A következő címkéjű bejegyzések mutatása: desszert. Összes bejegyzés megjelenítése
A következő címkéjű bejegyzések mutatása: desszert. Összes bejegyzés megjelenítése

2020. január 26., vasárnap

Gasztrokaland I. - Észak-Olaszország

A kihívás elkezdődött. :) Gasztrokalandozásunk első útja a kedvenc konyhámba, annak is északi részére vezetett. Annak aki nem ismerné, íme egy kis bevezető Észak-Olaszország konyhájának világába. Ha szigorúan vesszük, van néhány különbség a déli régiók konyhájához képest. Ennek alapvető oka a földrajzi adottságokban keresendőek, ugyanis északon az Alpok húzódnak, más az éghajlat, ebből következően más a flóra is. Persze, ezek a régebbi, hagyományos alapanyagok és receptek, ma már a globalizációnak köszönhetően, szinte minden elérhető bárhol és bármikor.
Az egyik legszembetűnőbb dolog a paradicsom kevesebb használata. Hiába, a hegyekben nincs az a nyári meleg. Van helyette viszont vaj, amit viszont délen nem nagyon találunk. Az olívaolaj mellett szintén használatos zsiradék. Sajtok itt is vannak és fokhagyma is, és ami tényleg csak északon terem, az a rizs. Tudniillik rizstermesztés nemcsak Ázsiában folyik, hanem itt tőlünk nem messze, szintén találunk vízzel elárasztott rizsföldeket. A hagyományos rizottóhoz való rizsfélék, mint az arborio és a carnaroli mind megterem.
A menü összeállításá nem volt nehéz, azt rögtön tudtam, hogy a desszert csakis tiramisu lehet és rizottónak is szerepelnie kell az étlapon. És akkor eszembe jutott, hogy mi lesz a tökéletes fogás: az Osso buco, vagyis a lyukas hús. Nevét onnan kapta, hogy a borjúlábszár csonttal együtt van felszeletelve és megfőzve - így a közepén ott a lyuk. Kicsit csaltam, a fehér Osso buco helyett a paradicsomos változatot készítettem el. Aki ismer, tudja, hogy szeretem a jó ételeket, és őszintén bevallom, hogy életem egyik legfinomabb húsételét sikerült elkészítenem.
Ha nem találunk megfelelő módon szeletelt borjúlábszárat, akkor vegyünk sima lábszárat, amit velős csonttal együtt formára kötözünk - kicsit bonyolultabb eljárás, de higgyétek el megéri. :)

Osso buco (paradicsomos változat, 2személyre)


  • fejenként egy-egy kb. 3-4 cm vastag borjúlábszár
  • 2 szál sárgarépa
  • 1 szál szárzeller
  • 2 gerezd fokhagyma
  • 1 kisebb fej hagyma
  • egy üveg jóféle száraz fehérbor
  • 50 g vaj
  • 200 g paradicsompüré
  • kevés liszt a forgatáshoz
  • fűszerek, mint só, bors, oregánó, bazsalikom
A vajat felolvasztjuk és felforrósítjuk, a húsokat megforgatjuk a lisztben. Majd a vajban elősütjük mindkét oldalukat, vigyázva, hogy mindez közepes lángon történjen (a túl hirtelen sütéstől a borjú kiszáradhat). Félretesszük a husit, jöhet a sofrito, vagyis az apróra vágott zöldségeket ugyanabban az edényben és zsiradékon megpirítjuk, majd felöntjük úgy kb. 2 dcl fehér borral, amit a felére forralunk. Ezután visszatesszük a husit, öntünk hozzá kevés alaplevet vagy vizet (szintén 2 dcl), letakarjuk és 2-3 órát főzzük. Folyamatosan ellenőrizzük és felváltva pótoljuk az elpárolgott folyadékot, miközben a húsokat megforgatjuk. Sózzuk, borsozzuk. Az utolsó fél órában, mikor pótolnánk a folyadékot, nem azt, hanem paradicsompürét adunk hozzá, valamint a kedvenc fűszereimet - oregánót és bazsalikomot.
Az egyetlen olyan rizottóval tálaljuk, ami nem önálló fogás: a sáfrányos milánói rizottóval. A receptjét most külön nem írom le, annyi a különbség ehhez a változathoz képest, hogy a szokásos módon elkészítjük a rizottót, adunk hozzá sáfrányt és más plussz alapanyagot (gomba, spárga, stb.) nem.



Minestrone

Az első fogáson már többet gondolkoztam, a választásom végül a klasszikus, "mindent bele" levesbe a Minestronéra esett. Ebbe tényleg mehet mindenféle zöldség, hüvelyes amit otthon találunk. Nálam most így készült:

  • 1 batáta
  • 1 répa
  • 2 szár zeller
  • 2 nagy marok friss bébispenót
  • 1 gerezd fokhagyma
  • fél fej hagyma
  • kb. 0,5 liter víz
  • a parmezán héja
  • fűszerek, mint só, bors, oregánó
  • kb. 100 ml paradicsompüré
A felkockázott zöldségeket (a spenót kivételével) kevés olajon megpirítjuk, majd felöntjük a vízzel, hozzáadjuk a sajtvéget és puhára főzzük a zöldségeket. Félidőben hozzáadjuk a paradicsompürét és a fűszereket. Ha szeretnénk, most tegyük hozzá a tésztát vagy a konzerv hüvelyest. Az utolsó percekben adjuk hozzá a spenótleveleket, egyet éppenhogy rottyantunk rajta és tálalhatjuk is.





Tiramisu

Recept és leírás már van a blogon, itt lehet megnézni.

A szomjúság csillapítására egy jóféle Aperol Spritzet ajánlanék, ami szintén egy észak-olasz találmány. :) Arrivederci!




2019. december 15., vasárnap

Profiterol (Süti kihívás VIII.)

A francia klasszikus kényeztetés mesterfokon. Azért is készült, hogy kényeztessek - méltó megkoronázása volt a vacsorának, amit adtam. A vendégem nagyon elégedett volt, persze én magam majd belehaltam az izgalomba. :) Finomat akartam csinálni, hogy örömet okozhassak és a visszajelzés alapján, sikerült. Noha az egész menü megérdemelne egy bejegyzést, most csak a sütit dokumentálom. A vacsora egyébként vörös boros marhapörkölt volt házi készítésű knédlivel, ráadásul egy stollent is készítettem, ami a következő bejegyzés témája lesz. Úgyhogy szombaton egész nap a konyhában alkottam és nagyon élveztem. :)

Profiterol



Hozzávalók a tésztához (20 darabhoz):

  • 3 tojás
  • 80 g vaj
  • 160 ml víz
  • 100 g  liszt
  • csipet só
A vizet a vajjal és a sóval együtt felforraljuk, majd belekeverjük a lisztet (még a tűz fölött). Egynemű masszát kapunk, akkor lesz jó, ha magától elválik az edény falától. Lehúzzuk a tűzről és egyenként (!) elkeverjük benne a tojásokat. A sütőt előmelegítjük 200 °C-ra, egy tepsit kibélelünk sütőpapírral. A tésztánkat egy nyomózsákba töltjük és kis halmokat nyomunk. Ebből a mennyiségből nekem 20 darab lett. Ha csúcsosak lennének, akkor vizes ujjal lesimítjuk és lekenjük őket tojással. 20 perc alatt készre sütjük. Megvárjuk, míg kihűlnek.

