A következő címkéjű bejegyzések mutatása: sütemény. Összes bejegyzés megjelenítése
A következő címkéjű bejegyzések mutatása: sütemény. Összes bejegyzés megjelenítése

2020. január 26., vasárnap

Gasztrokaland I. - Észak-Olaszország

A kihívás elkezdődött. :) Gasztrokalandozásunk első útja a kedvenc konyhámba, annak is északi részére vezetett. Annak aki nem ismerné, íme egy kis bevezető Észak-Olaszország konyhájának világába. Ha szigorúan vesszük, van néhány különbség a déli régiók konyhájához képest. Ennek alapvető oka a földrajzi adottságokban keresendőek, ugyanis északon az Alpok húzódnak, más az éghajlat, ebből következően más a flóra is. Persze, ezek a régebbi, hagyományos alapanyagok és receptek, ma már a globalizációnak köszönhetően, szinte minden elérhető bárhol és bármikor.
Az egyik legszembetűnőbb dolog a paradicsom kevesebb használata. Hiába, a hegyekben nincs az a nyári meleg. Van helyette viszont vaj, amit viszont délen nem nagyon találunk. Az olívaolaj mellett szintén használatos zsiradék. Sajtok itt is vannak és fokhagyma is, és ami tényleg csak északon terem, az a rizs. Tudniillik rizstermesztés nemcsak Ázsiában folyik, hanem itt tőlünk nem messze, szintén találunk vízzel elárasztott rizsföldeket. A hagyományos rizottóhoz való rizsfélék, mint az arborio és a carnaroli mind megterem.
A menü összeállításá nem volt nehéz, azt rögtön tudtam, hogy a desszert csakis tiramisu lehet és rizottónak is szerepelnie kell az étlapon. És akkor eszembe jutott, hogy mi lesz a tökéletes fogás: az Osso buco, vagyis a lyukas hús. Nevét onnan kapta, hogy a borjúlábszár csonttal együtt van felszeletelve és megfőzve - így a közepén ott a lyuk. Kicsit csaltam, a fehér Osso buco helyett a paradicsomos változatot készítettem el. Aki ismer, tudja, hogy szeretem a jó ételeket, és őszintén bevallom, hogy életem egyik legfinomabb húsételét sikerült elkészítenem.
Ha nem találunk megfelelő módon szeletelt borjúlábszárat, akkor vegyünk sima lábszárat, amit velős csonttal együtt formára kötözünk - kicsit bonyolultabb eljárás, de higgyétek el megéri. :)

Osso buco (paradicsomos változat, 2személyre)


  • fejenként egy-egy kb. 3-4 cm vastag borjúlábszár
  • 2 szál sárgarépa
  • 1 szál szárzeller
  • 2 gerezd fokhagyma
  • 1 kisebb fej hagyma
  • egy üveg jóféle száraz fehérbor
  • 50 g vaj
  • 200 g paradicsompüré
  • kevés liszt a forgatáshoz
  • fűszerek, mint só, bors, oregánó, bazsalikom
A vajat felolvasztjuk és felforrósítjuk, a húsokat megforgatjuk a lisztben. Majd a vajban elősütjük mindkét oldalukat, vigyázva, hogy mindez közepes lángon történjen (a túl hirtelen sütéstől a borjú kiszáradhat). Félretesszük a husit, jöhet a sofrito, vagyis az apróra vágott zöldségeket ugyanabban az edényben és zsiradékon megpirítjuk, majd felöntjük úgy kb. 2 dcl fehér borral, amit a felére forralunk. Ezután visszatesszük a husit, öntünk hozzá kevés alaplevet vagy vizet (szintén 2 dcl), letakarjuk és 2-3 órát főzzük. Folyamatosan ellenőrizzük és felváltva pótoljuk az elpárolgott folyadékot, miközben a húsokat megforgatjuk. Sózzuk, borsozzuk. Az utolsó fél órában, mikor pótolnánk a folyadékot, nem azt, hanem paradicsompürét adunk hozzá, valamint a kedvenc fűszereimet - oregánót és bazsalikomot.
Az egyetlen olyan rizottóval tálaljuk, ami nem önálló fogás: a sáfrányos milánói rizottóval. A receptjét most külön nem írom le, annyi a különbség ehhez a változathoz képest, hogy a szokásos módon elkészítjük a rizottót, adunk hozzá sáfrányt és más plussz alapanyagot (gomba, spárga, stb.) nem.



Minestrone

Az első fogáson már többet gondolkoztam, a választásom végül a klasszikus, "mindent bele" levesbe a Minestronéra esett. Ebbe tényleg mehet mindenféle zöldség, hüvelyes amit otthon találunk. Nálam most így készült:

  • 1 batáta
  • 1 répa
  • 2 szár zeller
  • 2 nagy marok friss bébispenót
  • 1 gerezd fokhagyma
  • fél fej hagyma
  • kb. 0,5 liter víz
  • a parmezán héja
  • fűszerek, mint só, bors, oregánó
  • kb. 100 ml paradicsompüré
A felkockázott zöldségeket (a spenót kivételével) kevés olajon megpirítjuk, majd felöntjük a vízzel, hozzáadjuk a sajtvéget és puhára főzzük a zöldségeket. Félidőben hozzáadjuk a paradicsompürét és a fűszereket. Ha szeretnénk, most tegyük hozzá a tésztát vagy a konzerv hüvelyest. Az utolsó percekben adjuk hozzá a spenótleveleket, egyet éppenhogy rottyantunk rajta és tálalhatjuk is.





Tiramisu

Recept és leírás már van a blogon, itt lehet megnézni.

A szomjúság csillapítására egy jóféle Aperol Spritzet ajánlanék, ami szintén egy észak-olasz találmány. :) Arrivederci!




2019. december 15., vasárnap

Profiterol (Süti kihívás VIII.)

A francia klasszikus kényeztetés mesterfokon. Azért is készült, hogy kényeztessek - méltó megkoronázása volt a vacsorának, amit adtam. A vendégem nagyon elégedett volt, persze én magam majd belehaltam az izgalomba. :) Finomat akartam csinálni, hogy örömet okozhassak és a visszajelzés alapján, sikerült. Noha az egész menü megérdemelne egy bejegyzést, most csak a sütit dokumentálom. A vacsora egyébként vörös boros marhapörkölt volt házi készítésű knédlivel, ráadásul egy stollent is készítettem, ami a következő bejegyzés témája lesz. Úgyhogy szombaton egész nap a konyhában alkottam és nagyon élveztem. :)

Profiterol



Hozzávalók a tésztához (20 darabhoz):

  • 3 tojás
  • 80 g vaj
  • 160 ml víz
  • 100 g  liszt
  • csipet só
A vizet a vajjal és a sóval együtt felforraljuk, majd belekeverjük a lisztet (még a tűz fölött). Egynemű masszát kapunk, akkor lesz jó, ha magától elválik az edény falától. Lehúzzuk a tűzről és egyenként (!) elkeverjük benne a tojásokat. A sütőt előmelegítjük 200 °C-ra, egy tepsit kibélelünk sütőpapírral. A tésztánkat egy nyomózsákba töltjük és kis halmokat nyomunk. Ebből a mennyiségből nekem 20 darab lett. Ha csúcsosak lennének, akkor vizes ujjal lesimítjuk és lekenjük őket tojással. 20 perc alatt készre sütjük. Megvárjuk, míg kihűlnek.

