Az olvasási szenvedélyem kielégítése - hála a könyvtárnak - kifogástalanul működik. Szerencsére a könyvtárunk olyan változatos felhozatallal rendelkezik, hogy egy jó ideig még a vendégük leszek.
Nemrég akadt ott a kezembe Bogos Zsuzsanna Fejedelmi lakomák, Régi magyar étkek című könyve, amely az Alinea Kiadó gondozásában jelent meg 2012-ben. Ahogy a könyv címéből már láthatjuk, itt bizony egy ételtörténeti műről van szó. A hozzám hasonló fanatikusoknak kötelező olvasmány!
A szerzőnő a 16-17. századi erdélyi úri konyhát mutatja be munkájában, amely nagyon különbözött attól, amit ma mi tipikus magyar konyhának hívunk. Itt nyoma sincs a paprikának és a rántásnak, helyette viszont találunk egy csomó más izgalmas fűszert, mint a gyömbért, a bazsalikomot, a szerecsendiót, a kakukkfüvet és sok minden mást. Az alapanyagok is nagy változatosságot mutatnak a ma is gyakran fogyasztott csirke, disznó, marha mellett, kiemelt szerepe volt a vadhúsoknak, a halaknak, a nyúlnak, és néha az olyan különlegességeknek is, mint a páva vagy a hattyú.
Bogos Zsuzsanna hiteles történelmi és irodalmi forrásokra hivatkozva írta meg ezt az izgalmas olvasmányt, a könyv végén fel is tünteti forrásait. A mű felépítése is nagyon ötletes: először az udvari és konyhai élet szereplőit mutatja be, majd a lakomák lefolyását. Végül maga a lakoma következik, az egyes alapanyagok szerint van fejezetekre osztva a szöveg. Ezek a fejezetek nemcsak tényzserű felsorolások vagy leírások, ismerteti és bemutatja a növényeket és az állatokat, a receptek leírásánál gyakran idéz egy-egy forrásból is.
Ez egy jól, könnyen olvasható kis remekmű, (a könyv első fejezetének címét ellopva) egy igazi gasztronómiai időutazás.
Bátran ajánlom mindenkinek!
Bogos Zsuzsanna: Fejedelmi lakomák, Régi magyar étkek, Alinea Kiadó Budapest, 2012 |
Nincsenek megjegyzések:
Megjegyzés küldése