Créme Chantilly

  • 200 ml tejszín
  • 2 ek porcukor
  • vaníliacukor
A nagyon puccosan hangzó Créme Chantilly nem más, mint vaníliás tejszínhab. A tejszínt kemény habbá verjük, a cukrokkal édesítjük. A fánkokat kétféleképpen tölthetjük meg: vagy ketté vágjuk őket, vagy kilyukasztjuk és úgy nyomjuk bele a habot.

Csoki öntet

  • 200 ml tejszín
  • 100 g csoki
  • 10 g vaj
A tejszínt felforraljuk, majd beleolvasztjuk a csokit. Lehúzzuk a tűzről és simára keverjük benne a vajat. Azután mindössze ennyi dolgunk van:

2019. december 8., vasárnap

Mandulás kuglóf mandarinnal fűszerezve (Süti kihívás VII.)

A süti listám egyik pontjaként egy különleges kuglófot jelöltem ki, a hagyományos kétszínű ugyanis már nagyon jól megy, az volt az első süti, amit teljesen egyedül sütöttem cirka 15-16 évvel ezelőtt. Több lehetőség is volt, végül több szempont miatt is erre esett a választásom. A kihívás kapcsán gyakran kérdezik, ki eszi meg az elkészült remekműveket. Bármilyen hihetetlen, nem én egyedül ;) a családom és a barátaim köszönik, jól vannak.
A munkatársaimat is szerettem volna meglepni, de ott kicsit nehezített volt a pálya, mivel az egyikük gluténérzékeny, így mindenképp egy ilyen receptet kellett keresnem. Aztán eszembe jutott Ízből tíz egyik kuglófja, melynek nagyrésze darált mandula és az a kevés liszt kiváltható rizsliszttel. A kuglóf ízvilágában  is tökéletesen passzol a közelgő karácsonyhoz.

Mandulás kuglóf mandarinnal fűszerezve (gluténmentes)




  • 300 g vaj
  • 250 g cukor
  • 5 tojás 
  • 4 mandarin reszelt héja
  • 1 citrom reszelt héja
  • 1 vanília kikapart magja
  • 300 g darált mandula
  • 100 g rizsliszt
  • csipet só
A sziruphoz
  • 4 mandarin leve
  • 1 citrom leve
  • 40 g cukor
A sütőt előmelegítjük 175°C-ra és előkészítjük a 23 cm átmérőjű kuglóf formánkat. A puha vajat habosra keverjük a cukorral, majd egyenként hozzáadjuk a tojásokat. Belereszeljük a citrusok héját, hozzáadjuk a vaníliát és a csipet sót, végül óvatosan beleforgatjuk a mandulát és a rizslisztet. 40-50 perc alatt készre sütjük, tűpróbával ellenőrizzük, hogy átsült-e.
Amíg sül a kuglóf, elkészítjük a szirupot: a hozzávalókat összeforraljuk, kb. az eredeti mennyiség felére. Amikor kivesszük a kuglófot a sütőből, még a formában hagyva megszurkáljuk és leöntjük a sziruppal. Megvárjuk, míg kihűl. A végeredmény egy finom, puha, nem eláztatott süti lesz. :)

2019. december 1., vasárnap

Angyal torta (Süti kihívás VI.)

A torta nemcsak angyaloknak. :) A nevét arról a különleges tulajdonságáról kapta, hogy a tésztája hófehér marad, mint az angyalok szárnya. Az Angyal torta (Angel Pound Cake) megnevezés csak magát a piskótát takarja, minden más bónusz hozzá. Leggyakrabban tejszínnel és bogyós gyümölcsökkel bolondítják, ami igazán kiváló párosítás.
Nagyon jó maradék mentő - ugyanis a tortához nem kellenek egész tojások, csak a fehérjék. Így a créme brulee-ből vagy a pitékből kimaradt fehérjéknek sem kell kárba veszniük. Nálam a mélyhűtőben már gyűltek egy ideje és a szokásos Pavlova vagy Esterházy mellé egy új sütivel bővült a repertoár. A nosalty.hu egyik receptjét készítettem el, nagy sikerrel. A képek most kevésbé jól sikerültek, esti fényviszonyok és egy rám váró legjobb barátnő és az általa behűtött Chardonnay mellett talán nem is csoda. Kérlek, nézzétek el. :)

Angyal torta





Hozzávalók:
  • 8 tojásfehérje
  • 100 g finomliszt
  • 300 g cukor
  • 4 tk citromlé
  • 1,5 tk sütőpor
  • 250 ml tejszín
  • 50 g porcukor
  • 70 g kókuszreszelék
  • 20 ml málnaszörp
  • friss málna
A sütőt előmelegítjük 180 °C-ra. A tojásfehérjékből kemény habot verünk, majd hozzáadjuk a cukor felét és még keményebb habbá verjük. A maradék cukrot összekeverjük a liszttel és a sütőporral, óvatosan beleforgatjuk a habba és a citromlevet is hozzáadjuk. Belesimítjuk egy 22 cm-es tortaformába (nem kell kivajazni!), és 35 perc alatt megsütjük. Sütés közben nem nyitogatjuk a sütőajtót. Ha kész, félretesszük hűlni.
A tejszínt kemény habbá verjük, majd hozzáadjuk a porcukrot is. Bevonjuk vele a tortát. A kókuszreszeléket összekeverjük a szörppel, elosztjuk a torta tetején és ráhelyezzük a friss málnaszemeket.




2019. november 23., szombat

Moszkauer (Süti kihívás V.)

Félidő! Kihívásom feléhez érkeztem, és ez egyben azt is jelenti, hogy vészesen közeleg a karácsony. Jövő hét vasárnap már meggyújtjuk az első gyertyát az adventi koszorún, és aki nem akarja az utolsó pillanatra hagyni a karácsonyi menü tervezését, az jobb ha már most elkezdi gondolatban összeszedni a fogásokat. Természetesen ezt sem kell túlbonyolítani, nem kell 20-féle ételnek és sütinek lennie az asztalon, inkább 1-2 jól bevált családi kedvencet érdemes készíteni. A tervezéssel és a jó ütemezéssel megspórolt időt pedig a családunkra és a szeretteinkre fordíthatjuk, az ünnep úgy is attól szép, ha együtt vagyunk. :)
Az eheti recept klasszikus karácsonyi desszert, ami ajándéknak is kiváló, és egy picit előbb elkészíthető, jól záródó dobozban elvan egy ideig (már ahol kibír annyit, nálam ugyanis esély nincs hosszabb tárolási időre :)).

