2019. november 17., vasárnap

Narancsos répatorta (Süti kihívás IV.)

Közeledek a sütis kihívásom feléhez, és elmondhatom, hogy eddig jól állok: teljesítési arányom 4/4! :) Amilyen sűrű időszak közepén vagyok, ezt egy nagy teljesítménynek érzem. Most nagyon boldog vagyok attól, hogy kitaláltam és belevágtam ebbe a projektbe, mert összeségében teljesen feltölt és erre most nagy szükségem van.
Az eheti desszert ízvilágában már kicsit a karácsonyi időszakot hozza el, a torta ideális zárása lehet egy ünnepi menünek. Többféle recept átböngészése és tanulmányozása után, végül az egyiket se követtem pontosan, hanem összegyúrtam egyet. Ahogy egy kedves ismerősöm megjegyezte, az improvizációból sokszor jó dolgok sülnek ki. Jelen esetben ez szószerint így történt. :)

Narancsos répatorta



Hozzávalók:
Tortalapok - kettő kell belőle, választhatunk, az itt felsorolt alapanyagokat megduplázzuk és egyben megsütjük, majd kettévágjuk. Ezesetben figyeljünk a sütési időre, mert hosszabb idő kell ahhoz, hogy átsüljön. Vagy úgy, ahogy én csináltam, a két lapot külön sütjük meg. Szóval, az egy laphoz kell:


  • 200 g reszelt sárgarépa
  • 100 g teljes kiőrlésű búzaliszt
  • 50 g finomliszt
  • 125 g darált dió
  • fél csomag sütőpor
  • 1 tk fahéj
  • késhegynyi gyömbér és ánizs
  • 10 dkg kókuszvirág cukor
  • 2 tojás 
  • 125 ml olaj
  • 1 narancs reszelt héja + ha túl sűrűnek éreznénk a tésztát, akkor a lazításhoz a narancs leve
A sütőt előmelegítjük 180°C - ra és egy 22 cm-es tortaformát kivajazunk és lisztezünk. A tojásokat a cukorral habosra keverjük, majd hozzáadjuk az olajat. Az összes többi hozzávalót összekeverjük és a tojásos keverékhez adjuk. Ha itt érezzük túl sűrűnek, akkor most jöhet a frissen facsart narancslé. Beleöntjük az előkészített tortaformába és 35-40 perc alatt készre sütjük. Tűpróbával ellenőrizzük, hogy átsült-e.

Krém:
  • 500 g mascarpone
  • 200 ml tejszín
  • 2 púpos ek porcukor
  • egy kis narancshéj
A tejszínből kemény habot verünk, majd hozzáadjuk a krémsajtot és a porcukrot, simára keverjük és a végén reszelhetünk hozzá egy leheletnyi narancshéjat.
Az egyesszámú kihűlt tortalapot megkenjük a krém 2/3-val, majd rátesszük a másik lapot. A torta tetejét és oldalát bevonjuk a maradék krémmel. Tetszés szerint díszíthető, nálam narancskarikák és dió került a tetejére. Egy éjjelre hűtőbe tesszük (és kibírjuk, hogy addig nem esszük meg).


2019. november 10., vasárnap

Mousse au chocolat (Süti kihívás III.)

Az eheti desszert nem újdonság, a receptje már szerepel a blogon.
2015 februárjában ezeket  a sorokat írtam hozzá:

A mai bejegyzés függőséget okoz. Annak, aki még véletlenül nem lenne az. Mert sokan vagyunk mi,  már menthetetlenek. A függőség oka: csokoládé.
Ha röviden jellemezni kéne magam, csak annyit mondanék, olyan vagyok mint Gombóc Artúr. :)) A csoki nekem jöhet bárhol, bármikor, bármilyen mennyiségben. Emlékeim szerint ez azóta így van, mióta világ a világ. Körülbelül ovis korom óta, minden évben csokis tortám van. Mindig csokis fagyit eszem (a többi mellett, mert nyalok más ízeket is, de csokis mindig van a gombócok között). És rengeteg csokit eszem.
Ezt az imádatot ötvözzük egy másik imádattal: a francia konyhával. Két nagy kedvenc "konyhám" van, az olasz és a francia. Az előbbiről még lesz szó, azt garantálom. De most beszéljünk a franciáról. A francia konyha. Hirtelen nem is tudom, miért is magyarázzam tovább. A francia konyha a gasztronómia fellegvára, alfája és omegája, az Alap. A kifinomultság, az elegencia, az ízek harmóniája a zsenialitás megnyilvánulásai.
Most ezzel a kis desszerttel tisztelgek a Mesterek előtt.

