2015. október 26., hétfő

Baconös fasírt

Egy muffinsütő ma már az alapvető konyhai felszereléshez sorolható, szinte minden háztartásban megtalálható. Néha érdemes nem rendeltetésszerűen is használni, vagyis muffin helyett valami más finomságot sütni benne. :) A rántottától kezdve, a kis pite kosárkákig sok minden alapjául szolgálhat. Fasírtot is süthetünk benne, így megússzuk az olajban sütést, egészségesebb is lesz, a körécsavart bacon pedig nemcsak a kiszáradástól védi meg a husit, hanem meg is ízesíti. Gyerekbarát recept!

Baconös fasírt 

  • 0,5 kg darált hús
  • 1 tojás
  • pár kanál zabliszt és zabpehely, vagy zsemlemorzsa
  • só, bors, fokhagyma - 1 gerezd, majoránna - negyed kiskanálnyi (vagy amit a fasírtunkba rakni akarunk)
  • 5 dkg sajt felkockázva
  • 12 szelet bacon
  • kicsi olaj
Bekeverjük a fasírt alapját: a húst összekeverjük a tojással, zsemlemorzsával és a fűszerekkel. Kicsit hagyjuk összeérni az ízeket, addig előmelegítjük a sütőt 200°C-ra, és a muffinsütőt vékonyan kikenjük olajjal. Majd a masszából golyókat formálunk, közepükbe egy-egy kocka sajtot nyomunk, becsavarjuk őket a baconbe. Alufóliával letakarjuk, így sütjük kb. 30 percig, majd egy negyed óra alatt ropogósra pirítjuk. Jó étvágyat!



2015. október 21., szerda

Párizsi nosztalgia - éclair au caffe/ au chocolat

Párizs. A világ egyik legszebb városa. Azon szerencsések közé tartozom, akik eltölthettek pár napot a francia fővárosban. Egy életreszóló élmény volt felmenni az Eiffel-toronyba, andalogni a Notre Dame környékén, ámuldozni a Versailles parkjában, belevetni magam a Latin negyed forgatagába...... Párizsban garantáltan nem unatkozik az ember, rengeteg a látnivaló. Számomra azonban az is fontos volt, hogy ne csak a "turistás" Párizst ismerjem meg, szerettem volna megélni egy kicsit a francia életet. Úgyhogy nem is volt kérdés, hogy bizony a látnivalókra szánt időből lecsípek egy kicsit, hogy egy-egy kávéház teraszán üldögéljek és csak figyeljem a várost és az embereket. Közben egy kis kávé, egy kis patisserie, Párizs hangulata magával ragadó. Az a pár nap amit ott tölthettem, rövid idő volt, de annál többet adott. Például az éclair iránti szerelmet. :)
Az éclair fánk egy égetett tésztából (pâte à choux) álló, cukrászkrémmel töltött sütemény. Többféle ízben létezik, legnépszerűbbek a kávés és a csokis. A csokis néha vanília krémmel van töltve, mindössze a tetején lévő ganache alapján mondható csokisnak. A süti elkészítésétől nem kell félni, és a fáradozást megéri. Hihetetlenül finom desszert.
Az égetett tészta a MaiMóni blogról származik (http://maimoni.cafeblog.hu/2015/02/16/profiterol-nem-is-gondolnad-milyen-egyszeru/).

Éclair au caffe/ au chocolat

Pâte à Choux:
  • 6 nagy tojás (vagy 7 kicsi)
  • 3,2 dl víz
  • 16 dkg vaj
  •  20 dkg liszt
  • csipet só
A sütőt előmelegítjük 200 fokra, előkészítjük a nyomózsákot, a sütőpapírral készült tepsiket. A vajat a vízzel és a sóval együtt feltesszük forrni, ha forr, hozzáadagoljuk a lisztet, és addig főzzük míg a tészta egyneművé nem válik, és le nem válik az edény faláról. Levesszük a tűzről, és egyenként belekeverjük a tojásokat. A tésztát a nyomózsákba töltjük, és kb. 8 cm hosszú és 2,5 cm széles rudakat nyomunk belőle. Vizes ujjal letapogatjuk a csúcsos részeket.
Az előmelegített sütőben 25 perc alatt megsütjük a fánkokat. A megtöltésükhöz kétféle módszert alkalmazhatunk, félbe vágjuk őket, vagy az alján, illetve az oldalán kilyukasztjuk, és ott nyomjuk bele a krémet.