Moszkauer





Hozzávalók:

  • 100 g dió
  • 50 g kandírozott narancshéj
  • 50 g vaj
  • 50 ml tejszín
  • 50 g cukor
  • 30 g finomliszt
  • + a mázhoz 100 g csoki és 1-2 kanál étolaj vagy kókuszolaj
A sütőt előmelegítjük 175 °C-ra, a tepsinket kibéleljük sütő papírral. A diót durvára, darabosra daráljuk, a kandírozott narancshéjat apróra felkockázzuk. A vajat, tejszínt és a cukrot összeolvasztjuk és felforraljuk, majd lehúzzuk a tűzről és hozzákeverjük a többi hozzávalót. Homogén masszát kapunk, amiből egy kanál segítségével kis kupacokat rakunk a tepsire. Kissé lelapítjuk őket, ebből a mennyiségből kb. 20 darab lesz. Nem  kell túl szorosan, egy icipicit szétterülnek majd. 10 perc alatt megsütjük, de inkább figyeljünk rá, mert akinek erősebb sütője van (mint pl. nekem), annak már 8 perc alatt elkészülhetnek.
A tepsin hagyva megvárjuk míg teljesen kihűlnek. A mázhoz gőz fölött megolvasztjuk a csokit az olajjal, majd ha kész, akkor a moszkauerek alját belemártjuk a csokiba. Csokis oldalukkal felfelé visszarakjuk a tepsire és megvárjuk, míg megdermed rajta a csoki.

Ti várjátok már a karácsonyt? :)

2019. november 17., vasárnap

Narancsos répatorta (Süti kihívás IV.)

Közeledek a sütis kihívásom feléhez, és elmondhatom, hogy eddig jól állok: teljesítési arányom 4/4! :) Amilyen sűrű időszak közepén vagyok, ezt egy nagy teljesítménynek érzem. Most nagyon boldog vagyok attól, hogy kitaláltam és belevágtam ebbe a projektbe, mert összeségében teljesen feltölt és erre most nagy szükségem van.
Az eheti desszert ízvilágában már kicsit a karácsonyi időszakot hozza el, a torta ideális zárása lehet egy ünnepi menünek. Többféle recept átböngészése és tanulmányozása után, végül az egyiket se követtem pontosan, hanem összegyúrtam egyet. Ahogy egy kedves ismerősöm megjegyezte, az improvizációból sokszor jó dolgok sülnek ki. Jelen esetben ez szószerint így történt. :)

Narancsos répatorta



Hozzávalók:
Tortalapok - kettő kell belőle, választhatunk, az itt felsorolt alapanyagokat megduplázzuk és egyben megsütjük, majd kettévágjuk. Ezesetben figyeljünk a sütési időre, mert hosszabb idő kell ahhoz, hogy átsüljön. Vagy úgy, ahogy én csináltam, a két lapot külön sütjük meg. Szóval, az egy laphoz kell:


  • 200 g reszelt sárgarépa
  • 100 g teljes kiőrlésű búzaliszt
  • 50 g finomliszt
  • 125 g darált dió
  • fél csomag sütőpor
  • 1 tk fahéj
  • késhegynyi gyömbér és ánizs
  • 10 dkg kókuszvirág cukor
  • 2 tojás 
  • 125 ml olaj
  • 1 narancs reszelt héja + ha túl sűrűnek éreznénk a tésztát, akkor a lazításhoz a narancs leve
A sütőt előmelegítjük 180°C - ra és egy 22 cm-es tortaformát kivajazunk és lisztezünk. A tojásokat a cukorral habosra keverjük, majd hozzáadjuk az olajat. Az összes többi hozzávalót összekeverjük és a tojásos keverékhez adjuk. Ha itt érezzük túl sűrűnek, akkor most jöhet a frissen facsart narancslé. Beleöntjük az előkészített tortaformába és 35-40 perc alatt készre sütjük. Tűpróbával ellenőrizzük, hogy átsült-e.

Krém:
  • 500 g mascarpone
  • 200 ml tejszín
  • 2 púpos ek porcukor
  • egy kis narancshéj
A tejszínből kemény habot verünk, majd hozzáadjuk a krémsajtot és a porcukrot, simára keverjük és a végén reszelhetünk hozzá egy leheletnyi narancshéjat.
Az egyesszámú kihűlt tortalapot megkenjük a krém 2/3-val, majd rátesszük a másik lapot. A torta tetejét és oldalát bevonjuk a maradék krémmel. Tetszés szerint díszíthető, nálam narancskarikák és dió került a tetejére. Egy éjjelre hűtőbe tesszük (és kibírjuk, hogy addig nem esszük meg).


2019. november 10., vasárnap

Mousse au chocolat (Süti kihívás III.)

Az eheti desszert nem újdonság, a receptje már szerepel a blogon.
2015 februárjában ezeket  a sorokat írtam hozzá:

A mai bejegyzés függőséget okoz. Annak, aki még véletlenül nem lenne az. Mert sokan vagyunk mi,  már menthetetlenek. A függőség oka: csokoládé.
Ha röviden jellemezni kéne magam, csak annyit mondanék, olyan vagyok mint Gombóc Artúr. :)) A csoki nekem jöhet bárhol, bármikor, bármilyen mennyiségben. Emlékeim szerint ez azóta így van, mióta világ a világ. Körülbelül ovis korom óta, minden évben csokis tortám van. Mindig csokis fagyit eszem (a többi mellett, mert nyalok más ízeket is, de csokis mindig van a gombócok között). És rengeteg csokit eszem.
Ezt az imádatot ötvözzük egy másik imádattal: a francia konyhával. Két nagy kedvenc "konyhám" van, az olasz és a francia. Az előbbiről még lesz szó, azt garantálom. De most beszéljünk a franciáról. A francia konyha. Hirtelen nem is tudom, miért is magyarázzam tovább. A francia konyha a gasztronómia fellegvára, alfája és omegája, az Alap. A kifinomultság, az elegencia, az ízek harmóniája a zsenialitás megnyilvánulásai.
Most ezzel a kis desszerttel tisztelgek a Mesterek előtt.

(http://mennyeifalatok.blogspot.com/2015/02/vigyazat.html)

Lássuk, hogy így 4 év alatt mi változott:
- még mindig csokifüggő vagyok
- továbbra is csokis vonalon mozog a szülinapi tortám (az idei egy csokis-nutellás sajttorta volt)
- imádom a csokis fagyit, de a vanília is egyre inkább dominál
- a francia konyha továbbra is nagy szerelem. :))

Vannak dolgok, amiken kár lenne változtatni. Így a mai recepttel továbbra is a Mesterek, az aztékok, és mindenki előtt, akik bármilyen formában hozzájárultak a csokoládéhoz, tisztelgek.





Mousse au chocolat (2 nagy, vagy négy kisebb adag)
  • 15 dkg étcsokoládé, min. 60%-os
  • 2,25 dkg vaj
  • 2 nagy tojás
  • 2 ek porcukor
  • 120 ml tejszín
  • negyed vanília kikapart magja
A csokit és a vajat gőz fölött felolvasztjuk, vagyis egy nagyobb edényben vizet forralunk. Erre helyezünk egy másik edényt, vigyázva arra, hogy az edény alja ne érjen bele a vízbe. Ebben a felső edényben olvasztjuk össze a felkockázott vajat és csokit. A tojássárgájákat 1 evőkanál porcukorral alaposan elkeverjük, és gőz fölött kézi robotgéppel fehéredésig verjük. A tojásos keveréket folyamatos keverés mellett hozzákeverjük a csoki masszához. A tojásfehérjéket egy kanál porcukorral kemény habbá verjük, adagonként óvatosan a csokihoz keverjük. A tejszínt a vaníliával felverjük, és ezt is a masszához adjuk. Itt most választhatunk: vagy egy nagy tálba rakjuk és innen adagoljuk kanalanként, vagy kis tálkákba, csészékbe rakjuk. Minimum 2 órára hűtőbe rakjuk. Ez a legnehezebb része, a várakozás. Higgyétek el, megéri....