Créme Chantilly

  • 200 ml tejszín
  • 2 ek porcukor
  • vaníliacukor
A nagyon puccosan hangzó Créme Chantilly nem más, mint vaníliás tejszínhab. A tejszínt kemény habbá verjük, a cukrokkal édesítjük. A fánkokat kétféleképpen tölthetjük meg: vagy ketté vágjuk őket, vagy kilyukasztjuk és úgy nyomjuk bele a habot.

Csoki öntet

  • 200 ml tejszín
  • 100 g csoki
  • 10 g vaj
A tejszínt felforraljuk, majd beleolvasztjuk a csokit. Lehúzzuk a tűzről és simára keverjük benne a vajat. Azután mindössze ennyi dolgunk van:

2019. december 8., vasárnap

Mandulás kuglóf mandarinnal fűszerezve (Süti kihívás VII.)

A süti listám egyik pontjaként egy különleges kuglófot jelöltem ki, a hagyományos kétszínű ugyanis már nagyon jól megy, az volt az első süti, amit teljesen egyedül sütöttem cirka 15-16 évvel ezelőtt. Több lehetőség is volt, végül több szempont miatt is erre esett a választásom. A kihívás kapcsán gyakran kérdezik, ki eszi meg az elkészült remekműveket. Bármilyen hihetetlen, nem én egyedül ;) a családom és a barátaim köszönik, jól vannak.
A munkatársaimat is szerettem volna meglepni, de ott kicsit nehezített volt a pálya, mivel az egyikük gluténérzékeny, így mindenképp egy ilyen receptet kellett keresnem. Aztán eszembe jutott Ízből tíz egyik kuglófja, melynek nagyrésze darált mandula és az a kevés liszt kiváltható rizsliszttel. A kuglóf ízvilágában  is tökéletesen passzol a közelgő karácsonyhoz.

Mandulás kuglóf mandarinnal fűszerezve (gluténmentes)




  • 300 g vaj
  • 250 g cukor
  • 5 tojás 
  • 4 mandarin reszelt héja
  • 1 citrom reszelt héja
  • 1 vanília kikapart magja
  • 300 g darált mandula
  • 100 g rizsliszt
  • csipet só
A sziruphoz
  • 4 mandarin leve
  • 1 citrom leve
  • 40 g cukor
A sütőt előmelegítjük 175°C-ra és előkészítjük a 23 cm átmérőjű kuglóf formánkat. A puha vajat habosra keverjük a cukorral, majd egyenként hozzáadjuk a tojásokat. Belereszeljük a citrusok héját, hozzáadjuk a vaníliát és a csipet sót, végül óvatosan beleforgatjuk a mandulát és a rizslisztet. 40-50 perc alatt készre sütjük, tűpróbával ellenőrizzük, hogy átsült-e.
Amíg sül a kuglóf, elkészítjük a szirupot: a hozzávalókat összeforraljuk, kb. az eredeti mennyiség felére. Amikor kivesszük a kuglófot a sütőből, még a formában hagyva megszurkáljuk és leöntjük a sziruppal. Megvárjuk, míg kihűl. A végeredmény egy finom, puha, nem eláztatott süti lesz. :)

2019. december 1., vasárnap

Angyal torta (Süti kihívás VI.)

A torta nemcsak angyaloknak. :) A nevét arról a különleges tulajdonságáról kapta, hogy a tésztája hófehér marad, mint az angyalok szárnya. Az Angyal torta (Angel Pound Cake) megnevezés csak magát a piskótát takarja, minden más bónusz hozzá. Leggyakrabban tejszínnel és bogyós gyümölcsökkel bolondítják, ami igazán kiváló párosítás.
Nagyon jó maradék mentő - ugyanis a tortához nem kellenek egész tojások, csak a fehérjék. Így a créme brulee-ből vagy a pitékből kimaradt fehérjéknek sem kell kárba veszniük. Nálam a mélyhűtőben már gyűltek egy ideje és a szokásos Pavlova vagy Esterházy mellé egy új sütivel bővült a repertoár. A nosalty.hu egyik receptjét készítettem el, nagy sikerrel. A képek most kevésbé jól sikerültek, esti fényviszonyok és egy rám váró legjobb barátnő és az általa behűtött Chardonnay mellett talán nem is csoda. Kérlek, nézzétek el. :)

Angyal torta





Hozzávalók:
  • 8 tojásfehérje
  • 100 g finomliszt
  • 300 g cukor
  • 4 tk citromlé
  • 1,5 tk sütőpor
  • 250 ml tejszín
  • 50 g porcukor
  • 70 g kókuszreszelék
  • 20 ml málnaszörp
  • friss málna
A sütőt előmelegítjük 180 °C-ra. A tojásfehérjékből kemény habot verünk, majd hozzáadjuk a cukor felét és még keményebb habbá verjük. A maradék cukrot összekeverjük a liszttel és a sütőporral, óvatosan beleforgatjuk a habba és a citromlevet is hozzáadjuk. Belesimítjuk egy 22 cm-es tortaformába (nem kell kivajazni!), és 35 perc alatt megsütjük. Sütés közben nem nyitogatjuk a sütőajtót. Ha kész, félretesszük hűlni.
A tejszínt kemény habbá verjük, majd hozzáadjuk a porcukrot is. Bevonjuk vele a tortát. A kókuszreszeléket összekeverjük a szörppel, elosztjuk a torta tetején és ráhelyezzük a friss málnaszemeket.




2019. november 23., szombat

Moszkauer (Süti kihívás V.)

Félidő! Kihívásom feléhez érkeztem, és ez egyben azt is jelenti, hogy vészesen közeleg a karácsony. Jövő hét vasárnap már meggyújtjuk az első gyertyát az adventi koszorún, és aki nem akarja az utolsó pillanatra hagyni a karácsonyi menü tervezését, az jobb ha már most elkezdi gondolatban összeszedni a fogásokat. Természetesen ezt sem kell túlbonyolítani, nem kell 20-féle ételnek és sütinek lennie az asztalon, inkább 1-2 jól bevált családi kedvencet érdemes készíteni. A tervezéssel és a jó ütemezéssel megspórolt időt pedig a családunkra és a szeretteinkre fordíthatjuk, az ünnep úgy is attól szép, ha együtt vagyunk. :)
Az eheti recept klasszikus karácsonyi desszert, ami ajándéknak is kiváló, és egy picit előbb elkészíthető, jól záródó dobozban elvan egy ideig (már ahol kibír annyit, nálam ugyanis esély nincs hosszabb tárolási időre :)).

Moszkauer





Hozzávalók:

  • 100 g dió
  • 50 g kandírozott narancshéj
  • 50 g vaj
  • 50 ml tejszín
  • 50 g cukor
  • 30 g finomliszt
  • + a mázhoz 100 g csoki és 1-2 kanál étolaj vagy kókuszolaj
A sütőt előmelegítjük 175 °C-ra, a tepsinket kibéleljük sütő papírral. A diót durvára, darabosra daráljuk, a kandírozott narancshéjat apróra felkockázzuk. A vajat, tejszínt és a cukrot összeolvasztjuk és felforraljuk, majd lehúzzuk a tűzről és hozzákeverjük a többi hozzávalót. Homogén masszát kapunk, amiből egy kanál segítségével kis kupacokat rakunk a tepsire. Kissé lelapítjuk őket, ebből a mennyiségből kb. 20 darab lesz. Nem  kell túl szorosan, egy icipicit szétterülnek majd. 10 perc alatt megsütjük, de inkább figyeljünk rá, mert akinek erősebb sütője van (mint pl. nekem), annak már 8 perc alatt elkészülhetnek.
A tepsin hagyva megvárjuk míg teljesen kihűlnek. A mázhoz gőz fölött megolvasztjuk a csokit az olajjal, majd ha kész, akkor a moszkauerek alját belemártjuk a csokiba. Csokis oldalukkal felfelé visszarakjuk a tepsire és megvárjuk, míg megdermed rajta a csoki.