Krém:
Ez egy alap vaníliás krém, amit kedvünk és ízlésünk szerint ízesíthetünk csokival és kávéval.
  • 6 tojássárgája
  • 470 g tej
  • 1 vanília rúd
  • 4,5 ek kukoricakeményítő
  • 4 ek vaj
  • a kávéshoz 120 g erős kávé
  • a csokishoz 15 dkg olvasztott, magas kakaó tartalmú étcsoki és 2 kk kakaó
A tejet a vanília kikapart magjával és a rúddal, feltesszük forrni. Kicsit hűlni hagyjuk. Közben a tojássárgájákat a cukorral és a keményítővel habosra keverjük. Előkészítünk egy jeges fürdőt. Hőkiegyenlítés céljából néhány kanál tejet elkeverünk a tojásos-cukros keverékben, majd hozzáöntjük a többi tejet, és feltesszük főni. Amint forrni kezd (és vele együtt sűrűsödni) levesszük a tűzről, és a jeges fürdőbe rakjuk az edényt, pár percig keverjük a krémet, majd hozzáadjuk a vajat. A csokishoz itt keverjük bele az olvasztott csokit és a kakaót. A kávéshoz egy kicsit hagyjuk hűlni a krémet, aztán adjuk hozzá a kávét.
A kihűlt krémmel megtöltjük a fánkokat. A csokis tetejére ganache-t készítünk: 1 dl tejszínben felolvasztun 7 dkg csokit, majd belemártjuk a fánkokat, hagyjuk megszáradni. A kávéshoz 60 g kávét 600 g porcukorral és egy kevés citromlével összeforralunk, hogy egy cukros, ragadós mázat kapjunk. Eljárás ugyanaz, mint a csokisnál. Lehűtjük, és utána álmodozhatunk Párizsról. :)


2015. október 12., hétfő

Borsókrémleves

Beköszöntött a hűvősebb idő, és ilyenkor, pont mint a legtöbb ember, én is inkább tartalmasabb fogásokra vágyom. Ilyenkor több levest is fogyasztok, ami az én esetemben nagy szó, és nincs is jobb, mint egy krémleves, amely nemcsak a gyomrunkat, hanem a lelkünket is átmelegíti. Ha mindezek mellé még a látványa is vidámabbá tesz, akkor igazán nincs okunk panaszra! :)
A mai leves pont ilyen, ragyogó élénkzöld, és a cukorborsó lágy édes íze a pirított napraforgómag roppanóságával tökéletes párost alkot.

Borsókrémleves

  • 40 dkg mirelit borsó
  • 2 dl tej
  • 1 gerezd fokhagyma
  • só, bors, kicsi bazsalikom
  • napraforgómag
A borsót feltesszük főni annyi víz társaságában, hogy bőven ellepje. Puhára  főzzük, majd leszűrjük, de kb. 1 dl-nyi vizet benne hagyunk. Simára turmixoljuk, és felöntjük a tejjel. Ízesítjük sóval, borssal, egy kevés (negyed kiskanálnyi) bazsalikommal. Visszatesszük a tűzre, felforraljuk, és utána még kb.5 percig főzzük. Közben egy száraz serpenyőben megpirítjuk a napraforgómagot. Tálaláskor a levesre szórjuk, és hagyjuk, hogy arcunkon végigfusson az a mosoly, amit ez az egyszerű fogás kivált belőlünk. Jó étvágyat! :)


2015. október 8., csütörtök

Brokkolifasírt

Egy régebbi bejegyzésben már írtam arról, hogy a brokkoli az egyik kedvenc zöldségem. Egy újabb felhasználási tippet hoztam, nagyon finom fasírt készíthető belőle. Mert a fasírtnak sem kell mindig húsból készülnie! Ezt a receptet nemcsak a vegetariánusoknak ajánlom, időnként nekünk húsfogyasztóknak sem árt a zöldségfogyasztás. :)
A recept a NoSalty-ról származik, (http://www.nosalty.hu/recept/brokkolifasirt-piritott-magvakkal). Köretként belga sültkrumplit ettem hozzá.

Brokkolifasírt

  • 1 közepes brokkoli (40-50 dkg)
  • 2 tojás
  • 4 ek zabpehely
  • 2 ek zsemlemorzsa
  • 2-2 ek napraforgó- és tökmag
  • 1 ek szezámmag
  • ízlés szerint só, bors
  • kevés reszelt sajt, esetleg fokhagyma (opcionális mindkettő)
  • olaj a sütéshez
A brokkolit rózsáira szedjük és megfőzzük.  Ezalatt a magokat egy száraz serpenyőben megpirítjuk. A megfőtt brokkolit egy aprítógépben pépesre dolgozzuk, majd hozzáadjuk a többi hozzávalót az olaj kivételével. (Ezt nem kell a géppel csinálni, sima kétkezi munka :)) A masszából laposabb korongokat formálunk.
Az olajat, minimális fél deci, felforrósítjuk, majd pár perc alatt megsütjük a fasírtokat.