Ízlésünk szerint tovább bolondíthatjuk egy kis naranccsal, chilivel, fahéjjal, konyakkal.. :) Nálam most az original verzió készült, kis tejszínhabbal a tetején.





2019. november 2., szombat

Mákos linzer citromkrémmel (Süti kihívás II.)

Íme, a sütis kihívásom második áldozata, a mákos linzer citromkrémmel. Ez a recept is már jó ideje motoszkált a fejemben. Tudniillik, ünnepi alkalmakra (mint karácsony, húsvét) az anyukámmal sütünk eladásra különféle linzereket, teasütiket vagy ahogy nálunk hívják szárazsütiket. A repertoárunk hatalmas, a nagymamámtól rengeteg receptet kaptunk és mi magunk is bővítettük ezzel-azzal. Az állandó kínálatban úgy 12-13 féle aprósütemény szerepel, melyek között van klasszikus lekváros, vanília krémes kosárka, hókifli és sok minden más. Az eddigi rekordunk tavalyelőtt karácsonykor volt: 50 kg süti készült nálunk, ez ha jól emlékszem 22 vagy 23 különféle sütit jelentett. Idén valószínűleg csak saját részre készítünk, mivel mindkettőnknek van hivatalos munkahelye is, de lelki szemeimmel látom, ahogy apukám nevet ezen a kijelentésen, mert mire eljön a karácsony, addigra szerintem már minimum úgy 15 kg-nyi mennyiségnél fogunk tartani. :))
És ha már úgy is sütni fogunk, az idei újdonságunk ez a mákos linzer lesz. A családi tesztelésen simán átment a pihe-puha finomság, amely Ízből tíz receptje alapján készült.

Mákos linzer citromkrémmel



Hozzávalók:


  • 300 g finomliszt
  • 200 g vaj
  • 100 g porcukor 
  • 1 tojássárgája
  • csipet só
  • 2 ek egész, darálatlan mák
  • 1 vanília kikapart magja
A tészta hozzávalóit összegyúrjuk, ha ragadna, kicsi lisztet adhatunk még hozzá. Majd vékonyra sodorjuk és egy süti kiszúró segítségével formákat vágunk ki a tésztából. Közepén lyukas kiszúrót érdmes használni a felsőkhöz, mert így szépen fog mutatni a krém a közepén. 180 °C-ra előmelegített sütőben 7-8 perc alatt megsütjük.

Citromkrém:


  • 80 g kristálycukor
  • 150 ml frissen facsart citromlé
  • 3 citrom reszelt héja
  • 4 tojás
  • 1 ek étkezési keményítő
  • 90 g vaj
A vajat leszámítva az összes hozzávalót összekeverjük, és puding sűrűségű krémet főzünk belőlük. Ha elkészült, lehúzzuk a tűzről és rögtön hozzáadjuk a vajat, amit jól elkeverünk benne. Hűlni hagyjuk, majd a linzereket megkenjük és összeragasztjuk a krémmel.

Néhány tipp:
  • a linzert meg lehet sütni kicsit korábban, jól záródó dobozban elvan egy darabig, ha nincs még megkenve
  • ha aznap össze is raknátok, akkor először a krémet csináljátok meg - amíg az hűl, addig elkészülhet a linzer, és miután rendet raktatok, ittatok egy kis kávét, teát, bort..., utána a kihűlt linzereket össze is lehet ragasztani a krémmel
  • ha egy bizonyos alkalomra szánjuk, akkor egy-két nappal korábban érdemes megcsinálni, hogy biztosan puha legyen
  • mivel tojást is tartalmaz a krém, ezért mindenképp hűtőben tároljuk
Csodaszép napokat mindenkinek, hamarosan jövök a következő recepttel!

2019. október 27., vasárnap

Pastel de nata (Süti kihívás I.)

Visszatértem! :)
Az utolsó bejegyzésem óta eltelt némi idő, a blog pihent, én viszont nem. A gasztronómia továbbra is nagy szerelem, habár az étkezési szokásaim némileg átalakultak, a sütés-főzés iránti rajongásom változatlan maradt.
Ennek apropóján vagyok újra itt, így közeledve az év vége felé egy kihívást találtam ki magamnak, hogy a fáradt hétköznapokon legyen, ami éltessen. És mert szeretem a kihívásokat, ezt kár lenne tagadni. :)
A Süti kihívásom lényege, hogy a karácsonyig hátralévő 10 hét alatt a kiválasztott sütemények közül legalább 8-at el kell készítenem. A sorrend tetszőleges, az alapanyagok igény szerint variálhatóak alternatív hozzávalókkal. A listámon szerepelnek régóta bakancslistás édességek és olyanok is, melyek a repertoárom részét képezik már egy ideje és nagy kedvencek.

Az első süti amit kiválasztottam szerintem Portugália nemzeti szimbóluma is lehetne, a méltán híres Pastel de nata (vagy többes számban Pasteis de nata). A krémmel töltött kis kosárkák meghódították a világot, amit nem csodálok, mert egyszerűen zseniális. A roppanós leveles tészta a finom, lágy krémmel, tetején fahéjjal... Mesés!
Az eredeti recept féltve őrzött, és a kemencés sütést se tudja mindenki otthon bevállalni, de a jó hírem, hogy mindezek ellenére gond nélkül elkészíthető hétköznapibb körülmények között is.

Pastel de nata





Hozzávalók:

  • egy csomag leveles tészta
  • 4 tojássárgája
  • 450 ml tej
  • 150g cukor
  • 30 g finomliszt
  • csipet só
  • 20 g vaj + a kikenéshez szükséges mennyiség
  • fahéj és porcukor
A tojássárgájából, tejből, cukorból, lisztből és csipet sóból puding sűrűségű krémet főzünk. Közben figyeljünk arra, nehogy túlfőzzük, mert a tojás könnyen kicsapódhat és darabos lehet a krém. Ha elkészült, rögtön hozzáadjuk a 20 g vajat és jól elkeverjük. Félretesszük kicsit hűlni.
Közben a sütőt előmelegítjük nagyon magas 240-250 °C-ra. A muffinsütő tepsinket kikenjük vajjal. Ha nem kinyújtott leveles tésztával dolgozunk, akkor a tésztát kinyújtjuk egy 35x20 cm-es téglalapra.  A rövidebb oldalán feltekerjük (mintha kakaós csigát csinálnánk), és 18 egyforma részre vágjuk. A kis kupacokat szétlapítjuk és belenyomkodjuk a muffinsütő mélyedésibe, kialakítva a kosár formát óvatosan egészen a széléig húzzuk a tésztát. Gyorsan kell dolgozni, mert a tészta a kezünk melegétől gyorsan "olvadni" kezd. Érdemes az éppen nem használt tésztadarabok egy részét hűtőben tartani, míg nem kerülnek sorra.
Ha ez kész, akkor a tésztakosárkákat 2/3-ig megtöltjük a krémmel és a forró sütőbe dugjuk 17 percre. Ezalatt a krém bugyogni fog, és néhol kis fekete és barna égési sérüléseket kap, nem kell megijedni, a Pasta del nata-nak pont így kell kinéznie.
Miután kivettük a sütőből, picit hűlni hagyjuk, majd óvatosan kiszedjük a formából. Fogyasztás előtt megszórjuk porcukorral és fahéjjal. Langyosan az igazi! :)