(http://mennyeifalatok.blogspot.com/2015/02/vigyazat.html)

Lássuk, hogy így 4 év alatt mi változott:
- még mindig csokifüggő vagyok
- továbbra is csokis vonalon mozog a szülinapi tortám (az idei egy csokis-nutellás sajttorta volt)
- imádom a csokis fagyit, de a vanília is egyre inkább dominál
- a francia konyha továbbra is nagy szerelem. :))

Vannak dolgok, amiken kár lenne változtatni. Így a mai recepttel továbbra is a Mesterek, az aztékok, és mindenki előtt, akik bármilyen formában hozzájárultak a csokoládéhoz, tisztelgek.





Mousse au chocolat (2 nagy, vagy négy kisebb adag)
  • 15 dkg étcsokoládé, min. 60%-os
  • 2,25 dkg vaj
  • 2 nagy tojás
  • 2 ek porcukor
  • 120 ml tejszín
  • negyed vanília kikapart magja
A csokit és a vajat gőz fölött felolvasztjuk, vagyis egy nagyobb edényben vizet forralunk. Erre helyezünk egy másik edényt, vigyázva arra, hogy az edény alja ne érjen bele a vízbe. Ebben a felső edényben olvasztjuk össze a felkockázott vajat és csokit. A tojássárgájákat 1 evőkanál porcukorral alaposan elkeverjük, és gőz fölött kézi robotgéppel fehéredésig verjük. A tojásos keveréket folyamatos keverés mellett hozzákeverjük a csoki masszához. A tojásfehérjéket egy kanál porcukorral kemény habbá verjük, adagonként óvatosan a csokihoz keverjük. A tejszínt a vaníliával felverjük, és ezt is a masszához adjuk. Itt most választhatunk: vagy egy nagy tálba rakjuk és innen adagoljuk kanalanként, vagy kis tálkákba, csészékbe rakjuk. Minimum 2 órára hűtőbe rakjuk. Ez a legnehezebb része, a várakozás. Higgyétek el, megéri....

Ízlésünk szerint tovább bolondíthatjuk egy kis naranccsal, chilivel, fahéjjal, konyakkal.. :) Nálam most az original verzió készült, kis tejszínhabbal a tetején.





2019. november 2., szombat

Mákos linzer citromkrémmel (Süti kihívás II.)

Íme, a sütis kihívásom második áldozata, a mákos linzer citromkrémmel. Ez a recept is már jó ideje motoszkált a fejemben. Tudniillik, ünnepi alkalmakra (mint karácsony, húsvét) az anyukámmal sütünk eladásra különféle linzereket, teasütiket vagy ahogy nálunk hívják szárazsütiket. A repertoárunk hatalmas, a nagymamámtól rengeteg receptet kaptunk és mi magunk is bővítettük ezzel-azzal. Az állandó kínálatban úgy 12-13 féle aprósütemény szerepel, melyek között van klasszikus lekváros, vanília krémes kosárka, hókifli és sok minden más. Az eddigi rekordunk tavalyelőtt karácsonykor volt: 50 kg süti készült nálunk, ez ha jól emlékszem 22 vagy 23 különféle sütit jelentett. Idén valószínűleg csak saját részre készítünk, mivel mindkettőnknek van hivatalos munkahelye is, de lelki szemeimmel látom, ahogy apukám nevet ezen a kijelentésen, mert mire eljön a karácsony, addigra szerintem már minimum úgy 15 kg-nyi mennyiségnél fogunk tartani. :))
És ha már úgy is sütni fogunk, az idei újdonságunk ez a mákos linzer lesz. A családi tesztelésen simán átment a pihe-puha finomság, amely Ízből tíz receptje alapján készült.

Mákos linzer citromkrémmel



Hozzávalók:


  • 300 g finomliszt
  • 200 g vaj
  • 100 g porcukor 
  • 1 tojássárgája
  • csipet só
  • 2 ek egész, darálatlan mák
  • 1 vanília kikapart magja
A tészta hozzávalóit összegyúrjuk, ha ragadna, kicsi lisztet adhatunk még hozzá. Majd vékonyra sodorjuk és egy süti kiszúró segítségével formákat vágunk ki a tésztából. Közepén lyukas kiszúrót érdmes használni a felsőkhöz, mert így szépen fog mutatni a krém a közepén. 180 °C-ra előmelegített sütőben 7-8 perc alatt megsütjük.

Citromkrém:


  • 80 g kristálycukor
  • 150 ml frissen facsart citromlé
  • 3 citrom reszelt héja
  • 4 tojás
  • 1 ek étkezési keményítő
  • 90 g vaj
A vajat leszámítva az összes hozzávalót összekeverjük, és puding sűrűségű krémet főzünk belőlük. Ha elkészült, lehúzzuk a tűzről és rögtön hozzáadjuk a vajat, amit jól elkeverünk benne. Hűlni hagyjuk, majd a linzereket megkenjük és összeragasztjuk a krémmel.

