Nevét Anna Pavlova orosz származású prímabalerináról kapta, és az ő tiszteletére készítették először az egyik turnéja során.A 20-as években Ausztráliában és Új-Zélandon tartott előadásokat, a két nemzet nagyon sokat vitatkozott azon, kié is valójában ez a recept. Jelen állás szerint Új-Zélandé volt az elsőbbség, de a vitát hagyjuk meg inkább az ő számukra. A cukrászt, aki készítette, állítólag a táncosnő tütü szoknyája ihlette meg. Még sulis koromban pedig azt a verziót hallottam, hogy a művésznő valamilyen könnyű desszertre vágyott, ezért a cukrász a piskótát habcsókra, a vajas krémet pedig tejszínhabra cserélte. Hogy mi az igazság? Szerintem nem is ez a legfontosabb. Hanem, hogy ezt az isteni habcsókos, tejszínhabos desszertet bárki elkészítheti otthon. Igazi nyári finomság, a tortát finom gyümölcsök koronázzák meg.
Pavlova torta
- 5 tojásfehérje
- 25 dkg cukor
- 1 kk ecet
- 1 kk kukoricaliszt (elhagyható)
- 2 dl tejszín
- 2 ek porcukor
- 10 g vaníliacukor
- tetejére rengeteg gyümölcs (eper, málna, erdei gyümölcs, cseresznye, ... amit csak akarunk :))
Az alapot készítjük el először: a tojásfehérjéket kemény habbá verjük. Úgy félidőben hozzákeverjük a cukrot, az ecetet és a kukoricalisztet. A sütőt előmelegítjük 120 fokra, egy tepsit kibélelünk sütőpapírral. Ráhalmozzuk a tojáshabot, egy fészket alakítunk ki, a széle legyen magasabb, a közepébe fogjuk majd halmozni a finomságokat. 75 perc alatt megsütjük, kihűtjük.
A tejszínt kemény habbá verjük, ízesítjük a cukrokkal. A kihűlt habcsókra rakjuk.
Készíthetjük friss gyümölccsel, akkor csak rá kell rakni. Vagy fagyasztottból is, én a fagyasztott gyümölcsöset úgy készítem, hogy a még fagyos gyümik felét 1-2 kanál cukor kíséretében fölteszem főni, összenyomkodom, hogy legyen egy kis leve, majd a többi gyümölcsöt is megolvasztom benne. Ezt rakom a torta tetejére, és a finom pépes lé összekveredik a vaníliás tejszínhabbal.... nyami!
most cseresznyével készült a Pavlova torta |