2016. március 21., hétfő

Túró Rudi palacsinta

Az előző bejegyzés folytatása következik. Ugyanis a kakaós palacsintához egy túrós tölteléket álmodtam meg, és így megszületett a Túró Rudi palacsinta. Ezt a tölteléket szoktam a túrós batyuba is tölteni, rendkívül finom, csak nyáron vigyázni kell vele, mivel nyers tojást használunk fel hozzá.

Túró Rudi palacsinta 

  • 6 drb kakaós palacsinta
  • 25 dkg túró
  • 1 tojás 
  • 10 g vaníliás cukor
  • ízlés szerint még mehet egy is cukor
  • reszelt citromhéj
  • tetejére olvasztott étcsoki
A tojásokat szétválasztjuk, a túrót a tojássárgájával és a cukorral összetörjük, reszelünk hozzá egy kis citromhéjat. A fehérjéből kemény habot verünk, majd a túróhoz keverjük. Megtöltjük a palacsintákat, és ha igazán bűnözni akarunk, akkor nyakon öntjük egy jó adag olvasztott étcsokival.


2016. március 16., szerda

Kakaós palacsinta pudingporból (gluténmentesen)

A palacsinta iránti szenvedélyről már írtam ezen a blogon, ez az amiből nem lehet kinőni. A klasszikus palacsinta mellett rendszerint kipróbálok újféle verziókat is. Ilyen a pudingporból készült változata is, amihez mindössze 3 alapanyag szükséges: tojás, tej és a pudingpor. A neten legtöbbször a vaníliás pudingporból készültet lehet megtalálni, azt is kipróbáltam és nagyon finomra sikeredett. Már akkor elkezdte mozgatni a fantáziámat a kakaós palacsinta gondolata. Íme, a megvalósult ötlet:


Jelentem, nagyon finom kakaós. Ráadásul, ha olyan pudingport használunk, amilyent a gluténérzékenyek is fogyaszthatnak, akkor nekik sem kell kimaradniuk a palacsintázásból. :)

Kakaós palacsinta pudingporból (gluténmentesen)
12 közepes méretű palacsinta

  • 2 csomag 40 g-os kakaós ízű pudingpor
  • 6 tojás
  • 2 dl tej
  • ha valaki nagyon édesen szereti, akkor 1-2 kanál cukor
A hozzávalókat jól elkeverjük. Ez fontos, mert ha ez nem sikerül, előfordulhat, hogy túl tojásízű lesz a palacsinta. Egy teflonserpenyőt icipici olajjal felmelegítünk, és megsütjük a palacsintákat, én csak minden második-harmadik alá tettem olajat.
Nemsokára hozom hozzá a tölteléket is! :)

2016. március 8., kedd

Tarte Tatin, avagy a fordított almatorta

Ma talán az egyik legismertebb francia desszertről lesz szó, a tarte Tatin-ról. A legenda szerint a Tatin nővérek készítették először, miután az egyikük elfeledkezett a készülő almatöltelékről a pitébe. Ugyanis a tűzön felejtette, de gondolta, megmenti a menthetőt, befedte az egészet egy kis leveles tésztával, majd a sütőbe dugta. A meglepetések sorozata csak ezután következett: nem elég, hogy ehető és finom sütemény kerekedett belőle, hanem a vendégek körében is nagy sikert aratott. Így találták fel a világ egyik leghíresebb desszertjét. Állítólag. Bizonyos körök szerint fordított almatortát már a Tatin nővérek előtt is készítettek. A mi szempontunkból végülis lényegtelen, de tanulságként talán levonhatjuk, hogy nem kell megijedni az ismeretlentől, néha előfordul, hogy az, ami első pillantásra kudarcra van ítélve, végül igazi sikersztorivá válik.

Tarte Tatin

 Tészta:
  • 15 dkg vaj
  • 20 dkg finomliszt
  • 1 tojássárgája
  • csipetnyi só
  • 1 ek víz
A hideg, felkockázott vajat összemorzsoljuk a liszttel. Majd a többi hozzávalóval egy omlós pitetésztává gyúrjuk. Letakarjuk, és a hűtőben pihentetjük.

Feltét:
  • 18 dkg cukor
  • 7 dkg vaj
  • 5 nagyobb alma
 Az almákat meghámozzuk, majd feldaraboljuk nyolcadokra. Közben keresünk egy olyan edényt, amit a tűzhelyen és a sütőben egyaránt használhatunk. A cukrot a vajjal összeolvasztjuk, majd szépen elrendezzük rajta az almaszeleteket, kb. így:





Lassú tűzön 30-35 percig pároljuk. Kinyújtjuk a tésztát, egy picivel nagyobbnak kell lennie, mint az edénynek. Ha levettük az almákat a tűzről, ráborítjuk a tésztát, a széleit lenyomkodjuk. Berakjuk a 180 fokra előmelegített sütőbe, és fél óra alatt készre sütjük. Miután kivettük, várunk vele egy öt percet, majd egy gyors mozdulattal átfordíjuk egy tálra/tányérra.
Szerintem langyosan a legjobb. :)




2016. február 25., csütörtök

Chia puding

Ismeritek, prőbáltátok már a chia magot? Ez az azték zsálya termése rendkívül jó tulajdonságokkal rendelkezik: nagyon magas az omega 3 tartalma, sok benne az ásványi anyag, szabadgyököket tartalmaz, a neten böngészve egy csomó leírást találhattok a hasznos tulajdonságairól.
Tojásallergiával rendelkezőeknek nélkülözhetetlen, ugyanis helyettesítheti azt, és gluténmentes, így sokféle diétába beilleszthető. Fogyókúrázók barátja, fogyasztása növeli a teltségérzetet.
De, nekünk, nemfogyozó-diétázóknak is érdemes beépíteni az étrendjébe, egész egyszerűen azért, mert csekély munkával nagyon finom puding készíthető belőle. :)

Chia puding (itt most banánnal)
(1 személyes adag)

  • 2 ek chia mag
  • 1,5 dl tej/kókusztej/rizstej/...
  • 1ek méz
Ez az alap: a folyadékban elkeverjük az édesítőt, majd a chia magot, végül egy éjszakára hűtőbe rakjuk. Ha sietünk 1-1,5 óra is elég neki. Másnap felkarikáztam mellé 1 banánt. Kitűnő reggeli volt!
Rakhatunk hozzá másféle gyümölcsöket, fahéjat, és én csináltam már 1 kanál kakaóval és 2 kanál mogyorókrémmel (ezeket a tejhez kevertem, amit picit felmelegítettem), na az egyenesen isteni volt...
Próbáljátok ki, és variáljátok bátran!