Ti várjátok már a karácsonyt? :)

2019. november 17., vasárnap

Narancsos répatorta (Süti kihívás IV.)

Közeledek a sütis kihívásom feléhez, és elmondhatom, hogy eddig jól állok: teljesítési arányom 4/4! :) Amilyen sűrű időszak közepén vagyok, ezt egy nagy teljesítménynek érzem. Most nagyon boldog vagyok attól, hogy kitaláltam és belevágtam ebbe a projektbe, mert összeségében teljesen feltölt és erre most nagy szükségem van.
Az eheti desszert ízvilágában már kicsit a karácsonyi időszakot hozza el, a torta ideális zárása lehet egy ünnepi menünek. Többféle recept átböngészése és tanulmányozása után, végül az egyiket se követtem pontosan, hanem összegyúrtam egyet. Ahogy egy kedves ismerősöm megjegyezte, az improvizációból sokszor jó dolgok sülnek ki. Jelen esetben ez szószerint így történt. :)

Narancsos répatorta



Hozzávalók:
Tortalapok - kettő kell belőle, választhatunk, az itt felsorolt alapanyagokat megduplázzuk és egyben megsütjük, majd kettévágjuk. Ezesetben figyeljünk a sütési időre, mert hosszabb idő kell ahhoz, hogy átsüljön. Vagy úgy, ahogy én csináltam, a két lapot külön sütjük meg. Szóval, az egy laphoz kell:


  • 200 g reszelt sárgarépa
  • 100 g teljes kiőrlésű búzaliszt
  • 50 g finomliszt
  • 125 g darált dió
  • fél csomag sütőpor
  • 1 tk fahéj
  • késhegynyi gyömbér és ánizs
  • 10 dkg kókuszvirág cukor
  • 2 tojás 
  • 125 ml olaj
  • 1 narancs reszelt héja + ha túl sűrűnek éreznénk a tésztát, akkor a lazításhoz a narancs leve
A sütőt előmelegítjük 180°C - ra és egy 22 cm-es tortaformát kivajazunk és lisztezünk. A tojásokat a cukorral habosra keverjük, majd hozzáadjuk az olajat. Az összes többi hozzávalót összekeverjük és a tojásos keverékhez adjuk. Ha itt érezzük túl sűrűnek, akkor most jöhet a frissen facsart narancslé. Beleöntjük az előkészített tortaformába és 35-40 perc alatt készre sütjük. Tűpróbával ellenőrizzük, hogy átsült-e.

Krém:
  • 500 g mascarpone
  • 200 ml tejszín
  • 2 púpos ek porcukor
  • egy kis narancshéj
A tejszínből kemény habot verünk, majd hozzáadjuk a krémsajtot és a porcukrot, simára keverjük és a végén reszelhetünk hozzá egy leheletnyi narancshéjat.
Az egyesszámú kihűlt tortalapot megkenjük a krém 2/3-val, majd rátesszük a másik lapot. A torta tetejét és oldalát bevonjuk a maradék krémmel. Tetszés szerint díszíthető, nálam narancskarikák és dió került a tetejére. Egy éjjelre hűtőbe tesszük (és kibírjuk, hogy addig nem esszük meg).


2019. november 2., szombat

Mákos linzer citromkrémmel (Süti kihívás II.)

Íme, a sütis kihívásom második áldozata, a mákos linzer citromkrémmel. Ez a recept is már jó ideje motoszkált a fejemben. Tudniillik, ünnepi alkalmakra (mint karácsony, húsvét) az anyukámmal sütünk eladásra különféle linzereket, teasütiket vagy ahogy nálunk hívják szárazsütiket. A repertoárunk hatalmas, a nagymamámtól rengeteg receptet kaptunk és mi magunk is bővítettük ezzel-azzal. Az állandó kínálatban úgy 12-13 féle aprósütemény szerepel, melyek között van klasszikus lekváros, vanília krémes kosárka, hókifli és sok minden más. Az eddigi rekordunk tavalyelőtt karácsonykor volt: 50 kg süti készült nálunk, ez ha jól emlékszem 22 vagy 23 különféle sütit jelentett. Idén valószínűleg csak saját részre készítünk, mivel mindkettőnknek van hivatalos munkahelye is, de lelki szemeimmel látom, ahogy apukám nevet ezen a kijelentésen, mert mire eljön a karácsony, addigra szerintem már minimum úgy 15 kg-nyi mennyiségnél fogunk tartani. :))
És ha már úgy is sütni fogunk, az idei újdonságunk ez a mákos linzer lesz. A családi tesztelésen simán átment a pihe-puha finomság, amely Ízből tíz receptje alapján készült.

Mákos linzer citromkrémmel



Hozzávalók:


  • 300 g finomliszt
  • 200 g vaj
  • 100 g porcukor 
  • 1 tojássárgája
  • csipet só
  • 2 ek egész, darálatlan mák
  • 1 vanília kikapart magja
A tészta hozzávalóit összegyúrjuk, ha ragadna, kicsi lisztet adhatunk még hozzá. Majd vékonyra sodorjuk és egy süti kiszúró segítségével formákat vágunk ki a tésztából. Közepén lyukas kiszúrót érdmes használni a felsőkhöz, mert így szépen fog mutatni a krém a közepén. 180 °C-ra előmelegített sütőben 7-8 perc alatt megsütjük.

Citromkrém:


  • 80 g kristálycukor
  • 150 ml frissen facsart citromlé
  • 3 citrom reszelt héja
  • 4 tojás
  • 1 ek étkezési keményítő
  • 90 g vaj
A vajat leszámítva az összes hozzávalót összekeverjük, és puding sűrűségű krémet főzünk belőlük. Ha elkészült, lehúzzuk a tűzről és rögtön hozzáadjuk a vajat, amit jól elkeverünk benne. Hűlni hagyjuk, majd a linzereket megkenjük és összeragasztjuk a krémmel.

Néhány tipp:
  • a linzert meg lehet sütni kicsit korábban, jól záródó dobozban elvan egy darabig, ha nincs még megkenve
  • ha aznap össze is raknátok, akkor először a krémet csináljátok meg - amíg az hűl, addig elkészülhet a linzer, és miután rendet raktatok, ittatok egy kis kávét, teát, bort..., utána a kihűlt linzereket össze is lehet ragasztani a krémmel
  • ha egy bizonyos alkalomra szánjuk, akkor egy-két nappal korábban érdemes megcsinálni, hogy biztosan puha legyen
  • mivel tojást is tartalmaz a krém, ezért mindenképp hűtőben tároljuk
Csodaszép napokat mindenkinek, hamarosan jövök a következő recepttel!

