. A színe ugyanis jóval világosabb, és az íze sem olyan erőteljes, mint az éretebb húsoké. Ennek ellenére, gyorsan elfogyott. :) Köretként egy kis krokettet készítettem hozzá.

Vaddisznóragu krokettel

Ragu:
  • kb. 80 dkg vaddisznócomb
  • 1 hagyma
  • 2 dl vörösbor
  • 2 l alaplé
  • fűszerek: pirospaprika, só, bors, kakukkfű, borókabogyó, kömény, babérlevél, szerecsendió
  • 1 kk áfonyalekvár
  • 1 ek paradicsompüré
  • 15 dkg gomba
  • 3 dkg vaj
  • 1 ek liszt
A hagymát apróra kockázzuk, egy kevés zsíron megfuttatjuk. Levesszük a tűzről, rászórunk egy evőkanálnyi pirospaprikát, visszatesszük a tűzre, de nagyon figyelünk arra, hogy  a paprika ne égjen le. Hozzáadjuk a felkockázott húst, fehéredésig pirítjuk, majd felöntjük a vörösborral és az alaplével. Fűszerezzük sóval, pár tekerésnyi frissen őrölt borssal, fél kiskanál kakukkfűvel, csipetnyi szerecsendióval és köménnyel, pár szem borókabogyóval, hozzáadjuk a paradicsompürét és a lekvárt. A hústól függően pár óráig főzzük, a fiatalabb húsnak elég 2 óra, de az öregebb húsnak szüksége lehet akár 4 órára is. Időközönként ellenőrizzük a hús puhaságát. A főzés során pótolhatjuk a levét borral, vagy alaplével.
Körülbelül fél órával az elkészülte előtt, elővesszük a gombát. Megtisztítjuk, felszeleteljük. A vajat egy serpenyőben felolvasztjuk, hozzáadjuk a gombát, rászórjuk a lisztet. Pár percig pirítjuk, majd a raguhoz öntjük - mindenestül. Továbbfőzzük. A vajtól és a liszttől picit besűrűsödik a ragu.

Krokett:
  • fél kg krumpli
  • 2 tojássárgája
  • 8 dkg liszt
  • só, bors szerecsendió
  • zsemlemorzsa a forgatáshoz
  • olaj/zsír a sütéshez
A krumplit meghámozzuk és enyhén sós vízben megfőzzük. Ha elkészült, leszűrjük és kissé kihűtjük, a burgonyát simára törjük. Hozzáadjuk a tojássárgáját, a fűszereket és a lisztet. Összekeverjük, ha nagyon ragadna, akkor adjunk hozzá még egy kevés lisztet. Megforgatjuk a zsemlemorzsában, és forró olajban aranybarnára sütjük.
A krokettel nagyon jól lehet tunkolni a pörköltszaftot. Jó maradékmentő is, a megmaradt krumplipüré tökéletes alapanyaga a krokettnek. Feldobhatjuk még egy kis fokhagymával, sajttal.
A ragu elkészíthető más vadhúsból, például szarvas- vagy őzcombból is.
Jó étvágyat!


2015. június 9., kedd

Könnyű ebéd, vagy vacsora, vagy aminek jól esik

Egy gyors és egyszerű tippet hoztam Nektek. A nagy melegben sokan nem kívánják a nehéz, meleg ételeket. Ilyenkor jó alternatívaként szolgálhat egy finom kis saláta. Az itt bemutatott recept csak egy verzió, a hozzávalók kombinálásának csak a fantáziánk és az ízlésünk szabhat határt. Az ilyen saláta ráadásul jó maradékmentő is lehet!

Maradékmentő saláta

  • előző napról magmaradt grillezett csirkemell (természetesen frissen is elkészíthető :) )
  • nálam ezen a képen kínai kel (de nagyon szeretem jégsalátával, vagy fodros társával, a lollo rossoval)
  • 2 paradicsom
  • 8 dkg kemény sajt
  • 2 főtt tojás
  • balzsamecet, olivaolaj
A csirkemellet csíkokra vágjuk, a salátát is méretre daraboljuk (ahogyan szeretnénk). A paradicsomot és a sajtot felkockázzuk, a tojással is így járunk el. Egy nagy tálban összekeverjük őket, megsózzuk. Elkészítjük az öntetet: 1:3 arányban keverjük a balzsamecetet és az olivaolajat, nekem kanál a "mértékegységem." Friss fűszereket is használjunk, nagyon feldobják a salátát. Ha nem áll rendelkezésünkre, akkor valamilyen ízesített, pl. bazsalikomos olivaolajjal is ugyanaz a hatás érhető el.