reggeli újságolvasás közben, a szemfülesek kiszúrhatják mit olvasok :)

2016. február 22., hétfő

Banános csokitorta

Ismeritek azt az érzést, amikor az egész heti munka után lefáradva, hatalmas ujjongással köszöntitek magatokban a péntek estét, mert vár rátok a.... torta sütés. :) Nővérem kérésére kellett készítenem egy szülinapi tortát, az elkészítéséhez teljesen szabad kezet kaptam, testvérkém gyakorlatilag rám bízta a torta ízvilágának kiválasztását. Egy klasszikus csoki-banán kombináció mellett döntöttem. Ennél a sütinél nemcsak az ízkombináció klasszikus, hanem a csokoládékrém is. Igazi főzött krém, tojásból, kakaóból, csokiból és vajból. Ez az igazi. Gyerekkorom szülinapjai jutnak róla eszembe, mama sütött mindig nekem csokistortát ilyen főzött krémmel. Ehhez semmilyen pudingos krém nem fogható.
Banánnal párosítva is remek, higgyétek el, egyszer csináltok ilyen krémet, azután mindig így fogjátok.
Azt itt leírt mennyiség ey 28 cm-es átmérőjű tortaformához elegendő.

Banános csokitorta

Tészta (egyenként sütve, 3 ilyen kell):
  • 5 tojás
  • 5 ek porcukor
  • 3,5 ek liszt
  • 1,5 ek banános pudingpor
  • fél csomag sütőpor
  • csipet só
A sütőt előmelegítjük 200 fokra, a formát is előkészítjük kibéleljük sütőpapírral vagy kivajazzuk-lisztezzük. A tojásokat kettéválasztjuk, a fehérjékből a sóval kemény habot verünk. Hozzáadagoljuk a tojások sárgáját, majd a porcukrot, óvatos mozdulatokkal beleforgatjuk a lisztet, a pudingport és a sütőport. Kb. 15 perc alatt készre sütjük. A lapokat kihűtjük.

Krém
  • 8 tojás
  • 20 dkg étcsokoládé
  • 6-7 ek kakaó
  • 40 dkg cukor
  • 50 dkg vaj
  • továbbá 4-5 banán
A tojásokat jól elkeverjük a cukorral és a kakaóval, gőz fölött főzni kezdjük. Ha már kezd melegedni, hozzáadjuk a felkockázott csokit. Addig főzzük míg egy picit sötétebb nem lesz, és nem kezd el finoman illatozni - ez úgy 10-15 percet fog igénybe venni. Ne ijedjünk meg, ez nem lesz olyan sűrű, mint a puding, legalábbis addig, míg ki nem hűlt. Mindenképp hűtsük le szobahőmérsékletűre, a vaj is olyan legyen. Keverjük jó habosra, majd adjuk hozzá a tojásos keveréket. Egy szép és finom csokikrémet kapunk.
A banánokat karikázzuk fel. Az egyik lapot kenjük meg fele annyi krémmel, mint amennyit egy lapra szánnánk. Rendezzük el rajta a banánkarikák felét, majd egy újabb krémréteg kerül felé. (Ezért mondtam, hogy a krémet felezzük meg, közé megy a banán.) Rárakjuk a második lapot, majd a krémes banános pontot megismételjük. Legfelülre egy lap kerül. A krémből bőven marad díszítésre, amit mindenkire rábízok. Én a tetejére hamis csokimázat tettem: porcukor és kakaó keverékét folyékonnyá tettem egy kevés meleg víz segítségével, nem kell hogy tiszta folyós legyen, inkább mint az olvasztott csoki. Majd a torta oldalát bevontam a maradék krémmel, és habzsákkal habrózsákat nyomtam rá, valamint banános csokit raktam rá.
Éjszakára hagyjuk hűtőben.


2015. november 22., vasárnap

Rigó Jancsi/Gumimaci torta, avagy nagy klasszikus új köntösben

Keresztapám 50. születésnapjára készült a nagy klasszikus új köntösben. Valami különlegeset szerettem volna készíteni neki, amit szeret és amire biztosan emlékezni fog. Azt hiszem, sikerült ilyet alkotnom. :) Ő róla tudni kell, hogy nagyon szereti a gumimacikat, ez adta az alapötletet a tortához. A tervezés alatt leki szemeim előtt már láttam, milyen jól is fog kinézni a sok kis cukor egymásra halmozva. Az ötlet megszületett, már "csak" magának a tortának az ízvilágát kellett kitalálnom. Az ember az ilyen helyzetekben mindenképp az ünnepeltnek akar kedveskedni. Csakhogy az ő kedvence már foglalt volt, puncsos tortát a családjától kapott. Lázasan töprengtem a problémán, mikor bevillant egy emlék tavaly nyárról: a diplomaosztóm utáni kis családi összejövetelen keresztapám nagyon rá volt kattanva a Rigó Jancsimra. Innentől kezdve gond egy szál se, egyértelmű volt, hogy Rigó Jancsi tortát sütök gumimacis díszítéssel.
Ez a méltán híres magyar süti kakaós piskótából, tejszínes csokis krémből áll. Az elkészítésénél ne is próbáljunk meg csalni, növényi eredetű tejszínnel soha nem fogjuk elérni az igazi Rigó Jancsi hatást. Van ami nem pótolható (vagy legalábbis nem éri meg), esetünkben a valódi tejszín. Nem kell félni a felveréstől, de ha biztosra akarunk menni, akkor a sütés előtti napon forraljuk fel, majd tegyük a hűtőbe, és másnap teljesen lehűtve verjük fel. Ezzel a kis trükkel garantált a kemény tejszínhab.
Akartam még írni pár sort a süti eredetéről, de szerintem a cigányprímás és Walt Klára szerelmi története sokaknak ismerős, így az most elmarad. Következzék inkább a recept!

Rigó Jancsi 
(24 cm-es tortához, vagy egy 27x35 cm-es tepsihez)

Piskóta:
  • 8 tojás
  • 8 ek porcukor
  • 6 ek liszt
  • 2 ek kakaó
  • 1 cs sütőpor
A sütőt előmelegítjük 200 fokra. A sütőformát is előkészítjük, kibéleljük sütőpapírral. A tojásokat kettéválasztjuk, a fehérjékből kemény habot verünk. Hozzáadjuk a cukrot, majd a tojássárgájákat. Majd beleszitáljuk a lisztet, a kakaót és a sütőport. Óvatosan beleforgatjuk. A formába öntjük a masszát, 12-15 perc alatt megsütjük. Akkor jó ha a süti elvált a forma szélétől. Fontos, hogy az első öt percben semmiképp se nyissuk ki a sütőajtót, mert a piskótánk össze fog esni, mi meg idegbajt kapunk. Ha kihűlt kettévágjuk, hogy meg tudjuk tölteni. Amennyiben nem vagyunk biztosak abban, hogy szépen, egyformára el tudjuk vágni a piskótát, akkor süssünk 4-4 tojásból két lapot.