2016. március 8., kedd

Tarte Tatin, avagy a fordított almatorta

Ma talán az egyik legismertebb francia desszertről lesz szó, a tarte Tatin-ról. A legenda szerint a Tatin nővérek készítették először, miután az egyikük elfeledkezett a készülő almatöltelékről a pitébe. Ugyanis a tűzön felejtette, de gondolta, megmenti a menthetőt, befedte az egészet egy kis leveles tésztával, majd a sütőbe dugta. A meglepetések sorozata csak ezután következett: nem elég, hogy ehető és finom sütemény kerekedett belőle, hanem a vendégek körében is nagy sikert aratott. Így találták fel a világ egyik leghíresebb desszertjét. Állítólag. Bizonyos körök szerint fordított almatortát már a Tatin nővérek előtt is készítettek. A mi szempontunkból végülis lényegtelen, de tanulságként talán levonhatjuk, hogy nem kell megijedni az ismeretlentől, néha előfordul, hogy az, ami első pillantásra kudarcra van ítélve, végül igazi sikersztorivá válik.

Tarte Tatin

 Tészta:
  • 15 dkg vaj
  • 20 dkg finomliszt
  • 1 tojássárgája
  • csipetnyi só
  • 1 ek víz
A hideg, felkockázott vajat összemorzsoljuk a liszttel. Majd a többi hozzávalóval egy omlós pitetésztává gyúrjuk. Letakarjuk, és a hűtőben pihentetjük.

Feltét:
  • 18 dkg cukor
  • 7 dkg vaj
  • 5 nagyobb alma
 Az almákat meghámozzuk, majd feldaraboljuk nyolcadokra. Közben keresünk egy olyan edényt, amit a tűzhelyen és a sütőben egyaránt használhatunk. A cukrot a vajjal összeolvasztjuk, majd szépen elrendezzük rajta az almaszeleteket, kb. így:





Lassú tűzön 30-35 percig pároljuk. Kinyújtjuk a tésztát, egy picivel nagyobbnak kell lennie, mint az edénynek. Ha levettük az almákat a tűzről, ráborítjuk a tésztát, a széleit lenyomkodjuk. Berakjuk a 180 fokra előmelegített sütőbe, és fél óra alatt készre sütjük. Miután kivettük, várunk vele egy öt percet, majd egy gyors mozdulattal átfordíjuk egy tálra/tányérra.
Szerintem langyosan a legjobb. :)




2016. február 22., hétfő

Banános csokitorta

Ismeritek azt az érzést, amikor az egész heti munka után lefáradva, hatalmas ujjongással köszöntitek magatokban a péntek estét, mert vár rátok a.... torta sütés. :) Nővérem kérésére kellett készítenem egy szülinapi tortát, az elkészítéséhez teljesen szabad kezet kaptam, testvérkém gyakorlatilag rám bízta a torta ízvilágának kiválasztását. Egy klasszikus csoki-banán kombináció mellett döntöttem. Ennél a sütinél nemcsak az ízkombináció klasszikus, hanem a csokoládékrém is. Igazi főzött krém, tojásból, kakaóból, csokiból és vajból. Ez az igazi. Gyerekkorom szülinapjai jutnak róla eszembe, mama sütött mindig nekem csokistortát ilyen főzött krémmel. Ehhez semmilyen pudingos krém nem fogható.
Banánnal párosítva is remek, higgyétek el, egyszer csináltok ilyen krémet, azután mindig így fogjátok.
Azt itt leírt mennyiség ey 28 cm-es átmérőjű tortaformához elegendő.

Banános csokitorta

Tészta (egyenként sütve, 3 ilyen kell):
  • 5 tojás
  • 5 ek porcukor
  • 3,5 ek liszt
  • 1,5 ek banános pudingpor
  • fél csomag sütőpor
  • csipet só
A sütőt előmelegítjük 200 fokra, a formát is előkészítjük kibéleljük sütőpapírral vagy kivajazzuk-lisztezzük. A tojásokat kettéválasztjuk, a fehérjékből a sóval kemény habot verünk. Hozzáadagoljuk a tojások sárgáját, majd a porcukrot, óvatos mozdulatokkal beleforgatjuk a lisztet, a pudingport és a sütőport. Kb. 15 perc alatt készre sütjük. A lapokat kihűtjük.

Krém
  • 8 tojás
  • 20 dkg étcsokoládé
  • 6-7 ek kakaó
  • 40 dkg cukor
  • 50 dkg vaj
  • továbbá 4-5 banán
A tojásokat jól elkeverjük a cukorral és a kakaóval, gőz fölött főzni kezdjük. Ha már kezd melegedni, hozzáadjuk a felkockázott csokit. Addig főzzük míg egy picit sötétebb nem lesz, és nem kezd el finoman illatozni - ez úgy 10-15 percet fog igénybe venni. Ne ijedjünk meg, ez nem lesz olyan sűrű, mint a puding, legalábbis addig, míg ki nem hűlt. Mindenképp hűtsük le szobahőmérsékletűre, a vaj is olyan legyen. Keverjük jó habosra, majd adjuk hozzá a tojásos keveréket. Egy szép és finom csokikrémet kapunk.
A banánokat karikázzuk fel. Az egyik lapot kenjük meg fele annyi krémmel, mint amennyit egy lapra szánnánk. Rendezzük el rajta a banánkarikák felét, majd egy újabb krémréteg kerül felé. (Ezért mondtam, hogy a krémet felezzük meg, közé megy a banán.) Rárakjuk a második lapot, majd a krémes banános pontot megismételjük. Legfelülre egy lap kerül. A krémből bőven marad díszítésre, amit mindenkire rábízok. Én a tetejére hamis csokimázat tettem: porcukor és kakaó keverékét folyékonnyá tettem egy kevés meleg víz segítségével, nem kell hogy tiszta folyós legyen, inkább mint az olvasztott csoki. Majd a torta oldalát bevontam a maradék krémmel, és habzsákkal habrózsákat nyomtam rá, valamint banános csokit raktam rá.
Éjszakára hagyjuk hűtőben.


2015. november 22., vasárnap

Rigó Jancsi/Gumimaci torta, avagy nagy klasszikus új köntösben

Keresztapám 50. születésnapjára készült a nagy klasszikus új köntösben. Valami különlegeset szerettem volna készíteni neki, amit szeret és amire biztosan emlékezni fog. Azt hiszem, sikerült ilyet alkotnom. :) Ő róla tudni kell, hogy nagyon szereti a gumimacikat, ez adta az alapötletet a tortához. A tervezés alatt leki szemeim előtt már láttam, milyen jól is fog kinézni a sok kis cukor egymásra halmozva. Az ötlet megszületett, már "csak" magának a tortának az ízvilágát kellett kitalálnom. Az ember az ilyen helyzetekben mindenképp az ünnepeltnek akar kedveskedni. Csakhogy az ő kedvence már foglalt volt, puncsos tortát a családjától kapott. Lázasan töprengtem a problémán, mikor bevillant egy emlék tavaly nyárról: a diplomaosztóm utáni kis családi összejövetelen keresztapám nagyon rá volt kattanva a Rigó Jancsimra. Innentől kezdve gond egy szál se, egyértelmű volt, hogy Rigó Jancsi tortát sütök gumimacis díszítéssel.
Ez a méltán híres magyar süti kakaós piskótából, tejszínes csokis krémből áll. Az elkészítésénél ne is próbáljunk meg csalni, növényi eredetű tejszínnel soha nem fogjuk elérni az igazi Rigó Jancsi hatást. Van ami nem pótolható (vagy legalábbis nem éri meg), esetünkben a valódi tejszín. Nem kell félni a felveréstől, de ha biztosra akarunk menni, akkor a sütés előtti napon forraljuk fel, majd tegyük a hűtőbe, és másnap teljesen lehűtve verjük fel. Ezzel a kis trükkel garantált a kemény tejszínhab.
Akartam még írni pár sort a süti eredetéről, de szerintem a cigányprímás és Walt Klára szerelmi története sokaknak ismerős, így az most elmarad. Következzék inkább a recept!