2015. március 14., szombat

Habkönnyű élvezet

Itt van a hétvége, és ez nálam annyit jelent, hogy sütés. :) Már a gondolatától is boldogabb vagyok, önkéntelenül is mosolyra húzódik a szám.
Erre a hétvégére egy olyan sütit akartam készíteni, amelyikben elhasználhatom a maradék tojásfehérjéket. Már említettem, hogy nem szeretek semmit kidobni, ami később felhasználható. Ilyen a tojásfehérje is. Ha olyan sütit vagy ételt csinálok, amelyhez csak a sárgája kell, a tojásfehérjét sem dobom ki. Egy műanyag dobozkában összegyűjtöm és ha belátható időn belül nem használom el, akkor lefagyasztom. Ha szükségem lesz rá, akkor egy nappal előbb kiveszem, és ha kiolvadt ugyanúgy felhasználható, mint a friss társai. Az állaga is ugyanolyan és kemény hab is simán verhető belőle. Aki eddig még nem tette így, az nyugodtan fagyasztja le, bátran ajánlom! Szeretem összegyűjteni a tojásfehérjéket, ha már sok összejött belőlük, akkor olyan finomságokat csinálok belőlük, mint a Pavlova, vagy az Eszterházy torta.
Ezt a receptet egy szlovák receptes oldalon, a varecha.sk-án találtam. (http://varecha.pravda.sk/recepty/bielkovy-medovy-kremes/55357-recept.html) A magyar nevét én találtam ki, szerintem jobban hangzik, mintha az eredetit fordítottam volna le. :)
Ez egy nagyon egyszerű, kis könnyű sütike. Mézes lapokból áll, a krém pudingból és a felvert tojásfehérjéből készül, a tetejét kávés tejszínhab dísziti. A puding a felvert habnak köszönhetően nagyon lágy és könnyű lesz, ízében nagyon hasonlít az eredeti francia krémes töltelékére. A kávés tejszínhab pedig nagyon jól feldobja, egy kis csavart visz bele. Na, de ennyit az áradozásról, következzék a recept.

Habkönnyű élvezet

Mézes lapok:
  • 6 dkg vaj
  • 1 ek méz
  • 2 tojás
  • 10 dkg porcukor
  • 1 tk szódabikarbóna
  • 30 dkg finomliszt
A  sütőt előmelegítjük 190°C-ra. A vajat és a mézet felolvasztjuk, a tűzről levéve hozzáadjuk a tojásokat, a porcukrot és a szódabikarbónát. Visszatesszük a tűzre, kevergetjük és addig főzzük, míg nem kezd el karamellizálódni, ekkor kissé már habos is lesz. Hozzá szitáljuk a lisztet, és összegyúrjuk. Fontos, hogy mindezt még melegen csináljuk, de csakúgy, mint a Marlenka esetében, vigyázzunk az égési sérülésekkel. Én ezt úgy szoktam megoldani, hogy miután levettem a tűzről a mézes masszát, kicsit várok vele. Addig előkészítem a tepsiket, rájuk teszem a sütőpapírt, előveszem a gyúródeszkát és a nyújtófát, ezalatt az idő alatt pont kihűl annyira, hogy lehessen vele dolgozni, de még meleg marad.
Összegyúrjuk a tésztát, két részre osztjuk, körülbelül 20x30 cm-esre nyújtjuk a lapokat. Tepsi hátulján sütjük, én rakok alájuk sütőpapírt. A sütési idő laponként 5-6 perc. Kihűtjük.

Krém:
  • 7 tojásfehérje
  • 3 csomag vaníliás puding
  • 800 ml víz
  • 20 dkg cukor
A tojásfehérjéket kemény habbá verjük. A pudingot a cukorral együtt megfőzzük a vízben, úgy mintha hagyományos pudingot főznénk. A kész pudingot rögtön összekeverjük a felvert tojásfehérjével: először egy kevés pudingot adunk hozzá, majd fokozatosan a többit is. Jól elkeverjük.
Az egyik lapot belerakjuk egy mélyebb tepsibe, ráöntjük a kész krémet, egyből miután összekevertük a két részt. Majd rátesszük a másik lapot is, kissé rányomkodjuk. Ha kihűlt, hűtőbe rakjuk egy éjszakára. A kávés tejszínt másnap tesszük rá.

Kávés tejszínhab:
  • 400 ml tejszín
  • 1 vaníliás cukor
  • 1 tk instant kávé
Egy kevés tejszínt, 1-2 evőkanálnyit mikróban megmelegítünk, majd feloldjuk benne a kávét. A többi tejszínt kemény habbá verjük a vaníliás cukorral, majd a kávés keveréket is hozzáadjuk. A süti tetejére habzsák segítségével rózsákat nyomunk, vagy kedvünk szerint díszitjük.
Egy hétvégi lazulós délutánhoz tökéletes választás!


(ez a kép kissé homályosra sikeredett, siettem, már megakartam kóstolni :))