Krém:
  • 7,5 dl tejszin
  • 12 dkg porcukor
  • 1 ek vaníliás cukor
  • 2 ek kakaó
  • 1 dl tej
  • 1 csomag zselatin
A tejszínből verjünk kemény habot, majd adjuk hozzá a cukrokat és a kakaót. A tejben oldjuk fel a zselatint, melegítsük össze (de nem forraljuk), picit kihűtjük, majd belekeverjük a habba. A krémmel megtöltjük a piskólapokat, a klasszikusnál az összes mehet a két lap közé, a tortánál úgy a 3/4-e, és a maradékkal bevonjuk a torta oldalát és tetejét.

Tetejére:
A klasszikus esetében 15 dkg étcsokit felolvasztunk, és bevonjuk vele a piskótát. Másnap forró késsel szeletljük.
A gumimacishoz szerzünk úgy 40 dkg rolettit (nekem olyan hosszabb fajta volt, és félbevágtam azokat), egy szép szalagot, és 5 csomag gumicukrot. A rolettivel körberakjuk a torta oldalát, a szalaggal egy szép masnit kötünk rá, a tetejére másnap  kerül a gumimaci, ízlésesen elrendezzük.

A tortámnak nagy sikere volt, mindenki azt leste a buli folyamán, alig bírták kivárni, hogy ehessenek belőle. :)




2015. november 8., vasárnap

Almás palacsinta

Van olyan ember, aki ne szeretné a palacsintát? Minden bizonnyal nincs, a palacsinta az a kaja, amit így vagy úgy, de mindenki szeret. Gyerekkorunk kedvenc eledele (a felnőttkoré is :D). Vajon miben rejlik a titka? Azt hiszem erre a kérdésre nem nehéz válaszolni, a palacsinta finom és kész. Mindegy, hogy melyik változatát, a hagyományost (most látom, hogy az nincs is fent a blogon, ezt sürgősen pótolni kell!!) vagy egy újabb, trendibb zabos változatát, vele a siker garantált. Jöjjön egy újabb kedvenc, az almás. Még nincs késő, akár most is össze lehet dobni. :)

Almás palacsinta

  • 3 kisebb alma
  • 5 dl tej
  • 10 dkg finomliszt
  • 10 dkg teljeskiőrlésű rozsliszt
  • 5 dkg vaj felolvasztva
  • 2 tojás
  • 2 ek cukor
  • csipetnyi só
  • ízlés szerint fahéj
  • kevés olaj a sütéshez
Az almákat lereszeljük. A tejből, lisztekből, cukorból, vajból, sóból és fahéjból sűrű palacsintatésztát keverünk, a végén hozzáadjuk a reszelt almát. Egy kevés olajat, csak pár cseppnyit, felforrósítunk a serpenyőnkben, és egy merőkanálnyi tésztát adagolunk belé. Szétterítjük, ez egy picit vastagabb lesz, mint a hagyományos. Emiatt a megfordításánál is figyelni kell, mert könnyen eltörhet a palacsinta. Mindkét oldalán aranybarnára sütjülk.
A tálalást nem kell túlcifrázni, egy kevés porcukor, és már ehetjük is. Jó palacsintázást!!


2015. november 7., szombat

Kényeztető csokis kókuszos keksz

Valamiért úgy vagyok vele, hogy imádom az amerikai típusú csokis kekszeket. Mint mindenből, ezekből is előnyben részesítem a házi, saját készítésű változatokat. Egy nagy dobozban jól tárolható, ajándéknak is remek, és nem utolsósorban az elkészítése után a lakás úgy illatozik tőle, hogy öröm oda belépni.
Kiváló reggelire, tízóraira, egy kávé mellé, vacsi után......... :)
A kekszsütés lényeges pontja a sütési idő. Vigyázni kell arra, hogy ne süssük túl, mert akkor túlságosan kemények lesznek. A receptekben megadott sütési időt be kell tartani, ne ijedjünk meg attól, hogy amikor kivesszük a kekszet még puhák lesznek, ahogy hűl, úgy fog megkeményedni.
Kényeztető csokis kókuszos keksz

  • 10 dkg puha vaj
  • 11,5 dkg kókuszreszelék
  • 13 dkg zabpehely ledarálva
  • 10 dkg barnacukor
  • 1 kanál vaníliáscukor
  • csipetnyi só
  • 1 tk sütőpor
  • 1 tojás
  • 8 dkg étcsoki
A sütőt előmelegítjük 170 fokra, két tepsit kibélelünk sütőpapírral. A vajat a tojással és a cukrokkal habosra keverjük. Hozzáadjuk a száraz hozzávalókat, jól elkeverjük, majd következhet a darabokra vágott csoki. A masszából egy kanál segítségével kupacokat halmozunk a tepsire, majd kissé lelapítjuk a kekszeket. 10-12 perc alatt megsütjük.




Gyümölcsös-csokis krémtúró

Itt vagyok, itt vagyok... kicsit eltűntem az utóbbi napokban. Technikai és inspirációs szünetre volt szükségem. :) Ez nem jelenti azt, hogy nem tevénykedtem a konyhámban, a recepteket most is gyűjtöttem és fotóztam, hogy át tudjam Nektek adni a finomságokat, és Ti is kedvetekre főzhessetek. Mindössze az írás szorult háttérbe, de mindenkinek jelentem, hogy tettre kész vagyok, tele energiával, úgyhogy nincs menekvés jöjjenek a receptek! :)
A visszatérődesszert egy villámgyors krémtúró, se perc alatt összedobható még a leghúzósabb nap után is, legalább lesz mivel kényeztetni magunkat.

Gyümölcsös-csokis krémtúró
(2 személyre)
  • 25 dkg túró
  • 2 kanál tejföl vagy görög joghurt
  • 1 kanál porcukor
  • 1 kanál vaníliás cukor
  • fél tábla étcsoki
  • 2 kanál tejszín
  • 1 bő marok gyümölcs (nálam erdeigyümölcs keverék volt)
A túrót a tejföllel és a cukrokkal jól elkeverjük, lehetőleg minél simábbra. A ganache-hoz a csokit megolvasztjuk a tejszínben. Fogunk két szép poharat, mindkettő aljára teszünk 1-1 nagy kanál krémtúrót, arra jöhet a csoki, majd egy kis gyümölcs. Újabb túróréteg, majd csoki és gyümölcs, ezt harmadszor is megismételjük. Ha akarjuk lehűthetjük, de akár rögtön is fogyasztható.