Rigó Jancsi 
(24 cm-es tortához, vagy egy 27x35 cm-es tepsihez)

Piskóta:
  • 8 tojás
  • 8 ek porcukor
  • 6 ek liszt
  • 2 ek kakaó
  • 1 cs sütőpor
A sütőt előmelegítjük 200 fokra. A sütőformát is előkészítjük, kibéleljük sütőpapírral. A tojásokat kettéválasztjuk, a fehérjékből kemény habot verünk. Hozzáadjuk a cukrot, majd a tojássárgájákat. Majd beleszitáljuk a lisztet, a kakaót és a sütőport. Óvatosan beleforgatjuk. A formába öntjük a masszát, 12-15 perc alatt megsütjük. Akkor jó ha a süti elvált a forma szélétől. Fontos, hogy az első öt percben semmiképp se nyissuk ki a sütőajtót, mert a piskótánk össze fog esni, mi meg idegbajt kapunk. Ha kihűlt kettévágjuk, hogy meg tudjuk tölteni. Amennyiben nem vagyunk biztosak abban, hogy szépen, egyformára el tudjuk vágni a piskótát, akkor süssünk 4-4 tojásból két lapot.

Krém:
  • 7,5 dl tejszin
  • 12 dkg porcukor
  • 1 ek vaníliás cukor
  • 2 ek kakaó
  • 1 dl tej
  • 1 csomag zselatin
A tejszínből verjünk kemény habot, majd adjuk hozzá a cukrokat és a kakaót. A tejben oldjuk fel a zselatint, melegítsük össze (de nem forraljuk), picit kihűtjük, majd belekeverjük a habba. A krémmel megtöltjük a piskólapokat, a klasszikusnál az összes mehet a két lap közé, a tortánál úgy a 3/4-e, és a maradékkal bevonjuk a torta oldalát és tetejét.

Tetejére:
A klasszikus esetében 15 dkg étcsokit felolvasztunk, és bevonjuk vele a piskótát. Másnap forró késsel szeletljük.
A gumimacishoz szerzünk úgy 40 dkg rolettit (nekem olyan hosszabb fajta volt, és félbevágtam azokat), egy szép szalagot, és 5 csomag gumicukrot. A rolettivel körberakjuk a torta oldalát, a szalaggal egy szép masnit kötünk rá, a tetejére másnap  kerül a gumimaci, ízlésesen elrendezzük.

A tortámnak nagy sikere volt, mindenki azt leste a buli folyamán, alig bírták kivárni, hogy ehessenek belőle. :)




2015. november 7., szombat

Kényeztető csokis kókuszos keksz

Valamiért úgy vagyok vele, hogy imádom az amerikai típusú csokis kekszeket. Mint mindenből, ezekből is előnyben részesítem a házi, saját készítésű változatokat. Egy nagy dobozban jól tárolható, ajándéknak is remek, és nem utolsósorban az elkészítése után a lakás úgy illatozik tőle, hogy öröm oda belépni.
Kiváló reggelire, tízóraira, egy kávé mellé, vacsi után......... :)
A kekszsütés lényeges pontja a sütési idő. Vigyázni kell arra, hogy ne süssük túl, mert akkor túlságosan kemények lesznek. A receptekben megadott sütési időt be kell tartani, ne ijedjünk meg attól, hogy amikor kivesszük a kekszet még puhák lesznek, ahogy hűl, úgy fog megkeményedni.
Kényeztető csokis kókuszos keksz

  • 10 dkg puha vaj
  • 11,5 dkg kókuszreszelék
  • 13 dkg zabpehely ledarálva
  • 10 dkg barnacukor
  • 1 kanál vaníliáscukor
  • csipetnyi só
  • 1 tk sütőpor
  • 1 tojás
  • 8 dkg étcsoki
A sütőt előmelegítjük 170 fokra, két tepsit kibélelünk sütőpapírral. A vajat a tojással és a cukrokkal habosra keverjük. Hozzáadjuk a száraz hozzávalókat, jól elkeverjük, majd következhet a darabokra vágott csoki. A masszából egy kanál segítségével kupacokat halmozunk a tepsire, majd kissé lelapítjuk a kekszeket. 10-12 perc alatt megsütjük.




2015. október 21., szerda

Párizsi nosztalgia - éclair au caffe/ au chocolat

Párizs. A világ egyik legszebb városa. Azon szerencsések közé tartozom, akik eltölthettek pár napot a francia fővárosban. Egy életreszóló élmény volt felmenni az Eiffel-toronyba, andalogni a Notre Dame környékén, ámuldozni a Versailles parkjában, belevetni magam a Latin negyed forgatagába...... Párizsban garantáltan nem unatkozik az ember, rengeteg a látnivaló. Számomra azonban az is fontos volt, hogy ne csak a "turistás" Párizst ismerjem meg, szerettem volna megélni egy kicsit a francia életet. Úgyhogy nem is volt kérdés, hogy bizony a látnivalókra szánt időből lecsípek egy kicsit, hogy egy-egy kávéház teraszán üldögéljek és csak figyeljem a várost és az embereket. Közben egy kis kávé, egy kis patisserie, Párizs hangulata magával ragadó. Az a pár nap amit ott tölthettem, rövid idő volt, de annál többet adott. Például az éclair iránti szerelmet. :)
Az éclair fánk egy égetett tésztából (pâte à choux) álló, cukrászkrémmel töltött sütemény. Többféle ízben létezik, legnépszerűbbek a kávés és a csokis. A csokis néha vanília krémmel van töltve, mindössze a tetején lévő ganache alapján mondható csokisnak. A süti elkészítésétől nem kell félni, és a fáradozást megéri. Hihetetlenül finom desszert.
Az égetett tészta a MaiMóni blogról származik (http://maimoni.cafeblog.hu/2015/02/16/profiterol-nem-is-gondolnad-milyen-egyszeru/).

Éclair au caffe/ au chocolat

Pâte à Choux:
  • 6 nagy tojás (vagy 7 kicsi)
  • 3,2 dl víz
  • 16 dkg vaj
  •  20 dkg liszt
  • csipet só
A sütőt előmelegítjük 200 fokra, előkészítjük a nyomózsákot, a sütőpapírral készült tepsiket. A vajat a vízzel és a sóval együtt feltesszük forrni, ha forr, hozzáadagoljuk a lisztet, és addig főzzük míg a tészta egyneművé nem válik, és le nem válik az edény faláról. Levesszük a tűzről, és egyenként belekeverjük a tojásokat. A tésztát a nyomózsákba töltjük, és kb. 8 cm hosszú és 2,5 cm széles rudakat nyomunk belőle. Vizes ujjal letapogatjuk a csúcsos részeket.
Az előmelegített sütőben 25 perc alatt megsütjük a fánkokat. A megtöltésükhöz kétféle módszert alkalmazhatunk, félbe vágjuk őket, vagy az alján, illetve az oldalán kilyukasztjuk, és ott nyomjuk bele a krémet.