2015. október 7., szerda

Belga sültkrumpli - French fries - Pommes frites

Ma egy nagyon klassz(ikus) köretet hoztam Nektek, a sültkrumplit. Méghozzá belgát. Semmi nagy ördöngősség, mégis van az elkészítésében egy kis csavar, amire  sokan csak legyintenek, hogy minek, pedig pont attól lesz tökéletes, kívül ropogós, belül puha. Lényegében ez a  fagyasztott hasábburgonya házi, sokkal jobb változata. Ezért is írtam oda az angol és a francia nevét is. Az angol név szerint ez francia eredetű étel, de a mai napig vita van róla, hogy a franciák vagy a belgák találták-e ki. Nagy valószínűséggel az utóbbiak, csak az első világháború után nagy népszerűségnek örvendő étel a katonáknak köszönhetően kapta a french fries elnevezést. A két kultúra és nyelv közötti hasonlóság miatt úgy gondolták, hogy bizony francia. A belgák természetesen kikérik maguknak. És hogy tovább bonyolítsuk a dolgot, a hollandok is nagyon kedvelik, annyi biztos, hogy abból a térségből származik. Ha ma ellátogatunk például Brüsszelbe, a város főtere csak úgy illatozik a zsír és a krumpli illatától, a turisták pedig veszik és eszik. A sör, a csoki és a waffel, vagyis a gofri mellett ez az a dolog, amit ki ne hagyjatok, ha arra jártok!


Belga sültkrumpli
  • fél kiló krumpli
  • zsír (esetleg olaj, de zsírral az igazi)
A jó sültkrumpli titka a kétszer sütés. A burgonyát meghámozzuk, hasábokra szeleteljük, kicsit vastagabbra, mint a bolti változatot. Leitatjuk róla a felesleges nedvességet. Közben felforrósítsuk a zsírt (15-20 dkg), és ha már jó forró, akkor több adagban 5-6 perc alatt megsütjük a krumplit. Kihűtjük, ebben az állapotban fagyasztható is. Ha ez megtörtént újra felforrósítsuk a zsírt, és aranybarnára sütjük. Ezután megsózhatjuk. Azonnal fogyasztjuk, frissen az igazi.

2015. október 6., kedd

Diós habcsók - Laskonky

Mi fán terem a laskonky, kérdezhetnétek tőlem joggal. A bejegyzés címével már segítettem egy picit, egy diós habcsók a desszert. A laskonky egy tipikus szlovák édesség, hazájában nagy népszerűségnek örvend, ami nem csoda, mert egyszerűen isteni finom! Általános előfordulási helye a cukrászdák polcai, de az ügyesebb és fanatikus sütizők konyhájában is felbukkan néha. Legfőbb alkotóeleme a tojásfehérje és a cukor, valamint a dió. Liszt nincs benne (jó hír a lisztérzékenyeknek!). Kinézete: két lapos ovális habcsók összeragasztva valamilyen finom krémmel. Az elkészítéséhez bizonyos speciális eszközök szükségesek:

A krém összetevői ízléstől függően változhat, a nálam felbukkant példány szintén tojásfehérje felhasználásával készült. Összeségében elmondható, hogy egy tojásfehérjementő receptről van szó. Próbáltam utána nézni, mit is jelent, honnan származik a laskonky név, de egyelőre nem lettem okosabb. Ha van ötletetek, szóljatok! :)

Diós habcsók -  Laskonky
(40 darab)
  • 6 tojásfehérje
  • 33 dkg kristálycukor
  • 10 dkg porcukor
  • 17 dkg darált dió
A tojásfehérjékből és a kristálycukorból gőz fölött kemény, fényes habot verünk. Ez úgy történik, hogy keresünk a konyhánkban olyan edényeket, amelyeknél megoldható, hogy az egyik beleférjen a másikba, és lehetőleg ne legyen köztük nagy rés, ahol megszökhet a gőz. Röviden: egymásba passzoljon a két edény. Az alsóba engedünk egy kevés vizet, annyit, hogy NE érjen hozzá a másik fazék aljához, tényleg nem kell sok. Feltesszük a tűzre, hadd forrjon. A felső edényben pedig felverjük a habot.

ilyen szép fényes habot kell kapjunk





Ha ez sikerült, a habba beleforgatjuk a diót és a porcukrot. A sütőt 120 fokra melegítjük, és kibéleljük a tepsiket sütőpapírral. Utána fogjuk a laskonky sablonunkat, rákanalazunk egy kevés habot, és a formázókártya segítségével  belesimítjuk a mélyedésekbe, a felesleget pedig lehúzzuk róla. Óvatosan leemeljük a sablont, és folytathatjuk a munkát. Akinek légkeveréses sütője van , az szerencsés, akinek nem, az készüljön fel, hogy egy darabig a konyhában lesz. 15 percet a 120 fokos sütőben sül, majd levesszük a hőmérsékletet 70 fokra és további 30 percig szárítjuk. Összesen 45 percet van a sütőben. Kihűtjük.

sütésre várva
 Elkészítjük a krémet, (ami nagyon hasonló a habcsókhoz), gőz fölött felverünk 2 tojásfehérjét 18,5 dkg cukorral. Majd ha megvan a kemény hab, még a gőz fölött beleverünk 12,5 dkg mézet, végül 12,5 dkg diót. A habcsókokat összeragasztjuk a krémmel, és ehetünk. :)

bekapásra kész
Ha még nem ismeritek ezt a sütit, próbáljátok ki, tényleg nagyon finom. A töltelék pedig lehet akár kávés, csokis, vaníliás...........