2015. október 21., szerda

Párizsi nosztalgia - éclair au caffe/ au chocolat

Párizs. A világ egyik legszebb városa. Azon szerencsések közé tartozom, akik eltölthettek pár napot a francia fővárosban. Egy életreszóló élmény volt felmenni az Eiffel-toronyba, andalogni a Notre Dame környékén, ámuldozni a Versailles parkjában, belevetni magam a Latin negyed forgatagába...... Párizsban garantáltan nem unatkozik az ember, rengeteg a látnivaló. Számomra azonban az is fontos volt, hogy ne csak a "turistás" Párizst ismerjem meg, szerettem volna megélni egy kicsit a francia életet. Úgyhogy nem is volt kérdés, hogy bizony a látnivalókra szánt időből lecsípek egy kicsit, hogy egy-egy kávéház teraszán üldögéljek és csak figyeljem a várost és az embereket. Közben egy kis kávé, egy kis patisserie, Párizs hangulata magával ragadó. Az a pár nap amit ott tölthettem, rövid idő volt, de annál többet adott. Például az éclair iránti szerelmet. :)
Az éclair fánk egy égetett tésztából (pâte à choux) álló, cukrászkrémmel töltött sütemény. Többféle ízben létezik, legnépszerűbbek a kávés és a csokis. A csokis néha vanília krémmel van töltve, mindössze a tetején lévő ganache alapján mondható csokisnak. A süti elkészítésétől nem kell félni, és a fáradozást megéri. Hihetetlenül finom desszert.
Az égetett tészta a MaiMóni blogról származik (http://maimoni.cafeblog.hu/2015/02/16/profiterol-nem-is-gondolnad-milyen-egyszeru/).

Éclair au caffe/ au chocolat

Pâte à Choux:
  • 6 nagy tojás (vagy 7 kicsi)
  • 3,2 dl víz
  • 16 dkg vaj
  •  20 dkg liszt
  • csipet só
A sütőt előmelegítjük 200 fokra, előkészítjük a nyomózsákot, a sütőpapírral készült tepsiket. A vajat a vízzel és a sóval együtt feltesszük forrni, ha forr, hozzáadagoljuk a lisztet, és addig főzzük míg a tészta egyneművé nem válik, és le nem válik az edény faláról. Levesszük a tűzről, és egyenként belekeverjük a tojásokat. A tésztát a nyomózsákba töltjük, és kb. 8 cm hosszú és 2,5 cm széles rudakat nyomunk belőle. Vizes ujjal letapogatjuk a csúcsos részeket.
Az előmelegített sütőben 25 perc alatt megsütjük a fánkokat. A megtöltésükhöz kétféle módszert alkalmazhatunk, félbe vágjuk őket, vagy az alján, illetve az oldalán kilyukasztjuk, és ott nyomjuk bele a krémet.

Krém:
Ez egy alap vaníliás krém, amit kedvünk és ízlésünk szerint ízesíthetünk csokival és kávéval.
  • 6 tojássárgája
  • 470 g tej
  • 1 vanília rúd
  • 4,5 ek kukoricakeményítő
  • 4 ek vaj
  • a kávéshoz 120 g erős kávé
  • a csokishoz 15 dkg olvasztott, magas kakaó tartalmú étcsoki és 2 kk kakaó
A tejet a vanília kikapart magjával és a rúddal, feltesszük forrni. Kicsit hűlni hagyjuk. Közben a tojássárgájákat a cukorral és a keményítővel habosra keverjük. Előkészítünk egy jeges fürdőt. Hőkiegyenlítés céljából néhány kanál tejet elkeverünk a tojásos-cukros keverékben, majd hozzáöntjük a többi tejet, és feltesszük főni. Amint forrni kezd (és vele együtt sűrűsödni) levesszük a tűzről, és a jeges fürdőbe rakjuk az edényt, pár percig keverjük a krémet, majd hozzáadjuk a vajat. A csokishoz itt keverjük bele az olvasztott csokit és a kakaót. A kávéshoz egy kicsit hagyjuk hűlni a krémet, aztán adjuk hozzá a kávét.
A kihűlt krémmel megtöltjük a fánkokat. A csokis tetejére ganache-t készítünk: 1 dl tejszínben felolvasztun 7 dkg csokit, majd belemártjuk a fánkokat, hagyjuk megszáradni. A kávéshoz 60 g kávét 600 g porcukorral és egy kevés citromlével összeforralunk, hogy egy cukros, ragadós mázat kapjunk. Eljárás ugyanaz, mint a csokisnál. Lehűtjük, és utána álmodozhatunk Párizsról. :)


2015. október 6., kedd

Diós habcsók - Laskonky

Mi fán terem a laskonky, kérdezhetnétek tőlem joggal. A bejegyzés címével már segítettem egy picit, egy diós habcsók a desszert. A laskonky egy tipikus szlovák édesség, hazájában nagy népszerűségnek örvend, ami nem csoda, mert egyszerűen isteni finom! Általános előfordulási helye a cukrászdák polcai, de az ügyesebb és fanatikus sütizők konyhájában is felbukkan néha. Legfőbb alkotóeleme a tojásfehérje és a cukor, valamint a dió. Liszt nincs benne (jó hír a lisztérzékenyeknek!). Kinézete: két lapos ovális habcsók összeragasztva valamilyen finom krémmel. Az elkészítéséhez bizonyos speciális eszközök szükségesek:

A krém összetevői ízléstől függően változhat, a nálam felbukkant példány szintén tojásfehérje felhasználásával készült. Összeségében elmondható, hogy egy tojásfehérjementő receptről van szó. Próbáltam utána nézni, mit is jelent, honnan származik a laskonky név, de egyelőre nem lettem okosabb. Ha van ötletetek, szóljatok! :)

Diós habcsók -  Laskonky
(40 darab)
  • 6 tojásfehérje
  • 33 dkg kristálycukor
  • 10 dkg porcukor
  • 17 dkg darált dió
A tojásfehérjékből és a kristálycukorból gőz fölött kemény, fényes habot verünk. Ez úgy történik, hogy keresünk a konyhánkban olyan edényeket, amelyeknél megoldható, hogy az egyik beleférjen a másikba, és lehetőleg ne legyen köztük nagy rés, ahol megszökhet a gőz. Röviden: egymásba passzoljon a két edény. Az alsóba engedünk egy kevés vizet, annyit, hogy NE érjen hozzá a másik fazék aljához, tényleg nem kell sok. Feltesszük a tűzre, hadd forrjon. A felső edényben pedig felverjük a habot.

ilyen szép fényes habot kell kapjunk





Ha ez sikerült, a habba beleforgatjuk a diót és a porcukrot. A sütőt 120 fokra melegítjük, és kibéleljük a tepsiket sütőpapírral. Utána fogjuk a laskonky sablonunkat, rákanalazunk egy kevés habot, és a formázókártya segítségével  belesimítjuk a mélyedésekbe, a felesleget pedig lehúzzuk róla. Óvatosan leemeljük a sablont, és folytathatjuk a munkát. Akinek légkeveréses sütője van , az szerencsés, akinek nem, az készüljön fel, hogy egy darabig a konyhában lesz. 15 percet a 120 fokos sütőben sül, majd levesszük a hőmérsékletet 70 fokra és további 30 percig szárítjuk. Összesen 45 percet van a sütőben. Kihűtjük.

sütésre várva
 Elkészítjük a krémet, (ami nagyon hasonló a habcsókhoz), gőz fölött felverünk 2 tojásfehérjét 18,5 dkg cukorral. Majd ha megvan a kemény hab, még a gőz fölött beleverünk 12,5 dkg mézet, végül 12,5 dkg diót. A habcsókokat összeragasztjuk a krémmel, és ehetünk. :)

bekapásra kész
Ha még nem ismeritek ezt a sütit, próbáljátok ki, tényleg nagyon finom. A töltelék pedig lehet akár kávés, csokis, vaníliás...........