A következő címkéjű bejegyzések mutatása: sós. Összes bejegyzés megjelenítése
A következő címkéjű bejegyzések mutatása: sós. Összes bejegyzés megjelenítése

2015. április 22., szerda

Medvehagymás pogácsa

Ha itt a tavasz, akkor itt van vele a medvehagyma szezon. Ti szeretitek a medvehagymát? Én nagyon! A medvehagyma az utóbbi évek egyik nagy tavaszi sztárja, noha régen is sokan fogyasztották, ez a növény is kissé elfelejtődött. Pár évvel ezelőtt azonban újra berobbant a köztudatba, szerencsére.
Ugyanis a medvehagyma nemcsak isteni finom, hanem rendkívül egészséges is. Erős tisztító hatása jót tesz a májnak, az ereknek és a beleknek is. C-vitamin tartalma miatt pedig immunrendszer javító hatása is van. Lassan már vége a szezonnak, de talán még fellelhető pár helyen. Ha a természetben mi magunk gyűjtjük be, akkor óvatosak és körültekintőek legyünk. A medvehagyma könnyen összekeverhető a gyöngyvirággal és a kikericcsel. Nem nehéz a megkülönböztetésük: a fokhagyma illat az árulkodó jel, arról, hogy medvehagymával van dolgunk. Sok mindenhez felhasználható, ehető nyersen, készíthetünk belőle pestót vagy krémlevest, esetleg ízesíthetünk vele pogácsát. Ehhez hoztam ma egy receptet.

Medvehagymás pogácsa

A pogácsa alaptésztája az itthon nagy sikerű krumplis pogácsa tésztája. Ezt alakítottam kicsit át a medvehagymához és a sajthoz.

  • 1 héjában főtt krumpli
  • 0,5 kg rétesliszt
  • pici só
  • 1 tojás
  • 2 dkg élesztő
  • 100 g tejföl
  • kevés tej
  • 1 nagy csokor medvehagyma
  • 150 g krémsajt
  • sajt a tetejére
A megfőtt krumplit lereszeljük, az élesztőt felfuttatjuk a tejben (kb. 2 dl, de krumplitól és liszttől függően lehet, hogy többre van szükség). A medvehagymát és a sajtokat leszámítva az összes hozzávalót egy nagy tálba öntjük és sima tésztát dagasztunk belőle. Meleg helyen pihentetjük, addig, míg a duplájára nem kel.
Közben felaprítjuk a medvehagymát, és összekeverjük a krémsajttal, megsózzuk.
A sütőt előmelegítjük 200 °C-ra. Ha a tészta megkelt, kisodorjuk, megkenjük a sajtos medvehagymás krémmel. A tészta felső harmadát középre hajtjuk, ráhajtjuk az alsó harmadot, majd a bal oldalát középre hajtjuk, végül jobb oldali tésztát is ráhajtjuk. Csinos kis téglalapot vagy négyzetet fogunk kapni. Ezt kisodorjuk, és a hajtogatást még kétszer megismételjük. Pogácsát szaggatunk belőle, tepsire rakjuk, a tetejüket megkenjük egy felvert tojással és megszórjuk reszelt sajttal.
A sütőben aranybarnára sütjük őket.




2015. március 12., csütörtök

Parmezános keksz

Ma megint egy gyors bejegyzéssel készültem. Egy finom kis ropogtatnivalót hoztam, ami ideális filmekhez vagy meccsnézéshez, vagy olvasás közben ropogtatni vagy egy bögre forró tea mellett az ablakon kifelé bámulva majszolni...
A recept a Két duci Hölgytől, Clarissától és Jennifertől származik.