Krém:
Ez egy alap vaníliás krém, amit kedvünk és ízlésünk szerint ízesíthetünk csokival és kávéval.
  • 6 tojássárgája
  • 470 g tej
  • 1 vanília rúd
  • 4,5 ek kukoricakeményítő
  • 4 ek vaj
  • a kávéshoz 120 g erős kávé
  • a csokishoz 15 dkg olvasztott, magas kakaó tartalmú étcsoki és 2 kk kakaó
A tejet a vanília kikapart magjával és a rúddal, feltesszük forrni. Kicsit hűlni hagyjuk. Közben a tojássárgájákat a cukorral és a keményítővel habosra keverjük. Előkészítünk egy jeges fürdőt. Hőkiegyenlítés céljából néhány kanál tejet elkeverünk a tojásos-cukros keverékben, majd hozzáöntjük a többi tejet, és feltesszük főni. Amint forrni kezd (és vele együtt sűrűsödni) levesszük a tűzről, és a jeges fürdőbe rakjuk az edényt, pár percig keverjük a krémet, majd hozzáadjuk a vajat. A csokishoz itt keverjük bele az olvasztott csokit és a kakaót. A kávéshoz egy kicsit hagyjuk hűlni a krémet, aztán adjuk hozzá a kávét.
A kihűlt krémmel megtöltjük a fánkokat. A csokis tetejére ganache-t készítünk: 1 dl tejszínben felolvasztun 7 dkg csokit, majd belemártjuk a fánkokat, hagyjuk megszáradni. A kávéshoz 60 g kávét 600 g porcukorral és egy kevés citromlével összeforralunk, hogy egy cukros, ragadós mázat kapjunk. Eljárás ugyanaz, mint a csokisnál. Lehűtjük, és utána álmodozhatunk Párizsról. :)


2015. október 6., kedd

Diós habcsók - Laskonky

Mi fán terem a laskonky, kérdezhetnétek tőlem joggal. A bejegyzés címével már segítettem egy picit, egy diós habcsók a desszert. A laskonky egy tipikus szlovák édesség, hazájában nagy népszerűségnek örvend, ami nem csoda, mert egyszerűen isteni finom! Általános előfordulási helye a cukrászdák polcai, de az ügyesebb és fanatikus sütizők konyhájában is felbukkan néha. Legfőbb alkotóeleme a tojásfehérje és a cukor, valamint a dió. Liszt nincs benne (jó hír a lisztérzékenyeknek!). Kinézete: két lapos ovális habcsók összeragasztva valamilyen finom krémmel. Az elkészítéséhez bizonyos speciális eszközök szükségesek:

A krém összetevői ízléstől függően változhat, a nálam felbukkant példány szintén tojásfehérje felhasználásával készült. Összeségében elmondható, hogy egy tojásfehérjementő receptről van szó. Próbáltam utána nézni, mit is jelent, honnan származik a laskonky név, de egyelőre nem lettem okosabb. Ha van ötletetek, szóljatok! :)

Diós habcsók -  Laskonky
(40 darab)
  • 6 tojásfehérje
  • 33 dkg kristálycukor
  • 10 dkg porcukor
  • 17 dkg darált dió
A tojásfehérjékből és a kristálycukorból gőz fölött kemény, fényes habot verünk. Ez úgy történik, hogy keresünk a konyhánkban olyan edényeket, amelyeknél megoldható, hogy az egyik beleférjen a másikba, és lehetőleg ne legyen köztük nagy rés, ahol megszökhet a gőz. Röviden: egymásba passzoljon a két edény. Az alsóba engedünk egy kevés vizet, annyit, hogy NE érjen hozzá a másik fazék aljához, tényleg nem kell sok. Feltesszük a tűzre, hadd forrjon. A felső edényben pedig felverjük a habot.

ilyen szép fényes habot kell kapjunk





Ha ez sikerült, a habba beleforgatjuk a diót és a porcukrot. A sütőt 120 fokra melegítjük, és kibéleljük a tepsiket sütőpapírral. Utána fogjuk a laskonky sablonunkat, rákanalazunk egy kevés habot, és a formázókártya segítségével  belesimítjuk a mélyedésekbe, a felesleget pedig lehúzzuk róla. Óvatosan leemeljük a sablont, és folytathatjuk a munkát. Akinek légkeveréses sütője van , az szerencsés, akinek nem, az készüljön fel, hogy egy darabig a konyhában lesz. 15 percet a 120 fokos sütőben sül, majd levesszük a hőmérsékletet 70 fokra és további 30 percig szárítjuk. Összesen 45 percet van a sütőben. Kihűtjük.

sütésre várva
 Elkészítjük a krémet, (ami nagyon hasonló a habcsókhoz), gőz fölött felverünk 2 tojásfehérjét 18,5 dkg cukorral. Majd ha megvan a kemény hab, még a gőz fölött beleverünk 12,5 dkg mézet, végül 12,5 dkg diót. A habcsókokat összeragasztjuk a krémmel, és ehetünk. :)

bekapásra kész
Ha még nem ismeritek ezt a sütit, próbáljátok ki, tényleg nagyon finom. A töltelék pedig lehet akár kávés, csokis, vaníliás...........

2015. szeptember 9., szerda

Almarózsa

Ilyenkor, szeptember elején ünneplik névnapjukat a Máriák. Ma  már kevés gyerek viseli ezt a nevet, de az anyukám és nagymamám generációjában még nagyon népszerű és gyakori név volt. A mai recept egy kis ajándékötlet, egy kevés virág, ehető virág. Igaz, most nem valódi. De kiutasítana vissza egy csokor/doboz istenien illatozó almarózsát? :)
Persze nemcsak Máriák fogyaszthatják, magunknak is elkészíthetjük ezt a kis édes meglepetést. Ősszel úgy is beindul az alma (és vele együtt az almáspite) szezon. Pár éve terjedt el ez a recept az interneten, a keresőkbe beírva biztosan képes útmutatót is találtok az elkészítéshez, de a leírás alapján is menni fog. Gyorsan elkészíthető, nagyon mutatós, szívmelengető desszert.

Almarózsa

  • 1 csomag leveles tészta (400 g)
  • 3 alma
  • 7 ek cukor
  • 1 ek vaníliás cukor
  • 1 kk fahéj
  • 2 ek citromlé
  • kb.3 bögre víz
A vizet 3 kanál cukorral és a citromlével felforraljuk. Az almákat félbevágjuk, magházukat eltávolítjuk, vékony szeletekre vágjuk. A szeleteket a cukros vízbe rakjuk, és pár percig főzzük. Ezalatt az idő alatt formázhatóvá puhulnak. Kiszedjük őket, és egy papírtörlőn jól megszárígatjuk őket. A maradék cukrot összekeverjük a vaníliás cukorral és a fahéjjal. A leveles tésztát egy kissé belisztezett deszkán vékonyra nyújtjuk. Kb. 3 cm vastag csíkokra vágjuk, és megszórjuk a cukros fahéjas keverékkel. A csíkokra balról jobbra haladva rárakjuk az almaszeleteket, úgy hogy kissé fedjék egymást, majd jobbról balra haladva szorosan feltekerjük. Egy sütőpapírral kibélelt tepsire rakjuk, végül a 200 fokra előmelegített sütőben 25 perc alatt megsütjük. Porcukorral meghintve tálaljuk.