Néhány tipp:
  • a linzert meg lehet sütni kicsit korábban, jól záródó dobozban elvan egy darabig, ha nincs még megkenve
  • ha aznap össze is raknátok, akkor először a krémet csináljátok meg - amíg az hűl, addig elkészülhet a linzer, és miután rendet raktatok, ittatok egy kis kávét, teát, bort..., utána a kihűlt linzereket össze is lehet ragasztani a krémmel
  • ha egy bizonyos alkalomra szánjuk, akkor egy-két nappal korábban érdemes megcsinálni, hogy biztosan puha legyen
  • mivel tojást is tartalmaz a krém, ezért mindenképp hűtőben tároljuk
Csodaszép napokat mindenkinek, hamarosan jövök a következő recepttel!

2019. október 27., vasárnap

Pastel de nata (Süti kihívás I.)

Visszatértem! :)
Az utolsó bejegyzésem óta eltelt némi idő, a blog pihent, én viszont nem. A gasztronómia továbbra is nagy szerelem, habár az étkezési szokásaim némileg átalakultak, a sütés-főzés iránti rajongásom változatlan maradt.
Ennek apropóján vagyok újra itt, így közeledve az év vége felé egy kihívást találtam ki magamnak, hogy a fáradt hétköznapokon legyen, ami éltessen. És mert szeretem a kihívásokat, ezt kár lenne tagadni. :)
A Süti kihívásom lényege, hogy a karácsonyig hátralévő 10 hét alatt a kiválasztott sütemények közül legalább 8-at el kell készítenem. A sorrend tetszőleges, az alapanyagok igény szerint variálhatóak alternatív hozzávalókkal. A listámon szerepelnek régóta bakancslistás édességek és olyanok is, melyek a repertoárom részét képezik már egy ideje és nagy kedvencek.

Az első süti amit kiválasztottam szerintem Portugália nemzeti szimbóluma is lehetne, a méltán híres Pastel de nata (vagy többes számban Pasteis de nata). A krémmel töltött kis kosárkák meghódították a világot, amit nem csodálok, mert egyszerűen zseniális. A roppanós leveles tészta a finom, lágy krémmel, tetején fahéjjal... Mesés!
Az eredeti recept féltve őrzött, és a kemencés sütést se tudja mindenki otthon bevállalni, de a jó hírem, hogy mindezek ellenére gond nélkül elkészíthető hétköznapibb körülmények között is.

Pastel de nata





Hozzávalók:

  • egy csomag leveles tészta
  • 4 tojássárgája
  • 450 ml tej
  • 150g cukor
  • 30 g finomliszt
  • csipet só
  • 20 g vaj + a kikenéshez szükséges mennyiség
  • fahéj és porcukor
A tojássárgájából, tejből, cukorból, lisztből és csipet sóból puding sűrűségű krémet főzünk. Közben figyeljünk arra, nehogy túlfőzzük, mert a tojás könnyen kicsapódhat és darabos lehet a krém. Ha elkészült, rögtön hozzáadjuk a 20 g vajat és jól elkeverjük. Félretesszük kicsit hűlni.
Közben a sütőt előmelegítjük nagyon magas 240-250 °C-ra. A muffinsütő tepsinket kikenjük vajjal. Ha nem kinyújtott leveles tésztával dolgozunk, akkor a tésztát kinyújtjuk egy 35x20 cm-es téglalapra.  A rövidebb oldalán feltekerjük (mintha kakaós csigát csinálnánk), és 18 egyforma részre vágjuk. A kis kupacokat szétlapítjuk és belenyomkodjuk a muffinsütő mélyedésibe, kialakítva a kosár formát óvatosan egészen a széléig húzzuk a tésztát. Gyorsan kell dolgozni, mert a tészta a kezünk melegétől gyorsan "olvadni" kezd. Érdemes az éppen nem használt tésztadarabok egy részét hűtőben tartani, míg nem kerülnek sorra.
Ha ez kész, akkor a tésztakosárkákat 2/3-ig megtöltjük a krémmel és a forró sütőbe dugjuk 17 percre. Ezalatt a krém bugyogni fog, és néhol kis fekete és barna égési sérüléseket kap, nem kell megijedni, a Pasta del nata-nak pont így kell kinéznie.
Miután kivettük a sütőből, picit hűlni hagyjuk, majd óvatosan kiszedjük a formából. Fogyasztás előtt megszórjuk porcukorral és fahéjjal. Langyosan az igazi! :)




2016. március 21., hétfő

Túró Rudi palacsinta

Az előző bejegyzés folytatása következik. Ugyanis a kakaós palacsintához egy túrós tölteléket álmodtam meg, és így megszületett a Túró Rudi palacsinta. Ezt a tölteléket szoktam a túrós batyuba is tölteni, rendkívül finom, csak nyáron vigyázni kell vele, mivel nyers tojást használunk fel hozzá.