Parmezános keksz

  • 11,5 dkg finomliszt
  • 11,5 dkg vaj
  • 11,5 dkg parmezán (esetleg más karakteres sajt)
  • 1 tojássárgája
  • nagy csipet só
  • fűszerek, 1 mk, mint pl. paprika, zellersó, bazsalikom, amit szeretnénk és persze az elmaradhatatlan bors
A lisztet, sajtot és a fűszereket tegyük egy tálba, reszeljük hozzá a vajat. A vaj legyen hideg, a reszelés csak úgy fog menni :)). Adjuk hozzá a tojássárgáját, gyúrjuk össze a hozzávalókat. A tésztát rúd alakúvá sodorjuk, célszerű 1 órára a hűtőbe tenni, de a türelmetlenek, mint én már úgy fél óra után kivehetik és folytathatják a munkát. Közben melegítsük elő a sütőt 180°C-ra, a tepsiket béleljük ki sütőpapírral. A tésztarudakat vékonyan felszeleteljük, a tepsire rakjuk és 14-15 perc alatt aranyszínűre sütjük őket.
Jó ropogtatást!


2015. február 28., szombat

Hétvég(r)e!!!

Kicsit eltűntem, összejöttek a dolgok mostanában, el kellett rendeznem a dolgaimat. Sikerült mindent megoldanom, úgyhogy tegnap végre beszabadulhattam a konyhába, és kedvem szerint kiélhettem minden alkotási vágyam. Ennek eredménye egy főétel és desszert, következzenek a receptek.
A maradék felhasználás híve vagyok. Nálunk se szokott elfogyni minden, és őszintén bevallom, hogy nem szívesen dobok ki ételt a szemétbe. Amit tudok újra felhasználok-és egy új étel születik. :)
Csütörtökről maradt egy kevés palacsintánk. A palacsinta eredetileg a hagyományos fogyasztásra készült, vagyis édesen, lekvárral, kakaóval. Másnap viszont én inkább valami sósat kívántam, és így megszületett a sós töltött palacsinta ötlete. Szerencsére mi a palacsinta alaptésztát "semleges" ízűre, vagyis nem édesre készítjük.

Gombás töltött palacsinta
  • 7 palacsinta
  • 25 dkg friss csiperke, vagy egy konzerv gomba
  • 5-6 szelet sonka
  • 15 dkg reszelt sajt
  • 4-5 dkg vaj
  • 2,5 dl tej
  • 2,5 ek liszt
  • fűszerek: só, bors, kakukkfú, szerecsendió, fokhagyma
A sütőt előmelegítjük 180 °C-ra. A gombát megtisztítjuk, felszeleteljük. Egy gerezd fokhagymát átnyomunk a fokhagymanyomón. Kevés olajon addig pirítjuk, míg illatozni nem kezd, ezután hozzáadjuk a gombát. Körülbelül 25 percig pároljuk, félidőben hozzádobjuk a csíkokra vágott sonkát. Fűszerezzük: megborsozzuk, ízlés szerint megszórjuk kakukkfűvel (én sokat teszek bele, mert nagyon szeretem :)). Csak a végén sózom. Elkészítjük a besamel mártás. A besamel, vagyis a fehér mártás, a francia konyha egyik alapmártása, sok más mártás alapját képezi. A mártáshoz a vajat felolvasztjuk, egy kissé megpirítjuk rajta a lisztet, majd felöntjük a tejjel. Sok vita folyik arról, hogy hideg vagy meleg tejet kell-e használni. Tapasztalataim szerint hideg tejjel is működik, nem lesz tőle csomós a mártás. A mártást állandó keverés mellett besűrítjük, a végén sózzuk, borsozzuk, megbolondítjuk csipet szerecsendióval. Mivel én sajtmártást akartam, ezért 10 dkg sajtot is hozzákevertem a végén. A mártás 3/4-ét a gombához kevertem. Megtöltjük a palacsintákat: a palacsinta közepére halmozunk egy kevés gombás tölteléket, mindegyik oldalát a közepére hajtjuk, így egy téglalapot kapunk. A megtöltött palacsintákat egy kivajazott sütőformába rakjuk, ráöntjük a maradék mártást és megszórjuk sok-sok sajttal. A sütőben körülbelül 25-30 perc alatt aranybarnára sütjük. Ajánlott rögtön elfogyasztani, frissen a legjobb. ;)