2015. augusztus 2., vasárnap

Pihe-puha kakaós süti

Megvan már a vasárnap délutáni desszert? Ha még nincs, akkor ezt az egyszerű kis sütit gyorsan összedobhatjátok. A hozzávalókkal sem lesz különösebb probléma, szerintem mindegyik megtalálható a hűtőben és a konyhaszekrényben. Ráadásul olyan egyszerű, hogy a nagyobb gyerkőcök is könnyedén elkészíthetik. Egy nagyobb 37x25-ös tepsiben sütöttem, ha valamivel kisebb méretűben készül, akkor magasabb lesz a süti.

Pihe-puha kakaós süti
  • 25 dkg rétesliszt
  • 20 dkg porcukor
  • 2 tojás
  • 3 dl tej
  • 1 dl olaj
  • 2 ek kakaó
  • 2 ek lekvár
  • 1 kk szódabikarbóna
A feladat mindössze annyi, hogy az itt felsorolt hozzávalókat egy nagy tálban simára keverjük. Egy kivajazott tepsibe öntjük a masszát, és 200 fokra előmelegített sütőben 20-25 perc alatt megsütjük. Tálaláskor megszórjuk porcukorral.
Jó sütést! :)




2015. július 19., vasárnap

Charlotte aux fraises - Epres charlotte

Az eper szezonnak már vége, de én mentettem meg pár adagot a mélyhűtőbe az ilyen finomságokhoz, mint a charlotte, amihez friss vagy fagyasztott gyümölcs egyaránt felhasználható. A charlotte egy francia eredetű desszert, többféle változata ismert. Az általam készített falát a piskótatekercs adja, de van olyan verzió, ahol piskóta, vagy valamilyen keksz, esetleg gyümölcs adja az alapot. A töltelék is változatos, gyümölcsös, csokis, kávés, túrós, bármilyen lehet. A neve is az: charlotte-ként, eperbombaként vagy tekercstortaként egyaránt ismert.
Én egy nagyobb kör alapú tálat használtam, és két piskótát kellett sütnöm ehhez a nagy tálhoz.

Epres charlotte


Piskótatekercshez:
  • 2x6 tojás
  • 2x6 ek porcukor
  • 2x6 ek liszt
  • 1 csomag sütőpor
  • 1 nagy üveg eperlekvár
A sütőt előmelegítjük 200°C-ra, ez most nagyon fontos, mert a piskótát forró sütőben kell sütni. A tojásokat szétválasztjuk, a fehérjéket kemény habbá verjük. Hozzáadjuk a cukrot, majd a tojássárgájákat. A lisztet és a sütőport beleszitáljuk és óvatosan beleforgatjuk. Egy 30x30 cm-es tepsit kibélelünk sütőpapírral, rásimítjuk a masszát. 10-12 perc alatt megsütjük, a sütő ajtaját sütés közben nem szabad nyitogatni, mert összeesik a piskóta. Amint kivettük a sütőből, az asztalra vagy  a konyhapultra terítünk egy nedves konyharuhát, ráborítjuk a sütit, óvatosan lehúzzuk a papírt, és az anyaggal együtt szorosan feltekerjük a sütit. Kihűtjük, majd megkenjük az eperlekvárral és 1 cm-es szeletekre vágjuk,

Töltelék:
  • 0,5 kg eper
  • 5 dl tejszín
  • 4 ek cukor
  • 1 ek vaníliás cukor
  • 2 lap zselatin
A tejszínt (jó hideg legyen, így könnyebb) kemény habbá verjük, hozzáadjuk a vaníliás cukrot és a cukor felét. Az epret a maradék cukor kíséretében leturmixoljuk. A zselatint 2 kanál vízbe 10 percre beáztatjuk, majd felmelegítjük, de nem forraljuk. Hozzáadjuk az eperhez, és azt a tejszínhabba keverjük.
A tálat kibéleljük folpackkal, és elrendezzük benne a piskótatekercs szeleteket. Beleöntjük az epres habot, és a tetejére (ami majd az alja lesz) is tekercs szeleteket rakunk. Egy éjjelre a hűtőbe rakjuk, majd másnap kiborítjuk a tálból. Óvatosan felszeleteljük.



2015. június 29., hétfő

Pavlova torta

A Tiramisu bejegyzésben elejtettem egy olyan megjegyzést, hogy a tiramisu krémet ne rontsuk el tojásfehérjével, inkább készítsünk belőle Pavlovát. Én így tettem :). Arról is írtam már régebben, hogy a tojásfehérjéket nem szükséges kidobni, nyugodtan lefagyaszthatók, ezek elhasználására is kitűnő ötlet ez a torta.
Nevét Anna Pavlova orosz származású prímabalerináról kapta, és az ő tiszteletére készítették először az egyik turnéja során.A 20-as években Ausztráliában és Új-Zélandon tartott előadásokat, a két nemzet nagyon sokat vitatkozott azon, kié is valójában ez a recept. Jelen állás szerint Új-Zélandé volt az elsőbbség, de a vitát hagyjuk meg inkább az ő számukra. A cukrászt, aki készítette, állítólag a táncosnő tütü szoknyája ihlette meg. Még sulis koromban pedig azt a verziót hallottam, hogy a művésznő valamilyen könnyű desszertre vágyott, ezért a cukrász a piskótát habcsókra, a vajas krémet pedig tejszínhabra cserélte. Hogy mi az igazság? Szerintem nem is ez a legfontosabb. Hanem, hogy ezt az isteni habcsókos, tejszínhabos desszertet bárki elkészítheti otthon. Igazi nyári finomság, a tortát finom gyümölcsök koronázzák meg.

Pavlova torta
  • 5 tojásfehérje
  • 25 dkg cukor
  • 1 kk ecet
  • 1 kk kukoricaliszt (elhagyható)
  • 2 dl tejszín
  • 2 ek porcukor
  • 10 g vaníliacukor
  • tetejére rengeteg gyümölcs (eper, málna, erdei gyümölcs, cseresznye, ... amit csak akarunk :))

Az alapot készítjük el először: a tojásfehérjéket kemény habbá verjük. Úgy félidőben hozzákeverjük a cukrot, az ecetet és a kukoricalisztet. A sütőt előmelegítjük 120 fokra, egy tepsit kibélelünk sütőpapírral. Ráhalmozzuk a tojáshabot, egy fészket alakítunk ki, a széle legyen magasabb, a közepébe fogjuk majd halmozni a finomságokat. 75 perc alatt megsütjük, kihűtjük.
A tejszínt kemény habbá verjük, ízesítjük a cukrokkal. A kihűlt habcsókra rakjuk.
Készíthetjük friss gyümölccsel, akkor csak rá kell rakni. Vagy fagyasztottból is, én a fagyasztott gyümölcsöset úgy készítem, hogy a még fagyos gyümik felét 1-2 kanál cukor kíséretében fölteszem főni, összenyomkodom, hogy legyen egy kis leve, majd a többi gyümölcsöt is megolvasztom  benne. Ezt rakom a torta tetejére, és a finom pépes lé összekveredik a vaníliás tejszínhabbal.... nyami!