Túró Rudi palacsinta 

  • 6 drb kakaós palacsinta
  • 25 dkg túró
  • 1 tojás 
  • 10 g vaníliás cukor
  • ízlés szerint még mehet egy is cukor
  • reszelt citromhéj
  • tetejére olvasztott étcsoki
A tojásokat szétválasztjuk, a túrót a tojássárgájával és a cukorral összetörjük, reszelünk hozzá egy kis citromhéjat. A fehérjéből kemény habot verünk, majd a túróhoz keverjük. Megtöltjük a palacsintákat, és ha igazán bűnözni akarunk, akkor nyakon öntjük egy jó adag olvasztott étcsokival.


2016. március 16., szerda

Kakaós palacsinta pudingporból (gluténmentesen)

A palacsinta iránti szenvedélyről már írtam ezen a blogon, ez az amiből nem lehet kinőni. A klasszikus palacsinta mellett rendszerint kipróbálok újféle verziókat is. Ilyen a pudingporból készült változata is, amihez mindössze 3 alapanyag szükséges: tojás, tej és a pudingpor. A neten legtöbbször a vaníliás pudingporból készültet lehet megtalálni, azt is kipróbáltam és nagyon finomra sikeredett. Már akkor elkezdte mozgatni a fantáziámat a kakaós palacsinta gondolata. Íme, a megvalósult ötlet:


Jelentem, nagyon finom kakaós. Ráadásul, ha olyan pudingport használunk, amilyent a gluténérzékenyek is fogyaszthatnak, akkor nekik sem kell kimaradniuk a palacsintázásból. :)

Kakaós palacsinta pudingporból (gluténmentesen)
12 közepes méretű palacsinta

  • 2 csomag 40 g-os kakaós ízű pudingpor
  • 6 tojás
  • 2 dl tej
  • ha valaki nagyon édesen szereti, akkor 1-2 kanál cukor
A hozzávalókat jól elkeverjük. Ez fontos, mert ha ez nem sikerül, előfordulhat, hogy túl tojásízű lesz a palacsinta. Egy teflonserpenyőt icipici olajjal felmelegítünk, és megsütjük a palacsintákat, én csak minden második-harmadik alá tettem olajat.
Nemsokára hozom hozzá a tölteléket is! :)

2016. március 8., kedd

Tarte Tatin, avagy a fordított almatorta

Ma talán az egyik legismertebb francia desszertről lesz szó, a tarte Tatin-ról. A legenda szerint a Tatin nővérek készítették először, miután az egyikük elfeledkezett a készülő almatöltelékről a pitébe. Ugyanis a tűzön felejtette, de gondolta, megmenti a menthetőt, befedte az egészet egy kis leveles tésztával, majd a sütőbe dugta. A meglepetések sorozata csak ezután következett: nem elég, hogy ehető és finom sütemény kerekedett belőle, hanem a vendégek körében is nagy sikert aratott. Így találták fel a világ egyik leghíresebb desszertjét. Állítólag. Bizonyos körök szerint fordított almatortát már a Tatin nővérek előtt is készítettek. A mi szempontunkból végülis lényegtelen, de tanulságként talán levonhatjuk, hogy nem kell megijedni az ismeretlentől, néha előfordul, hogy az, ami első pillantásra kudarcra van ítélve, végül igazi sikersztorivá válik.

Tarte Tatin

 Tészta:
  • 15 dkg vaj
  • 20 dkg finomliszt
  • 1 tojássárgája
  • csipetnyi só
  • 1 ek víz
A hideg, felkockázott vajat összemorzsoljuk a liszttel. Majd a többi hozzávalóval egy omlós pitetésztává gyúrjuk. Letakarjuk, és a hűtőben pihentetjük.

Feltét:
  • 18 dkg cukor
  • 7 dkg vaj
  • 5 nagyobb alma
 Az almákat meghámozzuk, majd feldaraboljuk nyolcadokra. Közben keresünk egy olyan edényt, amit a tűzhelyen és a sütőben egyaránt használhatunk. A cukrot a vajjal összeolvasztjuk, majd szépen elrendezzük rajta az almaszeleteket, kb. így:





Lassú tűzön 30-35 percig pároljuk. Kinyújtjuk a tésztát, egy picivel nagyobbnak kell lennie, mint az edénynek. Ha levettük az almákat a tűzről, ráborítjuk a tésztát, a széleit lenyomkodjuk. Berakjuk a 180 fokra előmelegített sütőbe, és fél óra alatt készre sütjük. Miután kivettük, várunk vele egy öt percet, majd egy gyors mozdulattal átfordíjuk egy tálra/tányérra.
Szerintem langyosan a legjobb. :)