most cseresznyével készült a Pavlova torta

2015. június 24., szerda

Tiramisu

Minden kétséget kizáróan a tiramisu az egyik, ha nem a legnépszerűbb olasz desszert a világon. Sikere töretlen, és ebben az egyszerűsége ugyanúgy szerepet játszik, mint az ízek harmóniája.
Sokféle tiramisut ettem már életem során, voltak köztük jók és kevésbé jók. Nálam ez a recept viszi a prímet, a nempiskota blogról származik. A recept feltöltője Juci a leírásban nagyon szépen összefoglalja a desszert történetét. Az eredeti recept itt található. Mint a legtöbb ételnek és desszertnek, ennek az eredete sem teljesen ismert. Egyesek már a 17. vagy a 19. századtól datálják, és az is vitatott, hol készítették először. Állítólag a 60-as években egy venetói étteremben készült először (erről az étteremről tavaly többször is lehetett hallani, mivel bezárt, és a híradókban és napilapokban is úgy emlékeztek meg róla, mint a tiramisu szülőanyjáról).
Mélyen egyetértek a blog szerzőjével, sok helyen kapható tiramisunak csúfolt akármi, ami egy műtejszínnel felfújt habos-babos édességet takar. Csakhogy annak semmi köze a mi desszertünkhöz. Az igaziban mascarpone van, kávé, amarettó, cukor, tojássárgája és a tetején kakaó. Felejtsük el a tejszínt és a zselatint. A maradék tojásfehérjéből meg készítsünk Pavlovát! :)

Tiramisu

  • 1 kg mascarpone
  • 5 ek porcukor
  • 5 tojássárgája
  • 60 drb piskóta (hosszú)
  • 3 dl erős kávé
  • fél deci amarettó
  • tetejére kakaó
A tojássárgáját pasztörizáljuk: gőz fölött egy tálban, kb. 2 perc alatt sűrűre főzzük, majd azonnal jeges fürdőbe helyezzük, lehűtjük. Hozzáadjuk a porcukrot, és fehéredésig kemény habbá verjük. Végül belekeverjük a mascarponét. Amíg előkészítjük a piskótákat, a krémet hűtöbe rakjuk. A kávébe beleöntjük a mandula likőrt, és belemártjuk a piskóták felét, nem kell szétáztatni, hamar megszívják magukat. Majd rákenjük a krém felét. Erre ráhelyezzük a maradék piskótát, majd újabb adag krém következik. A tetejére kakaót szórunk, és pár órára/ egy éjszakára hűtőbe helyezzük.
Tudom, hogy nem egy olcsó sütemény, mégis érdemes kipróbálni, mert isteni finom!!!!!!!!!!!


2015. június 9., kedd

Hűsítő epres finomság

Végre beköszöntött az igazi nyár, és ennek elmondhatatlanul örülök! A forró napokon ilyenkor jól esik valami hűsítő finomság. Sokan készítenek ilyenkor valamilyen sütés nélküli édességeket, de nekem nem okoz gonodt bekapcsolni a sütőt, ha éppen egy kis sütire vágyom. Mivel javában dübörög az eperszezon, igyekszem ezt kihasználni, és minél több mindenhez felhasználni ezt a kis piros gyümölcsöt.
Ez a torta nagy családi kedvencünk, többféle gyümölccsel elkészíthető, de őszintén szólva eperrel a legfinomabb. Könnyű, nem túl édes, és nagyon megéri ezt a kis munkát.

Epres finomság

Tészta:
  • 4 tojás
  • 20  dkg porcukor
  • 20 dkg rétesliszt
  • 1 sütőpor
  • 1 dl olaj
  • 6 ek víz
  • vaj, liszt a forma kikenéséhez
A sütőt előmelegítjük 180 °C-ra, előkészítünk egy 28 cm-es tortaformát, kivajazzuk, liszttel megszórjuk. A tojásokat kettéválasztjuk, a sárgájukat a porcukorral fehéredésig keverjük. Hozzáadjuk a vizet és az olajat, majd a lisztet és a sütőport. A tojásfehérjéket kemény habbá verjük, majd óvatosan a masszánkba forgatjuk. A tésztát beleöntjük a tortaformába, és kb.30 percig sütjük. Tűpróbával ellenőrizzük! Kihűtjük.

Krém:
  • 250 ml tejszín
  • 2 kis doboz tejföl
  • 3 ek porcukor
  • 1 vaníliás cukor
A tejszínt kemény habbá verjük, majd belekeverjük a többi hozzávalót. A kihűlt tésztára öntjük.
Továbbá kell még:
  • kb.1 kg érett eper
  • 1 csomag Dr.Oetker színtelen tortazselé
Az epreket felszeleteljük, és szépen elrendezzük a krém tetején. Ne spóroljunk vele, minél több, annál jobb. :) Majd a csomagon található leírás szerint elkészítjük a tortazselét, és az eperre öntjük. Egy éjszakára hűtőbe rakjuk, és másnap nagy élvezettel elfogyasztjuk.
 Azért ajánlom a Dr.Oetker termékét, mert a tapasztalataim azt mutatják, hogy ezzel a legjobb dolgozni. Próbáltam más zselatinokat is, és vannak amik nagyon jók plé krémekbe, de ehhez a tortához szerintem ez vált be a legjobban.

a tortazselére várva

az elkészült mű


2015. május 26., kedd

Egyszerű (de nagyszerű) kevert kuglóf

Az első. Ez a kuglóf volt az első sütemény, amit megtanultam sütni, vele kezdődött ez a nagy szerelem. Azóta sok minden mást kipróbáltam már, bonyolultabb, híresebb sütiket egyaránt, de ez mindig különleges helyet fog elfoglalni a szívemben. Régi családi recept, amióta az eszemet tudom, megvan. A hagyományos kuglóftól viszont eltér, az ugyanis egy élesztővel készült kelttésztás süti, német területről eredeztethető. Nevét a formájáról és az élesztőről kapta - ezt a nevet vette át a magyar nyelv is.
A bölcs háziasszonyok bizonyára egyszerűsíteni akarták a receptet, ezért találták ki ezt a változatot. Lehet, hogy sokan ismeritek, de a kezdőknek nagy segítség lehet, hiszen tapasztalatból tudom, hogy ebből a receptből könnyen elsajátíthatóak az alapok.

Kevert kuglóf
(24 cm-es átmérőjű formához)

  • 6 tojás
  • 25 dkg porcukor
  • 2 dl olaj
  • 25 dkg rétesliszt
  • 1 sütőpor
  • 2-3 ek kakaó
  • vaj, liszt a forma kikenéséhez
A sütőt előmelegítjük 160°C-ra, a formát előkészítjük: a vajjal kikenjük és liszttel beszórjuk. A tojásokat kettéválasztjuk, a sárgájukat a porcukorral és egy kanál vízzel habosra keverjük. Majd az olajat adagonként hozzákeverjük, végül a liszt és a sütőpor következik. A tojáfehérjéket egy csipet só kíséretében kemény habbá verjük, majd óvatosan a masszánkba forgatjuk. Lehetőleg úgy, hogy minél kevésbé törjük össze a habot, ezért érdemes először egy keveset belékeverni, és fellazítani a tésztát.
Az elkészült keverék felét (valamivel több is lehet) a formába öntjük, majd a maradékhoz hozzáadjuk a kakaót és azt is a formába csurgatjuk. Az előmelegített sütőben 45 perc alatt megsütjük, tálaláskor megszórjuk porcukorral.

kis vasárnapi idill :)